Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze zakładanie odgórne, że wszystkie aktualizacje są złe i powoduję błędy jest debilizmem.

Po drugie nie wstrzymujcie ich instalacji bo poprawiają luki/błędy.

Po trzecie problemy z nimi mają z reguły osoby z dziwnymi konfiguracjami sprzętowymi.

Po czwarte całe życie aktualizuję systemy od XP wzwyż i nigdy nie miałem z tym problemów.

Po piąte nie wariować na zapas tam gdzie to nie potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie pierwszy raz, jak MS na start wypuścił wadliwe aktualizacje, jeszcze w dobie kulejących biosów i ryzenów 3600 było na prawdę kolorowo :E. Nawet asus x570-p mi nie pomógł, ponad tydzień komp śmigał elegancko na windows 1709 albo 1803 (taki miałem na pendraku instalkę), po zaktualizowaniu windowsa do najnowszego, komp się resetował, zamarzał i działy się różne dziwne rzeczy. Odinstalowanie samych łatek ogarnęło problem, ale nie do końca. Musiałem się jeszcze pobawić w oszczędzania energii , włączyć erp, modyfikować plan zasilania ot, taki mały bonus od ms :).

 

Po tym jak w moim przypadku już nie raz się ms popisał, to jestem ostrożniejszy i nie ulegam pokusie wczesnej aktualizacji.

 

Nieraz powodują więcej błędów, niż poprawiają cokolwiek. Dodatkowo nie da się ich tak skonfigurować, żeby sobie sprawdzały aktualizację, jak siedzę w przeglądarce, podczas dynamicznej gry multiplayer oczywiście ms sobie przypomina, żeby mielić aktualizacje. Nie mam światła 600/60 tylko radiówkę 50/5 w dodatku w domu przynajmniej laptop i z 2 telefony na wifi latają, więc dodatkowe mielenie jeszcze przez windows update powoduję szarpanie i lagi gier. Gra jest totalnie nieprzyjemna na 144hz.

 

Dziwne konfigi :D ? Asus x570-p dedykowany do zen2 , to dziwny konfig :)? Jakbym miał jakąś egzotyczną płytę, jak może i mam teraz to można by przymknąć oko, ale na asusie x570 miałem takie problemy z msem :). W dodatku miałem wtedy rtx2060, więc to nie wina sterowników amd navi :P.

 

Kiedyś też aktualizowałem od razu wszystko, większych problemów nie miałem, ale od połowy 2019 się mocno zniesmaczyłem, bo potem nie wiesz z czym walczysz. Czy to z aktualizacją, czy z jakimś softem czy z hardware, a w dobie kulejących biosów na zen2 i b450 można było oszaleć, bo codziennie coś nowego się działo, i zamiast używać pc, to się walczyło godzinami, żeby wszystko dobrze działało.

 

No nie ma co, ale trzeba być ostrożnym :).

 

 

 

Hmm, zauważyliście też coś takiego, że do póki nie uruchomicie hwinfo, to temperatury na cpu są niższe :> ? Mam zrobiony pasyw na pc do 53* na cpu, wczoraj grałem z godzinę, a wentylatory stoją, uruchomiłem tylko hwinfo i po 2 sek już do końca grania wentylatory kręciły :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakis 2lat akt system regularnie i nie mialem nawet jednego problemu :E Czy to na intelu czy amd zero problemow.

 

Novi ja ci sie nie dziwie ze Ty masz ciagle problemy skoro do teraz non stop grzebiesz w OC, ja ustawilem kilka msc temu i do dzis dziala, jedynie ost zbilem zegar o 50Mhz i napiecie na nizsze :D Ramy raz ustawione i do dzis wszystko smiga. Problemy to maja ci co sobie sami problemy stwarzaja. ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie i tak było hitem jak po pewnej aktualizacja Wyszukiwarka w menu Start zużywała 20% proca, jeżeli ktoś miał wyłączone wyszukiwanie Bing :P

 

I na dwóch PC spotkałem się z problemem, że po aktualizacji system włączał się z czarną tapetą, bez paska i menu start itp., ale wtedy zazwyczaj kilka restartów pomagało.

 

Więc MS lubi utrudnić życie z ich systemem, zresztą ktoś się wypowiadał, że takie jaja zaczęły się dziać od kiedy aktualizacje są sprawdzane na maszynach wirtualnych, a nie na fizycznych konfiguracjach. Chociaż muszę przyznać, że nie mam aż tak częstych problemów jak co niektórzy płaczą (system aktualizuję regularnie, bo później domyśl się która łatka powoduje problemy jak się instaluje z opóźnieniem kilka łatek na raz).

 

Co do wstrzymania aktualizacji - w Edytorze lokalnych zasad grup (Gpedit.msc) jest opcja włączenia jedynie manualnych aktualizacji, wtedy system niczego nie zainstaluje z automatu, nie trzeba się bawić w żadne opóźnianie aktualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wstrzymania aktualizacji - w Edytorze lokalnych zasad grup (Gpedit.msc) jest opcja włączenia jedynie manualnych aktualizacji, wtedy system niczego nie zainstaluje z automatu, nie trzeba się bawić w żadne opóźnianie aktualizacji.

 

Mówisz, ze znów to działa? Od pewnej aktualizacji nie działało to. Mam 10 pro 64bit.

 

@Phoenix akurat przejście z starszego windowsa na najnowszego i ta sytuacja z problemami, to w biosie nic wtedy nie grzebałem, ustawiłem tylko to co musiałem na starszym windowsie i cruciale chyba nawet na xmp były wtedy , i od razu po aktualizacji zaczęły się cuda na kiju z resetami pc:)

 

 

Edit. Zapomniałem dodać coś ważnego, procesor znów ma identyczną stabilność, po odinstalowaniu 2 małych aktualizacji windowsa, intel burn test robi 4.4 1.275v przy obciążeniu, więc procesor się oddegradował jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności :E . Bo to dość ważna informacja, wczoraj miałem tylko przypuszczenia, ale dziś przed śniadaniem puściłem test i jest git. Takie proste rzeczy, a potrafią namieszać. Potem nagle lawina, że procki się zdegradowały. I warto zauważyć, na najnowszej łatce, większe zużycie ramu (ponad 20% na pulpicie) i większy pobór procesora w smu (spada minimalnie do 28w zamiast do okolic 14-16w na pustym pulpicie).

 

Dziś po południu, zrobię test w cod warzone na ramie 3733mhz cl16 vs 3800mhz cl14 i to chyba na 4.3ghz. Oczywiście w multi z ustawieniami średnio-wysokimi bez kagańca fps. Ciekawe czy fps monitor już działa. Ewentualnie, gdzie mogę dodać 1% low i avg fps do osd w AB ? Z hwinfo nie ma takiej możliwości, może z innego programu? Nie chce mi się frapsa konfigurować.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale sam Micsoshit wie o tych problemach, że na niektórych konfigach mogą wystąpić, dlatego właśnie teraz, jak na całym świecie nakazy siedzenia w domu , zarzucili wydawanie aktualizacji, żeby ludziom w labo/szkołach bsody nie szalały, tylko łatki bezpieczeństwa i naprawa tego co już wydali ma być

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, ze znów to działa? Od pewnej aktualizacji nie działało to. Mam 10 pro 64bit.

Szczerze mówiąc może po miesiącu faktycznie samo pobierze aktualizację. Jak pisałem, ja i tak aktualizuję na bieżąco, a mam włączone to tylko dlatego aby z automatu nie pobierało, oraz gdyby któraś z łatek była walnięta. Jak wchodzę w okno aktualizacji to jest napis, że niektórymi ustawieniami zarządza organizacja. Mam tam dwie kategorie, jedna to aktualizuje jakieś systemowe, a drugie to z defendera i obie muszę manualnie pobrać (Windows jedynie wyświetli komunikat, że jest coś dostępne do pobrania). Nie wiem co by było jakbym przez miesiąc nie tykał całkowicie tych łatek.

Edytowane przez DomiksPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, a ja ramy i procka poskręcałem, a tu się okazuje że mogła mi łatka M$ crapu narobić. Ale kij z tym, nie ruszam już nic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam mam włączone auto aktualizacje, żadnych problemów nie zauważyłem wcześniej na r5 2600, teraz na 3600, a jak wynik w jakimś benchu przez to o 15-20 pkt spadł to mi to koło kija bangla, ważne , ze w grach jest super ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, a ja ramy i procka poskręcałem, a tu się okazuje że mogła mi łatka M$ crapu narobić. Ale kij z tym, nie ruszam już nic :D

 

Niewykluczone, że windows w jakiś sposób zdestabilizował komputer. Stara mapka wróciła do mojej ulubionej gry, i teraz wolne chwile sobie spędzam w rankingowkach, więc nic w biosie nie ustawiałem i raczej nic na razie nie grzebie. Ale i tak solo z randomami cisnę, mimo że nie lubię samemu grać. Ale co zrobić, koledzy katują coda warzone, a mi ta gra nie leży :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w co pykasz że tak z offtopem pocisnę? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W apex legends. Marudzę, narzekam na tą grę, ale nie ma drugiej takiej na chwilę obecną, która mi się tak podoba, ze względu na dynamikę.

Jak nie miałem 144hz, to nawet cs go był dla mnie dynamiczną grą, teraz jest jakby tak średnio :D. Ale ryzen daje radę w sumie w każdej grze co odpalam. W 99% przypadków to gpu mi się zapycha. Fakt, że gram średnio-wysokie lub ultra, zależnie od gry i fpsu jaki chcę osiągnąć :).

Teraz przez parę dni grałem w coda warzone, nie leży mi, wcześniej forza horizon 4 na multi, ale tak jakoś znudziła mi się, w sumie ets2 przepale, dawno nie grałem. Ciekawe czy dlc jakieś nie wyszło z mapami, i czy promod będzie działać na multi. Gta V też dawno nie włączałem, już kurzem zarosło :P. Na dysku pewnie jeszcze parę gier mam, ale nawet o nich nie pamiętam ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2 sztuka 3600 potrafi dobic do 1.5v na default

1 sztuka wywalala sie na ustawieniach auto dopiero zmiana mnoznika na x41 powodowala ze mozna bylo pracowac stabilnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Orientuje się ktoś, jakie są najlepsze ustawienia PBO dla ryzen 3950x na płycie Aorus Master x570?

Obecnie mam ustawione PPT: 1200, TDC: 540, EDC: 25, Scalar x10, Max CPU Boost Clock Override 200 MHz, co daje taktowanie pojedynczego rdzenia 4775 MHz, a wszystkich w cinebench 4175-4200MHz. Z tym EDC to wyczytałem, że najlepsze ustawienia dla 3950x to 20-25 i to się sprawdza bo taktowanie mam do 4775 MHz, ale może ktoś ma lepsze ustawienia dla tego cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nikt nie ma tego proca wiec ciezko bedzie o sensowna porade. Jaki masz wynik w Multi oraz Single core w CB20 na 3950X??

 

Jak to nie problem to wrzuc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Orientuje się ktoś, jakie są najlepsze ustawienia PBO dla ryzen 3950x na płycie Aorus Master x570?

Obecnie mam ustawione PPT: 1200, TDC: 540, EDC: 25, Scalar x10, Max CPU Boost Clock Override 200 MHz, co daje taktowanie pojedynczego rdzenia 4775 MHz, a wszystkich w cinebench 4175-4200MHz. Z tym EDC to wyczytałem, że najlepsze ustawienia dla 3950x to 20-25 i to się sprawdza bo taktowanie mam do 4775 MHz, ale może ktoś ma lepsze ustawienia dla tego cpu.

4775 MHz na rdzeniu? :o

Gdzie takowe ustawienia można znaleźć ale dla 3900x?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Orientuje się ktoś, jakie są najlepsze ustawienia PBO dla ryzen 3950x na płycie Aorus Master x570?

Obecnie mam ustawione PPT: 1200, TDC: 540, EDC: 25, Scalar x10, Max CPU Boost Clock Override 200 MHz, co daje taktowanie pojedynczego rdzenia 4775 MHz, a wszystkich w cinebench 4175-4200MHz. Z tym EDC to wyczytałem, że najlepsze ustawienia dla 3950x to 20-25 i to się sprawdza bo taktowanie mam do 4775 MHz, ale może ktoś ma lepsze ustawienia dla tego cpu.

Hej

Nie patrz tylko na Hz. To ściema!

Patrz na wynik testów. To że podskoczy ci na ułamek sekundy do jakiejś wartości nic nie znaczy.

 

/resetowane zegary/

Mój poprzedni rezultat -> Hz vs. WYNIK :

NVIDIA-Share-2020-02-14-16-47-34.jpg

 

I obecny -> Hz vs. WYNIK

explorer-2020-03-27-10-36-34.jpg

Mniejsze zegary, a lepszy wynik.

 

 

 

I taka mała ciekawostka (nieresetowane zegary), podbijające przez działający program w tle czy uruchamianą aplikację do robienia zrzutów.

Cinebench-2020-03-27-10-37-30.jpg

 

 

 

Ja sugerowałem się tym bałaganem. https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1741052-edc-1-pbo-turbo-boost.html

Niestety ale magii tutaj nie uzyskamy. Ustawione masz OK. Na inne zmiany czekamy do czasu ogarnięcia AGESA przez AMD i dziwnych limitów.

Najlepiej zrobić manualne OC, sprawdzić napięcie, zegary... Później ustawić wszystko pod każdy CCX i zapodaj offset na napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Orientuje się ktoś, jakie są najlepsze ustawienia PBO dla ryzen 3950x na płycie Aorus Master x570?

Obecnie mam ustawione PPT: 1200, TDC: 540, EDC: 25, Scalar x10, Max CPU Boost Clock Override 200 MHz, co daje taktowanie pojedynczego rdzenia 4775 MHz, a wszystkich w cinebench 4175-4200MHz. Z tym EDC to wyczytałem, że najlepsze ustawienia dla 3950x to 20-25 i to się sprawdza bo taktowanie mam do 4775 MHz, ale może ktoś ma lepsze ustawienia dla tego cpu.

Idź na kanał bulidzida ale o ile pamiętam to było chyba 300-180-180

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu zamówiłem 3sztuki 3600 i każdy z innego sklepu.

Z moim fartem 3x trafiłem 1940PGT tfuuu.

 

Do mnie wczoraj przyszedł z x-kom też 1940 albo 1943 (zapomniałem foto zrobić i nie pamiętam dokładnie, o literki nawet nie pytajcie :E ). Ale nie kombinowałem i wrzuciłem na mobasa.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź na kanał bulidzida ale o ile pamiętam to było chyba 300-180-180

 

300/230/230 i scalar x4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź na kanał bulidzida ale o ile pamiętam to było chyba 300-180-180

I co mu to da? :)

Ostatni film zdementował sens jego PBO i jedzie na manualnym OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co mu to da? :)

Ostatni film zdementował sens jego PBO i jedzie na manualnym OC.

A na manualnym OC nie jechał do czasu aż 3700X mu się zdegradował? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany ~75* pod obciążeniem Aida64 na R5 3600 przy 4,3GHz 1.275V to ok temp na navisie RGB 240? Dałem pastę na ziarnko grochu i zastanawiam się czy kombinować z "X" lub rozsmarować (jak stara szkoła uczy) jeśli to deko za dużo. Czy olać bo tak ma być i nic nie ugram?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...