Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Z doświadczenia na MSI najlepiej idą pamięci.

Na b350 pro carbon microny e-die bez problemu od strzała 3600 Mhz.

ASUS Crosshair ma najlepszy layout do OC RAMu. Swego czasu chyba jedyna płyta na której działało 3200 C14.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS Crosshair ma najlepszy layout do OC RAMu. Swego czasu chyba jedyna płyta na której działało 3200 C14.

 

Swojego czasu, nie mam najmniejszego problemu z 3200 CL14-14-14-34 przy 4 kościach single rank...

Edytowane przez drejfus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technicznie patrząc dalej jest najlepszą płytą a o to mi chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Widać że nie za bardzo ogarniasz temat, ale za to głośno krzyczysz.

On wcale nie ma jakoś znaaaacznie lepszego kontrolera, a jedynie dodali możliwość wprowadzenia dzielnika dla IF co było właśnie hamulcem dla szybszej pracy pamięci, bo to nie kontroler padał tylko IF nie wyrabiał tak wysokich taktowań.

Obecnie da się zrobić 3600 na dobrym ramie bez większego problemu, a w serii 3000 zrobisz 3733, powyżej wskoczy już dzielnik dla IF oraz wzrosną opóźnienia, i zysk z szybszej pamięci może być żaden lub bardzo niewielki.

Oczywiście to i tak nie oznacza że każde ramy i na każdej płycie zrobią te 3733.

Napisałem że jest lepszy kontroler a Ty to rozwinąłeś. W czym ja się myle? Że czego nie bardzo ogarniam? Skąd wiesz że tylko taka jest różnica? Moim zdaniem różnic jest więcej, zaczynając od najważniejszej, wiele elementów zostało przeprojektowanych i strzelam że są ulepszone i będą lepiej znosić wyższe taktowania. Tak przewiduję. A Ty się wypowiadasz jak projektant tego procesora który już wszystko wie :E

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Mój fjuczyr sipi-u

The new Ryzen 3600 has been spotted on the popular bench website User Bench Mark. The below link show the performce difference compared to a 2600x, this was also picked up by other users

 

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/13334011

 

79afb972-27df-4c46-acba-6e1982b63808.png

 

 

PS. JEST TEŻ RYŻY 3600 w bazie USERBENCHMARK! I wg. testu jest lepszy w gaming, lepszy w desktop i w **** ciul lepszy w server od 9400f. Wg. prognoz ryży 3600 będzie lepszy od najbardziej opłacalnego cepa intela obecnie czyli 9400F - ale też będzie droższy od niego. Czas pokaże, rynek wskaże :D

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-9400F-vs-AMD-Ryzen-5-3600/m699058vs4040

 

 

1f23ea29ecaced.jpg

 

 

Ryży 3600 był przez chwilę w sklepie kanadyjskim i był usunięty ale w wynikach google była ta strona zaindeksowana z ceną 233 dolarów kanadyjskich

9Loe057.jpg

 

 

 

 

 

zHjMseh.jpg

 

Jest to mozliwe jako cena bez podatków - dodajmy ok 25% do ceny = 825PLN - i tyle na oko będzie ten cep wg. mnie kosztować w Polszy

 

 

 

Oficjalne potwierdzenie na stronie AMD z pełną specyfikacją nowej serii 3xxx

https://www.amd.com/pl/products/specifications/processors/11781%2C11756%2C11761%2C11766%2C11771

 

LAUNCZ DEJT = 7/7/2019

5UFs31g.png

https://www.amd.com/pl/products/specifications/processors/11781%2C11756%2C11761%2C11766%2C11771

 

 

RYŻ 3600 POJAWIŁ SIĘ W SKLEPACH:

 

Your Price: $203.45

http://www.shopblt.com/cgi-bin/shop/shop.cgi?action=enter&thispage=011003000501_B6QP161P.shtml

 

https://www.komplett.se/product/1132196/datorutrustning/datorkomponenter/processor/amd-ryzen-5-3600#

 

http://www.roznica.com.ua/amd-ryzen-5-3600-wraith-stealth-100-1000-g637690

 

 

75000 HUF (WLICZONE PODATKI) = 990ZL WĘGRY

https://www.e-tools.hu/AMD-RYZEN-5-3600-BOX-d2174.htm

 

Śmieszne bo w Pakistanie też ale bez ceny :E

https://homeshopping.pk/products/AMD-Ryzen-R5-3600-6-Core-12-Threads-42GHz-35MB-Cache-AM4-PCIe-4-Processor-Price-In-Pakistan.html

 

NIEMCY = 193 EURO = 821 zł !!!!!! - hehe dużo się nie pomyliłem w przewidywaniu ceny 20min temu :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

http://ratiodata01.itmarktplatz.de/Shop-DE/Produkt-3771_3142478/amd-ryzen-5-3600-3-6-ghz

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od nowego 9600Kf którego będzie bezpośrednik konkurentem cenowym też jest minimalnie lepszy ale zawsze ma te 6 wątków więcej co lepiej wróży na przyszłość.

Jak w przyszłych grach bedą dochodził wątki to ten Intel wysiądzie a AMD jeszcze będzie miało na czym liczyć.

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-9600KF-vs-AMD-Ryzen-5-3600/m772658vs4040

 

S4JoOGW.png

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

3600X = 281EUR - czyli nie opłaca się ale spoko, to dopiero pierwsze ceny :)

http://www.mitasworld.it/AMD-Ryzen-5-3600X-3.8-GHz-6-Kerne-12-Threads-32-MB-Cache-Speicher-Socket-AM4-Box/searchResultProduct.html/eid_5340768/?q=ryzen+5+3600&bk=c2VhcmNoLmh0bWwvcnBwXzUwLz9xPXJ5emVuKzUrMzYwMA,,

 

Zauważ jeszcze jeden delikatny szczegół: (kolejna kategoria wspaniałości intela staje się mitem :lol2: :lol2: :lol2: )

 

Zi1m91n.png

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny powinny być wpierw wyskokie. Po tygodniu będą bardzo wysokie. Po 2-3miesiącah powinny zejść z ceną poniżej pierwszego wyupustu. Po pół roku będzie można kupić bez podatku od nowości i kosztów dodatkowych za niedostateczną podaż ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja celował będę raczej w 3700x no chyba że będzie power Limit i lepszym wyborem będzie 3800x wszystko też obija się o cenę. 3700x 65W 3800x 105 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Intel Core i5-9600KF 3,7GHz Box (BX80684I59600KF) zaczyna się od 1150 :lol2: :lol2: :lol2: i to jest odpowiednik R5 3600 :lol2: :lol2: - ma walczyć z cepem na poziomie cen 900 :D

https://www.ceneo.pl/80329484

 

Pozbywając się i5 8400 z tanią płytą używki za 1000zł zrobiłem świetny interes :lol2: :lol2: :lol2: I to sprzedałem półroczne używane w cenie takiej samej jak kupiłem nowe :lol2: A za to wszedł R7 1700 za 619 (i tak drogo kupiłem :lol2: ) + B450M-S2H za 259 (dało się 20zl taniej)......... czyli 150zl do przodu w porównaniu do poprzednich używek

 

I błagam, nie mówcie mi że na 9600KF zrobicie kosmos OC i w ogóle. On ma turbo na 4,6GHz z bazowych zegarów co oznacza zapas 400MHz na OC :lol2: Oczywiście na ryżu też OC nie będzie dużego - to tylko potwierdza że oba procki są wyżyłowane mocno. Natomiast Ryży zyska dużo mocnymi pamięciami. Ile? ......... trzeba poczekać. Jak tylko pojawi się w PL to go zamawiam :cool:

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel Core i5-9600KF 3,7GHz Box (BX80684I59600KF) zaczyna się od 1150 :lol2: :lol2: :lol2: i to jest odpowiednik R5 3600 :lol2: :lol2: - ma walczyć z cepem na poziomie cen 900 :D

https://www.ceneo.pl/80329484

 

Pozbywając się i5 8400 z tanią płytą używki za 1000zł zrobiłem świetny interes :lol2: :lol2: :lol2: I to sprzedałem półroczne używane w cenie takiej samej jak kupiłem nowe :lol2: A za to wszedł R7 1700 za 619 (i tak drogo kupiłem :lol2: ) + B450M-S2H za 259 (dało się 20zl taniej)......... czyli 150zl do przodu w porównaniu do poprzednich używek

Według mnie świetny Interes a po testach jeżeli będą wychodziły naprawdę tak dobrze jak się zapowiadają zmienisz sobie tylko cepa choć i ten jest świetny zwłaszcza w takiej cenie. U Intela za te pieniądze to najwyżej jakieś I3 4 rdzeniowe by kupił.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Według mnie świetny Interes A po testach jeżeli będą wychodziły naprawdę tak dobrze jak się zapowiadają zmienisz sobie tylko cepa choć i ten jest świetny zwłaszcza w takiej cenie. U Intela za te pieniądze to najwyżej jakieś I3 4 rdzeniowe by kupił.

W wielu wątkach - kompresja wideo, konwertowanie audio, kompresja zysk jest od 20% (video) do 30% (audio) po 50% (kompresja) w stosunku do i5 8400. Wszystko stock. Zysk z ceny = 100zł w kieszeni, sprzedając używkę i5, kupując nówkę ryża ;)

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. I właśnie o to mi chodzi. Jak wyjdzie Ryży 3xxx który ma znaaaaacznie lepszy kontroler pamięci niż R2xxx to wyniki na KAŻDEJ płytycie z KAŻDYM chipsetem podskoczą.

dajcie mu urlop zanim jaja zniesie,

 

nosz q-a jak czytam takie wypociny to już sam nie wiem w jakim środowisku się tacy ludzie obracają,

 

wbij sobie do głowy dwa Faktory

1-CPU

2-Sygnal

 

do CPU przydzielasz : zasilanie/jakość kontrolera

do płyty przypisujesz: zasilanie /jakość sygnału

 

Pomijam już Fakt Funkcji których jest brak w Januszowych płytach a bez których ciężko coś wykręcić,

 

to tyle co musisz wiedzieć ale jeszcze nie jest to wiedza na tyle by moc zabierać zdanie na ten temat, czyli TROLUJESZ bo nie masz nic innego do roboty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie da się zrobić 3600 na dobrym ramie bez większego problemu, a w serii 3000 zrobisz 3733, powyżej wskoczy już dzielnik dla IF oraz wzrosną opóźnienia, i zysk z szybszej pamięci może być żaden lub bardzo niewielki.

Zdecydowanie żaden, a wręcz ujemny. Przepustowość IF będzie miała krytyczne znaczenie dla tej architektury, bo to już nie tylko będzie komunikacja na linii CCX - CCX, ale i na linii rdzenie - kontroler pamięci. Obniżenie tej przepustowości o połowę (mnożnik 1:2) najprawdopodobniej będzie miało bardzo negatywne skutki i 100, 200 czy nawet 500 MHz na pamięciach tego nie zrównoważy. Pamiętam jak duże znaczenie dla Core i3 Clarkdale (5xx) miało taktowanie QPI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do usunięcia.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydały by się DDR5 z taktami powyżej 6ghz i problemu by nie było.

 

Gdyby to było takie proste to już dawno część ograniczeń byśmy w ten sposób omijali...

 

Nawet jak wyjdzie DDR6 to nie sądzę aby 6GHz dało się osiągnąć "Za Pan Brat".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrew2

No właśnie też niekoniecznie, bo uzyskanie wyższego taktowania byłoby blokowane przez możliwości IF (a przy mnożniku IF 1:2 korzyści z tak szybkiego RAM-u byłyby pomijalne).

 

Najlepiej by było, gdyby AMD "uwolniło" taktowanie IF, aby użytkownik sam mógł sobie dobrać odpowiedni mnożnik/dzielnik (aby uzyskać max. stabilne taktowanie IF i równocześnie maksymalne stabilne taktowanie pamięci).

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było takie proste to już dawno część ograniczeń byśmy w ten sposób omijali...

 

Nawet jak wyjdzie DDR6 to nie sądzę aby 6GHz dało się osiągnąć "Za Pan Brat".

Masz rację.

DDR 5 mają startować z 4400mhz. Już teraz pokazują się wersje z 5ghz

 

@Andrew2

No właśnie też niekoniecznie, bo uzyskanie wyższego taktowania byłoby blokowane przez możliwości IF (a przy mnożniku IF 1:2 korzyści z tak szybkiego RAM-u byłyby pomijalne).

 

Najlepiej by było, gdyby AMD "uwolniło" taktowanie IF, aby użytkownik sam mógł sobie dobrać odpowiedni mnożnik/dzielnik (aby uzyskać max. stabilne taktowanie IF i równocześnie równocześnie maksymalne stabilne taktowanie pamięci).

 

Wydaje mi się że te ograniczenia raczej są podyktowane taką a nie inna architektórą jak by mogli to by zastosowali inny dzielnik/mnożnik

 

Najwidoczniej inne dzielniki prowadzą do niestabilności układu albo znacznego zaniżenia jego wydajności z różnych przyczyn.

 

Będzie trzeba pakować pamięci max 3,6 /3,8 GHZ ale z jak najmniejszymi opóźnieniami. Ewtualnie ciut szybsze ale z kręceniem całej szyny IF i do tego przydała by się ta dobra sekcja.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.

DDR 5 mają startować z 4400mhz. Już teraz pokazują się wersje z 5ghz

 

Bardziej realnym wydaje się zegar 4266 MHz, z uwagi na fakt że do tej pory każda następna generacja DDR podwajała częstotliwość startową.

 

Po za tym ten zegar i tak rewelacji żadnej nie przyniesie, bo timingi pójdą do góry i będzie ten sam efekt co między DDR3 i DDR4. Analizując sytuację tych dwóch standardów pamięci przewiduje że szybkie i sensowne moduły DDR5 w jakkolwiek rozsądnych pieniądzach pojawią się w okresie 1.5/2 lat od wprowadzenia DDR5 na rynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin

 

Pytanie jaką tak naprawdę ma przepustowość łącze między chipletem cpu a i/o.

Bo warto wziąć pod uwagę, że te same chiplety cpu trafią do threadripper/epyc, a tam mamy przecież 4/8 kanałów ram.

 

Jeżeli dzielnik IF 1:2 miałby na AM4 ograniczać przepustowość, to wtedy na TR4/SP3 pojedynczy chiplet cpu przy IF 1:1 nie dysponowałby przepustowością wystarczającą, by przesyłać dane z/do ramu w takim tempie, na jakie pozwala ram.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej realnym wydaje się zegar 4266 MHz, z uwagi na fakt że do tej pory każda następna generacja DDR podwajała częstotliwość startową.

 

Po za tym ten zegar i tak rewelacji żadnej nie przyniesie, bo timingi pójdą do góry i będzie ten sam efekt co między DDR3 i DDR4. Analizując sytuację tych dwóch standardów pamięci przewiduje że szybkie i sensowne moduły DDR5 w jakkolwiek rozsądnych pieniądzach pojawią się w okresie 1.5/2 lat od wprowadzenia DDR5 na rynek.

Masz rację zawsze pierwsze kości wychodzące w nowej generacji były albo słabsze od najlepszych z poprzedniej albo równe, dopiero późniejsze tak naprawdę dawały oczekiwany efekt czyli ten rok później.

 

Z wcześniejszych slajdów AMD refreszu Zen2 miało by nie być a zastąpić miała by go nowa architektura ciekawe czy tak będzie podejrzewam że pewnie wypuszczą nową platformę już na DDR5. Refresz jeszcze by był na tej samej podstawce.

 

Ciekawe czy Sunny Cove nie będzie czekało na nowe pamięci... Jeżeli tak to będzie drogo i późno.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie żaden, a wręcz ujemny. Przepustowość IF będzie miała krytyczne znaczenie dla tej architektury, bo to już nie tylko będzie komunikacja na linii CCX - CCX, ale i na linii rdzenie - kontroler pamięci.

A co, teraz tak nie jest ;)?

 

zeppelin-sdf_block.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...