Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Milion L3 też nie pomoże, bo ten działa na zasadzie "victim cache", czyli w skrócie każdy rdzeń będzie miał dostęp tylko do 1/4 całej ilości L3

O ile mi wiadomo, to taka zależność, o której piszesz, nie funkcjonuje. Różnica między cache inkluzywnym (ang. inclusive cache) a nieinkluzywnym (ang. non-inclusive cache) jest taka, że w pierwszym przypadku poziom, o którym rozmawiamy (w tym przypadku L3), najpierw zawiera kopię danych z wcześniejszych poziomów, a dopiero potem "coś więcej". Jest to o tyle fajne, że w ten sposób rdzenie, które mają dostęp do tej współdzielonej pamięci podręcznej, zawsze mogą relatywnie szybko dostać się do danych prywatnych pozostałych rdzeni. Natomiast w drugim przypadku nie ma obowiązku przechowywania kopii danych i dla "cache wyrzutków" (ang. victim cache) działa to tak, że to, co wylatuje z L2, trafia do L3 - na zasadzie "na przyszłość, a nóż widelec się przyda". Ten model funkcjonuje także dla Skylake-X.

 

Nie wiem, może Tobie chodzi o to, że cache L3 nie jest w Ryzenach jednolity, tylko dzielony na moduły CCX, które komunikują się ze sobą poprzez IF, więc rdzeń ma krótki czas dostępu do "bliższej" pamięci podręcznej i odpowiednio dłuższy do tej dalszej. Ale, jakby nie było, nierówność czasów w komunikacji między poszczególnymi blokami to jest coś, od czego ucieczki nie ma. Nie bez powodu na pewnym etapie Intel nie zrobił ekstra długiej magistrali pierścieniowej (ang. ring bus), tylko pseudosklejkę z dwóch ring busów. Tak samo przy Skylake-X nie jest idealnie i przykładowo dla tego największego jądra (28 rdzeni) zalecają konfigurację à la NUMA - tak, aby każdy rdzeń w pierwszej kolejności "zasysał" dane z najbliższego kontrolera RAM.

 

Co do IF, to bardzo istotną rzeczą jest przepustowość. Dla Zen fabryka ma taką szerokość, że stosunek taktowania 1:1 do RAM ma bardzo mocne uzasadnienie, gdyż gwarantuje on, że Infinity Fabric nie będzie ograniczać przepustowości - zarówno dla Single Channel, jak i Dual Channel. Naturalnie przy niższym zegarze IF teoretycznie może wprowadzać większe opóźnienia na linii CCX-RAM i w praktyce właśnie to robi, ale samo AMD nie ukrywa tego faktu (przytoczony wcześniej slajd). To, co sprawdzałem niedawno, pokrywa się z tym, co twierdzą zielonki, czyli dzielnik 1:2 będzie wprowadzał ~20% dodatkowej latencji (ja oczywiście testowałem AIDA64 ;)). Konkretny wpływ na wydajność zależy od gry/aplikacji, ale przy obecnych Ryzenach nie są to piorunujące różnice, tak więc podejrzewam, że taktowanie pamięci ponad 4000 MHz przy odpowiednio agresywnych timingach i tak będzie wydajniejsze niż niższy zegarek i dzielnik 1:1. No i przynajmniej według mnie rozwiązanie z chipletami jest dużo lepsze niż NUMA z poprzedniej generacji. Bo nie da się zaprzeczyć, że TR/EPYC w trybie NUMA robiło masę problemów i to najgorsze, co mogło być dla aplikacji nieprzystosowanych pod takie konfiguracje. Jedyne, co jeszcze można by zrobić lepiej, to w tych prockach do 8 rdzeni jednak nie chiplet + I/O hub, ale monolit. Ale tego oczywiście nie zobaczymy - raz, że koszty, a nie jest tajemnicą poliszynela, że AMD tnie je do granic możliwości, a dwa jednolitość oferty. Zielonki ewidentnie nie chcą, aby mogła wystąpić taka sytuacja, że tańszy model w pewnych testach będzie lepszy. Z tego samego powodu tańsze Ryzeny dalej miały dwa aktywne CCX i 2+2 zamiast 4+0.

 

Oczywiście to, co zasugerowałem wyżej, będzie miało szansę spełnienia pod warunkiem poszerzenia fabryki, czyli tego, że przy dzielniku 1:2 dalej nie będzie ona ograniczać przepustowości konfiguracji Dual Channel. Powiem szczerze, nawet nie próbowałem szukać informacji na ten temat ;)

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii wydajności czy samego dostępu do L3?

No, to, że L3 jest victim cache i to, że L3 jest oddzielne dla każdego CCX są rzeczami niezwiązanymi. A Ty napisałeś tak, jakby jedno wynikało z drugiego.

 

Bo nie sądzę, by każdy w chacie AIDA64 odpalał i sobie puszczał raz za razem kolejne benchmarki, by opóźnienia sprawdzać :E

Ja musiałem na swoim crystal wellu robić takie testy by potwierdzić, że ta kasza L4 faktycznie działa. Przynajmniej wtedy jak sprawdzałem aida miała zbugowany test L4, i przy wyłączeniu części c-state'ów/wyłączeniu integry, i wypisywała osiągi jak dla ramu. W sandrze, mimo że to mało praktyczna kobyła, to pomiar był zgodny z rzeczywistością ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to, że L3 jest victim cache i to, że L3 jest oddzielne dla każdego CCX są rzeczami niezwiązanymi. A Ty napisałeś tak, jakby jedno wynikało z drugiego.

Rzeczywiście, sory. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu się zaczyna hype train i circlejerk. :lol2:

Ryzen nie będzie szybszy ani na poziomie i5 9600k w grach, zapomnijcie o tym, nie ten poziom opóźnień, te mają zostać na poziomie Zena+. Milion L3 też nie pomoże, bo ten działa na zasadzie "victim cache", czyli w skrócie każdy rdzeń będzie miał dostęp tylko do 1/4 całej ilości L3, to jest tyle co w prockach Intela albo nawet mniej, do tego obcięli L1 cache o 1/3, a taktowanie skończy się najpewniej na 4.3-4.4 GHz dla wszystkich rdzeni.

Poczekamy, zobaczymy. Może być tak że nawet może być szybszy od Intela ale i tak bardziej opłacalna będzie starsza generacja jak chociażby R1700 za 499zł czy R1600 za 429zł. Wszystko zależy od ceny i otrzymanej wydajności.

 

ryzen_cost_per_thread-100799344-orig.jpg

KLIK1

Czyż nie fajny i tani sprzęcik do 1080p? robisz lock na 60fps i już się nie przejmujesz "czy amd ma dłuższego czy intel ma dłuższego". Nie stresuj się tak tymi procesorami, to tylko kawałki krzemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście to, co zasugerowałem wyżej, będzie miało szansę spełnienia pod warunkiem poszerzenia fabryki, czyli tego, że przy dzielniku 1:2 dalej nie będzie ona ograniczać przepustowości konfiguracji Dual Channel. Powiem szczerze, nawet nie próbowałem szukać informacji na ten temat ;)

No właśnie, ale czy faktycznie dadzą co najmniej 2x wyższą przepustowość IF względem RAM-u w dualu? Jakie miałoby to uzasadnienie? Można teoretyzować, że miałoby to na celu obniżenie opóźnień albo jest odziedziczone po EPYC mającym szerszy kontroler pamięci... Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ale czy faktycznie dadzą co najmniej 2x wyższą przepustowość IF względem RAM-u w dualu? Jakie miałoby to uzasadnienie?

W zasadzie żadne, bo opóźnień i tak nie zmniejszy, a jedynie wprowadza redundancję, ale kto wie ;) Tak jak pisałem, nawet nie próbowałem dokopać się do tej informacji, jak wygląda łącze CCX-I/O hub, bo mi się nie chciało, ale możecie poszukać :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hwbattle.com/bbs/board.php?bo_table=hottopic&wr_id=10833&ckattempt=1

 

Można sobie pooglądać, jak wygląda ASRock X570 Taichi od każdej strony.

Ten mały piździk-wentylator na chipsecie kręci się z prędkością około 4500 obr./m, a temperatura samego chipsetu to 61 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hwbattle.com/bbs/board.php?bo_table=hottopic&wr_id=10833&ckattempt=1

 

Można sobie pooglądać, jak wygląda ASRock X570 Taichi od każdej strony.

Ten mały piździk-wentylator na chipsecie kręci się z prędkością około 4500 obr./m, a temperatura samego chipsetu to 61 stopni.

Patrząc na sekcje zasilania może ona latać do temperatury prawie 120stopni, dopiero powyżej tranzystor straci moc :) Aczkolwiek przy tak rozbudowanym systemie zasilnia osiągniecie tej temperatury będzie trudne do osiągnięcia w normalnych warunkach.

więcej

https://www.vishay.com/docs/76784/sic634.pdf

post-135855-1560933651788_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hwbattle.com/bbs/board.php?bo_table=hottopic&wr_id=10833&ckattempt=1

 

Można sobie pooglądać, jak wygląda ASRock X570 Taichi od każdej strony.

Ten mały piździk-wentylator na chipsecie kręci się z prędkością około 4500 obr./m, a temperatura samego chipsetu to 61 stopni.

 

Coś czuje że ciche to nie bedzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mobasy X370 od Gigabyte'a dostały nowe biosy z obsługą Ryzenów 3. gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś czuje że ciche to nie bedzie ;)

No na pewno nie z takimi obrotami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na dedykowane chłodzenie wodne do chipsetu X570

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hwbattle.com/bbs/board.php?bo_table=hottopic&wr_id=10833&ckattempt=1

 

Można sobie pooglądać, jak wygląda ASRock X570 Taichi od każdej strony.

Ten mały piździk-wentylator na chipsecie kręci się z prędkością około 4500 obr./m, a temperatura samego chipsetu to 61 stopni.

Nie jestem autorytetem w budowie chłodzeń ale ten radiator jest tak skonstruowany, że sens tego wentylatora tam jest dla mnie trudny do odgadnięcia :hmm: Nawet nie bardzo jest co tam przedmuchiwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iOplt0s.jpg

 

Dobrze widze ze mozna bedzie ustawiac predkosc IF? Wtedy rozwiazuje to wszystkie problemy z dzielnikiem i "max do 3733MHz dla wydajnosci". Chyba ze zle odczytuje ten obrazek.

Edytowane przez Kameleonn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny płyt zaczynają się od 200 euro

 

KLIK

Niezły wałek widać Niemcy też Januszują, BO wczoraj widziałem trochę niższe ceny średnio o 10-15 euro, może ktoś złożył pre-order i zaczeli podnosić.

 

Najtańsza płyta była od 193 Euro, dziś już wisi 201

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będzie jeszcze drożej wystarczy że zainteresowanie będzie duże..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ludki podlicza ze cene tanszego procesora offsetuje droga plyta glowna i calosc wyjdzie drozej niz 9900K (ktory juz spadl ponizej 500eu) to dalej beda kupowac Intela.

AMD juz raz zrobilo taki zart wypuszczajac Centuriona 9590 za 1000 baksow.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ludki podlicza ze cene tanszego procesora offsetuje droga plyta glowna i calosc wyjdzie drozej niz 9900K (ktory juz spadl ponizej 500eu) to dalej beda kupowac Intela.

AMD juz raz zrobilo taki zart wypuszczajac Centuriona 9590 za 1000 baksow.

A potem zjechali z ceną o blisko 2/3 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo bedzie z plytami/cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobrze widze ze mozna bedzie ustawiac predkosc IF? Wtedy rozwiazuje to wszystkie problemy z dzielnikiem i "max do 3733MHz dla wydajnosci". Chyba ze zle odczytuje ten obrazek.

 

"Ponieważ zegar IF (tkanina nieskończoności) w tej samej domenie zegara, co zegar pamięci nie pomaga w przetaktowywaniu pamięci, procesor Ryzen trzeciej generacji i chipset X570 zapewniają podział zegara w celu kompensacji. W idealnym przypadku zegar pamięci i zegar JEŻELI pozostaną takie same, aby zminimalizować opóźnienie, a jeśli używasz dzielnika, musisz zwiększyć zegar pamięci do pewnego poziomu."

 

 

hmmm czyli będzie sporo opcji do wyboru a w X370/x470 i b350/b450 leci to z automatu na 1:1 i 1:2 ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Jak ludki podlicza ze cene tanszego procesora offsetuje droga plyta glowna i calosc wyjdzie drozej niz 9900K (ktory juz spadl ponizej 500eu) to dalej beda kupowac Intela.

AMD juz raz zrobilo taki zart wypuszczajac Centuriona 9590 za 1000 baksow.

No....... na pewno wszyscy twierdzą że tylko płyta za 1000PLN obsłuży Ryża 3xxx. Na pewno wyjdzie drożej od 9900K i na pewno będzie wolniejszy. Toż to się po prostu nie opłaca. :E :E :E Ty tak na serio to piszesz czy robisz sobie jaja? Przecież każdy głupi jest w stanie posadzić ryża 3xxx na płycie za 300-400zł.......... Ty mówisz że musi być za tysiąca płyta? Aż trudno mi uwierzyć że ktoś przy tak dużej ilości dostępnych informacji o ZEN-2 pisze tutaj takie rzeczy. Wyobraź sobie że 99,8% ludzi ma gdzieś różnicę wydajności między DDR4 3200CL16 a DDR4 3800 CL14? Nawet jak wyjdzie końcowo różnica wydajności 10% to i tak ludzie wolą kupić płytę za 300 niż za 1000. :E :E

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes kolejnym trollem czy multikontem stalego bywalca? Kto normalny kupi plyte za 400zl do 12 rdzeni? B450'tki sie smaza przy r7 2700 a co dopiero z nowymi 8-12c+

To raz, a dwa nie interesuje mnie low/+mid-range tylko pisze o topach pod mainstream typu 9900K i jego obecny odpowiednik AMD czyli 2700(X).

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzies juz byly testy ze 12nm 8 rdzeniowiec r7-2700x bierze mniej pradu od 7nnm 12 rdzeniowca zen2 r9-3900x? 3900x ma tdp 95W a 2700x ma 105W tdp. moze poczekajmy na testy. mi sie wydaje ze moze nie wszystkie ale niektore b450 3900x obsluza bez throttlingu.

Edytowane przez piwo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które B450 smaży się przy r7 2700? :D 76 stopni na sekcji przy OC do 3,8 na tomahawku ;d

Ktoś tutaj wsadził r7 1700 albo 2700 na płycie za 280zł? Działa spokojnie.

Edytowane przez zomeer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...