Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Zaraz po tym jak w pre orderach wyczerpie się pula czipów przygotowana na premierę. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównałem mojego Ryzena 7 1700 @ 4GHz z pamięciami skręconymi do 2133 CL14:

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/13567135?baseline=13621823

 

Parę spostrzeżeń:

- opóźnienie pamięci na Zen 2 wzrosło, ale nie dramatycznie; poza tym efektywność kontrolera jest zbliżona;

- AVX2 działa jak należy (vide ponad dwukrotny wzrost wydajności w SGEMM);

- generalnie, biorąc poprawkę na zegar (+12,5% na Zen 2) IPC wzrosło średnio o prawie 15%, czyli tyle ile obiecywało AMD (ale w pewnej części ten wzrost wynika z poszerzenia FPU do 256-bit).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mod powinien zamknąć ten temat do 7 lipca bo siejecie tu tylko farmazony i niesprawdzone informacje. Jak te stare baby w poczekalni przychodni przeżycia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mod powinien zamknąć ten temat do 7 lipca bo siejecie tu tylko farmazony i niesprawdzone informacje. Jak te stare baby w poczekalni przychodni przeżycia..

to i główna na labie powinna być zbanowana bo tez sadza/powielają jak popadnie

 

Porównałem mojego Ryzena 7 1700 @ 4GHz z pamięciami skręconymi do 2133 CL14:

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/13567135?baseline=13621823

 

Parę spostrzeżeń:

- opóźnienie pamięci na Zen 2 wzrosło, ale nie dramatycznie; poza tym efektywność kontrolera jest zbliżona;

- AVX2 działa jak należy (vide ponad dwukrotny wzrost wydajności w SGEMM);

- generalnie, biorąc poprawkę na zegar (+12,5% na Zen 2) IPC wzrosło średnio o prawie 15%, czyli tyle ile obiecywało AMD (ale w pewnej części ten wzrost wynika z poszerzenia FPU do 256-bit).

odliczyłeś od IPC 500 MHz na zegarze ?

 

 

Kogoś jeszcze naprawdę dziwią przedpremierowe testy wyjęte spod kapelusza, w 99% przypadków to zwykła ściema, do tego jeszcze GeekBench którego wyniki są wprost reprezentatywne do poziomu rury odpływowej od WC. ;)

 

jeżeli pozostajemy w kręgu Geekbencha to jest to na bazie tego softu nawet miarodajne co oczywiście nie musi sie przekładać na inne softy, tak czy inaczej większość zapomina brać pod uwagę ZEGAR i tu zaczyna wniebowzięcie i zachwyt AMD przez Laików, patrz jak portale wybuchają coraz to nowszymi porównaniami i teraz zapytaj sie kto jakim poziomem reprezentuje dany Portal

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpływ taktowania pamięci w geekbench jest spory. Poniżej dwa testy dla 2700x@4200 z pamięciami 3200 cl4 i 2133.

Przechwytywanie.jpgPrzechwytywanie2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to przydal by sie jeszcze ktos kto ma wykrecone cisno ramy na 3700+ i porownac do 2133

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpływ taktowania pamięci w geekbench jest spory. Poniżej dwa testy dla 2700x@4200 z pamięciami 3200 cl4 i 2133.

Jest dużo testów nowego R3600 i tam widać że między pamięciami jest ogromna różnica.Przy sweet spocie wydajność napewno jeszcze podskoczy.

 

m255wUF.png

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda, ale trzeba czekać na niezależnie testy. BTW co wy macie z tym "sweat spotem"? Strasznie mnie to kłuje w oczy. Punkt potu :E :E :E

 

Jak już to sweet spot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odliczyłeś od IPC 500 MHz na zegarze ?

W cytowanym poście znajdziesz odpowiedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli 3800x kręci 5400pkt w geekbench przy 4,4ghz i pamięciach 2133mhz, to przy 3733mhz lub wyższych z infinity fabric 1:1 powinien wykręcić spokojnie 6000pkt+.

To samo tyczy się 3700x.

 

Ja na r5 2600 4ghz z ramem 3200 cl14 wykręcam max 4900pkt.

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli 3800x kręci 5400pkt w geekbench przy 4,4ghz i pamięciach 2133mhz, to przy 3733mhz lub wyższych z infinity fabric 1:1 powinien wykręcić spokojnie 6000pkt+.

To samo tyczy się 3700x.

 

Ja na r5 2600 4ghz z ramem 3200 cl14 wykręcam max 4900pkt.

Też mi się tak wydaje. Może być ciekawie jak mocno kręcony R3700x za ponad 1300zł zacznie gonić I9 9900k ile on kosztuje >???

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje. Może być ciekawie jak mocno kręcony R3700x za ponad 1300zł zacznie gonić I9 9900k ile on kosztuje >???

AMD na pokazie porownywalo 3900X do 9900K wiec jakim cudem nagle 3700X ma doganiac :E

 

3700X bedzie ponad 1500zl koztowal na start jak nie 1600zl, obecnie 9900k w PL to 2250zl a ponoc mja spac 10-15%.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD na pokazie porownywalo 3900X do 9900K wiec jakim cudem nagle 3700X ma doganiac :E

 

Nie we wszystkich testach w niektórych 9900k porównywali do 3800x. Chodzi o to że podobno procki 65W mają mieć najlepsze możliwości kręcenia czyli 3700x pewnie dogoni 3800x

 

Poza tym nie napisałem że on ma go przegonić tylko że będzie gonił za 9900k.

 

Między 9700k i 9900k jest ogromna dziura wydajności.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z teoretycznego punktu widzenia bylo tak dotychczas poniewaz procki bez X maja nizsze zegary bazowe i turbo wiec realnie roznica miedzy zegarem bazowym a OC bedzie wieksza ale napewno nie bedzie wieksza niz procesroy z wiekszym TDP no i nie zapominaj ze dlugotrwale turbo to juz nie 65TDP ;) Takze twoja teoria panuje juz od pierwszych Ryskow.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z teoretycznego punktu widzenia bylo tak dotychczas poniewaz procki bez X maja nizsze zegary bazowe i turbo wiec realnie roznica miedzy zegarem bazowym a OC bedzie wieksza ale napewno nie bedzie wieksza niz procesroy z wiekszym TDP no i nie zapominaj ze dlugotrwale turbo to juz nie 65TDP ;) Takze twoja teoria panuje juz od pierwszych Ryskow.

No tak wiadomo że podkręcony 3700x poborem prądu dogoni albo i przegoni 3800x z 65TDP zrobi się ponad 105TDP. Problem tylko że nie możemy tego potwierdzić.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 105W? Raczej ponad 150+. :E

Aktualnie 2700X przy aktywnym PBO wciąga około 180-200W, zależnie od sztuki.

Przy ręcznym kręceniu to już w ogóle wszelkie TDP idzie się paść.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 105W? Raczej ponad 150+. :E

Aktualnie 2700X przy aktywnym PBO wciąga około 180-200W, zależnie od sztuki.

Przy ręcznym kręceniu to już w ogóle wszelkie TDP idzie się paść.

Pozniej wchodza tu takie madrale i pisza ze wystarczy plyta za 300zl :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 105W? Raczej ponad 150+. :E

Aktualnie 2700X przy aktywnym PBO wciąga około 180-200W, zależnie od sztuki.

Przy ręcznym kręceniu to już w ogóle wszelkie TDP idzie się paść.

Taki mądry człowiek powinien rozróżniać TDP od poboru prądu ze ściany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o podkręconym 3700X, więc TDP nie ma tu nic do rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach ryzen 1600 na 1.35v potrafi wciagac do 130w , więc jest kolorowo ;). Muszę jakiegoś Prime odpalić i zobaczyć ile wskaże licznik watow. Odczyt z hwinfo.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o podkręconym 3700X, więc TDP nie ma tu nic do rzeczy.

Ma bo kolega wyżej porównuje wartości TDP dwóch procesorów - 65 i 105W a nie ich pobór energii bo to sporo inne wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między 9700k i 9900k jest ogromna dziura wydajności.

 

Ale co, w benchmarkach? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach ryzen 1600 na 1.35v potrafi wciagac do 130w , więc jest kolorowo ;). Muszę jakiegoś Prime odpalić i zobaczyć ile wskaże licznik watow. Odczyt z hwinfo

 

 

U mnie cały zestaw bez obciążenia GPU w cinebenchu r20 1600x@3950 1.38v brał około 200W 2700@4000 1.32v 240W

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem tylko orientacyjnie a każdy czepia się o nie wiadomo co. TDP to jest czynnik temperaturowy nikt nigdzie nie podaje ile Wat mają ciągnąć te procesory tylko TDP to do jakich wartości mam ja się odnosić >?? Odniosłem się do najprostszych takich które sama firma podaje. AMD nie podaje ile procesor ciągnie Wat z gniazdka bo to jest zależne od sytuacji jaką procesor wykonuje za to TDP podaje oficjalnie. TDP odnosi się do chłodzenia jakie możemy zamontować. Do temperatury jaką oddaje procesor w trakcie pracy.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje. Może być ciekawie jak mocno kręcony R3700x za ponad 1300zł zacznie gonić I9 9900k ile on kosztuje >???

 

 

Nie we wszystkich testach w niektórych 9900k porównywali do 3800x. Chodzi o to że podobno procki 65W mają mieć najlepsze możliwości kręcenia czyli 3700x pewnie dogoni 3800x

 

Poza tym nie napisałem że on ma go przegonić tylko że będzie gonił za 9900k.

 

Między 9700k i 9900k jest ogromna dziura wydajności.

 

 

Ja napisałem tylko orientacyjnie a każdy czepia się o nie wiadomo co.....................

 

jak to nie wiadomo o co, tak jak byś dzisiaj pierwszy raz internet odpalił,

 

3800x to może konkurować ale to z 8700k wykręconym na 5g+ [oczywiście w grach i temu podobnych], zakładając ze 4500Mhz to taki Stable All core dla AMD, nie wspominam już o 9900k który daje rade 8 rdzeni pogonić na 5G+ a i pamiątki ciasno na 4600+ 24/7,

 

choć nie powiem ze liniując zegar do poziomu ryza to już AMD fajnie wygląda ale nadal brakować może 500-700 Mhz do Intela ale i tak jest dobrze kwestia tego czy AMD będzie nadal Atrakcyjniejsze cenowo ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...