Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie zostawiam i7, ale jak wydajność 3900x będzie spoko to pewnie sprzedam.. Pierwsze co musze sie pozbyc starej i7 7700 i płyty na z270 bo mi już z pół roku leży :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ryzen 3600 będzie za 600 złotych to będzie warty swojej ceny. Za ponad 1000 złotych to nawet nie ma co patrzeć za "nieco lepszego" i5-9400F. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ryzen 3600 będzie za 600 złotych to będzie warty swojej ceny. Za ponad 1000 złotych to nawet nie ma co patrzeć za "nieco lepszego" i5-9400F. :E

Tylko że w i5 mogą szybko się skończyć wątki a w Ryzenie będziesz miał ich 2 razy więcej. Dużo gier już potrafi wykorzystać 6 wątków. Nowe konsole będą oparte być moze nawet o 16 wątków także Ryzeny jezeli potwierdzą się testy będą znacznie lepszym wyborem na przyszłość.Czytałem już wypowiedzi twórców którzy mówili że dzięki tym wątkom w grach będzie można robić lepszą fizykę.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że żadnych przecieków. B450 Tomahołk leży w sklepie i czeka na odbiór. 3400mhz patrioty tak samo. nvme jedzie do paczkomatu (kosztują tyle samo, co sata ssd, więc się nie cackałem). Myślałem, że będzie jakiś przeciek, a tu kiszka. Dalej nie wiem, czy i którego ryża kupić. A jeśli nie, to trzeba będzie oddać te klamoty, oczywiście bez otwierania - a najlepiej bez odbierania ;)

 

po tych prawie-przeciekach raczej 3700x i jakieś OC, bo jak mniemam 3800x to po prostu binnowany 3700x który lepiej trzyma boost na wszystkich wątkach? za sporo kapuchy...

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak jeden gościu na pewnym forum, chce modernizować kompa do 2000zł i pisze że słyszal o obniżkach intela czy to prawda i czy warto poczekać, no to napisałem mu niech się wstrzyma do 7/7 przynajmniej do recenzji AMD.

Jeżeli pewne rzeczy się potwierdzą za 2000zł będzie mieć naprawdę fajny tuning (B450 Tomahawk /3600/16gb flareX/) i że możliwe że w tej cenie nic lepszego na teraz nie dostanie.

 

On mi natomiast odpisuje że go amd nie interesuje w ogóle i będzie na 100% brać intela, cóż amd rynku nie zwojujesz jeśli nawet 3600 bedzie mieć najlepszy perf/$ ba! jeżeli wydajność będzie lepsza od niebieskich to znajdą się tacy że NIE musi być intel nieważne że wyjdzie wolniej, no ale to samo było z budlkami ktore były syfem a i tak ktoś kupował.

Bo wiele osób nadal kojarzy AMD z procesorami FX, więc nadal panuje przekonanie że procesory AMD jakie by nie były dobre to zawsze będzie syf. AMD "buldożerami" sobie mocno nadszarpnęło opinię i trudno im będzie to odbudować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenowo najlepiej brać dzisiaj 4400cl19

https://m.ceneo.pl/77118393

https://m.ceneo.pl/58738976

Cenowo to najlepiej brać Patrioty 3733CL17 za niecałe 500zł (2x8GB) i co najwyżej spróbować ręcznie pobawić się timingami. Dla fanów overclockingu - Ballistix Sport na kościach E-die (3000CL15, 3200CL16) podobno dają się podkręcać w okolice 3600CL16, a Kingston 3466CL19 potrafi zejść do 3600CL14.

 

To ryśki 3000, będą jednak działać na mobasach A320 ?

Jak producent płyty zaktualizuje BIOS to będą. Inna sprawa że one z reguły miały dziadowskie VRMy więc nic więcej jak 3700X na stocku był do nich nie wkładał.

 

Jak Ryzen 3600 będzie za 600 złotych to będzie warty swojej ceny. Za ponad 1000 złotych to nawet nie ma co patrzeć za "nieco lepszego" i5-9400F. :E

Za 600zł to jest roczny 2600, już po obniżkach cen. 9400F raczej zostanie sporo w tyle, pamiętaj że każdego Ryzena można kręcić, ma 2x więcej wątków itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czytając opis instalacji mojego obecnego chłodzenia na procesorach AMD w sockecie AM4 przeczytałem, że potrzebuję stock backplate do tego gniazda.

Stąd moje pytanie: gdzie w polskiej sieci mogę kupić backplate dla proców AMD?? Nie znalazłem nic na polskich stronach :kwasny:

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać ze rozwój niższych procesów technologicznych pod kątem x86 traci sens. Intel nie umie od lat zrobic sensownego 10nm. TSMC niby sobie świetnie poradziło z 7nm, ale jak widac woltować trzeba mocno układy, jako taka dali rade bo te chiplety są malutkie.

Nawet gdyby Intel zlecił swoje 9900k TSMC do 7nm to by nie poszło, za duży układ z większymi rdzeniami, do tego monolityczny, większy układ wymagałby większej róznicy potencjałów by przepchnąć elektrony przez te mikrościeżki, a wiec jeszcze wiekszych napiec. No a większe napiecia w większym kawałku krzemu to wiadomo czym by sie skonczyły - piekarnikiem. A jak coś staje sie zbyt gorace to przestaje działać.

 

p.s. Intel w 14nm przy 1V ma prawie 4GHz, zen2 w 7nm potrzebuje 1V zeby miec 2,8GHz

 

Napięcie nic nie mówi, jeśli procesor będzie miał większą rezystancję w 7nm to będzie pobierał ten sam prąd przy wyższym napięciu. Nie ma co gdybać skoro nic nie wiemy na temat nowej architektury.

Edit: skąd wiesz że 1V dla 2.8GHz?

Edytowane przez takitamrandom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Ogolnie kazda nowa architektura i wymiar zmniejszaja napiecia. Jak moj dwa gen do tylu 1700 dziala na 3,2GHz z 1,05V i ktos obok chce mi powiedziec ze dwie generacje nowszy cep w wymiarze dwa razy zmniejszanym bedzie wymagac wyzszego napiecia by uzyskac te same takty jak stary cep to po prostu nie wierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, sam ileś tam postów temu pisałem ze pobór pradu to napiecie razy natężenie a nie ze samo napięcie. Tyle ze zwiększanie napięcia dowodzi kłopotów z rosnącym oporem, rosnący opór to rosnące straty energii zamieniane w ciepło.

Z podobnych powodów linie energetyczne pracują na ogromnych napięciach, bez tych napięc nie da sie przesłać energii zbyt daleko.

 

post 3189

 

No to jest fakt że teoretycznie im większa rezystancja to więcej ciepła się odkłada. Trochę to niepokojące, ale skoro na screenach jest 1.344V przy 4.2GHz stockowo to nie ma co robić paniki bo to też sporo zależy od płyty. U mnie asus odwalał takie szopki, że na stockowch ustawieniach dobijał do 1.4V na ryzenie 1700 w booscie. Więc możliwe że nowy ryzen będzie osiągał to 4.2GHz na np 1.2V, albo 1.25V a to już jest ok imo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często też programy podają błędne napięcie czasem aktualizacja na to pomaga może być różnie.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Ale ogolny trend mowi jedno. Napiecia z wymairem technologicznym spadaja. I tak samo musi byc z ryżem 3xxxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest fakt że teoretycznie im większa rezystancja to więcej ciepła się odkłada. Trochę to niepokojące, ale skoro na screenach jest 1.344V przy 4.2GHz stockowo to nie ma co robić paniki bo to też sporo zależy od płyty. U mnie asus odwalał takie szopki, że na stockowch ustawieniach dobijał do 1.4V na ryzenie 1700 w booscie. Więc możliwe że nowy ryzen będzie osiągał to 4.2GHz na np 1.2V, albo 1.25V a to już jest ok imo.

Właściwie przy stałym napięciu im większa rezystancja tym mniej ciepła się wydziela P=U*I lub P=U^2/R. Straty ciepła powoduje właściwie przepływ prądu (P=I^2*R)), wiec jak rezystacja poszła w górę i napięcie to pobór energii zostanie na tym samym poziomie.

 

@darkonza

domieszki stosuje się na złącza półprzewodnikowe a nie na same przewodniki napięcia. Te od dawien dawna są robione z miedzi (wcześniej aluminium). Jedyne metale o mniejszym oporze to złoto i srebro. Pierwszy odpada z wiadomych przyczyn, drugi też odpada bo srebro ma tendencje do migracji między ścieżkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno Zen 3 w 2020 dalej na DDR4, więc płyty X570 itd. mają chyba przed sobą jakąś przyszłość? Linka nie podam, bo zakazano :lol2:

 

Edit z wywiadu: https://www.anandtech.com/show/14568/an-interview-with-amds-forrest-norrod-naples-rome-milan-genoa

 

PCWatch: Support for DDR5?

 

Forrest Norrod: DDR5 is a different design. It will be on a different socket. We've already said Milan is a mid-2020 platform, and we've already said that's socket SP3, so DDR4 will still be used for Milan.

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie przy stałym napięciu im większa rezystancja tym mniej ciepła się wydziela P=U*I lub P=U^2/R. Straty ciepła powoduje właściwie przepływ prądu (P=I^2*R)), wiec jak rezystacja poszła w górę i napięcie to pobór energii zostanie na tym samym poziomie.

 

@darkonza

domieszki stosuje się na złącza półprzewodnikowe a nie na same przewodniki napięcia. Te od dawien dawna są robione z miedzi (wcześniej aluminium). Jedyne metale o mniejszym oporze to złoto i srebro. Pierwszy odpada z wiadomych przyczyn, drugi też odpada bo srebro ma tendencje do migracji między ścieżkami.

 

A nie ma tu czasem zastosowania prawo Joule'a?

Ilość ciepła wydzielanego w czasie przepływu prądu elektrycznego przez przewodnik elektryczny jest wprost proporcjonalna do iloczynu oporu elektrycznego przewodnika, kwadratu natężenia prądu i czasu jego przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta hiszpańska strona zaktualizowała swoją recenzję dodając wyniki 3600 w parze z MOBO na X570 (można przeczytać tutaj).

Wyniki są porażające, niesamowita sprawa, chyba nikt się nie spodziewał aż takiej różnicy tylko i wyłącznie przy wymianie płyty głównej! Intel ich nienawidzi, zobacz jak tym jednym prostym trikiem AMD pokonało konkurencję.

 

Wyniki są w granicach błędu pomiarowego, ale chyba nikt się nie spodziewał czegoś innego :E:lol2:

 

 

EDIT:

Cenowo to najlepiej brać Patrioty 3733CL17 za niecałe 500zł (2x8GB) i co najwyżej spróbować ręcznie pobawić się timingami. Dla fanów overclockingu - Ballistix Sport na kościach E-die (3000CL15, 3200CL16) podobno dają się podkręcać w okolice 3600CL16, a Kingston 3466CL19 potrafi zejść do 3600CL14.

A co byś polecił jeżeli chodzi o 2x16GB? Najlepsza wydajność, nie muszą być tanie czy najbardziej opłacalne.

Edytowane przez ZielonyDev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem właśnie 9900K i Apexa, nie ma odwrotu :E Ciekaw jestem co z pamieciami bo wyglada to dramatycznie źle.

 

AMD-Ryzen-5-3600-X570-Tests-9.jpg

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu nie wolno podkrecac tego procesora przed 7/7 skoro już testy na stock przez nich wyciekły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ma co podkręciać? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem właśnie 9900K i Apexa, nie ma odwrotu :E Ciekaw jestem co z pamieciami bo wyglada to dramatycznie źle.

No nie wierzę!!!

 

No to oby teraz tylko nie było zawodu.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się obawiam że te takty turbo są z czapy i się skończy na 4.2 :E

Edytowane przez xdomino996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie x570 w grach wygląda to minimalnie lepiej ale to nadal granica błędu pomiarowego w Warchammer II chyba to najlepiej wygląda bo ma teraz 147 klatek a na I9900k jest 149 prawie się zrównały. Jedynie latencja pamięci spadła z 80 na 75ns. Czytając dalej artykuł wynika że na x570 jest mniejsza temperatura procesora w stresie i wynosi 70 stopni gdzie na x470 wynosiła 75 i pobór prądu spadł od 5 do 10 Wat.

 

https://elchapuzasinformatico.com/2019/06/amd-ryzen-5-3600-x570-review/

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...