Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość sir.walazz

Mam Spartana 3 PRO HE1024 w szafie i chyba go sobie spróbuję. Właśnie zastanawiałem się jak takie coś co waży praktycznie pół kilo będzie wisieć na 4 lipnych kołeczkach plastikowych ale przypomniało mi się że AM4 ma swój backplate i używa się na AM4 mocowania oryginalnego z płyty. Ufff hehehe tak oczywiste a nie takie oczywiste :) za dużo intela w życiu ;) Zawsze uważałem że sockety AMD górują nad intelowskim LGA dzięki standardowym ramionom z backplate. Takie małe dziadostwo, tanie i proste a daje dobry docisk do procesora, nie wygina płyty dzięki backplate i jest standardowe dla cepów od pierwszego Athlona64 czili od 2003 roku! Przyszło mi zwątpienie bo ostatnie moje AMD to Athlon x4 631 z 2012r :E

 

 

 

 

EQ0nqEX.jpg

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pół kilo lol2.giflol2.gif

Czym ty się przejmujesz?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Pół kilo lol2.giflol2.gif

Czym ty się przejmujesz?

Mocno się nie przejmuję ale sam dobrze wiesz że backpkate jest znacznie lepszy i gwarantuje lepszy docisk chłodzenia do cepa co jest kluczowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na lga115x miałem chłodzenie thermalright ultra 120 Extreme, lekki klocek był z niego (niecały kilogram) , to jak pierwszy raz po zakupie zamontowalen je na p67 pro3 i i5 2500k , to po roku użytkowania z płyty się banan zrobił :E . Potem już nie dokrecalem go do końca, i i5 6600k mi się nie wygial ani płyta. Wracając do tego chłodzenia, jestem ciekaw jakby sobie radził na am4 , bo zapinek nie ma . Ale chyba fortisa zjadalo z butami jeśli chodzi o wydajność. Miałem na nim wentylator scythe pwm, pod koniec mojej przygody z i5 2500k odkryłem, że wentylator na cpu się zepsuł i chlodzil pasywne i5 2500k 4.5ghz 1 35v :E

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.computerbase.de/2019-06/benchmarks-vorabtest-ryzen-5-3600/

 

W skrócie, Niemcy mają swojego sampla od kilku tygodni ale nie robili testów, bo chcą uszanować NDA i przez to, że biosy do płyt są totalnym gównem w wersji beta beta xD to by tłumaczyło, dlaczego Hiszpanie nie mogli podkręcić CPU ani na mobo X470, ani na X570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No do tego to już AMD powinno wszystkich przyzwyczaić, przecież to samo było z Radeonem VII, też początkowo miał zablokowane oc.

 

Ps. wywalić tych złośliwych nazistów z działu Sprzedam, ładnie proszę! :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.computerbase.de/2019-06/benchmarks-vorabtest-ryzen-5-3600/

 

W skrócie, Niemcy mają swojego sampla od kilku tygodni ale nie robili testów, bo chcą uszanować NDA i przez to, że biosy do płyt są totalnym gównem w wersji beta beta xD to by tłumaczyło, dlaczego Hiszpanie nie mogli podkręcić CPU ani na mobo X470, ani na X570.

I co ważne, z tego co napisali, procesory będą przetestowane ze wszystkimi łatkami bezpieczeństwa. Bardzo jestem ciekawy wyników.

Edytowane przez vegetto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kusi mnie zmiana mojego R5 2600 na jakiegoś Rx 3x000, z drugiej strony Zen+ daje radę w grach.

Może lepiej poczekać na Rx 4x00 i zapodać jakiegoś 12 rdzeniowca w 2020?

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co ważne, z tego co napisali, procesory będą przetestowane ze wszystkimi łatkami bezpieczeństwa. Bardzo jestem ciekawy wyników.

No dziwne, żeby ktoś testował bez tych łatek :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dziwne, żeby ktoś testował bez tych łatek :E

Chodzi o to, że mogli przekopiować wyniki, a przetestują wszystkie procki na nowo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co ważne, z tego co napisali, procesory będą przetestowane ze wszystkimi łatkami bezpieczeństwa. Bardzo jestem ciekawy wyników.

 

Równiez jestem bardzo ciekawy wydajności procesorów obydwu firm po załataniu luk bezpieczeństwa.

W testach syntetycznych wyszło, ze po załataniu tych luk Intel traci 16% wydajności, natomiast AMD 3%

 

Kusi mnie zmiana mojego R5 2600 na jakiegoś Rx 3x000, z drugiej strony Zen+ daje radę w grach.Może lepiej poczekać na Rx 4x00 i zapodać jakiegoś 12 rdzeniowca w 2020?

 

Zen 3 będzie najpewniej na podstawkę AM4. Ja być może wezmę teraz Zen 2 i za rok wymienię tylko proca, jeśli będzie duży postęp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozwalaj mnie. Bedzie dzialac normalnie caly cczas. Moze w niesprzyjajacych warunkachch strothluje i co z tego? Jak dobrze schlodzisz bude to bedzie i dzialac bez throthlowania. W koncu 105w 3900x a 95w 1500x to niewielka roznica. Demonizujecie te procesory. Ja widzialem moja plye z 1700 na 3,9 i tragedii nie bylo ale watomierz w stresie cpu pokazal 198w. Dlatwgo powtarzam. Stock nie jest wymagajacy. Oc jwst wymagajace bo pobor mocy cepa idzie razy dwa. Stock to luzik dla kazdej plyty.

Dobra,może masz w tym rację że OC Ryzena podwaja pobór prądu.

Ale nie musisz z milion razy tego powtarzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o sekcji b350 pro carbon? np ogarnie r7 2700x? czy b450 tomahawk ma lepszą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe na pamięciach 3866 mhz a wyniki jeszcze wzrosły zamiast spaść no i procek podkręcony o 100mhz

 

kysuFlN.png

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra,może masz w tym rację że OC Ryzena podwaja pobór prądu.

Ale nie musisz z milion razy tego powtarzać

 

Trzeba powtarzać do skutku, bo ludzie są przeświadczeni, że na Zenach 2 każda płyta ze średnią sekcją się rozpłynie od ciepła. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie od ciepła, ale jednak coś jest na rzeczy. Skoro najmocniejsze modele maja TDP 105W to zwłaszcza z AVX powinny ciągnąć mniej więcej tyle prądu pod obciążeniem, przy niższym napięciu (niższy proces z reguły pozwala na obniżenie napięcia, co jest głównym źródłem wzrostu efektywności energetycznej). A skoro pobór prądu pozostanie podobny, napięcie spadnie to należy założyć, że natężenie będzie wyższe niż na poprzedniej generacji, a przez to wymagania odnośnie sekcji zasilania wzrosną. Nie sądzę, żeby wygląd płyt na X570 to była wyłącznie radosna twórczość producentów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assasin

Według testów tych Hiszpanów pobór nieco spadł względem analogicznego modelu z poprzedniej generacji a napięcie nie poszło w dół a wręcz chyba urosło (muszę sprawdzić jakie mam mój 1600) jeśli wierzyć screenom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie właśnie notkę rozsyłaną między pracownikami firmy Intel o AMD i ich Zenach2. Steve Collins, jeden z przedstawicieli Intela, stwierdził w niej, że użytkownicy nie kupują chipów - oni kupują całe systemy, więc liczy się tylko OEM i ODM. A entuzjaści tyle lat żyli w przeświadczeniu, że są dla kogoś ważni :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assasin

Według testów tych Hiszpanów pobór nieco spadł względem analogicznego modelu z poprzedniej generacji a napięcie nie poszło w dół a wręcz chyba urosło (muszę sprawdzić jakie mam mój 1600) jeśli wierzyć screenom.

Oni tam piszą że procek R3600 na Boxowym chłodzeniu w stresie nagrzewa się do 70 na X570 i 75 na X470 stopni a to jak na takie chłodzenie to nie jest duża temperatura. Mój Intel na stocku i na boxie w stresie potrafił przebijać ponad 80 stopni a buda cały czas otwarta.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie właśnie notkę rozsyłaną między pracownikami firmy Intel o AMD i ich Zenach2. Steve Collins, jeden z przedstawicieli Intela, stwierdził w niej, że użytkownicy nie kupują chipów - oni kupują całe systemy, więc liczy się tylko OEM i ODM. A entuzjaści tyle lat żyli w przeświadczeniu, że są dla kogoś ważni :E

Dla zainteresowanych:

h23pdmn2wn631.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rdzenie są dwa razy mniejsze, więc gdyby 7nm dawało tą sam jakość to przy tych samych taktach i tym samym napięciu to pobór dla dwa razy mniejszego układu powinien byc w przybliżeniu o połowe mniejszy. (czyli perf/wat większe o 100%)

Jednak te 7nm nie jest tak udane jak poprzedni proces i dlatego trzeba dawac wieksze napiecia i pobór rdzeni zamiast być niższy o połowę będzie niższy o ileś tam. AMD podaje 75% wzrostu perf/wat, ale 15% to IPC, jakieś 5-10% to taktowania.

Niekoniecznie bo IO pozostanie nadal jedno tylko rdzeni przybędzie x2. Mi się wydaje że to nie chodzi o proces 7nm tylko o połączenia między czipami myślę że to one mogą wymagać podniesienia napięcia. Intel ma wszystko w Monolicie na jednej kostce a my tu mamy 3 kostki z połączeniami coś ala ścieżek na PCB i to te połączenia mogą wymagać dodatkowej mocy.

 

Takie moje gdybanie czy rzeczywiste to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie właśnie notkę rozsyłaną między pracownikami firmy Intel o AMD i ich Zenach2. Steve Collins, jeden z przedstawicieli Intela, stwierdził w niej, że użytkownicy nie kupują chipów - oni kupują całe systemy, więc liczy się tylko OEM i ODM. A entuzjaści tyle lat żyli w przeświadczeniu, że są dla kogoś ważni :E

No i słusznie stwierdził, bo faktycznie liczy sie głównie OEM i ODM, nie na darmo Intel już między rokiem 2000-2005r, w późniejszych latach oczywiście też, odpowiednio zadbał o najważniejsze segmenty rynku, jako jedyny słuszny monopolista :D, dzięki czemu nawet gdyby jakiś duży rozgrywający chciał wejść na ten rynek, to miałby nie lada problem, a tak mamy stabilizacje stagnacje przez wiele lat, natomiast małe AMD próbuje wydostać się z niszy desktop computer, ale do tego żeby złapać Pana Boga za nogi to jeszcze daleka droga, Intel oczywiście ułatwiać im tej drogi nie będzie, główni odbiorcy OEM typu DELL, HP, markety Walmart Inc, itp itd. też przecież z lojalki wobec Intela nie zrezygnują, no bo właściwie dlaczego mieliby to zrobić ?

 

Widzę że zabawa z 16c nabiera powoli rozpędu :D

r0hndhcpeo631.png

 

a32t40jweo631.jpg

Edytowane przez olek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5.27 na DICE albo azocie (1.6-1.7 to 100% LN2 albo DICE), slabiutko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up - jeśli to prawdziwe to chyba na azocie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...