Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

No niby racja, ale z drugiej strony ile można tą stabilność testować? Najlepiej po prostu sprzętu używać i w ten sposób najlepiej się sprawdzi stabilność zestawu.

 

Ps. mój z tymi ustawieniami napięcia ale na 4100 Mhz przeszedł wszystkie testy AIDY, CB15, ale wywalił się na CB20, czyli jednak to nowszy CB jest lepszym testerem stabilności.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zależy jak używać bo jak renderujesz pare h dziennie to można to potraktować jako test stabilności ale ktoś kto gra tylko w FT czy CSGO to żaden benchmark.

 

Osobiście w renderingu testuje 1-4h max.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby racja, ale z drugiej strony ile można tą stabilność testować? Najlepiej po prostu sprzętu używać i w ten sposób najlepiej się sprawdzi stabilność zestawu.

 

W moim wypadku 4-5 godzin Prime95 + pełna alokacja ramu + 8-12 godzin mem testów, wszystko zrobione jakieś 5 miesięcy temu i ani razu sprzęt się nie wysypał.

 

Także najlepiej raz a porządnie i masz spokój na długi czas. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a potem okazuje się że stabilność testował w grach i cyk BSOD'y lecą jak wściekłe :E

Właśnie kręcony RAM(nawet na profilu XMP) należy testować w grach,żadnych tam memtestów

Niejednokrotnie było tak,że Memtest na kręconym ramie zero błędów,a potem co do czego to w grach sypało BSOD-ami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kręcony RAM(nawet na profilu XMP) należy testować w grach,żadnych tam memtestów

Niejednokrotnie było tak,że Memtest na kręconym ramie zero błędów,a potem co do czego to w grach sypało BSOD-ami

 

To życzę powodzenia i radzę zasięgnąć lektury jak działa pamięć ram, w skrócie opisywałem to bodajże w tym temacie, wtedy może pojmiesz że aplikacja alokująca kawałek pamięci RAM niczego nie jest w stanie przetestować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak leciał w grach to przez CPU albo cache, nie przez RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak używać bo jak renderujesz pare h dziennie to można to potraktować jako test stabilności ale ktoś kto gra tylko w FT czy CSGO to żaden benchmark.

 

Osobiście w renderingu testuje 1-4h max.

Potwierdzam,rendering to też dobry sposób na sprawdzenie stabilności kręconego procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak leciał w grach to przez CPU albo cache, nie przez RAM.

 

Sądzisz że niestabilny ram nie wywala gier? :E

 

To ja Ci powiem lepiej, niestabilny ram może wywalić cały system, a nawet przemielić pliki na dysku, chyba nie muszę mówić dlaczego tak się dzieje ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Ram inaczej się wykrzacza niż cep. Łato odróżnić. Cep najczęściej reset powoduje. Pamięci - zawieszka systemu, blue screen........... Łatwiej zdestabilizować pamięci niż procesor. To fakt :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i radzę zasięgnąć lektury jak działa pamięć ram,

Powiem tak,pewnie wiesz o ramie więcej niż ja,ale doświadczyłem tego na obecnych kościach,że na takich ustawieniach(1600 MHz CL7-8-8-24 1,55V - profil XMP) Memtest wykazał zero błędów.Następnie odpaliłem wymagającą grę(nazwy ci nie podam,bo nie mam już na dysku),to wywalało BSOD-y albo wywaliło z gry na pulpit.Jak dowoltowałem kości do 1,65V to jest w 100% stabilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiadomo dlaczego Hiszpanom (czy Brazylijczykom) 3600 łapał freeze przy próbie OC, są wyżyłowane do maksimum.

Aż strach pomyśleć co sie stanie jak krzem zacznie się wyrabiać i trochę się zdegraduje od podskoków do 1.50-1.60V thumbdown.gif

 

Czytam ten temat na OCuk i jednak mialem racje ze MSI zabraklo miejsca w BIOSie na mikrokody i uprościli UI. Smiechu warte w czasach gdzie sa pamieci na USB i karty SD po 512GB.

Jesteś pewien że dokładnie ten sam typ pamięci jest stosowany w kościach BIOS-u?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cep najczęściej reset powoduje.

Jak przesadzasz z OC procka to też może wywalić BSOD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że dokładnie ten sam typ pamięci jest stosowany w kościach BIOS-u?

Jak tam typ pamięci by nie był to wsadzenie 1gb pamięci do płyty, na pewno nie stanowi problemu w obecnych czasach ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Powiem tak,pewnie wiesz o ramie więcej niż ja,ale doświadczyłem tego na obecnych kościach,że na takich ustawieniach(1600 MHz CL7-8-8-24 1,55V - profil XMP) Memtest wykazał zero błędów.Następnie odpaliłem wymagającą grę(nazwy ci nie podam,bo nie mam już na dysku),to wywalało BSOD-y albo wywaliło z gry na pulpit.Jak dowoltowałem kości do 1,65V to jest w 100% stabilnie

 

Zacznijmy od tego że trzeba jeszcze wiedzieć jaki memtest użyć, jeżeli używasz tego starocia z 2013 roku bootowanego spod biosu to pogratulować, nie dość że owy memtest nawet nie służy do testowania OC, to jeszcze sobie kompletnie nie radzi z nowym sprzętem.

 

DDR4 + Skylake =/= DDR4 + Ryzen = strata czasu. Nie mówiąc o tym że ten soft potrafi się rozjechać przy procesorach wyposażonych w SMT.

 

Do testowanie stabilności po OC są inne aplikacje np. HCI Memtest albo G-Sat spod konsoli linuxa i bardzo dobrze sobie radzą ze stabilnością do tego potem wystarczy rundka prime95 + pełna alokacja ramu i masz stabilność.

 

Jesteś pewien że dokładnie ten sam typ pamięci jest stosowany w kościach BIOS-u?

 

Oczywiście że to nie jest ten sam typ, ale nie popadajmy w skrajności EEPROM'y 32MB nie są wcale drogie, lepiej są sporo tańsze od tego badziewia RGB którym się zalewa płyty, ale jak widać producenci mają inne priorytety :E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że trzeba jeszcze wiedzieć jaki memtest użyć, jeżeli używasz tego starocia z 2013 roku bootowanego spod biosu to pogratulować, nie dość że owy memtest nawet nie służy do testowania OC, to jeszcze sobie kompletnie nie radzi z nowym sprzętem.

 

DDR4 + Skylake =/= DDR4 + Ryzen = strata czasu. Nie mówiąc o tym że ten soft potrafi się rozjechać przy procesorach wyposażonych w SMT.

 

Do testowanie stabilności po OC są inne aplikacje np. HCI Memtest albo G-Sat spod konsoli linuxa i bardzo dobrze sobie radzą ze stabilnością do tego potem wystarczy rundka prime95 + pełna alokacja ramu i masz stabilność.

Wystarczy że spojrzysz na moją sygnaturkę i jest wyraźnie napisane że mam DDR3.Po napięciu nawet to widać

Słyszałem o tym,że testowanie Memtestem na DDR4 to szkoda zachodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle pamięci mogą być stabilne, ale np. ciut wyższa temperatura może wywalać kości poprzez upały chociaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wystarczy że spojrzysz na moją sygnaturkę i jest wyraźnie napisane że mam DDR3.Po napięciu nawet to widać

Słyszałem o tym,że testowanie Memtestem na DDR4 to szkoda zachodu

 

Jakie to ma znaczenie? A może przeczytałeś że ten memtest w ogóle nie nadaje się do testowania OC pamięci?

 

Profil XMP to już jest fabryczne OC, co innego profil SPD zgodny z normami JEDEC.

 

Używasz softu niezgodnie z jego przeznaczeniem i potem na tej podstawie wysnuwasz teorie, memtestów jest cała masa, trzeba wiedzieć co użyć i wtedy wszystko staje się klarowne.

 

W ogóle pamięci mogą być stabilne, ale np. ciut wyższa temperatura może wywalać kości poprzez upały chociaż.

 

Może jak najbardziej, zwłaszcza moduły samsunga B-Die BCPB i BCRC są dość czułe na temperaturę, więc trzeba wszystko dopasować tak aby mieć zapas.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie to ma znaczenie? A może przeczytałeś że ten memtest w ogóle nie nadaje się do testowania OC pamięci?

 

Profil XMP to już jest fabryczne OC, co innego profil SPD zgodny z normami JEDEC.

 

Używasz softu niezgodnie z jego przeznaczeniem i potem na tej podstawie wysnuwasz teorie, memtestów jest cała masa, trzeba wiedzieć co użyć i wtedy wszystko staje się klarowne.

 

 

 

Może jak najbardziej, zwłaszcza moduły samsunga B-Die BCPB i BCRC są dość czułe na temperaturę, więc trzeba wszystko dopasować tak aby mieć zapas.

 

Moje microny D-Die też są podatne na temperaturę. I dzięki nawiewowi mogą pracować na końskim woltażu 1.55v bo płyta nie pozwala kontrolować VCCIO.

 

Co do XMP, nawet samo XMP szczególnie typu 4133MHz może być niestabilne na starcie bo płyta źle dostosuje ustawienia lub powód chociażby kontroler w CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba widzę ze podjąłeś się wyzwania :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak tam typ pamięci by nie był to wsadzenie 1gb pamięci do płyty, na pewno nie stanowi problemu w obecnych czasach ;p

Wlasnie o to mi chodzi, nie chce mi sie wierzyc ze nie sa w stanie zrobic wystarczajaco duzego eepromu.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moje microny D-Die też są podatne na temperaturę. I dzięki nawiewowi mogą pracować na końskim woltażu 1.55v bo płyta nie pozwala kontrolować VCCIO.

 

Co do XMP, nawet samo XMP szczególnie typu 4133MHz może być niestabilne na starcie bo płyta źle dostosuje ustawienia lub powód chociażby kontroler w CPU.

 

Masz na nich czujniki? Na Micronach B z tego co pamiętam nie ma sensorów więc jeżeli są też podatne to mamy w pakiecie błądzenie w ciemno, ale kilka razy na takich kostkach udało się z palca podkręcić je z fabrycznego 2133c14 1.2v na 3000c15 1.35v i chodzą bez marudzenia więc nie ma tragedii.

 

Taktowania powyżej 3600 MHz potrafią być czasami naprawdę upierdliwe, za dużo/mało VCCSA / VCCIO i robią się cuda, dlatego trzeba już coś ogarniać aby w razie czego można było to ręcznie podkorygować i złapać stabilność.

 

Kuba widzę ze podjąłeś się wyzwania :E

 

Daj spokój :E

 

Wlasnie o to mi chodzi, nie chce mi sie wierzyc ze nie sa w stanie zrobic wystarczajaco duzego eepromu.

No oczywiście że nie ma problemu, wejdź sobie na e-bay albo aliexpress i zobacz po ile są kostki eeprom 32MB (256 Mbit), więcej kosztuje ten cały szajs RGB. A producenci dalej z uporem maniaka wrzucają max 16MB (128Mbit).

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na nich czujniki? Na Micronach B z tego co pamiętam nie ma sensorów więc jeżeli są też podatne to mamy w pakiecie błądzenie w ciemno, ale kilka razy na takich kostkach udało się z palca podkręcić je z fabrycznego 2133c14 1.2v na 3000c15 1.35v i chodzą bez marudzenia więc nie ma tragedii.

 

Taktowania powyżej 3600 MHz potrafią być czasami naprawdę upierdliwe, za dużo/mało VCCSA / VCCIO i robią się cuda, dlatego trzeba już coś ogarniać aby w razie czego można było to ręcznie podkorygować i złapać stabilność.

 

 

 

Daj spokój :E

 

 

No oczywiście że nie ma problemu, wejdź sobie na e-bay albo aliexpress i zobacz po ile są kostki eeprom 32MB (256 Mbit), więcej kosztuje ten cały szajs RGB. A producenci dalej z uporem maniaka wrzucają max 16MB (128Mbit).

 

Aczkolwiek podkręcanie/tweakowanie timingów w pamięciach daje jakąś satysfakcje poprzez szukanie najlepszych ustawień. Takie GPU to wręcz banalnie się kręci.

Co do wielkości pamięci eeprom, podejrzewam że to są wewnętrzne umowy między producentami bo taki asus nie klepie biosu tylko award. Albo też kwestia żeby golić pieniądze a nie być dobrodziejem i dawać wsparcie na wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to mi chodzi, nie chce mi sie wierzyc ze nie sa w stanie zrobic wystarczajaco duzego eepromu.

Czy są w stanie - są. Są płyty z kościami o większych pojemnościach. Ja mówię o kosztach bo porównałeś do super taniego flash nand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek podkręcanie/tweakowanie timingów w pamięciach daje jakąś satysfakcje poprzez szukanie najlepszych ustawień. Takie GPU to wręcz banalnie się kręci.

Co do wielkości pamięci eeprom, podejrzewam że to są wewnętrzne umowy między producentami bo taki asus nie klepie biosu tylko award. Albo też kwestia żeby golić pieniądze a nie być dobrodziejem i dawać wsparcie na wszystko.

 

GPU to się banalnie kręci bo fabrycznie już te układy są wyżyłowane do granic możliwości, turbo, power limity i inne badziewia które wprowadzają ścianę, jeszcze za czasów Maxwella bawiłem się w przerabianie biosów, ale od Pascala trend zdechł bo bez programatora nie wrzucisz biosu bez cyfrowego podpisu.

 

Award od dawna nic nie tłucze pod komputery, teraz wszyscy lecą na biosach AMI (American Megatrends), tyle że sam bios w postaci softu to inna para kaloszy niż fizycznie układ eeprom, 32MB jest już dostępne bez problemu, tylko producenci tną na czym się da żeby uszczęśliwić ludzi błyskotkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż sprawdziłem ceny i faktycznie w hurcie różnica 1 dolara. Ale oszczędność jest szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @Spl97 to znaczy że jak mam rachunki prognozowane a już zapłaciłem po starej wyższej cenie to teraz elektrownia odda mi pieniądze  Co to za państwo z kartonu gdzie z dnia na dzień takie rzeczy się dzieją  @Camis nie ma czegoś takiego jak lewy podpis Są jakieś konkrety co podpisali ? Jakie polecenia wydawali ? Bo np policja bez wymaganej ustawy nakładała mandaty karne na ludzi chodzących bez maski to za takie coś powinien wylecieć komendant główny i wszyscy wojewódzcy i powiatowi
    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko, że na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem z Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU. W sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę ten frontowy Dynamic GP-14 140 mm. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. 3 pinowy wentyl daję możliwość regulacji obrotów ? Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
    • Silnik 8tys zł + rozrząd ORI + płyny + robocizna = 13tys zł  Tyle zapłacił znajomy za wymianę silnika w 5 letnim MK5. Robił mu miejscowy mechanik.  Skrzynia automat PS kompletny remont części+ robocizna ~14tys zł. DPF jest niezniszczalne w tym aucie. Wypala się nawet na biegu jałowym.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...