Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam nie podzielam tego entuzjazmu. Jest szybciej ale i drożej. Drożej nawet od Intela.

 

 

Od którego intela? 8700k? W sklepie za 1800... 7700k? W sklepie za 1600... Coś chcesz składać na tej platformie epoki sandy bridge?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co autor miał na myśli?

nie każde zadanie da się podzielić na autonomiczne watki

jeśli dodajesz do siebie dwa wektory to możesz każda współrzędną dodać niezależnie

jeśli liczysz kolejne wyrazy ciągu Fibonacciego potrzebujesz najpierw mieć wartość 2 poprzednich by wyliczyć następny i tego typu problem nie można już tak prosto podzielić na watki

z równolegle-nie nie jest lekiem na całe zło ;)

 

a co do ubi to tam (chyba) pracują "software developerzy" nie ssaki naczelne? nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo z gotowymi bibliotekami jest pstryknięciem palcami tylko mało jest sprzętu który te biblioteki odsługuje wiec trzeba pstrykać 2 razy; raz dla RTX i 2 dla przeważającej reszty (jaki procent jest ludzi RTX'ami?)

dlatego mamy sterowniki z obsługa DXR dla pascal by zwiększyć pule obsługiwanego sprzętu

tak samo jest z popularyzacja rozszerzeń instrukcji w CPU np. SSE4.1/2, AVX

 

brzmię jak ktoś kto programuje od 15 lat :D

Co innego jest implementacja bibliotek API np.DXR,a co innego instrukcji procesora

Obecnie gry korzystają z instrukcji SSE4(w np.AC:Odyssey już SSE4.1/4.2),a nie AVX.Ogólnie prawie nie ma gier wykorzystujących AVX(jedynym znanym mi wyjątkiem to Project Cars 2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[video=youtube;bAketc8BCzw]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No nie wiem. Mój i5 3570k kupiony x lat temu dopiero teraz zaczyna mieć problemy w nowszych grach. Kupując teraz procesor, płytę i RAM mam nadzieję że to wystarczy co najmniej na kolejne 5 lat.

 

jeśli to dalej będzie rozwijać w takim tempie, to taki 3700x wystarczy i na 10 :E

 

Nie mówię że nie ma postępu, czy że procki są beznadziejne, ale spodziewałem się więcej.

 

teraz to już chyba kwestia wyceny, jeśli dostaniemy to, co daje intel tylko taniej, to OK. Rzeczywiście nici z rewolucji, ale intel też nam jej nie potrafi dać.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego jest implementacja bibliotek API np.DXR,a co innego instrukcji procesora

Obecnie gry korzystają z instrukcji SSE4(w np.AC:Odyssey już SSE4.1/4.2),a nie AVX.Ogólnie prawie nie ma gier wykorzystujących AVX(jedynym znanym mi wyjątkiem to Project Cars 2)

w programie różnica jest niewielka

w mikroprocesorze już nie jest tak prosto

żeby użyć i DXR i SSE4.1/4.2 potrzebny jest sprzęt je obsługujący

 

od lat 60 XX wieku istnieją języki wysokiego poziomu (FORTRAN) całkowicie nie zależne od zestawu instrukcji procesora

a kod źródłowy jest tłumaczony przez kompilator do kodu maszynowego (instrukcji procesora)

wykorzystanie rozszerzeń instrukcji zależy od zaimplementowania ich w kompilatorze (i jego ustawień)

no chyba że wracany do lat 60 i programujemy CPU bezpośrednio w asemblerze.

 

AC:Odyssey nie ruszy bez SSE4.1?

 

odchodzimy od tematu panowie [off-top alert]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to się trochę już martwię,że będę grzecznie oddawał sprzęty, bo te (po odsprzedaży gratów) 1k okaże się stratą pieniędzy, skoro od dziadka 4790k lepszy będzie taki ryzen 3700x o parę procent w grach :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego jest implementacja bibliotek API np.DXR,a co innego instrukcji procesora

Obecnie gry korzystają z instrukcji SSE4(w np.AC:Odyssey już SSE4.1/4.2),a nie AVX.Ogólnie prawie nie ma gier wykorzystujących AVX(jedynym znanym mi wyjątkiem to Project Cars 2)

Oj nie. Gier wykorzystujących AVX już jest całkiem sporo tylko poprostu nikt ci tego nie mówi wprost. Trzeba samemu dekompilować do kodu maszynowego i szukać odwołań do rejestrów YMM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy walnąć AVX offset i pograć z monitorem zegara CPU. Jak będzie AVX to zegary obetnie.

 

Nie trzeb nic więcej cudować szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AC:Odyssey nie ruszy bez SSE4.1?

Co ja wiem AC:Odyssey nie ruszy bez SSE4.1(na Phenomach,Core 2 Quad odpalenie gier wymagających instrukcji SSE4.1/4.2 jest niemożliwe),podobnie AC:Origins,Far Cry 5 itd.

 

Gier wykorzystujących AVX już jest całkiem sporo tylko poprostu nikt ci tego nie mówi wprost.

To poproszę o listę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarze to gry działające na Unreal Engine 4 robią użytek z AVX (stąd też takie słabe wyniki ryzenów) ale tak za wiele to tych gier na UE4 to nie ma.

 

Jeżeli testy w niedziele potwierdzą pewne przypuszczenia (słabsze wyniki w miej wymagających od cpu tytułach, lepsze w tych co orają procami po całości) to ja ten argument spokojnie kupuje, nie musi być procesor bezwzględnie najwydajniejszy.

Takie najgłośniejsze AAA (RDR2/CP2077/DL2/) powinny chodzić dobrze na zen2, o sytuacji kiedy wyjdą nowe konsole i wymagania strzelą w góre to już nie mówie bo to pewne jak banku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie ma nic ponad to co obiecali. 10-15% IPC + zegary. Slajdy z gier oczywiście odpowiednio dobrane aby nieco podgrzać temperaturę przed premierą. Ci co odpłynęli z oczekiwaniami mogą być zawiedzeni. Twardo stąpający po ziemi dostaną to czego się spodziewali. Z tego co czytam ploty o Navi się potwierdzają i będzie tańsza niż zapowiadano. Ci co wydawali osądy o jej opłacalności mogą się nieco przejechać na swojej nieomylności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca ogarniam tego płaczu.

3900X dogania 9900k w grach (ok, nie wszystkich ale jest ładnie, bardzo ładnie) a we wszystkim innym praktycznie miażdży nawet 16 rdzeniowe threadrippery xD. Na pierwszy rzut oka idealny do pracy (kompilacja, rendery, wirtualki - 570X ma obsługiwać do 128gb ram) i pogrania po pracy ?. No ok, wiadomo że 3950X będzie do pracy nawet lepszy, ale jak dla mnie 3900x super wystarczy i nie będę musiał oddać nerki.

Mi się podoba, trzymam kciuki że w niedzielę ujrze podobne, oficjalne, wyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No prawda jest taka że większość użytkowników tego tematu patrzy jedynie na gry. To że Ryzen sobie poradzi w bardziej zaawansowanych zastosowaniach to dość oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz to już chyba kwestia wyceny, jeśli dostaniemy to, co daje intel tylko taniej, to OK. Rzeczywiście nici z rewolucji, ale intel też nam jej nie potrafi dać.

 

 

Ceny są znane, Ryzeny kolejny raz oferują to, czego Intel nigdy by nie zaoferował swoim klientom w tak niskiej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co ja wiem AC:Odyssey nie ruszy bez SSE4.1(na Phenomach,Core 2 Quad odpalenie gier wymagających instrukcji SSE4.1/4.2 jest niemożliwe),podobnie AC:Origins,Far Cry 5 itd.

 

To poproszę o listę

 

Silniki takie jak UE4 (tu nawet intel asystował https://software.intel.com/en-us/articles/intel-software-engineers-assist-with-unreal-engine-419-optimizations ),Unity czy ten od cryteka używają AVX'a. Frostbite od BFV również używa AVX'a.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silniki takie jak UE4 (tu nawet intel asystował https://software.intel.com/en-us/articles/intel-software-engineers-assist-with-unreal-engine-419-optimizations ),Unity czy ten od cryteka używają AVX'a. Frostbite od BFV również używa AVX'a.

Jeżeli dobrze to zrozumiałem z tego linka co wrzuciłeś to Unreal Engine 4.19 jest wstanie obsłużyć do 22 wątków procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny są znane, Ryzeny kolejny raz oferują to, czego Intel nigdy by nie zaoferował swoim klientom w tak niskiej cenie.

Ceny płyt x570 też są znane? PCIe 4.0 może wyjść bokiem, szczególnie graczom gdzie ani to gpu nie pomoże ani ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny płyt x570 też są znane? PCIe 4.0 może wyjść bokiem, szczególnie graczom gdzie ani to gpu nie pomoże ani ssd.

I dlatego B450/X470 pozostają w sprzedaży jako tańsze alternatywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD-Ryzen-9-3900X-and-Ryzen-7-3700X-CPU-Review_Assassins-Creed-Odyssey.png

Brawo, wreszcie odpowiednia lokacja (najlepiej Aleksandria albo Memfis) - a nie jak w większości filmików na youtubie bieganie po wydmach i patrzenie w niebo ;)

 

 

 

7 lipca...

RmUEHbK.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie największy zawód to ilość rdzeni. Nie zostały po prostu podwojone względem poprzedniej generacji. Rozbudowali po prostu kolejne segmenty i 2x więcej rdzenia kosztuje też 2x więcej jak poprzednicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

znalezione w sieci odnośnie mobek AM4 :

 

Mój link

 

Było już, po za tym ta tabelka to czyjaś radosna twórczość, głupot w niej więcej jak w telewizji.

 

Dla mnie największy zawód to ilość rdzeni. Nie zostały po prostu podwojone względem poprzedniej generacji. Rozbudowali po prostu kolejne segmenty i 2x więcej rdzenia kosztuje też 2x więcej jak poprzednicy.

 

Coś Ty myślał, że dostaniesz 16 rdzeni za 1700 zł? 8:E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To testowanie na rozdziałce której nikt już nie używa nie wydaje mi się trafne.

 

Dla mnie największy zawód to ilość rdzeni. Nie zostały po prostu podwojone względem poprzedniej generacji. Rozbudowali po prostu kolejne segmenty i 2x więcej rdzenia kosztuje też 2x więcej jak poprzednicy.

A wydaje Ci się możliwa sprzedaż z zyskiem i przy zachowaniu normalnego poboru energii, wydzielania ciepła 16 rdzeniowego CPU w cenie obecnego 2700?

 

To by pociągnęło za sobą

- najsłabsza płyta musiała by mieć sekcję top poprzedniej generacji

- nie mogły by nastąpić zmiany w architekturze bo pobór energii/wydzielanie ciepła poleciałby w kosmos

- zegary by musiały polecieć w dół aby zmieścić się w jakimś racjonalnym budżecie energetycznym

- brak zarobku AMD szczerbaty.gif lub wręcz dokładanie do interesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...