Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Widze ze lubicie sie spierac intel lepszy nie nie amd lepsze nie prawda bo intel jest lepszy przypomnial mi sie ten film z tymi czolgami .. sprawa juz sie wyjasnila co jest lepsze i porownywanie nowych ryzenów z i5 jak co nie ktorzy tu prowadza testy na yt jest nie na miejscu. Teraz jest wazne jak zrobia biosy czy oszukaja nas czy nie. Jakby chcieli to i by 3950x bez problemu uruchomil na x370 i na tym pracowal.

Bo na 90% tak będzie wyższe modele x370 na 100% dadzą rade z 16 rdzeniami ale pytanie jest czy cwaniactwo będzie aż tak bardzo chciało masowo wypychać x570 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi to jak Hardware Unboxed wrzucil 3900X na stare mobo i sekcja dala rade, wiec juz nie wiem o co kaman z nowymi mobasami :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniecamy sie ryzenami a jesienia intel wypuszcza Comet Lake S i najslabszy i3 bedzie procesorem 4C/8T a i9 bedzie mial 10C/20T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel nie jest zły, jest zwyczajnie za drogi do tego co oferuje.

Intel przez swoją pazerność sam zapędził się w kozi róg. Posiadacze i5 serii 6 i 7, a także i7 z chęcią powitaliby u siebie CPU serii 8 i 9. Ale nie kosztem zmiany płyty, bo często kupowali swój sprzęt inwestując płyty serii Z, czyli najmocniejsze w danym momencie. Moderom udaje się uruchomić i5 8xxx czy nawet i7 na płytach Z170 czy Z270, ale wymaga to wiedzy i oznacza utratę gwarancji. Intel zamiast pozwolić na wpuszczenie i5 9600K czy też i5 9400F na Z170/270 ale i na słabsze modele tych serii, nawet kosztem wyłączania niektórych funkcji np. niektórych opcji oszczędzania energii, wymusza zmianę całej platformy, gdy koszt wymiany przekracza zyski wydajności.

 

AMD tu zyskuje, by wyciąga od niebieskich kolejnych klientów.

 

Podniecamy sie ryzenami a jesienia intel wypuszcza Comet Lake S i najslabszy i3 bedzie procesorem 4C/8T a i9 bedzie mial 10C/20T

https://pclab.pl/news81344.html i tyle w temacie.

Edytowane przez Alejajca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel nie jest zły, jest zwyczajnie za drogi do tego co oferuje.

 

Do gier jest odpowiedni cenowo, i-8700k ma wydajność wyższą w grach od 3700x i jest na rynku od roku, pamięci pięknie działają, opóźnienia dużo niższe, ceny płyt średnie. Jeśli nie ogarną tych biosów w starszych płytach to nie wiadomo czy tutaj można też mówić o cenowej przewadze bo będzie trzeba za x570 płacić jak za zboże więc gdyby tak podliczyć droższe płyty + cena za szybszy ram to pewnie wyjdzie mniej więcej to samo co Intel + Noctua i kręcisz do 5ghz. Jak ktoś jeszcze jest zainteresowany emulacją PS3 i Switcha to już w ogóle tutaj nie ma o czym mówić.

Edytowane przez Psychol324

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhy. Nawet jakis troll dla jaj dodal 14nm+++ w tabelce.

https://pclab.pl/news81344.html

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniecamy sie ryzenami a jesienia intel wypuszcza Comet Lake S i najslabszy i3 bedzie procesorem 4C/8T a i9 bedzie mial 10C/20T

 

Te Comet Lake S?

 

PS. Sam się zastanawiam czy kupić sobie Ryzena 3600 czy też nie. W sumie wziąłbym, ale wstrzymuje mnie ta huśtawka z płytami głównymi.

Wziąłbym zwykłą płytę 470, bo i tak pewnie nie będę modernizował sprzętu przez następne 5-6 lat (może poza wymianą karty graficznej za jakieś 2 lata), a wtedy już będzie nowa podstawka, więc 570 jest mi w sumie zbędne.

No i nie wiem czy nie będę musiał wymienić PSU. Co prawda teoretycznie powinien wytrzymać, ale ma już parę lat i w zasadzie może należałoby go zmienić przy okazji (pewnie od razu coś modularnego)

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Sam się zastanawiam czy kupić sobie Ryzena 3600 czy też nie. W sumie wziąłbym, ale wstrzymuje mnie ta huśtawka z płytami głównymi.

Wziąłbym zwykłą płytę 470, bo i tak pewnie nie będę modernizował sprzętu przez następne 5-6 lat (może poza wymianą karty graficznej za jakieś 2 lata), a wtedy już będzie nowa podstawka, więc 570 jest mi w sumie zbędne.

Mnie też kusił zakup R5 3600 jako zamiana za i5 7600K. Ale po podliczeniu kosztów zmiany platformy, przeliczeniu to na zyski w grach wolę odczekać i dozbierać do 3700/3700X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli intel w końcu z czymś nie wyskoczy to w końcu ryzeny 3000 być może będą trzymać cenę. Bo aktualnie prezentują się całkiem fajnie.

 

Co do spadku wartości procesorów AMD to fakt tu była lipa ryzen 1700 na premierę ~2.5 roku temu kosztował ~1600pln teraz nie wiem czy używka pójdzie za 500pln.

A takiego 5 lat temu wydanego 4790k jak ja mam dalej mogę puścić za ~650-700pln :E

 

A nawet za 800pln 3 dni temu poszedł taki proc jaki ja mam na allegro :E Intel ma po prostu magię trzymania cen :lol2:

 

 

 

VAXAmNo.png

 

 

 

Przesiadkę na ryża 3600 normalnie mógłbym zrobić z symboliczną dopłatą :D Ale teraz urlop i nawet nie wiadomo na jaką płytę się zdecydować więc, chwilowo odpuszczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając życie Intel wypuści odświeżone procki z minimalnie lepszymi MHz tylko że zamiast 6 rdzeni będziemy mieli 12 wątków i znów odjedzie AMD :) a ceny pozostaną bez.zmian czyli za odpowiednik AMD +120$

Edytowane przez bartoszzz77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając życie Intel wypuści odświeżone procki z minimalnie lepszymi MHz tylko że zamiast 6 rdzeni będziemy mieli 12 wątków i znów odjedzie AMD :)

 

To na prawdę nie jest problem dla AMD

 

Ich procki po latach nędzy, stanowią alternatywę i to jest najważniejsze.

 

Teraz niech się tylko na spokojnie tuningują....i unikają wpadek jak z FXami :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to się zastanawiam czy w tej sytuacji nie będzie u intela jak z bidnym Pentium 4. W końcu sypną takie C2D nowej generacji i pozamiatają :E Realne czy nie?

 

W końcu dzisiejsza konkurencja powinna ich zmotywować do pracy :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre argumenty maja sens, ale niektóre nie"

"Od 2017 roku niebiescy nie udostępniają informacji o taktowaniu Turbo dla wielu rdzeni, informując jedynie o maksymalnej częstotliwości dla jednego wątku. "

Ale wczesniej informowali i moga do tego wrócić w każdej chwili. Za rok ktoś moze jakąs plotkę dementować pisząc "Od 2019 roku Intel wrócił do starego zwyczaju i podaje również Turbo dla wielu rdzeni" :P

No tak, specjalnie teraz zaczną, gdy AMD też nie podaje takiego turbo :E Intel tłumaczył, dlaczego nie będzie podawał, nie wiem co by musiało się stać, by to się mogło zmienić. Zresztą, to nie jest i nigdy nie była prezentacja Intela, więc tym bardziej nie rozumiem zarzutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na prawdę nie jest problem dla AMD

 

Ich procki po latach nędzy, stanowią alternatywę i to jest najważniejsze.

 

Teraz niech się tylko na spokojnie tuningują....i unikają wpadek jak z FXami :P

Właśnie Intel z procesu 14 będzie już wyciskał ostatnie soki. AMD dopiero zaczęło przygodę z 7nm więc pewnie jeszcze trochę z tego się da wycisnąć.

9900k ma tdp 95W ale w testach równa się poborem prądu ze 105W R3900x.

Nowe Topowe procki Intela 10 rdzeniowe mają mieć TDP 105 także pewnie będzie jeszcze więcej prądu ciągnąć.

Poza tym nowa płyta będzie potrzebna pod Intela a AMD pewnie jeszcze się na tej zmieści.

 

Oczywiście jeżeli to nie jest fake co jest bardzo prawdopodobne.

 

Ale dodatkowe wątki mogą być bardzo konkurencyjne.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest poruszony ciekawy temat kazdy kto mam słabsza kartę graficzną jak RTX 2080 albo gra w większych rozdzielczościach jak full HD powinien to obejrzeć bo wygląda na to że dużo osób tego nie rozumie.

https://www.youtube.com/watch?v=fomRyGNZ2og

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Intel z procesu 14 będzie już wyciskał ostatnie soki. AMD dopiero zaczęło przygodę z 7nm więc pewnie jeszcze trochę z tego się da wycisnąć.

Dopóki Intel nie opanuje procesu 10nm to dalej będą wypuszczane procki z procesem 14nm z kolejnymi plusami :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie ciekawi czy taki tomahawk dostanie bios do 3950x - bez oc tego proca myślę że sekcja spokojnie sobie poradzi kwestia czy MSI będzie chciało taki bios wydać. Patrzeć na to jak proce AMD tanieją to taki 3950 pewnie za półtora roku będzie za poniżej 1000zł wtedy sobie go dziabnę jak MSI pozwoli :lol2:

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest poruszony ciekawy temat kazdy kto mam słabsza kartę graficzną jak RTX 2080 albo gra w większych rozdzielczościach jak full HD powinien to obejrzeć bo wygląda na to że dużo osób tego nie rozumie.

https://www.youtube.com/watch?v=fomRyGNZ2og

ciii kto kupuje do komputera za 10k monitor większy niż 24" :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj to nie zarzut, tak tylko zauważam że niektóre z argumentów nie są w 100% pewne.

 

Swoja drogą dane techniczne ktoś dobrze przemyślał, TDP ładnie dobrane do ilosci rdzeni i bazowych taktowań, wrzucone HT we wszystkie segmenty i ceny tez w sam raz by odzyskac konkurencyjnosc

Jeśli rzeczywistosc będzie wyglądała gorzej to Intel słabo będzie wyglądał przy AMD

Napisałeś, że niektóre argumenty mają sens, a niektóre nie, wskazując zresztą na liczbę mnogą, a podałeś jeden przykład. I ja tu widzę zarzut :E Ja przy newsach wątpię we wszystko, dlatego jeszcze sprawdzam, na ile coś jest w ogóle prawdopodobne. Wczoraj tego newsa sobie dodałem na listę, ale po przejrzeniu tabeli stwierdziłem, że fejk, więc usunąłem. Dzisiaj po wejściu na PurePC i ogólnym orgazmie w komentarzach pod plotką, stwierdziłem, że może jednak warto opisać, z czym ludzie mają do czynienia i co im wciskają redaktorzy, którym nic się nie chce.

Tutaj nie tylko nie musiałem za długo szukać info, bo tabela jest jaka jest, ale też całość nie pasuje do plotek i info od insiderów. Ja tam wierze, że 10-jajowiec HT może nie mieć, bo Intel może mieć problemy, by go schłodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciii kto kupuje do komputera za 10k monitor większy niż 24" :E

To nie chodzi o monitor tylko o to że jak masz słabą kartę graficzną to ci będzie botleneckowała procesor.

Mając na przykład RTX2070 nie zobaczysz różnicy w klatkach między procesorem R3700x a na przykład 9900k bo ci karta będzie bottlenecowała proca i klatki będą na obu takie same w np full HD i większych rozdzielczościach w mniejszej rozdziałce dopiero zobaczysz przyrost klatek na lepszym procu.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o monitor tylko o to że jak masz słabą kartę graficzną to ci będzie botleneckowała procesor.

 

Dużo zależy od poziomu detali ustawionych w danej grze. Dzisiaj coraz mniej ludzi jest niewolnikami ultra i potrafią zjechać z detalami, aby uzyskać wyższy fps nawet na słabszym GPU. No i dochodzi kwestia minimalnego fps, który to bardzo znacznie wpływa na komfort grania.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie 3700x będzie już małym bottleneckiem np dla RTX2070Super (~RTX2080)

 

Wychodzi na to że najlepsze efekty uzyskamy łącząc:

 

(1080p@144HZ oraz 1440p@60FPS)

 

RTX2060S/RX5700XT - 3700X/9700K

RTX2070Super/RTX2080/RTX2080Ti - 3900X/9900K

 

Bottleneck praktycznie zerowy

Edytowane przez Jack White

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam najmniejszych problemów z działanie R5 3600 na płycie z B450

 

Ja w koncu zamowilem 3700X, pozostaje czekac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4k wymaga i9 9900k? Z GPU 2070s lub 2080 lub nawet 2080ti? To najlepsze połączenie?

 

 

Dobry setup to 3600/3700/8700 z ekranem UWQHD 100Hz. GPU do tego 1080Ti i szybsze.

 

Do 4K praktycznie dowolny zen wystarczy.

 

 

Pod ekrany 144Hz dobrze mieć nowe i7 lub i9.

 

Pod 60Hz właśnie bez znaczenia. Szczególnie jak rozdzielczość jest WQHD lub 4K.

 

3 dni od premiery. Płyty z wymagające nowych biosów:

X570, X470, X370, B450, B350, A320

 

Przykładowo Gigabyte ma do wypuszczenia 48 nowych biosów. Nie wiem czego tutaj się spodziewać, szczególnie jak tańsze konstrukcje nie mieszą wszystkiego na raz i trzeba kombinować.

 

Co ciekawe w Morele pojawiła się nowa rubryka z ilością pamięci ROM przy płytach. Jak widać rozmiar ma znaczenie. Szkoda, że nikt nie przewidział tego wcześniej.

 

Ooo i już artykuł CYK:

AMD-Ryzen.-Producenci-oszczedzali-na-EEPROMach-a-teraz-maja-problem-z-kompatybilnoscia,News,102715.html

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...