Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Co do spadku wartości procesorów AMD to fakt tu była lipa ryzen 1700 na premierę ~2.5 roku temu kosztował ~1600pln teraz nie wiem czy używka pójdzie za 500pln.

A takiego 5 lat temu wydanego 4790k jak ja mam dalej mogę puścić za ~650-700pln :E

 

A nawet za 800pln 3 dni temu poszedł taki proc jaki ja mam na allegro :E Intel ma po prostu magię trzymania cen :lol2:

1. 4 gen jest od lat nie produkowana i nie dostępna w sklepach

2. 4c8t przetrwały zalew kawy w 8 i 9 gen (widać że 8 wątków wzięło się z konsol)

3. i7 były mało popularne wiec są słabo dostępne na rynku dodatkowo nie wielu się ich pozbywa

4. podrożały razem z wszystkimi dostępnymi w sklepach intelami

 

ale i5 4gen już chodzą po 150-200

Ja to się zastanawiam czy w tej sytuacji nie będzie u intela jak z bidnym Pentium 4. W końcu sypną takie C2D nowej generacji i pozamiatają :E Realne czy nie?

Pentium 4 to była taka sama wpadka jak FX

do dziś pamiętam jak Pentium III 1,33 GHz (a model miał się nie ukazać) wygrywał z Pentium 4 1,4

C2D to było podrasowane mobilne Pentium III

 

No tak, specjalnie teraz zaczną, gdy AMD też nie podaje takiego turbo :E Intel tłumaczył, dlaczego nie będzie podawał, nie wiem co by musiało się stać, by to się mogło zmienić. Zresztą, to nie jest i nigdy nie była prezentacja Intela, więc tym bardziej nie rozumiem zarzutu.

same zegary powyżej 5,0 są podejrzane nie wspomnę o ogromnym skoku w częstotliwości pamięci dodatkowo jeśli to był by nowy kontroler to wszystkie proce dostały by identyczne maksymalne taktowanie pamięci

 

jak tam OC tych waszych Ryzen'ów (3600) przebiło już 100 MHz czy czekacie na zbawienne biosy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tak nie cwaniakujcie Intelowcy :D

4 rdzeniowce z literką K też były niedawno "przyszłosciowe" bo "jak wydajnosci braknie to mozna je podkręcić w przyszłosci" :P

Widzisz, różnica jest taka, że nikt nie pisał, że to przyszłościowe procesory. Problem w tym, że 4 rdzenie intela zapewniały dobrą wydajność w grach (w kwestii "przyszłościowości") przez dobre 7 lat, a gdyby wliczyć np. i5-750 to będzie to nawet 9 lat. I7 4/8 się dobrze trzyma do dzisiaj. A ryzeny od premiery nie zapewniały tego co intel i już nie zapewnią, ta "przyszłościowość" nigdy nie nadeszła i już nie nadejdzie.

 

Nie odlatujesz Ty przypadkiem za mocno? R1700 już nie działa?

Czytaj ze zrozumieniem o czym piszę.

 

Jak zwykle pierdoły wypisujesz i wszystko przeinaczasz intelowy trolu. Jak ryzen 1600 wychodził to odpowiednikiem od intela był i5 7400.

Patrz wyżej. Ponadto odnoszę się do tekstów, że z370 było martwe w dniu premiery i do gier to ryzeny są przyszłościowe. Tak pisano przez większość 2017 roku. No i nastąpiła brutalna weryfikacja, najpierw przez tą martwą podstawkę, a potem przez samo amd z 3600. Samo amd pokazało, że ta przyszłościowość to jest mit.

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kowal, tam niewiele jest do "rozumienia", bo tekst prosty. No może co najwyżej mogłaby być próba zrozunienia jakiejś hejterki, ale czy warto?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli Comet lake będzie miał tylko 1 gen, to słabizna raczej będzie i 9900KS górą :E

Comet Lake też będzie miał dwie generacje(a raczej podstawka na którą będzie ta generacja). Na płyty serii 4xx dla CometLake jeszcze będzie kolejna generacja IceLake, tak wynika z "przecieków" I to by się zgadzało wszak Intel zawsze dawał na jedną podstawkę max dwie generacje CPU

1155 SandyB > IvyB

1150 Haswell > Broadwell

1151v1 SkyLake > KabyLake

1151v2 CoffeLake > CoffeLake REF

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgłupsze jest to że posiadacze Inteli próbują przekonać posiadaczy Ryzenów że Intel jest lepszy, i vice versa, a to się nigdy nie uda. :E

Dajcie se siana bo tworzycie tyle gówno postów że później znowu nie da się z tego tematu niczego wartościowego wyciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kowal, tam niewiele jest do "rozumienia", bo tekst prosty. No może co najwyżej mogłaby być próba zrozunienia jakiejś hejterki, ale czy warto?

Daj spokój. Nie warto z nim dyskutować. To jest przypadek beznadziejny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój. Nie warto z nim dyskutować. To jest przypadek beznadziejny

 

Wypisał same fakty, tzw. "przyszłościowe" zakupy w przypadku AMD to jakaś pomyłka i lepiej kupić tego 3600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Patrz wyżej. Ponadto odnoszę się do tekstów, że z370 było martwe w dniu premiery i do gier to ryzeny są przyszłościowe. Tak pisano przez większość 2017 roku. No i nastąpiła brutalna weryfikacja, najpierw przez tą martwą podstawkę, a potem przez samo amd z 3600.

 

Nie obchodzi mnie do czego się odnosisz. Piszesz jak to 1700 wielce stracił wartość i porównujesz go do i7 8700 z innej generacji co jest bez sensu. i5 7400 z tej samej generacji co ryzen też staniał 3 krotnie po wypuszczeniu coffe lake i kosztuje teraz 300zł. Jedynie jak ktoś kupił wtedy i7 to nie stracił zbyt dużo. No i kwestia przyszłościowości, twoje zrzędzenie na amd nie zmieni faktu że wszystkie gry działają mi płynnie na 3 latnim procku i nie zapowiada się żeby to się zmieniło. Mogło by być więcej fps, ale przycinek jeszcze nie uświadczyłem ani razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój. Nie warto z nim dyskutować. To jest przypadek beznadziejny

 

Beznadziejna to jest twoja bezgraniczna wiara w mity. Skoro wierzysz w mity to będziesz w stanie w bardzo prosty i szybki sposób udowodnić, że dla takiego 1700 po ponad dwóch latach przyszłość nadeszła i spokojnie dasz radę udowodnić, że to 8/16 spokojnie rozprawia się w grach z 6/12 intela, czy 3600, albo niech chociaż będzie 4/8 w takim 7700K.

 

A jeśli nie to może chociaż dasz radę wskazać ile lat na tą przyszłość będzie jeszcze trzeba czekać.

 

W innym wypadku to Ty jesteś beznadziejnym przypadkiem udając, że właśnie premiera 3600 nie miała miejsca :D

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 4 gen jest od lat nie produkowana i nie dostępna w sklepach

Nie produkowana tak, ale na np. na amazonie jeszcze kupisz nówki 4790k :E

 

A co do ryzena 1700 to fakt. Właśnie seria 3000 po 2.5 roku dobitnie pokazała jakie to były przyszłościowe procki :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geekbench 4

R7 1700@4GHz - 31160 pkt

 

 

 

geek1y9j06.png

 

 

R5 3600@ 4.2Ghz + Gigabyte B450M DS3H (269zł) + 3600Mhz 14-14-14-28 1T

2yudj5k.png

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R5 3600@ 4.2Ghz + 3600Mhz 14-14-14-28 1T

Niezły wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypisał same fakty, tzw. "przyszłościowe" zakupy w przypadku AMD to jakaś pomyłka i lepiej kupić tego 3600

No to popatrzmy. Jest rok 2017. Mam do wyboru Ryzena 1600 albo i5 -7400. Po długich rozważaniach wybieram "przyszłościowo" 1600. Efekt - mogą sobie powiedzmy wymienić CPU na mojej płycie na Ryzena 3700x. Co gdybym wybrał i5-7400? Teraz miałbym znacznie bardziej odstający CPU od obecnego a żeby zrobić upgrade to musiałbym wymienić płytę główną. Tyle z głupiego gadania Kowala.

@Kowal

Nie wysilaj się bo jesteś w ignorowanych dopóki nie zobaczę tego cytatu który miałeś wrzucić.

Edytowane przez ediz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bardzo wysoka cena chipsetów X570, brak tańszego chipsetu 5xx na premierę

Najwidoczniej AMD zależało na popchaniu premiery do przodu, nawet kosztem bezsensownych cen płyt "startowych".

Pewnie czekanie na amedię aż skończą A520/A550 nie wchodziło w grę, wypuszczenie nowych procesorów bez płyt (a więc i braku faktycznej obsługi PCIe 4.0) tym bardziej.

 

sztuczna blokada PCIE 4.0 w płytach z chipsetami serii 300/400

Takie wnioski skąd? Nawet na niektórych płytach X570 które nie dzielą linii procesora na 8+8 można znaleźć re-timery. Coś jednak jest na rzeczy.

No i pytanie na ile ta blokada faktycznie jest sztuczna? Dysponujemy jakimś konkretnym researchem na ten temat już teraz?

 

i wreszcie słabe wsparcie płyt serii 300/400 (za które główną winę ponoszą producenci, ale jestem przekonany, że AMD też nie jest bez winy)

Mieli do roboty biosy pod nowe płyty, a i tak niedługo zabiorą się za prace nad płytami z resztą chipsetów serii 500.

Musi być jakiś naturalny motywator do zakupu nowych płyt, niestety.

Wsparcie starych płyt to teraz element który jest kulą u nogi i zauważalnym kosztem dla producentów płyt. Gdyby mogli, to najlepiej by nie wspierali serii 300 w ogóle, bo AMD tego nie wymaga. No ale skoro chociaż jeden się podejmuje, to reszta też musi, bo inaczej wizerunkowo straci. Przez to idą czas i fundusze na coś, co w przypadku polityki wydawniczej intela nie ma miejsca (bo platformy żyją krótko).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to popatrzmy.

Źle patrzysz. Ja się ciągle odnoszę do tekstu, że generacja coffee lake to jest martwa generacja. Na okrągło tutaj tak pisano.

 

Ale skoro masz problem z tak prostymi rzeczami zadam Ci jedno, krótkie pytanie. Czy w kontekście gier ryzen 1xxx/2xxx 8/16 jest bardziej przyszłościowy niż 3600?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wsparcie starych płyt to teraz element który jest kulą u nogi i zauważalnym kosztem dla producentów płyt. Gdyby mogli, to najlepiej by nie wspierali serii 300 w ogóle, bo AMD tego nie wymaga. No ale skoro chociaż jeden się podejmuje, to reszta też musi, bo inaczej wizerunkowo straci. Przez to idą czas i fundusze na coś, co w przypadku polityki wydawniczej intela nie ma miejsca (bo platformy żyją krótko).

I zapewne jest to jednorazowy wybryk tylko w przypadku platformy AM4, Jej następca(AM5 czy co tam będzie)na pewno już nie będzie miał tak długiego wsparcia tylu generacji CPU. Producenci się dogadają: Słuchajcie, za dużo jest z tym roboty z tymi biosami itp... wspieramy max dwie generacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co w przypadku polityki wydawniczej intela nie ma miejsca (bo platformy żyją krótko).

przynajmniej nie maja problemów z wysiepaniem funkcji z biosu, ciekawe jak AMD dobiera co wyciąć a co zostawić, pewnie rzucają kostka :E

 

Wszyscy mają Rysia 3000, mam i Ja :E

 

https://i.imgur.com/UJBW1FKh.jpg

duzy jak na rysia :P

ale teraz będziesz miał branie na imprezach, wsadzasz rysia w kieszeń i idziesz się bawić :E

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mają Rysia 3000, mam i Ja :E

 

UJBW1FKh.jpg

Jak tam msi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest wielka bzdura ta cała przyszłościowość, szczególnie w przypadku Ryzenów. Tutaj wręcz mokrą szmatą po gębie dostali wszyscy ci co nakupowali "na przyszłość" 1700 wzwyż za 1700-2500 na premierę. No z czym zostali po niemal 2,5 roku? Z prockiem, który warty nie jest nawet 500zł, który w grach przegrywa z 8400/9400f za 650pln, a "martwy" i "nieprzyszłościowy" 8700 za 1300 póki co przeżywa całe AM4 oferując ciągle wyższą wydajność. A to był podstawowy argument, że kupują do gier na przyszłość. Na koniec liść od samego AMD w postaci 3600, który pokazał ile warte są ryzeny 1xxx/2xxx i z jaką przyszłością przyszło im się zderzyć ;) Pisano jeszcze bzdury o "taniej" platformie, ze spadkiem wartości w niecałe 2 lata o 70%. A magiczne ukryte moce tak jak nie były tak nie będą uwolnione ;)

 

Jeszcze kuriozalniej wygląda ta przyszłość jak ludzie wymieniają teraz 8/16 na 6/12... bo jest szybciej :D

Chyba najsensowniejszy post jaki przeczytałem w tym wątku. Gość dobrze pisze, dać mu wódki :)

Przyszłościowy sprzęt nie często się zdarza, ale jeszcze rzadziej udaje się przewidzieć w dniu jego premiery że takim się okaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock B450M PRO4

+

BALLISTIX Sport LT 16GB 3000MHz CL15

+

AMD RYZEN 5 3600 3.6 - 4.2GHz

 

Za 1409 zeta, z kuponem, wychodzi 750 zł za sam procesk w końcu pora pożegnać starucha I5 750. :E

 

Było czekane, bo się człowiek nie śpieszył, ale 4 gb ddr3 1600 mhz, trudno pracująca już msi p55 gd65 i ten procek już daje we znaki, myślę, że idealny moment z tą promocją w xtreem był na wymianę platformy. Asrock ma bdb opinie i kręci 2700X aż miło, więc i za rok wymiana 3600 na 3700x będzie raczej bezbolesna i na tym pozostane na kolejne 5-6 lat. :E

Edytowane przez Blurey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wypisał same fakty, tzw. "przyszłościowe" zakupy w przypadku AMD to jakaś pomyłka i lepiej kupić tego 3600

 

"Przyszłościowe" zakupy zawsze były pozbawione sensu, o ile była konkurencja i był rozwój. Pierwszym komputerem było u mnie Atari 130XE (przyszłościowe podwojenie pamięcie w stosunku do 65XE), nim to 130 kb "rozwineło skrzydła", to już było 1040STFM (zamiennie z amigą 500). I to tak leciało aż do czasów core. Pomyłką było każde "przyszłościowe", bo 2-3 lata i wydajmość wzrastała często kilkukrotnie. Gdy kupowałem wspomniane P75, to ok połowę średniej pensji dopłaciłem (ostatni raz) "przyszłosciowo" do płyty, by mogła przyjmować do P150 (lub coś koło tego). Nim to P75 dożyło wieku, który mają obecne 4470k, to już były PIII z zegarami w okolicach 500 MHz (po drodze świetne i tanie AMD K5), "przyszłosciowa" płyta wylądowała na śmietniku. Jaki to był skok, to nie wytłumaczy nikomu, kto PC-ty zna z ostatnich 10-15 lat.

 

Ostatnie ok 10 lat, gdzie Intel miał praktycznie monopol, to wyłącznie anomalia i zastój w rozwoju. To, że 5 letnie CPU ma bardzo dobrą wydajność na tle współczesnych, oraz dobrze trzyma cenę, jest wyłącznie anomalią. To, co zaczyna robić AMD, jest swoistym powrotem do normalności. "Przyszłościowy" zakup to powtarzam - anomalia i zastój. Jeśli świetny dwa lata temu R1700 dzisiaj siedzi tam, gdzie siedzi, to znaczy AMD odwaliło kawał swietnej roboty, a nie że był to zły cep/zakup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwidoczniej AMD zależało na popchaniu premiery do przodu, nawet kosztem bezsensownych cen płyt "startowych".

Pewnie czekanie na amedię aż skończą A520/A550 nie wchodziło w grę, wypuszczenie nowych procesorów bez płyt (a więc i braku faktycznej obsługi PCIe 4.0) tym bardziej.

Pewnie tak, ale jednak ceny chipsetów to był wybór biznesowy. No chyba, że faktycznie inaczej im się nie kalkulowało sprzedawać tych chipsetów biorąc pod uwagę, że x570 to ponoć cIOD, a więc może mieć w krzemie wiele zbędnych elementów (kontroler pamięci, dwa wysokowydajne łącza IF...).

 

Takie wnioski skąd? Nawet na niektórych płytach X570 które nie dzielą linii procesora na 8+8 można znaleźć re-timery. Coś jednak jest na rzeczy.

No i pytanie na ile ta blokada faktycznie jest sztuczna? Dysponujemy jakimś konkretnym researchem na ten temat już teraz?

Można było zostawić w tej kwestii swobodę producentom. Stawiam dolary przeciw orzechom, że przed końcem przyszłego roku zobaczymy paździerzowe płyty z A520 czy tam H410 z PCIe 4.0 przynajmniej dla grafiki ;)

 

Mieli do roboty biosy pod nowe płyty, a i tak niedługo zabiorą się za prace nad płytami z resztą chipsetów serii 500.

Musi być jakiś naturalny motywator do zakupu nowych płyt, niestety.

Wsparcie starych płyt to teraz element który jest kulą u nogi i zauważalnym kosztem dla producentów płyt. Gdyby mogli, to najlepiej by nie wspierali serii 300 w ogóle, bo AMD tego nie wymaga. No ale skoro chociaż jeden się podejmuje, to reszta też musi, bo inaczej wizerunkowo straci. Przez to idą czas i fundusze na coś, co w przypadku polityki wydawniczej intela nie ma miejsca (bo platformy żyją krótko).

I oby tak się stało. Choć szczerze mówiąc najbardziej odpowiadał mi model Intela z tick-tock kiedy to jeszcze jakoś działało (od Core 2 do Ivy Bridge włącznie), czyli gwarancja że na jedną podstawkę dostaniemy jeszcze die shrink z bardzo dobrym wsparciem i basta (zmiana podstawki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To, co zaczyna robić AMD, jest swoistym powrotem do normalności. "Przyszłościowy" zakup to powtarzam - anomalia i zastój. Jeśli świetny dwa lata temu R1700 dzisiaj siedzi tam, gdzie siedzi, to znaczy AMD odwaliło kawał swietnej roboty, a nie że był to zły cep/zakup.

 

 

Dokładnie. Ludzie nie kumają, że bardzo szybka utrata na wartości w sprzęcie komputerowym to coś bardzo dobrego i to zawsze było do momentu anomalii zwanej sandy bridge po zen serii 1000.

Edytowane przez Blurey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ad1 I wszystko w temacie, to są właśnie te paskudne sterowniki AMD, nie ma tutaj winy użytkownika robiącego zmianę karty poprzez DDU.  ad 2 Ale nie zrobiłem formatu, tylko oddałem kartę, bo jest uszkodzona, zła i w ogóle AMD nie powinno istnieć.  ad 3 Może dlatego, że w systemie nadal istniały "śmieci po nV" i system nie widział problemu.  ad 4 Problemy to wy macie, to tak samo jak w samochodzie, zmienię sobie silnik z 1.0 na 3.8 L ale zostawię stary EPU, starą skrzynie biegów i 10L zbiornik paliwa. koloryzowane by uwydatnić problem.    Nie cierpię po prostu takich postów, gość kombinował trzy dni zapewne bez formatu, no bo na dysku C trzyma pracę magisterską i nie mógł formatu zrobić, ale zaraz się okaże, że format był od xp do 11 a i tak nic to nie dało. Ahh te paskudne AMD. 🤣😇
    • Upierając się przy Intelu, zszedłbym do procka 12gen i w zamian wrzucił RTX 4070 Ti Super: https://www.morele.net/inventory/info/227db186/   Do gier będzie to wydajniejsze połączenie niż RTX 4070 Super + CPU 14-gen.   Jeśli komputronik musi być to: https://www.komputronik.pl/product/788171/endorfy-fortis-5.html https://www.komputronik.pl/product/737106/intel-core-i5-12600kf.html https://www.komputronik.pl/product/905177/karta-graficzna-asus-geforce-rtx-4070-ti-super-dual-16gb-oc-dlss-3.html   Zasilacz daj sobie: https://www.komputronik.pl/product/816280/be-quiet-pure-power-12-m-750w.html lub https://www.komputronik.pl/product/800858/msi-mpg-a850g-pcie5.html Ten Seasonic z Komputronika to stara wersja bez ATX 3.0 i wtyczki 12VHPWR pod nowe NVIDIE.
    • Wszyscy tylko o topce widzę. Szkoda, że niższe segmenty wymierają...
    • E3-1230v2 to jest LGA 1155. Jaki zamówiłeś?
    • @galakty obronność kraju tak ale dla ochotników, jeżeli występuje przymus to już nie jest prawica  @kanon7 Przerasta zrozumienie prostej rzeczy ? Celem nie są pieniądze tylko towar i usługi, państwa drukują pusty pieniądz bez pokrycia , usa zaczęły się spytać jak idiotą Nixon zniósł parytet złota , co ci po pustych papierkach jak nie kupisz za to usług i towarów ? Znów kłamiesz personalnie , jeżeli głosowałem w wyborach samorządowych na kandydata PiS, kandydatkę KO i kandydatów konfederacji to jestem PiSKOKonfo ruskim ? Kiedyś pisałem jedynie o szkodliwości szczepienia przeciwko covid i jestem przeciwnikiem tylko tego szczepienia, sam jestem zwolennikiem szczepień np na gruźlicę żółtaczkę itd , podejrzewam że jestem zaszczepiony na większą ilość chorób niż ty więc kto tu jest antyszczepionkowcem? A co złego jest w twierdzeniu że ziemia jest płaska czy ktoś robi komuś krzywdę jak w to wierzy ?  Problem tworzy się wtedy gdy osoby jak ty uważają wszystkich innych za podludzi i oszołomów i chcą narzucać swoje zdanie przymusowo  Gratuluję więcej takich postów i będziesz jak lewica której trzeba dać mówić żeby sami się ośmieszali  A co do ucieczki z kraju jeżeli wybuchnie wojna w Polsce to nie mam zamiaru nigdzie się ruszać po prostu będę sobie żył tak jak dotychczas jako osoba mocno wierząca nie stawiam swojego życia na pierwszym miejscu 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...