Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

To się decyduj - 3700x jest dostępny od ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid na X570 ewidentnie nie działa. 50% wydajności jednego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Twoja płyta ma ograniczenia na limitach TDP albo źle je zdejmujesz. Każda płyta może mieć inne limity.

 

Z ciekawości: zainstaluj najnowsze HWinfo i daj znać jakie wtedy masz odczyty cpu package power (smu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się decyduj - 3700x jest dostępny od ręki.

 

No ja bym od razu leciał i kupował nawet żeby sobie potestować, jakby było wszystko naprawione. Druga sprawa ja chce 3900x, a nie 3700x.

 

AMD niestety powinno wydać serię 3000 wtedy kiedy wyjdzie 3950x, ale woleli się ośmieszyć i wydać produkt spartolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3950x według przecieków będzie miał sporo niższe zegary więc nie rozumiem twojego problemu. Potrzebujesz rdzeni? i9-9900k ma ich tyle samo co 3700x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid na X570 ewidentnie nie działa. 50% wydajności jednego dysku.

RAID masz z biosu płyty czy z windowsa w menadżerze dysków zrobionego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

AMD niestety powinno wydać serię 3000 wtedy kiedy wyjdzie 3950x, ale woleli się ośmieszyć i wydać produkt spartolony.

Chcieli przenieść 7.07 na wrzesień/październik, ale niestety bez skutku. Illuminati nie wyrazili na to zgody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj lub jutro do X-komu ma wjechać około 100 sztuk 3900X, a oczekujących zamówień na ten model mają ponad 300. Ciekawe, ile w tym prawdy... Sam zamówiłem 09.07, więc jakaś tam szansa pewnie jest, ale nie nastawiam się. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Twoja płyta ma ograniczenia na limitach TDP albo źle je zdejmujesz. Każda płyta może mieć inne limity.

 

Póki nie ma odczytu z miernika, rozważania są akademickie :)

 

Wszelkie watty i amperaże mam na maksa ustawione. Tyle ile jest przez AMD dozwolone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj lub jutro do X-komu ma wjechać około 100 sztuk 3900X, a oczekujących zamówień na ten model mają ponad 300. Ciekawe, ile w tym prawdy... Sam zamówiłem 09.07, więc jakaś tam szansa pewnie jest, ale nie nastawiam się. :E

Skąd takie info?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid na X570 ewidentnie nie działa. 50% wydajności jednego dysku.

 

 

Z płyty.

 

Tak wstępnie bo jeszcze nie ogarniałem tematu do końca, to u mnie wpierw nie działało. Ale teraz jest raczej OK. Poinstalowałem sterowniki chipsetu najnowsze i w sumie dopiero teraz ponowiłem test jak napisałeś.

 

Dyski mam Hynix PC400, czyli takie średniaki na 3D MLC. Szału nie ma ale poniżej masz zdjęcie z testu 2xNVME w RAID zrobionym na Windowsie. Nie w biosie bo nie miałem nawet opcji robienia RAID w biosie za pierwszym razem. Fabryczny stary bios nie miał sporo opcji w tym brakowało RAIDA.

 

Tak więc jeszcze raz, masz wyniki TYLKO DO DWÓCH dysków w RAID0. Po prawej. Natomiast po lewej masz wyniki POJEDYNCZEJ sztuki. Wieczorem podeśle wyniki z 3xNVME RAID 0 na dyskach, które dzisiaj na allegro sprzedawane są po 250zl/500GB 3D MLC :)

 

Trzeci dysk dzisiaj dopiero podpiąłem bo popsułem adapter dysku niechcący wciskając za mocno oklejony radiarami na plecach NVME. Się wygięło przez dźwignię i trochę port się wyrwał z adaptera.

 

 

WHEA i RAID to raczej wyolbrzymiony problem. Zobaczymy co wycisnę z 3x NVME. Intel oczywiście już dawno wysiadał przy takiej kombinacji.

 

Planuję jeszcze zrobić porównanie RAID 0 Windows vs BIOS.. ale na razie windows jest OK.

 

81f9968656d04.png

 

Z ciekawości: zainstaluj najnowsze HWinfo i daj znać jakie wtedy masz odczyty cpu package power (smu)

 

Ale ja mam chyba najnowsze. Jakąś betę odpalałem co już rozpoznaje moją płytę. Nieco starsza wersja nie widziała nawet płyty.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie info?

Tak mi powiedział, jakiś tydzień temu, ich pracownik, a kolejny potwierdził dzisiaj tę informację. Ile w tym prawdy - nie wiem. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka ku "pokrzepieniu serc". Przed przejściem na platformę intela udało mi się uwalić na MSI x470 pro carbon ac + ryży 3700x - chłodzenie h115i. Było ono podłączone do usb na płycie i wyzionęło ducha przy próbie instalacji nowego firmware. Po nie udanym upadate chłodzenie startowało przez sekundę i stawało. iCUE wykrywał sprzęt ale nie potrafił wykryć sensorów obrotów wentyli ani pompki. Jakiekolwiek próby ponownej instalacji firmware przez podłączenie przez usb do innego kompa nie dały efektu.

Chłodzenie zostało wymienione na nowe. Obawiam się że przyczyną był jakiś błąd komunikacji przez usb z płytą w trakcie aktualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka ku "pokrzepieniu serc". Przed przejściem na platformę intela udało mi się uwalić na MSI x470 pro carbon ac + ryży 3700x - chłodzenie h115i. Było ono podłączone do usb na płycie i wyzionęło ducha przy próbie instalacji nowego firmware. Po nie udanym upadate chłodzenie startowało przez sekundę i stawało. iCUE wykrywał sprzęt ale nie potrafił wykryć sensorów obrotów wentyli ani pompki. Jakiekolwiek próby ponownej instalacji firmware przez podłączenie przez usb do innego kompa nie dały efektu.

Chłodzenie zostało wymienione na nowe. Obawiam się że przyczyną był jakiś błąd komunikacji przez usb z płytą w trakcie aktualizacji.

 

http://forum.pclab.p...hz/page__st__60

..., bo HwInfo psuje CorsairLink. Tylko jeden z tych dwóch softów można odpalić. Inaczej znikają i migają sensory w HwInfo. Coś nie do końca jest z nim OK bo rozwala odczyty innym programom. Taki bardzo nachalny jest.

 

 

HWinfo pozdrawia.. szczerbaty.gif

 

Akurat dzisiaj o nim pisałem. Radzę uważać na przyszłość i nigdy nie odpalać tych dwóch programów na raz.

 

iCue=CorsairLink

 

Ja wolę linka bo jest 100x bardziej responsywny i przejrzysty.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale ja mam chyba najnowsze.

 

Jest nowsze i nie jest to beta ;)

Zainstaluj i sprawdź, bo naprawdę jak na te ustawienia, które masz to bardzo wysoki jest ten pomiar.

Edytowane przez heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie zostało wymienione na nowe. Obawiam się że przyczyną był jakiś błąd komunikacji przez usb z płytą w trakcie aktualizacji.

Reklamowałeś w sklepie czy przez corsaira?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak zmieniłem zamówienie na na 9900K - nie mam czasu czekać do września a może i dłużej. Płyty z wiatraczkiem też do mnie nie przemawiają. Poczekam kilka miesięcy na poprawki ADD i 3950x - jak wszystko nadal będzie takie super wtedy wymienię sobie cpu i mobo. Tymczasem potrzebuje sprawdzonej i stabilnej stacji roboczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też potwierdzam, że na X570 RAID 0 świetnie działa:

 

Crystal.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest nowsze i nie jest to beta ;)

Zainstaluj i sprawdź, bo naprawdę jak na te ustawienia, które masz to bardzo wysoki jest ten pomiar.

 

Ok. Zobaczę też co pokaże Ryzen Master bo tez już zainstalowałem.

 

też potwierdzam, że na X570 RAID 0 świetnie działa:

 

 

Porównywałes RAID z Biosu płyty vs RAID z Windowsa?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie porównywałem, bo ciężko mi jest wyobrazić sobie, że software'owy mógłby być lepszy...

a teraz już za późno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja porównam. Oba defakto jak się nie mylę są softwarowe. Żaden nie ma dedykowanego procesora do ich obsługi.

 

Zauważ że jeden dysk masz spięty do CPU a drugi doChipsetu. Ostatecznie chyba CPU wszystkim steruje. Tylko moc tych CPU jest wystarczająca do tego i nie ma sensu nawet myśleć nad dedykowanymi kartami do RAIDa. Już lepiej dobrać trzeciego NVME bo i tak będzie za ułamek ceny sprzętowego RAIDa NVME. Ten sprzętowy RAID wymagałby też portu PCIE 16x do sprawnego działania. A tego na mainstreamie nie ma w zapasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to mogę mieć oba dyski podpięte do chipsetu,

pytanie czy robi to różnicę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ciastolina35 Najcichsze, to BQ i Sickleflow. Chyba dobrze zrozumiałem... ustawiasz max rpm wentylatorom obudowy, żeby wentylatory od np. CPU nie wchodziły na większy rpm przy uruchomionej przeglądarce Opera ? Dla czego lepiej kontrolować wentylatory z poziomu np. FanControl zamiast z dołączonego mechanicznego kontrolera obrotów ? Dla tego, że FanControl dynamicznie reguluje poprzez krzywe rpm obrotami wentylatorów z każdego gniazda FAN na płycie głównej. A kontroler mechaniczny działa zawsze z takim samym rpm w zależności od przełącznika rpm. Albo wolno, albo średnio, szybko, itd. Nie ma płynnej regulacji zależnej od temperatury danego czujnika. To bardzo wygodne i darmowe rozwiązanie. Dla przykładu ustawienia FC w moim blaszaku: Teraz oglądam film i piszę na forum. Wentylatory stoją, bo nie ma prawie żadnego obciążenia i można spokojnie spać za to pod obciążeniem zaczyna się taniec, ale nie na maxa, tylko zależny od temperatury grafiki i procesora. Ale jak kto woli, może być kontroler z obudowy.   Nie ma sensu montowania wentylatorów do obudowy powyżej 1k rpm, bo tylko uszy będą boleć. Zrób sobie testy z użyciem monitoringu temperatur CPU i GPU, gdy masz wyłączone wentylatory obudowy, gdy są ustawione na średnie rpm i gdy są ustawione na max rpm. To wszystko wyjaśni  
    • Witam, wrzucilem jak to wyglada, przyszedl mi nowy zasilacz - ten sam problem choc napiecia nieco wzrosly..     zrobilem to, nadal nie moge uzywac rzeczy z podswietleniem
    • Ja ostatnio wrzuciłem 5xfluctusy do swojej budy. Przy niskim obciążeniu są przyjemnie niesłyszalne, ale na maks obciążenia już trochę dają. No i mają fan stop, piękna rzecz  
    • https://store.steampowered.com/news/app/292030/view/5848561962978383311 No to teraz fani będą już w stanie zrobić prawdziwe cuda z tą grą
    • Dostrzegam pewne podobieństwo
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...