Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Opłaca mi się zmieniać Ryzen 7 2700 4075mhz na ryzen 5 3600 lub 7 3700x?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opłaca mi się zmieniać Ryzen 7 2700 4075mhz na ryzen 5 3600 lub 7 3700x?

 

Na 3600 nie. Na 3700X zalezy czego oczekujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 3600 nie. Na 3700X zalezy czego oczekujesz.

W sumie to gram czasami w bf5 i zamierzam w nowego coda ale to wiadomo 3-4h w tygodniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Ryzen 3600 boostuje do 4.2ghz, i trzyma w czasie grania- mam na stocku=AUTO, dopiero edycja/konwertowanie wideo to spada do 4050-4175, ale jak widziałem, limit mocy się kończy- 88W.

Widziałem na necie jak u kogoś na płycie Asus TUF B450M-Plus Gaming, czy to przy sparowaniu gtx 1050 Ti, czy RX 570 to leci mu 3950mhz do 4050mhz, ale ma stockowe chłodzenie, nie wiem czemu taka różnica.

Ja u siebie nie widziałem takich skoków zegara na procku.

 

Te skoki przy tak słabym GPU:

SEtaFJX.jpg

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba zenki dają lepszego FPSa w grach.

Jak sprzedasz dobrze 2700 to 3600 kupisz praktycznie bez dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, cały problem jaki mam z tym 3600 teraz to jest fakt, że 1.37 - 1.39 V jest ciągle, nawet w biosie :E nawet po czystym instalu windy i tylko z ryzen masterem jest 1.39 V cały czas.

 

Tempy na grandisie takie same, jakie miał 4790k, więc nie narzekam na razie. 300 RPM w idle mimo wysokiego napięcia.

 

bios najnowszy, chipset driver najnowszy.

 

U mnie jest podobnie mimo że chciałem spróbować wyciągnąć ile się da na tym śmiesznych aio,gdyby było dużo wydajniejsze to bym na bank zleciał z napięciem.A jak wiadomo broadwell-e{pierwsze 14nm} a w sumie całą rodzina łącznie z mainstremowym

brodek z97 nie kręci się za rewelacyjnie tak prawdę powiedziawszy,przynajmniej ja nie narzekam bo sztuka jest rewelacyjna.

 

6950x:4.3ghz=1.24v,4.4ghz 1.32v,4.5ghz=1.39v z uncore 35 oraz "pełnym quad chanell 32gb 3200cl14"które potrafi ograniczyć oc,więc lepsza sztuka możliwe że w bólach pociągła by i 4.6ghz.

 

Ktoś mi zapoda jak się kręci powiedzmy 3700-3900x,zegar z napięciem?,coś podobnego co ja napisałem wtedy będzie wiadomo ile jest wart ten pierwszy 7nm amd.

Edytowane przez kosiarz66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedle tego wykresu , sens zakupu ryzena 3600x jest totalnie zerowy, i ten procesor tak na prawdę jest zbędny w ofercie, taktowania na tym samym poziomie co wersja bez X. Jedynie może się to zmienić, jak ktoś przesunie limity mocy w górę , ale to też taki lekki bezsens. Już chyba zdecydowanie lepszą opcją dopłacić te parę stów do ryzena 3700x , zamiast brać 3600x, taktowania wyższe + więcej jajek

Szczerze wątpię żeby odwalili aż taka fuszerkę wydając droższego 3600x który praktycznie niczym nie różni się od tego tańszego bez x. Idę o zakład że jak wszystko dopracują na perfekt to będzie to latać przynajmniej tak jak jest na papierze.

A same procki z późniejszej produkcji powinny się ciut lepiej kręcić niż te z premierowej, bo z ryżem 1 generacji było tak samo. Pożyjemy, zobaczymy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawał ktoś ostatnio Ryzen 7 2700? Za ile można go puścić aktualnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi 3600 normalnie boostuje do 4.2GHz i tyle utrzymuje ciągle np. w apex/pubg. Jak dałem pbo +200mhz to też sobie boostował powyżej 4.2GHz ale już płynnie, czyli czasami miał 4.4 czasami 4.25

Ale co z tego jak mam super płytke b450 a pro od wspaniałego MSI i komp wstaje raz na 10 razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawał ktoś ostatnio Ryzen 7 2700? Za ile można go puścić aktualnie?

Ciężko stwierdzić jaki jest aktualnie popyt na te procesory. Widziałem oferty od nawet 400pln i w górę.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wstaje za każdym razem, ale miałem chwilę grozy bo GPU zaczęło odwalać jakieś fuszerki. Gasnący ekran, migotanie, czarne screeny jakieś zawiechy pulpitu na 2-3 sekundy co chwila... Nawet raz pulpit zazieleniał a potem zgasł na szaro. rozebrałem budę, docisnąłem kartę do socketu, poprawiłem wtyczki nadal to samo. Poprawiłem ze trzy razy połączenie DP -> monitor, niby ustało, ale event log wygląda słabo.

 

RQMbnXs.png

 

wszystko z tego okresu i jest zawalone błędami sterownika graficznego.

 

Na intelu rok bez błędów :kwasny:

 

 

EDIT: DCOM 1084 :kwasny: echh i teraz zgaduj, czy to może sterownik do Nvidii, a może gdzieś się pliki skwasiły...

 

EDIT2: ale kwas, chyba karta graficzna mi pada. Ekran robi się z dupy zielony albo fioletowy. Myślałem że złamany kabel jak za czasów VGA, ale na innym TV to samo.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linus zrobił jedno z lepszych podsumowań odnośnie wpływu taktowania RAMu i Infinity Fabric na wydajność nowych Ryzenów:

https://www.youtube.com/watch?v=iHJ16hD4ysk

W skrócie - najlepiej jest iść w 3600MHz z jak najniższymi opóźnieniami. 3733 lub 3800 jeśli masz dobry kontroler pamięci. Jak cię nie stać to samo podnoszenie taktowania IF przy wolniejszych pamięciach przynosi dobre rezultaty, RAM 2100MHz z flck na poziomie 1800MHz potrafi być równie szybkie co pamięć 3200MHz na domyślnym zegarze IF. BARDZO dużo daje przyciaśnianie subtimingów.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej martwi mnie to że ceny RAMu lecą dość szybko do góry, jak tak dalej pójdzie to gdy skończą się problemy z dostępnością nowych Ryzenów to zaczną się z pamięcią :-\

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linus zrobił jedno z lepszych podsumowań odnośnie wpływu taktowania RAMu i Infinity Fabric na wydajność nowych Ryzenów:

 

W skrócie - najlepiej jest iść w 3600MHz z jak najniższymi opóźnieniami. 3733 lub 3800 jeśli masz dobry kontroler pamięci. Jak cię nie stać to samo podnoszenie taktowania IF przy wolniejszych pamięciach przynosi dobre rezultaty, RAM 2100MHz z flck na poziomie 1800MHz potrafi być równie szybkie co pamięć 3200MHz na domyślnym zegarze IF. BARDZO dużo daje przyciaśnianie subtimingów.

Ja sprawdzałem asynchroniczne FCLK tylko w syntetykach i wyszło mi tak: odczyt praktycznie bez zmian, zapis - wzrost liniowy z taktowaniem, czas dostępu wyraźnie wzrastał (~76 -> ~80ns). W teście CPU 3DMarka różnice na granicy błędu pomiarowego.

 

Wyniki Linusa można wyjaśnić na trzy sposoby:

a) dzięki pojemnemu cache wpływ pamięci na wydajność Ryzena 3000 jest minimalny, ale wyższe FCLK poprawia wymianę danych między CCX-ami,

b) wąskim gardłem Ryzena 3000 z 1 CCD jest zapis do pamięci (o ile Linus nie testował z R9 3900 - szczerze mówiąc nie zwróciłem na to uwagi),

c) połączenie a i b: dzięki cache wpływ pamięci jest minimalny, ale nie dotyczy to obciętego o połowę zapisu; dodatkowo wyższe FCLK poprawia komunikację między rdzeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32GB Bdie juz nie ma w setach 2x16, to poczatek.

 

Myślę, że 2x16 B_die wrócą choćby w TridentachZ Neo (jeszcze nie ma tych kości w sklepach). Ciekawe kiedy pojawią się pierwsze A-die od Samsunga i jak się będą kręciły względem B-die?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie znać na priv, jeśli będziecie zainteresowani kupnem używek: B450 Tomahawk (bez loterii, tj. z nowym biosem, postuje za każdym razem, obsługuje ramy do 3733 bez problemu, etc.) oraz Ryzen 5 3600, używane całe 2 dni przez parę godzin, jeśli dziś potwierdzę pad GPU. Z prostego powodu, bez kompa zostać nie mogę, a R5 3600 nie ma zintegrowanej karty graficznej. Natomiast serwisowanie karty "trochę" potrwa i już bardziej opłaca mi się machnąć ręką na ten cały APGREJD bo więcej z tego kłoptu niż pożytku dla mnie.

 

zaczynam doceniać zintegrowaną grafikę w procach... :E

 

8 stów za ryzena, 350 za mobo. A niech stracę :E

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaiketsu, a masz jeszcze stary zestaw? Tam sprawdź grafikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie - najlepiej jest iść w 3600MHz z jak najniższymi opóźnieniami. 3733 lub 3800 jeśli masz dobry kontroler pamięci. Jak cię nie stać to samo podnoszenie taktowania IF przy wolniejszych pamięciach przynosi dobre rezultaty, RAM 2100MHz z flck na poziomie 1800MHz potrafi być równie szybkie co pamięć 3200MHz na domyślnym zegarze IF. BARDZO dużo daje przyciaśnianie subtimingów.

Czyli generalnie to co wiadomo od czasu pierwszej generacji. :E

U mnie lata na 3800 Mhz, w pełni stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaiketsu, a masz jeszcze stary zestaw? Tam sprawdź grafikę.

 

tak, dziś będę sprawdzał. Jak padła no to niestety RMA, a Ryzena pcham na allegro, to chyba "znak z góry", by nie kontynuować :E

 

może dostanę 2080 od EVGA? :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, dziś będę sprawdzał. Jak padła no to niestety RMA, a Ryzena pcham na allegro, to chyba "znak z góry", by nie kontynuować  :E

 

może dostanę 2080 od EVGA?  :Up_to_s:

 

Moim zdaniem nie warto, strata kasy. Pchaj stare a dokup jakiegoś paścia byle pulpit wyświetlało ;)

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie to co wiadomo od czasu pierwszej generacji. :E

U mnie lata na 3800 Mhz, w pełni stabilnie.

W pierwszej generacji to była bardziej skomplikowane, bo mnożnik IF był związany z mnożnikiem pamięci. W przypadku Zen2 na szczęście z tego zrezygnowano.

 

Sprawdziłem u siebie i potwierdzam, że kręcenie samego IF (FCLK) coś daje. Przestawiając IF z 1600 MHz na 1800 MHz (czyli niewiele ponad 12%) fps w benchmarku Forzy 4 wzrósł o kilka % (i w symulacji, i w renderingu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli ustawienia pamięci oraz związek z IF, zmieniło się w końcu tylko to że mamy możliwość niezależnego ich ustawiania, ale wpływ na wydajność pozostał taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nawet jak ten net jest nielimitowany, to jak się ciągnie dużo danych to nagle po kilku miesiącach "magicznie" transfer zwalnia. Przerabiałem to w T-Mobile, niby bylo bez limitu i na początku fajnie działało, a gdzieś po 6-7 miesiącach użytkowania nagle transfer drastycznie zmalał niezależnie od lokacji (sprawdzałem też w innych miejscach, bo może BTS był przeciążony). Oczywiscie T-Mobile nie widziało żadnego problemu 
    • Mówią bo od dawna brakuje im żołnierzy. A wiedzą że masa w wieku poborowym uciekła za granicę, gdy reszta walczy bądź czeka na możliwa mobilizację. Gniew walczących budzi też brak demobilizacji, nawet tych walczących od samego początku. Demobilizacje zapowiadał Zelenski, ale okazało sie że braki są tak duże, że nie jest ona obecnie możliwa i parlament to uwalił.   Stąd obecne zmiany. W tym roku raczej wejdzie to tak na poważnie w życie. Pytanie jak będzie wyglądało. Tzn kto będzie realizował mobilizację poza granicami Ukrainy.
    • Przestań proszę robić gwałty na logice. "Jak masz hajs to możesz tylko importować." Co za bzdura. Zachodnie kraje Europy odkrywały lądy żeby je rabować z bogactw - na tym się dorobiły i rozwinęły potęgi gospodarcze w okresie kolonializmu.
    • Ale takie przypadki zdarzają się w drugą stronę też, przykładowo wspomniany przeze mnie kolega który po kilku miesiącach walki oddał 4080, kupił 7900xtx i wreszcie może grać     Sam z prawie 30 letniego doświadczenia ze sprzętem, w tym kilka ładnych lat zawodowo ("doradzacz", składacz, serwisant) nie doświadczyłem problemów nie do przeskoczenia na kartach AMD...w sumie najwięcej problemów dawno temu sprawiła mi akurat karta NV, czyli GTX470 z tzw. "fochami fermiego", którego dopiero naprawił przerobiony bios od kogoś z forum (chyba @sideband). Ale poza tym jednym przypadkiem na NV też nigdy większych akcji nie miałem.
    • Jak 9800X3D nie będzie o co najmniej 50% szybszy od 7800X3D to w 1440p bottleneck będzie dalej. Jeśli będę zmieniać 4090 na 5090 to zostaję na 5800X3D. Poza kilkoma grami to ten procek nie bottleneckuje GPU w 4K, a w 1440p bottleneck jest na tyle wysoko że praktyce nie ma się czym przejmować (rzędu 140FPS na ekranie 165Hz 1440p). Jak wyjdzie więcej "next genowych" gierek to 5090 też się wyłoży. Wystarczy wspomnieć CP2077 Overdrive. Ledwo wyszło 4090 to juz nvidia musiadał wydać demo technologiczne żeby posiadacze 4090 nie czuli się zbyt pewnie, bo zamiast 120 FPS w 4K GoW zobaczyli 22 FPS w path tracingu  i już jest presja żeby gonić króliczka dalej bo 4090 to taka słaba karta.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...