Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam GeForce, to prawda, ale nie uzywam nouveau. Tylko i wylacznie propetriary drivers. Dzieki za hinta z podatnosciami. Prawde mowiac nie myslalem o tym.

 

A sprawdź jeszcze czy przypadkiem nie masz załadowanego modułu k10temp (nie obsługuje jeszcze czujników w zen2 i potrafi płatać figle), jeśli masz załadowany to dodaj do blacklisty.

 

A tak wracając do głównego tematu wątku - poważnie obawiałem się zmiany CPU na Zen2, zwłaszcza, że mam "tylko" X470, ale jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie - jest cholernie szybko, jest stabilnie i cicho. Żadnych problemów nie zanotowałem, poza brakiem obsługi czujników temparatury w procesorze pod linuksem (mam tylko jeden ogólny odczyt "CPU Temp" z it87), niby jest na githubie moduł "zenpower", ale nie lubi się z moim kernelem i wyświetla pierdoły (temperatura CPU 207 stopni).

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdź jeszcze czy przypadkiem nie masz załadowanego modułu k10temp (nie obsługuje jeszcze czujników w zen2 i potrafi płatać figle), jeśli masz załadowany to dodaj do blacklisty.

 

A tak wracając do głównego tematu wątku - poważnie obawiałem się zmiany CPU na Zen2, zwłaszcza, że mam "tylko" X470, ale jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie - jest cholernie szybko, jest stabilnie i cicho. Żadnych problemów nie zanotowałem, poza brakiem obsługi czujników temparatury w procesorze pod linuksem (mam tylko jeden ogólny odczyt "CPU Temp" z it87), niby jest na githubie moduł "zenpower", ale nie lubi się z moim kernelem i wyświetla pierdoły (temperatura CPU 207 stopni).

 

hmm... nie slyszalem o problemach z k10temp. Zreszta specjalnie nakladam patcha dodajacego ID ZEN2 i pokazuje prawidlowe wartosci... ciekawe w sumie. Sprobuje go wywalic, choc watpie aby to on byl przyczyna problemow.

A korzystasz z zenstates.py aby wylaczyc C6? Ew masz w parametrach kernela rcu-nocbs=0-15?

 

BTW: zenpower wyswietla Ci glupoty bo wymaga dodatkowo i tak patcha na kernel.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do głównego tematu wątku - poważnie obawiałem się zmiany CPU na Zen2, zwłaszcza, że mam "tylko" X470, ale jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie - jest cholernie szybko, jest stabilnie i cicho. Żadnych problemów nie zanotowałem, poza brakiem obsługi czujników temparatury w procesorze pod linuksem (mam tylko jeden ogólny odczyt "CPU Temp" z it87), niby jest na githubie moduł "zenpower", ale nie lubi się z moim kernelem i wyświetla pierdoły (temperatura CPU 207 stopni).

a długo masz Zen 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash U mnie chyba powinno być rcu-nocbs=0-23 ;)

Zenstates mam zainstalowane, ale nie korzystam, skoro wszystko co potrzebne mam ustawione w BIOSie i nic niepokojącego się nie dzieje. U mnie k10temp się nawet nie ładuje. zenpower (odpowiednik 3rd party k10temp) wywala general protection fault przy próbie załadowania - "Unable to find AMD Northbridge id for 0000:00:18.3", niby się ładuje, ale pokazuje głupoty:

zenpower-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
SVI2_Core:    -0.04 V
SVI2_SoC:     -0.04 V
Tdie:        +206.9°C  (high = +70.0°C)
Tctl:        +206.9°C
SVI2_P_Core: -11.39 W
SVI2_P_SoC:   -3.96 W
SVI2_C_Core: +265.00 A
SVI2_C_SoC:  +92.00 A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash U mnie chyba powinno być rcu-nocbs=0-23 ;)

Zenstates mam zainstalowane, ale nie korzystam, skoro wszystko co potrzebne mam ustawione w BIOSie i nic niepokojącego się nie dzieje. U mnie k10temp się nawet nie ładuje. zenpower (odpowiednik 3rd party k10temp) wywala general protection fault przy próbie załadowania - "Unable to find AMD Northbridge id for 0000:00:18.3", niby się ładuje, ale pokazuje głupoty:

zenpower-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
SVI2_Core:    -0.04 V
SVI2_SoC:     -0.04 V
Tdie:        +206.9°C  (high = +70.0°C)
Tctl:        +206.9°C
SVI2_P_Core: -11.39 W
SVI2_P_SoC:   -3.96 W
SVI2_C_Core: +265.00 A
SVI2_C_SoC:  +92.00 A

 

Tak, nie zwrocilem uwagi ze masz 3900X :) Anyway, rozumiem, ze i tak nie masz tego parametru ustawionego...a C6 wylaczyles w BIOSie...

Nie wykrywa mostka, bo nie spatchowales kernela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiem czy mam wyłączone C6-state. A co się dzieje jak nie jest? Z tego co wygooglałem, to C6 odpowiada za zapisanie stanu rejestrów CPU przed shutdownem - rozumiem, że dotyczy to jakiejś głębokiej hibernacji, gdzie CPU/core jest wyłączany, a po załączeniu przywracane są rejestry. To tak - nawet jeśli mam to włączone to nie sprawia problemów, z hibernacji nie korzystam - nigdy nie miałem zaufania do tej funkcji pod linuksem.

 

Jakie patche nałożyć, jakie moduły dokompilować, żeby zenpower się nie sypał? Tu google nie pomaga ;)

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C6 to jakiś Deep sleep w który przechodzą rdzenie w czasie bezczynności. I wtedy system się wiesza. Jedni radzą sobie z tym za pomocą zenstate inni za pomocą tego parametru kernela. U mnie nie pomaga ani jedno ani drugie, o ile mam ten sam problem...

 

Na GitHubie masz napisane "For AMD family 17h Model 70h (Ryzen 3000) CPUs you need kernel with this patch: https://patchwork.kernel.org/patch/11043277/"

 

Ta sama lata jest wymagana przez k10temp którego dodatkowo też trzeba polatac aby działał - https://patchwork.kernel.org/patch/11043271/

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj złożyłem nowego kompa, X570 Elite i 3700X. Zaktualizowałem BIOS do F5a (AGESA ABBA) i taktowanie single core jakie widziałem najwyższe to 4392MHz (mnożnik x44 ale bus clock w Aorus Elite jest 99.8MHz). Taktowanie multicore w smallFFT było około 3700-3800MHz. Później załączyłem PBO, wtedy taktowanie multicore w smallFFT wskoczyło na 4050MHz (pobór mocy też z 80W na prawie 150W).

 

W Apex Legends taktowanie na wszystkich rdzeniach było średnio 4325MHz (dane z overlaya MSI Afterburner), temperatura 65 stopni. Czy w grze to nie jest miarodajne i lepiej sprawdzić to jakimś cinebenchem?

 

Są to w porządku taktowania czy coś powinno być lepiej? (chodzi o multicore, bo single wiem, że powyżej 4400 raczej nie wskoczy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem, ale 240A chcesz puścić przez CPU (zen3000) i owiać sekcję zeby się nie przegrzała? Musiałbyś wpierw wymienić płyn w AIO na ciekły azot :)

Popatrz na budowe Taj plyty.Czym odprowadza to cieplo w vrm. 1800x po oc gotowal sekcje na aio. 3950 po oc tez ugotuje z aio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj złożyłem nowego kompa, X570 Elite i 3700X. Zaktualizowałem BIOS do F5a (AGESA ABBA) i taktowanie single core jakie widziałem najwyższe to 4392MHz (mnożnik x44 ale bus clock w Aorus Elite jest 99.8MHz). Taktowanie multicore w smallFFT było około 3700-3800MHz. Później załączyłem PBO, wtedy taktowanie multicore w smallFFT wskoczyło na 4050MHz (pobór mocy też z 80W na prawie 150W).

 

W Apex Legends taktowanie na wszystkich rdzeniach było średnio 4325MHz (dane z overlaya MSI Afterburner), temperatura 65 stopni. Czy w grze to nie jest miarodajne i lepiej sprawdzić to jakimś cinebenchem?

 

Są to w porządku taktowania czy coś powinno być lepiej? (chodzi o multicore, bo single wiem, że powyżej 4400 raczej nie wskoczy)

 

Moim zdaniem jest ok. Ustaw FSB manualnie na 101 MHz i bedzie boostowal do 4400 w single ;)

Edytowane przez speedfreak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na budowe Taj plyty.Czym odprowadza to cieplo w vrm. 1800x po oc gotowal sekcje na aio. 3950 po oc tez ugotuje z aio

 

Czemu każdy producent wykonuje sekcje inaczej chociaż wydaję płytę w tym samym czasie tej samej rewizji to na Asrock X370 Taichi lub Rosshair VI Hero

już pójdzie a Gigabyte zrobił mniej faz i już jest problem ? :)

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faza fazie nie równa, trzeba szukać info nt komponentów zastosowanych w danej sekcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam zostawić na auto, kiedy w grach boostuje do 4175Mhz przy napięciu 1.43v? Bez jaj :lol2:

Na manualnym i sztywnym OC mam 4.0/1.3v a jeszcze niżej 3.8/1.16v.

 

Brakuje mi jasnej i uczciwej informacji, co i jak powinno działać, z jakim vcore max i w jakich temperaturach.

No i kiedy nastąpi degradacja tych Ryzenów.

 

Żeby się nie okazało, że wygrzewanie tych CPU w Prime95 je degraduje i za ileś lat to będą crapy do śmieci.

 

Bowiem wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych praktyk na Intelu...a Ryzen to zupełnie inna bajka.

Według HWinfo ma tyle...

 

To jak radzisz uzywać tych cepów?

 

Tak z pudła na auto?

Też się zastanawiam i ciągle mam jakieś obawy, bo nieprzyzwyczajony jestem do tych napięć, po tylu latach na Intelach. Przez pierwszy tydzień trzymałem go na auto, bo podobno napięcie ma być wysokie, nic się nie dzieję, a ci co zmieszają napięcie nie rozumieją tej architektury. Wszystko w porządku, tylko niby bezpieczne napięcie to max 1,45V, a u mnie przeważnie pod obciążeniem wahał się pomiędzy 1,45-1,5V, w HWiNFO pokazywało najwyższe 1,5V. Dlatego na wszelki wypadek siedzę od tygodnia na 1,3V, ale ustawionym w Ryzen Masterze, bo ustawianie napięć w BIOSie powoduje, że nie boostował wyżej jak 3,6GHz. W Ryzen Master ustawiłem 4,3GHz, równe 1,3V i wszystko śmiga, wszystkie rdzenie tyle robią. Zostawiam go tak na razie, bo jeszcze się okaże, że przez te napięcia mi go szlag trafi, albo za jakiś czas się okaże, że procki przy takim napięciu jednak mocno się degradują, albo jeszcze coś, a tak przy 1,3V jestem spokojniejszy :E

 

Jedyne na wcześniejszych BIOSach, przy ustawieniu samego napięcia na sztywno 1,3V spadało gdy zegar zjeżdżał. Na tym ostatnim BIOSie 7C37vA3 napięcie zostaje sztywno 1,3V mimo, że zegar spada do 300-400MHz. Tak samo jest już na auto, dobijał wysoko pod 1,5V, ale też spadał w okolice 0,5V, teraz na tym ostatnim Biosie prawie cały czas trzyma okolice 1,475V :hmm: Jak ktoś ma jakiś sprawdzony sposób żeby ustawić napięcie na płycie MSI, nie w Ryzen Master, żeby nie przekraczał danej wartości, ale żeby też spadało, to niech da znać.

 

Po ośmiu latach, a nawet wcześniej, zmienisz procka bo wydajność będzie marna wobec obecnych już na rynku nowych procesorów.

Dla ZEN2 Vcore_max to 1,45V, powyżej działasz na własną odpowiedzialność. I nie chodzi nawet o to, że w procku ścieżki będą szybciej traciły żywotność ale o sekcję zasilania płyty, która w dłuższej perspektywie może nie wytrzymać.

No właśnie max to 1,45V, a u mnie CPU-Z i HWiNFO pokazywało powyżej jeśli napięcie jest na auto.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile sie nie mylę to vcore max jest podawany dla all-core. Zauważ że w stocku jak zapodasz prime albo cinebench to napięcie spada do ok 1.1V (może i mniej, z pamięci mówię). A te odnotowywane duże wartości w idle to chwilowe skoki, a i to ma zostać poprawione w ABBA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max dla Ryzena 3000 to 1.5V wg AMD:

 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2019/09/10/ryzen-community-update-bios-updates-for-boost-and-idle-plus-a-new-sdk

 

the processor must still be free to boost if active workload(s) seriously require it, so you should still expect occasions where the processor will explore its designed and tested voltage range of 0.2V to 1.5V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
It is perfectly okay if your CPU is periodically using 1.4-1.5V to achieve boost frequencies, and you should see dips into sub-1.0V as the CPU goes into idle. These dips may be brief, and that's okay. Load voltages of around 1.2-1.3V are perfectly okay also. This is the processor working as expected. Ryzen is a highly dynamic system, with up to 1000 voltage and clockspeed changes every second. You will see a lot of bouncing around as you work with your system.

 

I anticipate that many people are now trying Ryzen processors for the first time (because they're awesome), and may not understand what to expect versus whatever CPU they had previously. You want to know if what you're seeing is "normal," but may not know what "normal" looks like. I get it! I want to assure you that the CPU needs voltages to boost, and voltages of 1.2-1.5V are perfectly ordinary for Ryzen under load conditions (games, apps, whatever), even at the desktop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się z tego co zrozumiałem można ustawiać więcej niż jak to się przyjeło bezpieczne 1.45v i probować kręcić na przykład do 4350mhz all core z napięciem 1.475v? Oczywiście wiadomo temperatury będą wyższe jednak wychodzi na to że dla tego procka pod obciążeniem to normalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się z tego co zrozumiałem można ustawiać więcej niż jak to się przyjeło bezpieczne 1.45v i probować kręcić na przykład do 4350mhz all core z napięciem 1.475v? Oczywiście wiadomo temperatury będą wyższe jednak wychodzi na to że dla tego procka pod obciążeniem to normalne

 

Cieklym azotem będziecie go chlodzic przy takich napięciach ^^? Noctua nie ogarnie schłodzić mojego na 1.4v , ba w grach to wiadomo że będzie Oki , ale nie ma możliwości sprawdzić stabilności. Kolega MarcoSimone. Ma chłodzenie custom wodne , i ma temp na poziomie mojej noctuy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieklym azotem będziecie go chlodzic przy takich napięciach ^^? Noctua nie ogarnie schłodzić mojego na 1.4v , ba w grach to wiadomo że będzie Oki , ale nie ma możliwości sprawdzić stabilności. Kolega MarcoSimone. Ma chłodzenie custom wodne , i ma temp na poziomie mojej noctuy .

Ja wiem, ustawiłem dla testu 4.3ghz z napięciem 1.475v to w bf5 mam około 60 stopni na aio 360mm oraz paście mx2. 15 przebiegów w Cinebench r20 i max jaki widze to 82 stopnie. Pewnie w aidzie byłoby około 90, ale już jedzie do mnie kryounat także będzie poprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

AMD to trzeba pytać nie o skoki napięć, a o maksymalne napięcie stałe, by nie było degradacji! Nigdzie tego oficjalnie nie napisali dla żadnej z gen. Najwidoczniej tego nie wiedzą.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ustawiłem dla testu 4.3ghz z napięciem 1.475v to w bf5 mam około 60 stopni na aio 360mm oraz paście mx2. 15 przebiegów w Cinebench r20 i max jaki widze to 82 stopnie. Pewnie w aidzie byłoby około 90, ale już jedzie do mnie kryounat także będzie poprawa

 

Daj znać ile udało Ci się ugrać pasta termo , bo używam mx4 i się zastanawiałem nad lepsza , bo może coś da .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile sie nie mylę to vcore max jest podawany dla all-core. Zauważ że w stocku jak zapodasz prime albo cinebench to napięcie spada do ok 1.1V (może i mniej, z pamięci mówię). A te odnotowywane duże wartości w idle to chwilowe skoki, a i to ma zostać poprawione w ABBA.

Dokładnie jak mówisz, ale jakoś te skoki nie dawały mi spokoju i dałem mu sztywne 1,3V

 

AMD to trzeba pytać nie o skoki napięć, a o maksymalne napięcie stałe, by nie było degradacji! Nigdzie tego oficjalnie nie napisali dla żadnej z gen. Najwidoczniej tego nie wiedzą.

Żeby się nie okazało, że jednak najlepiej jest na auto, napięcie mimo wysokich skoków, spada do niskich wartości, i może jest to zdrowsze niż stałe, przypuśćmy 1,3-1,4V :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się z tego co zrozumiałem można ustawiać więcej niż jak to się przyjeło bezpieczne 1.45v i probować kręcić na przykład do 4350mhz all core z napięciem 1.475v? Oczywiście wiadomo temperatury będą wyższe jednak wychodzi na to że dla tego procka pod obciążeniem to normalne

Nie - chodzi o normalną pracę stock/default/auto.

OC to jest inna sprawa.

 

Dokładnie jak mówisz, ale jakoś te skoki nie dawały mi spokoju i dałem mu sztywne 1,3V

 

 

Żeby się nie okazało, że jednak najlepiej jest na auto, napięcie mimo wysokich skoków, spada do niskich wartości, i może jest to zdrowsze niż stałe, przypuśćmy 1,3-1,4V :hmm:

Oczywiście, że tak jest - były już gadki na ten temat ale oszukujcie się dalej i ustawiajcie sztywne napięcie :E TO NIE INTEL!

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...