Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

To trzeba zwiększyć power limity jak chcesz w syntetykach mieć wyższy zegar :D Tak samo jak pijacka_czkawka zapomniał o korekcie po aktualizacji biosu XD

 

Jak walniesz sztywne zegary a i tak nie zmienisz power limitów, to punktów Ci to nie doda w testach ;) Będzie ograniczał moc aby nie przeskoczyć limitu.

 

 

Mam wrażenie, że Ryzeny to trudne procesory dla niektórych :E

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba zwiększyć power limity jak chcesz w syntetykach mieć wyższy zegar :D Tak samo jak pijacka_czkawka zapomniał o korekcie po aktualizacji biosu XD

 

Jak walniesz sztywne zegary a i tak nie zmienisz power limitów, to punktów Ci to nie doda w testach ;) Będzie ograniczał moc aby nie przeskoczyć limitu.

 

 

Mam wrażenie, że Ryzeny to trudne procesory dla niektórych :E

Składam pretensje do Asusa, gdzie po wczytaniu profilu z poprzedniej wersji biosu robi się sieczka w ustawieniach :E

 

Na podniesionych limitach i tak mam 3925 Mhz i mam skoki już do 1,5V według hwinfo. Te moje "sztywne" 1.35V miało nawet ciut niższe temperatury w idle, więc ja do tego wracam, bo nie widzę za bardzo negatywów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w AUTO dodaj na PBO +50 .. +200 MHz jak napięcie Ci tak podbija a zegar ciągle niski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba zwiększyć power limity jak chcesz w syntetykach mieć wyższy zegar :D Tak samo jak pijacka_czkawka zapomniał o korekcie po aktualizacji biosu XD

 

Jak walniesz sztywne zegary a i tak nie zmienisz power limitów, to punktów Ci to nie doda w testach ;) Będzie ograniczał moc aby nie przeskoczyć limitu.

 

 

Mam wrażenie, że Ryzeny to trudne procesory dla niektórych :E

 

Z ustawionymi na sztywno zegarami na poszczególnych CCXach nie mam żadnego problemu i jest to najlepsze rozwiązanie na ten moment dającym najlepsze temperatury i największą wydajność . Problem dotyczy samoczynnego boostowania rdzeni na auto z planem zasilania :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam. Jeżeli obciążane są non stop głównie najlepsze rdzenie to jak to przełoży się na ogólną trwałość procesorów? :hmm:

 

Ni jak, one od tego są, żeby być wołami roboczymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e lipa ten specjalny power plan,

nie widzę różnicy, nic więcej nie boostuje, nie ma więcej punktów w Cine 15 ...

a do tego i tak nie daje mi obciążenia na najlepszy rdzeń z Ryzenmastera ... nie czaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e lipa ten specjalny power plan,

nie widzę różnicy, nic więcej nie boostuje, nie ma więcej punktów w Cine 15 ...

a do tego i tak nie daje mi obciążenia na najlepszy rdzeń z Ryzenmastera ... nie czaje

 

Tylko to ma sens w przypadku 3900X :E

 

ZyId42G.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przypomnijcie mi, jak się nazywa ta opcja wentylatora, by tak szybko nie reagował na zmiany temperatur i co chwile nie zwiększał obrotów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Input Lag :D

 

Musisz ustawić opoźnienia na zmianę RPM w krzywych wentyli. Same krzywe też dobrze jest podnieść w górę bez jakiś pików na 2000RPM przy 65*C. Trzeba całą pchnąć w górę aby te 2000rpm robiło dopiero przy 85*C przykładowo.

 

Do 65*C najlepiej jest trzymać coś w okolicy max 1000RPM aby zachować ciszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, trzeba przede wszystkim mocno podnieść krzywą, w każdym razie na MSI, bo tam nie ma histerezy 30 sek. jak w Asusie :E No, w Asusie dla odmiany przy 75 st kończą się ustawienia, ale takie piki są w normalnym użytkowaniu na tyle krótkie, że 3-5 sek. opóźnienia załatwia to spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniane wyżej programy w wersji na windows -> KLIK

Dorobiłem obsługę wyjątku, gdy procesor w ogóle nie posiada tej instrukcji - bo akurat na takim cpu to kompilowałem ;)

 

SHA256 dla paranoików: 3A4286E3596ADE9E0209A2BB5675757604C786ED7BFAF160F53D993411BB5855

Szok i niedowierzanie, żaden skaner nie pajacował -> virustotal

 

Co ciekawe teraz virust total pokazuje twoją kompilację jak virusa.

Czy ten wynik jest prawidłowy:

 

ok2jpg_qapahqa.jpg

 

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe teraz virust total pokazuje twoją kompilację jak virusa.

Czy ten wynik jest prawidłowy:

 

ok2jpg_qapahqa.jpg

 

Jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka akcja - jest okazja wymienić tanio moją płytę na X570 (Taichi). Warto, czy nie zawracać sobie d..y?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka akcja - jest okazja wymienić tanio moją płytę na X570 (Taichi). Warto, czy nie zawracać sobie d..y?

 

Mysle ze Asus to jednak wyzsza polka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus to dzisiaj nieraz ma problemy kompletnie i dobrze napisać specyfikację...

 

A jak czytam

"The M.2_2 socket shares PCIe clock with PCIe x1_1. When PCIe x1_1 or PCIe x1_3 is occupied, the M.2_2 socket can only support SATA mode."

to odnoszę wrażenie, że ktoś położył lagę na dobry projekt płyty głównej. Serio, nie widziałem płyty innego producenta która by miała tak głupią dysfunkcję.

Nie że linie są dzielone, tylko zegar :hmm: O retimerach tam nie słyszeli?

Słyszeli, bo TUF Plus Gaming jest dość podobna, a nie cierpi na coś takiego.

 

Ja bym zmienił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus to dzisiaj nieraz ma problemy kompletnie i dobrze napisać specyfikację...

 

A jak czytam

"The M.2_2 socket shares PCIe clock with PCIe x1_1. When PCIe x1_1 or PCIe x1_3 is occupied, the M.2_2 socket can only support SATA mode."

to odnoszę wrażenie, że ktoś położył lagę na dobry projekt płyty głównej. Serio, nie widziałem płyty innego producenta która by miała tak głupią dysfunkcję.

Nie że linie są dzielone, tylko zegar :hmm: O retimerach tam nie słyszeli?

Słyszeli, bo TUF Plus Gaming jest dość podobna, a nie cierpi na coś takiego.

 

Ja bym zmienił.

 

Pytanie czy akurat na ASzrota? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus to dzisiaj nieraz ma problemy kompletnie i dobrze napisać specyfikację...

 

A jak czytam

"The M.2_2 socket shares PCIe clock with PCIe x1_1. When PCIe x1_1 or PCIe x1_3 is occupied, the M.2_2 socket can only support SATA mode."

to odnoszę wrażenie, że ktoś położył lagę na dobry projekt płyty głównej. Serio, nie widziałem płyty innego producenta która by miała tak głupią dysfunkcję.

Nie że linie są dzielone, tylko zegar :hmm: O retimerach tam nie słyszeli?

Słyszeli, bo TUF Plus Gaming jest dość podobna, a nie cierpi na coś takiego.

 

Ja bym zmienił.

 

Mój zestaw w stopce. Z istotniejszych rzeczy: 3900X, Prime X470-Pro, 4x8GB 3200, Blackmagic Intensity Pro (grabber HDMI), 2x970 Samsung Evo Plus. Drugi M.2 na asusie dzieli linie PCIe gen3 z jednym gniazdem PCIe, ale to przypadłość wszystkich płyt X470 (wybór między: dzielimy, wywalamy PCIe gen3 x1, albo dajemy M.2 gen2 x4 z chipsetu - innej opcji nie widziałem). Grabber siedzi w PCIe gen2 x1, co przy max 1080i60 wystarcza w zupełności.

Wymiana możliwa tylko na ASRocka X570 Taichi (skomplikowana historia, na której mogę skorzystać, lub wtopić). Tak zacząłem czytać o tym asrocku (bo do firmy mam ograniczone zaufanie) i to zaskakująco dobra na papierze płyta: 3xM.2 nvme, solidny VRM, 8xSATA, intelowy gigabit, header USB-C do front panelu, 6xheader do wentylatorów, reszta (rgb, wifi, dźwięk, design) dla mnie nieistotna. No i t-topology, co przy moich 4x8 nie jest bez znaczenia. No nic, chyba dam mu szansę.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dzieli samych linii - drugi M.2 idzie z łącza SATAe z chipsetu (bo to jedyne miejsce gdzie jest 3.0 w tych chipsetach).

Elektryczny x4 i x1 idą z ogólnych linii PCIe chipsetu które zawsze są 2.0. One w swoim obrębie współdzielą linie, ale nie z M.2.

Także niemożność jednoczesnego działa M.2_2 i zwykłych gniazd PCIe na tej konkretnej płycie jest bzdurą i niedopracowaniem płyty, a nie czymś wynikającym z ograniczenia ilości linii.

Jak pisałem - inne płyty potrafią dostarczać zbliżony config bez takiej uwagi w specyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Input Lag :D

 

Musisz ustawić opoźnienia na zmianę RPM w krzywych wentyli. Same krzywe też dobrze jest podnieść w górę bez jakiś pików na 2000RPM przy 65*C. Trzeba całą pchnąć w górę aby te 2000rpm robiło dopiero przy 85*C przykładowo.

 

Do 65*C najlepiej jest trzymać coś w okolicy max 1000RPM aby zachować ciszę.

Eee... Przecież od tego są opcje Fan Step Up Time i Fan Step Down Time - pierwsze ustawić na 0.7s., drugie ustawić na 1.0s i po problemie, było już kiedyś o tym. Mieszanie krzywą wentylatorów jest w tym wypadku zbędne.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mojej płyty z sygnaturki na oficjalnej stronie MSI pojawił się BIOS z nowym AGESA 1.0.0.4 o nazwie H.30. Oczywiście go zainstalowałem bodajże 1 listopada. Komputer wyraźnie szybciej zaczął bootować, innych istotnych zmian nie zauważyłem. Ciekawe tylko dlaczego od wczoraj nie ma już tego Biosu, a najnowszy Bios to ten z AGESA 1.0.0.3? Czyżby jakiś problem z tym Biosem?

 

Nie chcę zakładać nowego tematu, czy ktoś mi napisze jak u was wygląda sprawa z podświetleniem RGB na płytach MSI? Ściągnąłem sobie program Mystliclight ze strony MSI, program widzi płytę, ale żaden profil podświetlenia z programu nie włącza podświetlenia na płycie, jest ciemno. Testowałem z najstarszym Biosem jak i na tym obecnym „oficjalnym", który zniknął póki co ze strony MSI.

 

Czasami też się zdarza, że komputer nie chce bootować po włączeniu od zera. Trzeba go zrestartować i wtedy rusza. Żadnego OC nie mam, włączyłem tylko profil XMP. Dzieje się to tylko po wyłączeniu komputera, po ponownym uruchamianiu systemu ten problem nie występuje.

Edytowane przez ketton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Eee... Przecież od tego są opcje Fan Step Up Time i Fan Step Down Time - pierwsze ustawić na 0.7s., drugie ustawić na 1.0s i po problemie, było już kiedyś o tym. Mieszanie krzywą wentylatorów jest w tym wypadku zbędne.

 

Właśnie o to mi chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe tylko dlaczego od wczoraj nie ma już tego Biosu, a najnowszy Bios to ten z AGESA 1.0.0.3? Czyżby jakiś problem z tym Biosem?

 

Na stronie msi dziwne rzeczy się czasami dzieją.

Już wcześniej linki do biosów potrafiły na kilka dni zniknąć np. przy tomahawk b450, z tego co przeczytałem na forum.

Jeśli się pojawi nowy link to co to za problem jeszcze raz zaktualizować bios.

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, ale nie wertowałem wszystkich 700 stron wątku. Wraz z premierą nowych Ryżów głośny był temat zbyt wysokich napięć na auto. U mnie też wydaje się to występować (R3800X, Asus X570 strix-E daje 1.5v przy wszystkim na auto). Co prawda procek dobija czasami do 4550 MHz, ale mimo wszystko wydaje się to dużo.

W necie są przeróżne wiadomości na ten temat, od informacji der8auera o max rozsądnych napięciach (rzędu 1.35 bodajże), przez świadectwa od youtuberów, że płyta zabiła im proca, po takie uspokajające, że jak masz wszystko na auto to tak zostaw i będzie dobrze.

 

Potrzebuję skondensowanego info - czy jest się czym martwić? Tj. czy obniżyć sobie napięcia ręcznie do rozsądnego poziomu, czy może olać temat (temperatury są poniżej 70 stopni w grach)?

Edytowane przez majkel84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...