Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ile mógłbym dostać za Rysia 5 3600 robiącego 4.5 GHz na napięciu 1.25v ? Chyba jednak bardziej jestem już konsolowcem niż PCtowcem i rozważam sell całej platformy, a jestem ciekawy ile za takiego selekta mógłbym dostać :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, NE$C@FE napisał:

Ile mógłbym dostać za Rysia 5 3600 robiącego 4.5 GHz na napięciu 1.25v ? Chyba jednak bardziej jestem już konsolowcem niż PCtowcem i rozważam sell całej platformy, a jestem ciekawy ile za takiego selekta mógłbym dostać :E 

znajac zycie musial by to kupic user pokroju @novi

dla reszty 300 mhz w ta czy ta nie robi roznicy

na moje oko 800-900 zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, może tyle co za nowego dostaniesz, na więcej bym nie liczył. Za 700zl mogłem miec sztuke co robiła z xmp 4.6ghz 1.35v i 4.5 1.3v , 1951 data, ale wzialem 8700k :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że lepiej mieć nawet 4.4ghz a solidnie ustawiony ram niż 4.6 z marnym i często niestabilnym xmp :E +/- 100mhz jest w grach kompletnie nie zauważalne z tego co sam ostatnio testowałem a ram już tak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jakby się ktoś zastanawiał to ja mam na msi b450 gaming plus max zainstalowane 64 GB pamięci, Corsair Vengeance LPX DDR4 16GB 3200 CL16, i chodzi na 3200. Na początku wskoczyły chyba na 2666 ale ustawiłem profil xmp i poszły na 3200. Na podkręcaniu się nie znam więc zostawiłem jak jest. 

I jeszcze mam ciekawostkę, Ryzen 7 3700x z Fortis 3 na 1.25v i 4200 MHz temperatury podczas renderowania ze 100% obciążeniem karty graf dobijały do 94C.  Obniżyłem na 1.2 V i  4125 MHz i w takim samym scenariuszu temp max to 88c. Dodam że Fortisa zakładałem z 5 x żeby zobaczyć czy dobrze dokręcony, czy pasta ok i zawsze to samo z temperaturami. 

I teraz najlepsze w przypływie natchnienia postanowiłem przetestować Grandisa 3, jakież moje zdziwienie ustawiłem na 1.225 V i 4200 MHz i max temperaturę jaką zobaczyłem to 81C podczas takiego samego obciążenia  jak poprzednio  94 vs 81 szok. I teraz albo Fortis jakiś felerny albo Grandis robi robotę, w każdym razie polecam każdemu te chłodzenie na 7 3700x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa i jeszcze jedna rzecz, fclk1900 musisz mieć stabilne zeby ktoś zapłacił jak za nowy :). Sztuke co robiła 100mhz mniej i fclk 1867mhz puściłem za 660zl na forum :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba wewnętrznie postanowiłem już i całość spróbuję opchnąć, wieczorem wbije na OLX i poleci ogłoszenie :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Skitter napisał:

I jeszcze mam ciekawostkę, Ryzen 7 3700x z Fortis 3 na 1.25v i 4200 MHz temperatury podczas renderowania ze 100% obciążeniem karty graf dobijały do 94C.  Obniżyłem na 1.2 V i  4125 MHz i w takim samym scenariuszu temp max to 88c. Dodam że Fortisa zakładałem z 5 x żeby zobaczyć czy dobrze dokręcony, czy pasta ok i zawsze to samo z temperaturami. 

I teraz najlepsze w przypływie natchnienia postanowiłem przetestować Grandisa 3, jakież moje zdziwienie ustawiłem na 1.225 V i 4200 MHz i max temperaturę jaką zobaczyłem to 81C podczas takiego samego obciążenia  jak poprzednio  94 vs 81 szok. I teraz albo Fortis jakiś felerny albo Grandis robi robotę, w każdym razie polecam każdemu te chłodzenie na 7 3700x.

Zastanawiam się nad kupnem Fortisa albo Grandisa. Według testów na procesorze Ryzen 5 1600 różnice między Grandisem a Fortisem powinna wynosić ok 2C. test liptona. Różnica 13 stopni wydaję się nierealna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, adif napisał:

znajac zycie musial by to kupic user pokroju @novi

dla reszty 300 mhz w ta czy ta nie robi roznicy

na moje oko 800-900 zl

https://www.pepper.pl/promocje/amd-ryzen-5-3600-horizon-zero-dawn-276253

 

760zl kosztuje nowy z gra o wartości 100-200zl. Do tego krajowy BOX, z pełną 3 letnia gwarancja, chlodzeniem i szansa na dobre OC.

Nescafe masz OEMa z Ali czy Pudelkowego ze sklepu. Tak czy siak za 900zl raczej nie pójdzie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Damiand napisał:

Zastanawiam się nad kupnem Fortisa albo Grandisa. Według testów na procesorze Ryzen 5 1600 różnice między Grandisem a Fortisem powinna wynosić ok 2C. test liptona. Różnica 13 stopni wydaję się nierealna. 

:lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też jestem zdziwiony taką rozbieżnością temperatur, obstawiam, że coś poszło nie tak z moim Fortisem w procesie technologicznym. Ale uważam, że na te 5 c można spokojnie liczyć zwłaszcza jak w grę wchodzi OC.  Dodam jeszcze, że jak kupiłem mojego  3700x, to zamiast założyć box cooler, to zapodałem Ferę 3 z mojego i5 8400 i temperatury poleciały w kosmos, podczas Blender Class Room dość szybko 95 c i reset kompa. Więc uważam, że między tymi chłodzeniami różnice są znaczne, choć z testów liptona tego nie widać. Chyba że ja mam strasznie gotującą się sztukę. 

Edytowane przez Skitter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1. 3600 czy 4000, wyższy takt pomaga  w zaciśnięciu timingów? Przy 2x16GB jest CL19 a np w 2x8GB CL17 to jest duża różnica. Chodzi mi o to, że np na 3600 16 16 16 36 udaje  się ustawić 3466 14 14 14 28, a przy 4000 CL 19 19 19 39 będzie można zejść do 3466 CL 13 13 13 28 lub 3600 14 14 14 28 (oczywiście rozumiem, że jest to zależne od platformy), ale czy biorąc wyżej taktowane pamięci jesteśmy wstanie uzyskać trochę lepsze OC ?

 

2. 2x32GB to chyba nie jest dobre wyjście, więc lepsze będzie 4x16GB, boję się, że przy 2x32GB mogą być problemy z OC. Doszedłem do wniosku, że lepiej kupić 2x16GB zrobić test na 2 modułach powinno być takie samo OC jak na 2x8GB ? a później dołożyć te 2x8GB co mam i zobaczyć jak będzie na 4 modułach skoro piszecie, że sobie poradzi i będzie 48GB. 

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię sobie prezent czy takie chłodzenie będzie wporzo do itx?
https://sklep.hard-pc.pl/p11000,chlodzenie-wodne-aio-arctic-liquid-freezer-ii-240.html
Chcę to władować do obudowy https://en.sharkoon.com/product/1680/16433

Wejdzie to? Miałem kiedyś navis 120 pro i na luzaku bezproblemowo ale to jest dużo grubsze.
Szykuje się najgorzej wydane 350zł bo na wraith prism lajtowo ogarnia 4400mhz na r3 3100 ale w sumie jak je sprzedam + 2 wentyle be qite to wyjdzie dopłaty 200zł.
Poleci ryzenik na napięciu 1.35 pod obciążeniem?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@wallec 

Najlepiej jak zmierzysz bo chłodnica ma aż 37mm + wentyle 25 więc trochę miejsca potrzeba

No przerost formy nad treścią :D najlepsze aio na rynku na takiego urwiska, ja chłodzę 3700X po OC przy 1.3v fortisem i daje radę :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, ciastolina35 napisał:

1. 3600 czy 4000, wyższy takt pomaga  w zaciśnięciu timingów? Przy 2x16GB jest CL19 a np w 2x8GB CL17 to jest duża różnica. Chodzi mi o to, że np na 3600 16 16 16 36 udaje  się ustawić 3466 14 14 14 28, a przy 4000 CL 19 19 19 39 będzie można zejść do 3466 CL 13 13 13 28 lub 3600 14 14 14 28 (oczywiście rozumiem, że jest to zależne od platformy), ale czy biorąc wyżej taktowane pamięci jesteśmy wstanie uzyskać trochę lepsze OC ?

 

2. 2x32GB to chyba nie jest dobre wyjście, więc lepsze będzie 4x16GB, boję się, że przy 2x32GB mogą być problemy z OC. Doszedłem do wniosku, że lepiej kupić 2x16GB zrobić test na 2 modułach powinno być takie samo OC jak na 2x8GB ? a później dołożyć te 2x8GB co mam i zobaczyć jak będzie na 4 modułach skoro piszecie, że sobie poradzi i będzie 48GB. 

Jak już wyżej pisaliśmy 2x32 na ballistixach z 16Gbit kośćmi będzie szło jak 2x16 GB nawet na xmp mają biny 360016-18-18.Timingi które napisałeś to są b-die to pewnie 4x16 będzie stało za 3200 c14 od g.skilla jakieś 2,5koła. Raczej staraj nie łączyć różnych pojemności kości. Jeśli już idziesz w takie pojemności to ewentualna rozbieżność w możliwościach modułów może ci się czkawką odbić a ustabilizowanie tego będzie trwało kilkadziesiąt roboczogodzin gdzie na kompie nie zrobisz nic. Między dobrym binem cruciali a b-die nie ma jakieś dużych różnic max parę % a jak poszukasz to 2x32GB 3600 ballistixów znajdziesz poniżej 2k zł a w razie co na zenie3 łatwiej polecą na 4GHz+. Na ten przykład na B-die mi płyta się kończy na 4 GHz przy dualu a rev.e wstają i na 4.2 bez trudu przy 4x8GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziomki miło było poznać i wrócić na chwilę do podkręcania z wami :D caly zestaw leci na sell i przerzucam się z powrotem na 100% konsolka z TV, może jak mi kiedyś znowu odbije i złoże blaszaka to z kimś się tu kiedyś spotkam, albo na jakimś PjurePece :D 

@novi udanych łowów życzę na przyszłość :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękować, ale na razie chyba będę łowił w przeciwnym obozie. Zen3 nie wydaję się, że przeskoczy w pewnych grach intela, troszkę za wysoka poprzeczka, prędzej zen4 może tu namieszać dopiero, ale to jeszcze ponad rok. Więc bez sensu będzie zmieniać obóz :<. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pozostaje na razie przy służbowym lapku. Jak zabraknie mi mocy komputerowej to pewnie wleci lapek jakiś solidniejszy zamiast blaszaka, łatwiej z niego też zrobić "konsolę" pod TV jakby co :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, NE$C@FE napisał:

ziomki miło było poznać i wrócić na chwilę do podkręcania z wami :D caly zestaw leci na sell i przerzucam się z powrotem na 100% konsolka z TV, może jak mi kiedyś znowu odbije i złoże blaszaka to z kimś się tu kiedyś spotkam, albo na jakimś PjurePece :D 

@novi udanych łowów życzę na przyszłość :E 

Grzebał tyle i walczył o dodatkowe 50/100mhz aby na koniec przejść na konsole :E Jaś Fasola :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Send1N napisał:

Grzebał tyle i walczył o dodatkowe 50/100mhz aby na koniec przejść na konsole :E Jaś Fasola :D

I dobrze zrobił xD Ja mam tak samo grzebie, grzebie a 90% gier robię na konsoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne gusta, jak ja bym miał grać na konsoli to bym pewnie wcale nie grał dla mnie "plug and play" to jest zerowa przyjemność z gry ;) po prostu lata przyzwyczajenia do pc/OC/ustawień detali itp no i klawa + mycha w ręce zamiast pada na 30fpsach :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, ze jeśli mam 2x8GB Gskilla na bdie 3600 16 16 16 36 i dodam do tego 2x16GB o takich samych parametrach i tej samej firmy to nie będzie problemu? można wtedy sporo zaoszczedzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4banki z dual i single rank, nie bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...