Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Jeżeli procek przy 4,2 Ghz oraz 1,25 V w OCCT przechodzi mi bezbłędnie sds (ale bez AVX) oraz lds (znowu bez AVX), natomiast w wypalarkach (czyli OCCT z AVX oraz AVX2) oraz w Prime95 wywala błędy, to czy jest szansa na jakąkolwiek stabilność w normalnym użytkowaniu (gry oraz trochę obróbki filmików pod YT)? 

Blender Classroom normalnie obrabia, tak samo jak Blender od Tomcuga. CB20 również przechodzi bezproblemowo. 

Zastanawiam się jakie posiadane gry mogą obciążyć mocno procka by sprawdzić stabilność. Assasin Creed Unity czy BF1 wystarczą? Bo z tego co widziałem, to raczej nie COD Modern Warfare: Warzone. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 A to obrabiasz filmy w prime czy programach do renderingu :brow:??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie. W sumie przy próbie ustawienia wyżej OC procka sugerowałem się m.in. Twoimi wypowiedziami w tym zakresie. Wiem jakie masz zdanie na temat wypalarek. W  jakiś sposób zainspirowałeś mnie do tego OC. Zastanawiam się tylko czy te testy, które już przeprowadziłem wystarczą, czy też należy coś jeszcze przeprowadzić. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prime na 99,9% sypie sie od temperatury i nierealnego narzutu na cpu wiec test w prime nie ma zadnego odzwierciedlenia w rzeczywistosci. Wrzuc AIDA cpu/cache/fpu i zoabcz czy tez wywali ;) Real Bench 2.56 tez mozesz wrzucic, on ma AVX.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mierzę. Przy Blenderach 68-70 stopni, przy OCCT duże dane (bez AVX) jakieś 70 stopni, przy małych danych (bez AVX) nie pamiętam, ale  chyba jakieś 76-77 stopni

Teraz na chwilę zapuściłem stresy w AIDA, tak jak zaleciłeś (działa od kwadransa), ale chyba wyłączę i włączę na noc, bo to chyba trzeba parę godzin tak testować. Temperatura maksymalna na razie 79,3 stopnia, ale skacze najczęściej od 70 do 77 stopni. Średnia ok. 73,3 stopni. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba zostawiac na kilka godz, max 1h styknie ;) A nie ma sensu testowac 7h w jednym programie jak w innym moze ci tak wywalic, po prostu potestuj kilkoma ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wiem na którą temperaturę patrzeć: na CPU CCD1 (Tdie) czy CPU (Tctl/Tdie) :hmm:

Na wszelki wypadek podaję zawsze tę z wyższymi peakami. Niby średnia niemal identyczna (czasami różnica 0.1), ale CCD1 (Tdie) aktualnie w teście stabilności maksymalną wartość podaje wyższą o 4,5 stopnia.  

EDIT: Ok. 1 godzina w AIDA cpu/cache/fpu zrobiona. Nic się nie wysypało, normalnie jak na te warunki (oczywiście z przycinkami) korzystałem z neta. 

Tablica poglądowa dla tego testu (średnie wartości się zgadzają, bo w trakcie testu zresetowałem pomiary)

bs8z02ud6oy6.png

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, addept napisał:

Mam pytanie. Jeżeli procek przy 4,2 Ghz oraz 1,25 V w OCCT przechodzi mi bezbłędnie sds (ale bez AVX) oraz lds (znowu bez AVX), natomiast w wypalarkach (czyli OCCT z AVX oraz AVX2) oraz w Prime95 wywala błędy, to czy jest szansa na jakąkolwiek stabilność w normalnym użytkowaniu (gry oraz trochę obróbki filmików pod YT)? 

Blender Classroom normalnie obrabia, tak samo jak Blender od Tomcuga. CB20 również przechodzi bezproblemowo. 

Zastanawiam się jakie posiadane gry mogą obciążyć mocno procka by sprawdzić stabilność. Assasin Creed Unity czy BF1 wystarczą? Bo z tego co widziałem, to raczej nie COD Modern Warfare: Warzone. 

 

Ja miałem 9 miesięcy ryzena 3600 którego puściłem na 2 minuty w occt bez avx i gamestable był wszędzie przez ten czas bez zająknięcia a grałem wtedy codziennie sporo w BF5 więc czasami zaliczał 100% utylizację na operacji podziemie :)

Teraz zrobiłem z 3700X "gamestable" w ten sposób że przeszedł 2-3 razy z rzędu cinebencha R20 i jest wszędzie stabilny więc AVX ci nie potrzebne pod gry bo to tylko schodzenie z zegara + podbijanie napięcia zbędne.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, addept napisał:

Nigdy nie wiem na którą temperaturę patrzeć: na CPU CCD1 (Tdie) czy CPU (Tctl/Tdie) :hmm:

Na wszelki wypadek podaję zawsze tę z wyższymi peakami. Niby średnia niemal identyczna (czasami różnica 0.1), ale CCD1 (Tdie) aktualnie w teście stabilności maksymalną wartość podaje wyższą o 4,5 stopnia.  

EDIT: Ok. 1 godzina w AIDA cpu/cache/fpu zrobiona. Nic się nie wysypało, normalnie jak na te warunki (oczywiście z przycinkami) korzystałem z neta. 

Tablica poglądowa dla tego testu (średnie wartości się zgadzają, bo w trakcie testu zresetowałem pomiary)

 

Avx2 robisz jak chcesz zobaczyć czy ci się gdzieś coś nie krzaczy na linii z ramem. W praktyce ccd prędzej wywalisz bez avx2 niż z nim bo żre więcej prądu. Swobodnie możesz ryzena trzymać na "gamestable" szczególnie jak nie czeszesz na onlinie gdzie fps się liczy i jesteś podpięty po kablu ;) W grach jedyne co ryzykujesz to jakieś glitche ewentualnie co jakiś czas fps kuknie albo przystutteruje. Gry ci nie wysypią OC już jak jesteś w stanie zrobić 2 razy z rzędu cb20 który avx'a ma :) a jak już oblecisz blendera to już w ogóle.   

No i tak w ogóle 4.2 na 1.225v to jest całkiem spoko wynik. Na tempy to zależy co chcesz zobaczyć tctl to chwilowy najwyższy odczyt w cpu, a tdie to temp ccd. Ja generalnie patrze na oba.  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc gier wykorzystuje AVX ;) W tym BF5. Generalnie jak przejdzie CB20 i Blendera to w grach nie ma bata zeby wywalilo.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem szczerze mówiąc że BF5 korzysta z avx :E to by tłumaczyło dlaczego tak szybko weryfikuje oc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem laptopa z 4600h. 

Pytam tu bo ogólnie mam pewny że tak powiem problem z powodu niedopatrzenia. 

Po wstępnym testach w cpu-z mam 460 na single i 4k na multi.

Sek w tym że kupiłem wersję 16gb z myślą że będą dwie kości po 8, a wladowali mi jedna kość 16gb. Która przez to pracuje w single, ale z zegarem 3200mhz. Nie wiem czy dużo będę grać bo ogólnie przewiduje uniwersalne zastosowania. 

Domyślam się że zabijam tym ramem tego ryzena? :/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Send1N napisał:

Nie wiedziałem szczerze mówiąc że BF5 korzysta z avx :E to by tłumaczyło dlaczego tak szybko weryfikuje oc :D

Na ryzenach nie ma offsetu avx a na intelu mozna to szybko zweryfikowac ktora gra korzysta ustawiajac avx -1 i widzac co sie dzieje z zegarami ;)

2 minuty temu, xdomino996 napisał:

Zakupiłem laptopa z 4600h. 

Pytam tu bo ogólnie mam pewny że tak powiem problem z powodu niedopatrzenia. 

Po wstępnym testach w cpu-z mam 460 na single i 4k na multi.

Sek w tym że kupiłem wersję 16gb z myślą że będą dwie kości po 8, a wladowali mi jedna kość 16gb. Która przez to pracuje w single, ale z zegarem 3200mhz. Nie wiem czy dużo będę grać bo ogólnie przewiduje uniwersalne zastosowania. 

Domyślam się że zabijam tym ramem tego ryzena? :/

 

Dramat, odddaj tego lapka, jak mozna tak skaleczyc sprzet wsadzajac ram single do nowego laptopa...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, xdomino996 napisał:
Cytat

Domyślam się że zabijam tym ramem tego ryzena? :/

 

W największym stopniu single channel wpływa na wydajność integry, procesor też na tym straci, choć znacząco mniej.

Btw, tak jak Ci napisał Phoenixsuple, albo oddaj lapka albo niech wymienią 16 na dwie 8, ewentualnie dołóż drugą 16, jeśli Cię na to stać.

 

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba tak się to skończy że kupię jakieś 16gb w dobrej cenie z czasem , typowa zagrywka producentów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli Real Bench 2.56  też przeszedł stress test bez najmniejszego problemu. BF V w wersji próbnej się instaluje, jeszcze jutro postaram się w niego trochę popykać, ale wygląda na to, że mam Game Stable na poziomie 4,2 Ghz. 

Wypalarki niestabilne, ale to bez znaczenia. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xdomino996 napisał:

I chyba tak się to skończy że kupię jakieś 16gb w dobrej cenie z czasem , typowa zagrywka producentów. 

Dokup drugie 16 gb i miej profit z powodu lepszej wydajności pamięci DD zamiast SD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, addept napisał:

wygląda na to, że mam Game Stable na poziomie 4,2 Ghz. 

Jak masz GS na 4.2 i 1.25v to nie jest źle, ja miałem 4.2 na 1.33v z LLC2 :) i to też game i cinebench stable :P

do 4.3 ile potrzebuje?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ryzen trzy razy przechodzi CB20, jeden po drugim to w żadnej grze się nie wyłoży. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Na ryzenach nie ma offsetu avx a na intelu mozna to szybko zweryfikowac ktora gra korzysta ustawiajac avx -1 i widzac co sie dzieje z zegarami ;)

Przy manualnym OC niestety nie ma a rozwiązałoby to milion spraw. Za to na stock jest bardzo upierdliwy offset nad którym nie mamy w zasadzie kontroli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

Jak masz GS na 4.2 i 1.25v to nie jest źle, ja miałem 4.2 na 1.33v z LLC2 :) i to też game i cinebench stable :P

do 4.3 ile potrzebuje?

Pewnie bardzo dużo. Spróbowałem przy 1,3 V i wyżej nie dawałem, bo uznałem, że gra nie jest warta świeczki. 4,25 GHz przy 1,3 V już też zaczyna świrować i nawet lds bez avx w OCCT już po paru sekundach zaczyna sypać setkami błędów. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, chciałem zapytać czy laptopa mogę przetestować Cinebench R20, Furmarkiem oraz jaki program do sprawdzenia dysku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz, laptop to przecież normalny komputer, tyle że pomniejszony. Tylko raczej w nie nasłonecznionym pomieszczeniu i nie leżacego na łóżku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym przetestować dysk? 512 gb ssd 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...