Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, ciastolina35 napisał:

Kupiłem te pamięci  4000 2x16GB myślałem, że przepisze timingi i subtimingi i będzie tylko błędami sypał a tu się włączyć nie chciał ...:) z kalkulatora nigdy nie korzystałem ciekawe czy da się je uruchomić tak samo jak poprzednie, od czego zacząć? Zaczynam od ustawiania MHz maksymalne jakie uzyskałem to 3333 bez OC CPU, ale czasy to porażka.

Tak łatwo z pamięciami nie jest na ryzenie tym bardziej jak masz zejść z fabrycznych nastawów niżej i zacieśnić timingi :) napięcia trzeba odpowiednie dobrać vddg, vddp, soc , cad_bus'y, opory itp co to za pamięci ? :D

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Send1N napisał:

Tak łatwo z pamięciami nie jest na ryzenie tym bardziej jak masz zejść z fabrycznych nastawów niżej i zacieśnić timingi :) napięcia trzeba odpowiednie dobrać vddg, vddp, soc , cad_bus'y, opory itp co to za pamięci ? :D

F4-4000C19D-32GTZR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, ciastolina35 napisał:

F4-4000C19D-32GTZR

Sprawdź tak na szybko taki nastaw z tymi opcjami które zaznaczyłem i te które zastąpiłem przekreślając inne, nie wiem czy wcześniej korzystając z kalkulatora przestawiłeś z single rank na dual rank 

1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Send1N napisał:

Sprawdź tak na szybko taki nastaw z tymi opcjami które zaznaczyłem i te które zastąpiłem przekreślając inne, nie wiem czy wcześniej korzystając z kalkulatora przestawiłeś z single rank na dual rank 

1.png

Dodam, że to jest zen1 i x370 to tez spróbować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ciastolina35 napisał:

Dodam, że to jest zen1 i x370 to tez spróbować ?

To w porę, strzelałem że nie kupiłeś tak cholernie drogich pamięci do zen1 :D  do starych ryzenów całkiem inne ustawienia + niektórych opcji nie ma nawet i zaczałbym od max taktowania 3400mhz bo i tak kontroler nie ogarnie więcej jak 3600 a na 99% skończy się przy do 3533 tak dla pewności.

Wrzuć coś takiego dosyć ciasno optymistycznie, cad busy daj obojętnie jakie z tych 4 tabelek jak nie wstanie wcale na to podbij napięcie na 1.45 testowo

1.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Send1N napisał:

To w porę, strzelałem że nie kupiłeś tak cholernie drogich pamięci do zen1 :D  do starych ryzenów całkiem inne ustawienia + niektórych opcji nie ma nawet i zaczałbym od max taktowania 3400mhz bo i tak kontroler nie ogarnie więcej jak 3600 a na 99% skończy się przy do 3533 tak dla pewności.

Na razie musza dzialac na zen1, ale chciałbym je sprawdzic, czy trafił sie dobry komplet a za 2 lata może na zen 3. Wiem tylko moga byc inne subtimingi ale nie wiem jakie, tak na 3466 to max tylko te na tyle nie wchodzą nawet na auto.

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ciastolina35 napisał:

Na razie musza dzialac na zen1, ale chciałbym je sprawdzic, czy trafił sie dobry komplet a za 2 lata może na zen 3. Wiem tylko moga byc inne subtimingi ale nie wiem jakie, tak na 3466 to max tylko te na tyle nie wchodzą nawet na auto.

http://www.softnology.biz/files.html sprawdz thaiphoonem zakładka EEPROM > Read SPD on SMBUS co tam siedzi dokładnie jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ciastolina35 napisał:

W Part Number podaje, że BCPB  co jeszcze można sprawdzić ?

w skrócie to wystarczy :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ciastolina35 napisał:

W Part Number podaje, że BCPB  co jeszcze można sprawdzić ?

w skrócie to wystarczy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ciastolina35 napisał:

W Part Number podaje, że BCPB  co jeszcze można sprawdzić ?

Kurcze to forum idzie jak krew z nosa czasami mieli mieli przy dodawaniu a nagle pojawia się ten sam post 2-3 razy :E lub dwa razy ten sam obrazek w jednym poście wstawiony, szkoda że nie da się usuwać swoich postów :D

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Send1N napisał:

Skoro w awaryjnym wypluwa takie latency jak "kiedyś to kurła było" :E to znaczy że to nie jest wina biosu/agesy tylko coś z system 2004/sterami

Kombinowałem po nocach również. Bawiłem się też sterownikami. Czytałem gdzieś, że jak LatencyMon pokazuje na sterowniki Nvidia to równie dobrze może to być wszystko, niekoniecznie związane z kartą graficzną i sterownikami do niej. 

Spróbuj tego: https://www.youtube.com/watch?v=S8pmiwLfMlg

Ja sam wyłączyłem  HPET w BIOS i latency w AIDA spadło wyraźnie, co znalazło odzwierciedlenie również w programie LatencyMon. Sęk w tym, że wyłączyłem HPET w BIOS, bo przypomniałem sobie, że jest tam gdzieś taka funkcja, ale potem poczytałem, że w BIOS lepiej nie wyłączać, bo jest do czegoś tam potrzebne i HPET najlepiej wyłączyć z poziomu Windowsa , coś na wzór tego co jest na filmiku.  

Spróbuj też pokombinować z innymi rzeczami z filmiku oraz ze sterownikami Audio, bo one często coś psocą. Może inne wersje sterowników audio będą mniej "opóźnione"?

PS. No i nie zapomnij włączyć trybu awaryjnego :szczerbaty:

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2ns lateny wiecej to ile fps mniej :hahaha: Pod windows moge zrobic bez problemu rozne przeloty gdzie bedzie roznica 2ns, czym wy sie przejmujecie:wiggle:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ogarnąć takie nastawy i już więcej nie wchodzę do BIOS'u.
4300mhz 1.088v avx2 full stable + 3800mhz cl15
Temp w grach koło 45-50 stopni, nie ma co świrować i silić się na rekordy.
PmqD0cv.png

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Phoenixsuple napisał:

2ns lateny wiecej to ile fps mniej :hahaha: Pod windows moge zrobic bez problemu rozne przeloty gdzie bedzie roznica 2ns, czym wy sie przejmujecie:wiggle:

Tu chodzi o to że to nie jest losowy wzrost tylko stały :D po prostu ja szukam z ciekawości przyczyny a addept od małpował po prostu xD ?

 

@addept HPET panie to ja mam zawsze off i nawet profilaktycznie sprawdzam czy tak jest a w tym biosie akurat u siebie nie mam, na starej platformie wyłączenie pod windą a zostawienie w biosie dawało najlepsze efekty więc to co przeczytałeś to prawda :) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, wallec napisał:

Udało mi się ogarnąć takie nastawy i już więcej nie wchodzę do BIOS'u.
4300mhz 1.088v avx2 full stable + 3800mhz cl15
Temp w grach koło 45-50 stopni, nie ma co świrować i silić się na rekordy.
PmqD0cv.png

Nawet ładnie, bo osiągnąłeś na tym setup'ie wydajność mojego daily kompa sprzed ponad trzech lat: (i to za mniej niż połowę ceny, bo wtedy całość kosztowała mnie około 3400,00 zł)

image_id_2158189.png

To były i nadal są moje ustawienia 24/7. Nadal korzystam z tego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Minciu napisał:

@wallec bgs dawaj na OFF 

Co to da? 
@dobra, i tka nie umiem tego znaleźć w biosie

@RemiKo do gierek na padzie styka, forza w 4k wymiata

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, wallec napisał:

Co to da? 
@dobra, i tka nie umiem tego znaleźć w biosie

Niektóre płyty nawet b450 tego nie mają, moja akurat ma, bgs off pogorszyło by odczyt i kopię ale mogło by poprawić dodatkowo latency, https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/07/14/memory-oc-showdown-frequency-vs-memory-timings według tego testu niby w grach 1T i bgs off dają najlepsze wyniki, chociaż ja mam bgs off a bgs alt on, latency mi się nie pogarsza wtedy i odczyt/kopia nie zaniża (takie uniwersalne) :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brał ktoś może ostatnio z OleOle Ryzena 3600? Żeby wiedzieć jakie daty sprzedają, chociaż pewnie to loteria? ;) Skapnęło mi trochę grosza i czas zmienić 2600 na coś co wstanie powyżej 4.0 GHz :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 4000 to każdy pójdzie :E ale przykładowo kolega z forum ma 2010sus i jego koniec to 4.2ghz :E więc nie każde z dwójką z przodu robią 4.4/4.6ghz a często te 19xxx są lepsze to jest loteria jak chcesz miec pewność musisz wziąć XT :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Send1N napisał:

Wrzuć coś takiego dosyć ciasno optymistycznie, cad busy daj obojętnie jakie z tych 4 tabelek jak nie wstanie wcale na to podbij napięcie na 1.45 testowo

1.png

Nawet sie na tych nie włączył, od początku sprawdzam na 1.45v udało mi się na razie go włączyć na 3466 przy OC CPU ale wszystkie timingi trzeba ustawiać od nowa. 

Na 14 14 14 14 28 i reszta auto nie chce styknać jedynie 14 15 15 15 35

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz to samo ale na 3400 nie 3466 i tam gdzie 14stki daj 15stki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko inne na auto może być ? Wiadomo, że później trzeba wyregulować, wolę zapytać, jak skończy testować to sprawdzę.

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz używać na auto to trzeba było kupić pamięci z xmp o taktowaniu które obsłuży kontroler a nie w ten sposób jak zrobiłeś :E teraz będziesz miał sporo grzebania bo dodatkowo 2x16 dual jest cięższe do ogarnięcia przez cpu niż popularne 2x8

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...