Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, wallec napisał:

A jak dasz 1.5v na ram to nie mam poprawy?

1.43v na 3800cl14 to bardzo mało.

Soc 1.1v, reszta na 1.05v  proctodt 60hm reszta auto

To musi być niestabilne oc/nieprawidłowa konfiguracja.

Podeślij print screen z occt male dane avx2 30min jako wstęp fo dyskusji i tm5 10 cykli

Ehh, tłumaczyć jak ...

Nawet na CPU Stock i RAM-ie 3000/3200 MHz CL16 1.45v z całą resztą timingów, napięć i terminacji na auto, mam problemy z kartą sieciową. Dopiero jak ustawie SOC na 1.15v problemy ustają, ale od czego to może być? Napewno nie od napięcia SOC, tylko od niestabilbego RAM-u lub procesora, na pewno. Sorry ale nie mam zamiaru z tobą dalej dyskutować.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem cyrki z radiówką (gubienie pakietów w grach online) i urządzeniami USB przy niestabilnym IF. Radiówka była wbudowana w płytę. Na kablu niestabilne IF nie powodowało jeszcze problemów. Wszytko się "naprawiło" po wymianie CPU. Stary CPU realnie ciągnął max 3666MHz na ramie bez cudowania z napięciami. Nowy od strzała leci z 3800. 

Możliwe że u Ciebie z radiówka zabangla ram na 3533 jeżeli na 3600 ciągle nie idzie. No niestety ale tak może wyglądać IF albo BLCK. Jak z płytą spięte jest więcej urządzeń to mogą zacząć się problemy.

@KamileN7Ty swojego CPU masz z początków produkcji czy już z lepszej partii? 

 

ps. napięcie SOC oczywiście powiązane jest ze stabilizacją IF :) 

 

Ja bym jeszcze obstawił wadę jakąś z CPU. Pewnie po wymianie proca problem by się rozwiązał. Tylko w takiej sytuacji, to pewnie można nazwać wadliwą partią całkiem sporą ilość procków z premiery. 

 

OCCT/TM5/Prime i całą resztę w takiej sytuacji można sobie w buty wsadzić ;)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Minciu napisał:

Ja miałem cyrki z radiówką (gubienie pakietów w grach online) i urządzeniami USB przy niestabilnym IF. Radiówka była wbudowana w płytę. Na kablu niestabilne IF nie powodowało jeszcze problemów. Wszytko się "naprawiło" po wymianie CPU. Stary CPU realnie ciągnął max 3666MHz na ramie bez cudowania z napięciami. Nowy od strzała leci z 3800. 

Możliwe że u Ciebie z radiówka zabangla ram na 3533 jeżeli na 3600 ciągle nie idzie. No niestety ale tak może wyglądać IF albo BLCK. Jak z płytą spięte jest więcej urządzeń to mogą zacząć się problemy.

@KamileN7Ty swojego CPU masz z początków produkcji czy już z lepszej partii? 

 

ps. napięcie SOC oczywiście powiązane jest ze stabilizacją IF :) 

 

Ja bym jeszcze obstawił wadę jakąś z CPU. Pewnie po wymianie proca problem by się rozwiązał. Tylko w takiej sytuacji, to pewnie można nazwać wadliwą partią całkiem sporą ilość procków z premiery. 

 

OCCT/TM5/Prime i całą resztę w takiej sytuacji można sobie w buty wsadzić ;)

OOOO Minciu nieładnie oj nie ładnie :E  fakty wychodzą po czasie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lista przebojów na IF 1900/3800 na starym ryśku była długa. Dla tego bez ściemy max tam od ręki to 3666. 3733 po zabawie z napięciami ( ale ja tego nie rozgryzłem u siebie, bo chyba potrafiłem mieć wywalenie Apexa po tygodniu czy dwóch grania, weź to doreguluj jak benchmark trwa 1-2tygodnie  )

Chociaż w sumie, jakby tak zapakować go do biednej płyty bez WiFI. Dodatkowej dźwiękówki na USB, bez dodatkowego lanu na PCIE, bez trzech dysków NVME, bez jakiś kontrolerów LED/wentyli na USB, to cholera wie co by wyszło :-)

Jak patrzę na cyrk u KamileN7, to może ja za dużo wymagałem ? :P 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie co może być problemem u mnie  z twrwrsc, twrwrsd, twrwrdd, twrwr_scl, mają na nie wpływ jakieś inne timingi ?

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KamileN7 napisał:

Ehh, tłumaczyć jak ...

Nawet na CPU Stock i RAM-ie 3000/3200 MHz CL16 1.45v z całą resztą timingów, napięć i terminacji na auto, mam problemy z kartą sieciową. Dopiero jak ustawie SOC na 1.15v problemy ustają, ale od czego to może być? Napewno nie od napięcia SOC, tylko od niestabilbego RAM-u lub procesora, na pewno. Sorry ale nie mam zamiaru z tobą dalej dyskutować.

 

Jeżeli przy Twojej logice nie jesteś w stanie rozwiązać swojego problemu pomimo, że wyczerpałeś już wszystkie swoje pomysły i ignorujesz rady, które moga pomóc to sorry ale to ja nie mam zamiaru z Tobą dyskutować :-)

i proszę załóż osobny wątek w dziale sieci i bezpieczeństwo

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Minciu napisał:

Ja miałem cyrki z radiówką (gubienie pakietów w grach online) i urządzeniami USB przy niestabilnym IF. Radiówka była wbudowana w płytę. Na kablu niestabilne IF nie powodowało jeszcze problemów. Wszytko się "naprawiło" po wymianie CPU. Stary CPU realnie ciągnął max 3666MHz na ramie bez cudowania z napięciami. Nowy od strzała leci z 3800. 

Możliwe że u Ciebie z radiówka zabangla ram na 3533 jeżeli na 3600 ciągle nie idzie. No niestety ale tak może wyglądać IF albo BLCK. Jak z płytą spięte jest więcej urządzeń to mogą zacząć się problemy.

@KamileN7Ty swojego CPU masz z początków produkcji czy już z lepszej partii? 

 

ps. napięcie SOC oczywiście powiązane jest ze stabilizacją IF :) 

 

Ja bym jeszcze obstawił wadę jakąś z CPU. Pewnie po wymianie proca problem by się rozwiązał. Tylko w takiej sytuacji, to pewnie można nazwać wadliwą partią całkiem sporą ilość procków z premiery. 

 

OCCT/TM5/Prime i całą resztę w takiej sytuacji można sobie w buty wsadzić ;)

 

Mój procek ma batch 2001SUT, więc już nowsza sztuka, ale taka bez szału jak na ten batch. Może uda mi się ustabilizować 3733 MHz/ IF 1866 Mhz. Pierwsze co rzuca się w oczy po ustawieniu tego taktowania to znacznie wyższa tolerancja na napięcie SOC, bez problemu mogę ustawić 1.2v i system wstaje, gdzie przy RAM-ie 3800 MHz/IF 1900 MHz, takie napięcie zawieszało już płytę i trzeba było robić reset zworką. Porobię jeszcze testy ale możliwe że wystarczy że dam 1.15v i problem będzie z głowy. Przy IF 1900 MHz napięcie 1.15v powodowało już randomwe restarty podczas testów.

Widać w moim przypadku napięcie 1.1v nie wystarcza nawet do IF 1600 MHz ?, jeśli zamierza się coś wsadzić w sloty PCI-E i liczy na poprawne działanie tych urządzeń.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Art385 napisał:

wy wszyscy macie problemy tylko go jeszcze nie znaleźliście xD Tylko Walczak tutaj pogonił małe dane przy 4.4 i jest królem podwórka.

Chyba kupię lepsze chłodzenie bo skaluje się pięknie ;)

Od jakiej temperatury można zacząć obawiać się o wpis do księgi degradacji?

AeDMQWb.jpg

Edytowane przez wallec
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci lepsze chłodzenie skoro małe dane robią ci max 80c zamiast od razu gotować cepa ? :E ja bym nic nie ruszał jakaś mega sztuka trzeba przyznać bez bicia :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Send1N napisał:

 ja bym nic nie ruszał jakaś mega sztuka trzeba przyznać bez bicia :E 

Głupek to ma zawsze szczęście, trolluje całe forum ale CPU dostaje jak złoto :) 

  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy to jest 4450 all core, czy też jeden CCX lata na 3800 na przykład.  :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mar_S napisał:

Pytanie czy to jest 4450 all core, czy też jeden CCX lata na 3800 na przykład.  :E

To bez różnicy odpalenie małych danych na tych taktach nawet na 1 CCX to kosmos nawet z wyłączonym smt.Ten CPU to jest selekt. Mój 3800x już przy 4.3 zaczyna otwierać portal do piekła xD

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tenor.png

 

Nawet Król "przepalił" 55 Watt (avg około 110Watt, test 30min) by uzyskać drogocenny screen którym zamknął buzię niedowiarkom... wydane około 3 grosze

(1kwh=62gr 1000W/55W=18,2  62gr/18,2=3,4gr)

...niby spora kwota ale Król nie patrzy na koszty i ma gest :thumbup: 

 

Ps. Królu, jak Król szuka lepszego chłodzenia od aktualnego to Arctic Liquid Freezer II 280 ma bardzo dobrą wydajność, a jednocześnie jego cena nie jest zbyt wysoka około 350zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Challenge accepted! Jedynego super selekta mam tutaj JA!  :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystkie B550 już przetestowane, jeszcze Lipton wrzuci swoje dla porównania. 

To teraz nie pozostało nic innego jak czekać na Zen3. Bo stety niestety w cenie B550 spokojnie kupi się Z490 a obecnym Ryzenom w grach do Intela nadal trochę brakuje ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tani Z490 jest plus minus 300 złotych droższy od taniego B550. Za tyle można sobie kupić 16GB RAM 

Poprawka, 200 złotych 

Edytowane przez Radio_Tirana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Send1N napisał:

Po co ci lepsze chłodzenie skoro małe dane robią ci max 80c zamiast od razu gotować cepa ? :E ja bym nic nie ruszał jakaś mega sztuka trzeba przyznać bez bicia :E 

Po rekordy, po rekordy a nie chcę czekać do zimy. Każde 0.025v więcej to ok +2-3 stopnia w occt ale już niekomfortowo czuję się gdy widzę 8 z przodu.

Jakbym zbil tempy o dyche to cinebencha pocisne na 4700~4750 bo nawet nie doszedłem jeszcze do 1.375v ppd obciążeniem a robi 4625 tylko tempy za wysokie

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co musiałbyś kupić, żeby zbić temperatury o dychę na ryszardzie :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, galakty napisał:

Głupek to ma zawsze szczęście, trolluje całe forum ale CPU dostaje jak złoto :) 

Fakt, że pierwszą sztukę r5 3600 wylosował zwykłego kartofla, idzie w księgi zapomnienia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Minciu napisał:

nie wiem co musiałbyś kupić, żeby zbić temperatury o dychę na ryszardzie :D 

Też nie wiem ale dzisiaj wyciągam grube działo botti electronic 30w także ten :E

jPjGp2M.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120-150wat. Nie pamiętam dokładnie. Wentyle na chlodnicach powyżej max RPM. Woda 2 stopnie powyżej pokojowej 22 stopni.

Twoje działo do wymiany.

Sorry za bokiem  bokiem

6c9fce71bc47d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Radio_Tirana napisał:

Tani Z490 jest plus minus 300 złotych droższy od taniego B550. Za tyle można sobie kupić 16GB RAM 

Poprawka, 200 złotych 

 

Z490 Tomahawk 789zł, B550 Tomahawk 725zł. Ceny z proline.pl 

Rzeczywiście 200zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.ceneo.pl/93456796

https://www.ceneo.pl/94438693

Tutaj inne porównanie, taki sensowny zakup pod OC pamięci na budżecie :D 

 

No i ciągła niewiadoma co zaoferuje zen4000. Bo 10gen intela jest znacznie lepsza od AMD i tutaj nie ma dyskusji. A jak będzie Zen4000 to będzie też 11gen intela. A tutaj będzie sporo zmian i nie wiadomo, czy AMD znowu nie zostanie w dupie w grach. Nie wiadomo też co będzie z pamięciami na Zen4000, polecą konkretnie w górę czy znowu coś będzie kuleć. Bo na ten moment intel może śmigać z ramem 4000-4400 bez problemu. A Zen3000 jest daleko w dupie, bo nawet na 3800cl14-14-14 latlency jest jak z drewna.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...