Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Co będzie lepsze 3800mhz cl15 GDM OFF czy 3800mhz cl14 GDM ON?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wallec napisał:

Co będzie lepsze 3800mhz cl15 GDM OFF czy 3800mhz cl14 GDM ON?

zapuść sobie bencha z dram kalkulatora to zobaczysz, taki "fachura" nie potrafi sobie poradzić? ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do sprawdzenia wydajności ram używałem 3dmark2K11 i pierwszy test fizyki

idealnie się skaluje i można znaleźć optymalne nastawy

3200mhz cl_15 - 15468p

3533mhz cl_14 - 16577p

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wallec napisał:

Co będzie lepsze 3800mhz cl15 GDM OFF czy 3800mhz cl14 GDM ON?

Próbowałeś ustabilizować 3800 cl14 gdm off dając clkdrvstren na 60 ? (60-20-20-24)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wallec napisał:

Co będzie lepsze 3800mhz cl15 GDM OFF czy 3800mhz cl14 GDM ON?

Realnie to nic nie będzie lepsze. Będzie tak samo :) 

9 minut temu, Send1N napisał:

Próbowałeś ustabilizować 3800 cl14 gdm off dając clkdrvstren na 60 ? (60-20-20-24)

ja próbowałem, działa od strzała :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Minciu napisał:

ja próbowałem, działa od strzała :D 

Ty to wiem bo ustawialiśmy to praktycznie w jednym czasie z tego co pamiętam :D  u mnie tez pomogło przy ryzenie 3700x bo przy 3600 nie musiałem tak kombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Jenot napisał:

Wygląda na to, że to AMD dało ciała z nowymi wersjami AGESA, a wpisy w changlogach, że niby "improved RAM stability" można między bajki włożyć. Ludzie mają problemy nawet na default 2133MHz. Nie ma co się spinać, trzeba przeczekać na P3.00 (AGESA 1.0.0.4) i testować wszystko co wychodzi.

Na Gigabyte ram chodzi tak samo stabilnie na nowej jak i starej agesie ale problem jest z działaniem IF, które na nowej agesie nie działa stabilnie na 1900Mhz i wywala randomowe błędy whea Kernel Power 41. Na wcześniejszej agesie ani razu nie miałem błędu a IF 1900Mhz był stabilny jak skała. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem poszukać błędów WHEA na nowym biosie. Nie mam nic. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DjXbeat Tak, właśnie o to chodzi - problem jest z IF albo chipem I/O, a nie RAMem (takie info mam od devów jądra linuksa). Ciekawe co tam spieprzyli. Moje Taichi w najnowszym biosie ma 1.0.8.0, ale widziałem, że część płyt ASRocka dostała już 1.0.0.8A - może tam coś poprawili. Ja wiem, że dla większości userów błędy WHEA to nie błędy (skoro nic poza wpisami w logach się nie dzieje), i wiem że można się ich pozbyć wyłączając "AER Cap" w UEFI, ale wtedy tylko nie są raportowane. Dlatego mnie to drażni.

 

@Minciu Dzięki. Masz włączone AER Cap w BIOSie? I którą masz AGESę?

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal siedzę na starym biosie z listopada z agesą 1004b

Mam pytanko, używa ktoś najnowszego HWinfo v2.30? Jeśli tak, to czy można sprawdzić PCIe link speed? Wczoraj zauważyłem, że pokazuje mi cały czas 2.5GT/s mimo, że GPUZ normalnie, Aida tak samo- jest 3.0 x16.
Cofnąłem do v2.80 i już wskakuje na 8.0 GT/s. Na forum hwinfo, które na szybko przeglądnąłem, nie zauważyłem podobnego problemu.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Jenot napisał:

 

@Minciu Dzięki. Masz włączone AER Cap w BIOSie? I którą masz AGESę?

Nie wiem co to AER Cap i gdzie to szukać? 

AGESA CombAM4v2PI 1.0.0.2

 

Ogólnie to nie chciało mi się robić screena z ustawieniami ramu i teraz muszą od nowa nastawić wszytko prawie :D 

Z grubsza tylko kilka nastaw przyklepałem a i tak zeszło poniżej 63ns. 14-14-14 256 1T GDM-OFF. Muszę się znowu pobawić w wolnej chwili.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie.
Udało się poprawić TWTRL z 12 na 8 tRTP z 10 na 8 TRRDL z 6 na 4.
Efekt?
TM5 zamiast 36min 22s leci w 35min 54s.
Czy da to jakiekolwiek gainsy w grach/aplikacjach/przeglądaniu youtube? niekoniecznie :E
0DQG069.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Reddzik napisał:

Ja nadal siedzę na starym biosie z listopada z agesą 1004b

Mam pytanko, używa ktoś najnowszego HWinfo v2.30? Jeśli tak, to czy można sprawdzić PCIe link speed? Wczoraj zauważyłem, że pokazuje mi cały czas 2.5GT/s mimo, że GPUZ normalnie, Aida tak samo- jest 3.0 x16.
Cofnąłem do v2.80 i już wskakuje na 8.0 GT/s. Na forum hwinfo, które na szybko przeglądnąłem, nie zauważyłem podobnego problemu.

Ja już od dawna siedze na najnowszym biosie z agesą 1.0.0.6 na tomie i problemów nie ma, jeśli chodzi o błędy whea to pojawiają się tylko jak dam if 1900 + ram 3800 i mimo że gierki chodzą i testy przechodzą to losowo potrafi mnie wywalić do pulpitu np raz na 2 godziny a w podglądzie są błedy whea właśnie.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

Ja już od dawna siedzę na najnowszym biosie z agesą 1.0.0.6

Nie chciało mi się upgradować i potem tego ustawiać, szczególnie wentylatorów, bo tak to nie ma nic co trzeba tam "majstrować"

Jak to się mówi, działa? To po co zmieniać xD

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Minciu napisał:

Nie wiem co to AER Cap i gdzie to szukać? 

AGESA CombAM4v2PI 1.0.0.2

Szukaj gdzieś w Advanced, nie znam BIOSu MSI, a w instrukcji do Twojej płyty nie ma nic na ten temat, u mnie jest w Advanced>AMD CBS>NBIO Common Options.  Może się nazywać AER, AER Cap albo "Advanced Error Reporting Capability", jak jest Disabled (a tak na ASRocku jest na defaulcie), to płyta nie zwraca sporej ilości błędów do systemu. Możliwe, że w MSI jest domyślnie włączona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uczucie gdy jak frajer słuchałeś jakichś bzdurnych poradników, że tRC =  tRP + tRAS i nie ma sensu schodzić niżej.
Podsumowując postęp z dzisiaj.
Redukcja TWTRL z 12 na 8 tRTP z 10 na 8 TRRDL z 6 na 4 = TM5 zamiast 36min 22s leci w 35min 54s
Redukcja tRC z 45 na 40 = TM5 zamiast 35min 54s leci 34min 41s i dodatkowo read w aida wzrasta z 57741 do 58057!

Czy da to jakiekolwiek gainsy w grach/aplikacjach/przeglądaniu youtube? niekoniecznie 
:E
ee5IOCr.png

W sumie to jednak coś daje bo za pierwszym razem pobiłem poprzedni najlepszy wynik, który rodził się w bólach chyba za 5739 razem
@ernorator jeszcze zawalczę o koronę r5 3600!
86IL6Va.jpg

I tutaj drugi przelot. To się nazywają GAINSY - BYŁO WARTO!

4nGJJae.jpg

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N Dobra zrobiłem upgrade. Bo ileż można przedłużać. ✌️
 

  • Thanks 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MSI chyba raportowanie jest na defaulcie ON. Kiedyś miałem whea. Ale od roku chyba jest ok. sprawdzę później czy mam ta opcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Reddzik napisał:

@Send1N Dobra zrobiłem upgrade. Bo ileż można przedłużać. ✌️
 

Żebyś tylko nie stracił kompatybilności PCI-E z kartami graficznymi :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, addept napisał:

Żebyś tylko nie stracił kompatybilności PCI-E z kartami graficznymi :szczerbaty:

A jest coś takiego na nowej agesie??

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest MSI. Nigdy nie masz pewności co będzie ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o HWinfo i to co napisałem, to nawet na nowym biosie jest to samo z tą wersją 2.30. PCIe link speed zablokowany na 2.5GT/s choć inne programy normalnie raportują zmianę na 8GT/s przy obciążeniu, nawet starsza wersja. W grach fps nie spadają itp.

Płyty nie zamierzam zmieniać, ani procka, może skuszę się na RTX 3060 albo coś z obecnych turingów. Ostatnio miałem dla testu procka na 4ghz, a auto vcore dobrał mi 1.269v. RAM cały czas na XMP, dopóki nie zmienia grafy to nic to nie da i tak nie gram w multi.

Edytowane przez Reddzik
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@addept nie strasz chłopa :D u mnie nic się takiego nie dzieje a też mam msi b450 bez max 

Godzinę temu, Minciu napisał:

W MSI chyba raportowanie jest na defaulcie ON. Kiedyś miałem whea. Ale od roku chyba jest ok. sprawdzę później czy mam ta opcje.

Jak jest whea w podglądzie to nie ma mowy że pc jest stabilny prosty przykład u mnie sie pewnie if wykrzacza bo mimo że testy przechodzi to co jakiś czas jest błąd whea w podglądzie a na 1866/3733 nigdy się nie pojawił

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...