Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, Mar_S napisał:

Cena 4600 nie powinna przekroczyć 1000 zł, myślę że 899 to będzie dobra cena na początek.  ;)

Tez tak mysle, przeciez nie podniosa nagle o 200zl podstawowego modelu. Predzej taki cpu bedzie trzymal ta cena i nie bedzie tak szybko lecial z ceny. Pewnie po premierze intela 11th zaczna walczyc cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to czekam na czyjeś beta testy B450 z nowym BIOSem pod Ryzeny 4xxx. Do odważnych świat należy, póki nie będzie co najmniej kilkunastu potwierdzeń, że na mojej płycie działa normalnie to nawet nie myślę o wymianie. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdy zobaczę w normalnym sklepie to kupuje, dogorywanie na i5 6400 się skończy.

Edytowane przez Saren7(jg77xfx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko. 
dawno już porzuciłem temat oc, ale ostatnio wróciłem do poklikania w biosie. 
 

Sztuka ryzena raczej słaba (r5 3600) bo 4.2 na 1.3v, ale sypało błędami w occt i czasem wyrzuciło z gry np. HzD. 

Ciekawia mnie temperatury, ponieważ mam fortis3 v2 ze zmienionym wentylatorem na Stellę. 
Obecnie na 1.31v, hwinfo pokazuje 1.314V na 4.2 na sztywno w grach waha się 69-75 (HzD, Warzone) Occt 82.

Wiem, ze jeszcze bezpieczne, ale czy nie powinno być chłodniej na fortisie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, pastol napisał:

Sztuka ryzena raczej słaba (r5 3600) bo 4.2 na 1.3v, ale sypało błędami w occt i czasem wyrzuciło z gry np. HzD. 

[*] wszystkie proce przebrane, aktualnie za 1100 jako 3600XT

Temperatury w porządku, też mam takie na 1.28V i 4.5Ghz. No może OCCT 3-4 stopnie niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Temperatury w porządku, też mam takie na 1.28V i 4.5Ghz. No może OCCT 3-4 stopnie niżej.

U mnie podobnie 4.5GHz 1.225v w OCCT maks 78 C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie żeby sprzedać 3600, kupić jakiegoś Athlona albo 3100 i zostać nowym królem gamingu na budżecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak król to bardziej jakiś FX. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pastol napisał:

Siemanko. 
dawno już porzuciłem temat oc, ale ostatnio wróciłem do poklikania w biosie. 
 

Sztuka ryzena raczej słaba (r5 3600) bo 4.2 na 1.3v, ale sypało błędami w occt i czasem wyrzuciło z gry np. HzD. 

Ciekawia mnie temperatury, ponieważ mam fortis3 v2 ze zmienionym wentylatorem na Stellę. 
Obecnie na 1.31v, hwinfo pokazuje 1.314V na 4.2 na sztywno w grach waha się 69-75 (HzD, Warzone) Occt 82.

Wiem, ze jeszcze bezpieczne, ale czy nie powinno być chłodniej na fortisie ? 

mam fortisa 3 v2 na 3700x przy napieciu 1.31 i w grach mam 60-65 czasem skok do 70 (sekundowy i spada) więc powinieneś mieć troche chłodniej, zależy sporo od przewiewu w obudowie tez. W cinebenchu R20 po 3 przelotach pod rząd max 77c.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Send1N napisał:

mam fortisa 3 v2 na 3700x przy napieciu 1.31 i w grach mam 60-65 czasem skok do 70 (sekundowy i spada) więc powinieneś mieć troche chłodniej, zależy sporo od przewiewu w obudowie tez. W cinebenchu R20 po 3 przelotach pod rząd max 77c.

U mnie te skoki w grach również są sekundowe raczej. 
Sprawdzilem ten CB20 trzy przeloty i max 74stopnoe na 1.319v. 
 

Takze widze, ze raczej spoko. Proc kupiony w marcu a produkcja chyba z końca 19 roku. 

Dzieki za odp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem. 

Czy Ryzena da się w ogóle podkręcić tak, żeby EFEKTYWNY zegar był stały?
Mam pewną grę, która się ścina, i albo gra jest do d...y, albo to wina tego, że procesor się nudzi (effective clock - 350 MHz) i gdy czasem musi coś zrobić, to nie wyrabia. W takiej sytuacji effective clock skacze do 500 MHz, a ja dostaje pokaz slajdów - i nie, obciążenie grafiki nie skacze, zwykle nawet spada.

Ustawiłem mnożnik (niestety na 42 z offsetem napięcia PC nie wstał, więc wpisałem 36, i tak starczy :E), próbowałem potem dodatkowo wyłączać PBO, C-state, ustawić plan zasilana na Ryzen Balanced albo High Performance.... 

OK, przeczytałem np. na stronie HWiNFO, że "Many users might be surprised how different this clock is in comparison to the traditional clock values reported. But please note that this effective value is the average clock across the polling interval used in HWiNFO."

Czyli to jednak gra jest niezoptymalizowana, bo effective clock oznacza, że średnio przez x% czasu rdzeń się nudzi, więc ten efektywny zegar to 400 MHz, ale tak naprawdę, gdy CPU już cokolwiek liczy, to z zablokowanym mnożnikiem zawsze robi to z ustawioną na sztywno wartością zegara, po prostu robi to przez np. 10% jednostki i czasu, z jakiej raportowane są dane?

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Ciekawe. Może w weekend sobie sprawdzę, chociaż mam lenia i średnio mi się chce wszystkie ustawienia wklepywać do BIOS-u od nowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Asteroid napisał:

Kurde opóźnienia na ramach @3600 mam niższe niż na ramach 3800 timingi takie same 16-16-16-39 CR1 w ogóle jest jakaś lipa może chodzi o sub timingi bo tych nie ruszałem.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/bcf246aa27c6fe6d

Może dlatego  ze przy 3800 masz dzielnik 1:2 i IF jedzie na 950MHz. Na 3600 dzielnik jest 1:1 i IF pracuje na 1800MHz ?

Edytowane przez koniu22
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, koniu22 napisał:

Może dlatego  ze przy 3800 IF jedzie na 950MHz zamiast jak na 3600 na 1800MHz ?????

Dzięki jutro sprawdzę ale możesz mieć dużo racji bo widziałem w CPUZ 950 jak temu zaradzić ? Muszę zejść z zegara RAM ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3000  najlepiej trzymać na ratio mem/IF 1:1.

Czyli albo zejdziesz  z pamięciami na 3600MHz i tam wykręcisz na timingach ile dasz radę, albo spróbujesz szczęścia ze swoim CPU i wymusisz ratio 1:1 z pamięciami powyżej 3600+, ale tu już brak gwarancji czy CPU podoła

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Tutaj mamy niejako potwierdzenie tego (skorzystałem z tłumacza google)

https://www.computerbase.de/2020-09/amd-agesa-combo-am4-v2-1-0-8-1-test-latenz-bandbreite/

I sekcja komentarzy: https://www.computerbase.de/forum/threads/amd-agesa-combo-am4-v2-1-0-8-1-firmware-verbessert-inter-kern-latenz-und-bandbreite.1968457/

Jednakże,  u większości użytkowników nic się nie zmieniło.

Podobno też te lepsze wyniki są tylko w w syntetykach i nie mają wpływu na wydajność w grach: https://www.computerbase.de/forum/threads/amd-agesa-combo-am4-v2-1-0-8-1-firmware-verbessert-inter-kern-latenz-und-bandbreite.1968457/page-3#post-24602954

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Asteroid napisał:

Kurde opóźnienia na ramach @3600 mam niższe niż na ramach 3800 timingi takie same 16-16-16-39 CR1 w ogóle jest jakaś lipa może chodzi o sub timingi bo tych nie ruszałem.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/bcf246aa27c6fe6d

Jak masz sporo gorsze wyniki to albo za niskie lub zbyt wysokie napięcia (tak one też destabilizują) albo sam ram niestabilny

Druga sprawa że nowa wersja windy (2004) pogorszyła latency o 2/2.5ns przykładowo u mnie tak jest i kilka osób też o tym wspomniało

2 godziny temu, koniu22 napisał:

Ryzen 3000  najlepiej trzymać na ratio mem/IF 1:1.

Czyli albo zejdziesz  z pamięciami na 3600MHz i tam wykręcisz na timingach ile dasz radę, albo spróbujesz szczęścia ze swoim CPU i wymusisz ratio 1:1 z pamięciami powyżej 3600+, ale tu już brak gwarancji czy CPU podoła

ram 3600/if 1800 to nawet najgorsze padła premierowe robiły, no czasem zdażył się wyjątek :E ale teraz 3733/1866 jest na 99% pewne a sporo egzemplarzy bez problemu robi 3800/1900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy bios w teście Dram Calculator 1.7.3 MEMbench

Time 161.8 -> 154.34s

Custom latency 62 -> 61.7

Random latency 64.2 -> 64

Inner CCX latency 31.6 -> 31.4

Inter CCX latency 39.1 -> 68.4

 

Ustawienia Latency w biosie - NOWA OPCJA -> MSI profil ( nie wiem co tam z palca grzebać )

4.4GHz CPU

3800 cl14-14-14-14-28-89-8-11-40-5-14-26-5-5-256-14-14-8-3-1-Disabled-1T ( po kolei timingi z membencha, nastawione ręcznie tylko 7 pierwszych z palca )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjechała mi dzisiaj nowa płyta,   ustawiłem timingin z kalkulatora dla 3200mhz fast ale dodałem +133mhz, przy 3400mhz cl14 łapie zwiechy.  Czekam na Zen3.

Z płyty jestem zadowolony, nie to co mój  stary szrot x370 prime pro. MSI trzyma napięcia jak skała.

00b2a9c5d9b8fd5ab1618f904317e9dd962aa9da

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem trochę taniej w B550 TUF Gaming Plus, ciekawe jak będzie z napieciami.

Jednak działa R5 2600 na B550?

Edytowane przez Saren7(jg77xfx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa 2gen ryzene na b550 tomahawk, zalecam zaktualizować bios przed instalacją, gdyż na oryginalnym biosie z czerwca nie działał internet ( karta sieciowa).

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Smogsmok napisał:

Przyjechała mi dzisiaj nowa płyta,   ustawiłem timingin z kalkulatora dla 3200mhz fast ale dodałem +133mhz, przy 3400mhz cl14 łapie zwiechy.  Czekam na Zen3.

Z płyty jestem zadowolony, nie to co mój  stary szrot x370 prime pro. MSI trzyma napięcia jak skała.

 

Podnieś TRCD na 15 lub nawet 16 i  sprawdź czy dalej będą zwiechy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Saren7(jg77xfx) napisał:

Ja poszedłem trochę taniej w B550 TUF Gaming Plus, ciekawe jak będzie z napieciami.

Jednak działa R5 2600 ba B550?

Mi na Msi Mag B550M Mortar działa R1600AF już czwarty BIOS testuje i jest dobrze działał mi też R3200G.

2 godziny temu, Smogsmok napisał:

Działa 2gen ryzene na b550 tomahawk, zalecam zaktualizować bios przed instalacją, gdyż na oryginalnym biosie z czerwca nie działał internet ( karta sieciowa).

Mi też na pierwszym BIOS nie wykrywało 2.5 Gb LAN na Msi Mag B550M Mortar. Wkurzałem się szukałem przyczyny. Na szczęście miałem katę sieciową pod ręką.

Edytowane przez Asteroid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Będzie raczej kiepsko z płynnością i jakością streama.
    • @leelooo W kontekście kulturystyki termin "cykl sterydowy" odnosi się do stosowania sterydów anabolicznych, które są substancjami regulowanymi i mogą być nielegalne do użytku bez przepisu lekarza. Ważne jest, aby zaznaczyć, że stosowanie sterydów anabolicznych bez nadzoru medycznego niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia, w tym problemy z wątrobą, sercem, a także potencjalne skutki psychiatryczne i hormonalne. Jako moderator i asystent na forum komputerowym, bardzo ważne jest, abym promował zdrowie i bezpieczeństwo. Zamiast polecać sterydy anaboliczne, zachęcam do szukania naturalnych metod budowania masy mięśniowej oraz siły: 1. **Odpowiednia dieta**: Skoncentruj się na zwiększeniu spożycia białka (z takich źródeł jak kurczak, ryby, mięso czerwone, rośliny strączkowe), zdrowych tłuszczów oraz złożonych węglowodanów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych jest kluczowe. 2. **Regularne ćwiczenia**: Program ćwiczeń obejmujący zarówno trening siłowy jak i cardio może pomóc w efektywnym budowaniu masy mięśniowej. 3. **Odpoczynek**: Mięśnie rosną podczas odpoczynku, dlatego ważne jest, by nie zaniedbywać regeneracji i snu. 4. **Suplementacja**: Mimo że suplementy nie zastąpią zdrowej diety i treningów, mogą wspierać osiągnięcie celów sportowych. Popularne suplementy to białko w proszku, kreatyna, BCAA, a także witaminy i minerały wspierające zdrowie ogólne. Jeśli rozważasz użycie sterydów lub innych środków wspomagających, zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem lub specjalistą, który może pomóc w bezpiecznym osiągnięciu Twoich celów zdrowotnych i fitness.
    • @PCLabGPT jaki zdrowy cykl asteroidowy bys polecał na początek ? Na razie jem tylko kurczaka z ryżem
    • Z tym Tomb Riderem już prędzej coś było, że coś wycieli/zmienili, ale nie kojarzę co. Ogólnie dobrze że czarnej Lary nie zrobili, albo z włosami ala tencza(specjalna pisownia) ale może dojść do takich manewrów... 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...