Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, Mar_S napisał:

Zgodnie z aktualną teorią gwarantowany kasztan bo wszystkie dobre poszły do XT. :E

 

Wg. AMD modele XT korzystają z poprawionego procesu 7nm co by sugerowało, że wafle dla XT i non-XT nie są takie same i co najwyżej lepszy bin leci na 3900XT i 3800XT, a słabszy dla 3600XT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to bzdura moim zdaniem bo wiele XT kręci się gorzej niż co lepsze tegoroczne sztuki iksów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, radier napisał:

Wg. AMD modele XT korzystają z poprawionego procesu 7nm co by sugerowało, że wafle dla XT i non-XT nie są takie same i co najwyżej lepszy bin leci na 3900XT i 3800XT, a słabszy dla 3600XT.

Co ty to opowiadasz nie słyszałem aby XT były na N7P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

The refined AMD Ryzen 3000XT Series processors use an optimized 7nm process to offer more of what PC enthusiasts love: higher clockspeeds for more performance.

https://www.amd.com/en/partner/elite-performance-ryzen-3000xt-processors

P.S. seria 5000 ma korzystać z tego co właśnie 3000XT.

Edytowane przez radier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prezentacji w Shadow of the Tomb Raider między Zen2 i Zen3 było ok 24% różnicy. Pytanie jakie taktowanie miały te CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kamiyan napisał:

No ale to w gierce masz pewnie z 50% zużycia.

Ja mam wiatrak podobnej klasy i na 100% zużycia mi lata 72-74 stopnie.

Z drugiej strony mam wszystko na auto.

BFV mocno dociska procesor 80-90% użycia, karta dochodzi do 100% prawie zawsze. Temperatura karty graficznej nie przekracza 63 stopni C.

Dosyć dobrze mam wentylowaną obudowę: 3 fabryczne wiatraki + 2 dodatkowe ustawione na maksa przełącznikiem obrotów.

 

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy Zen3 będzie miał kasztany co będą robić max 4,2 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Kamiyan napisał:

Jakie są normalne tempy dla R5 3600?

Przy użyciu 100% (cały czas boost do 4.1 GHz) mam średnio 72-74 (max 75) stopnie. W spoczynku około 34-40 stopni.

Chłodzenie delikatnie słyszalne przy max. obrotach. Dodam też, że pasta świeżo nałożona (Grizzly), więc temperatury mogą jeszcze spaść, jak się wygrzeje. Czy nie?

 

wszystko w normie masz.

7 godzin temu, kibolkks napisał:

Ryzen 5 3600 + Fortis 3 ustawiony na sztywno 4200Mhz 1.29v w grach np. BFV nawet po kilku godzinach temperatura 48-50 stopni C.

Dodam, że procesor jest  tak ustawiony od premiery i nic kompletnie się z nim nie dzieje.

To ciekawe bo ja mialem w BFie 10-15c więcej na 3600 przy fortisie a napięcie nie miałem na tyle wyższe aby różnica była taka wielka (1.33-1,34v) 48-50c to nawet teraz przy niezłym aio bym na 3600 nie miał (chyba że w pasjansie) mimo ze w pokoju 20c :E, jaki masz pobór prądu przez tego ryzena w OCCT :> u mnie potrafił brać nawet i 105w

Dla tych co sieją panikę, chodził tak 9 miesięcy na granicy 1.35v używany był do gier i nic się nie zdegradowało :E teraz ma go inny wlasciciel, 3700x mam puszczony też powyżej 1.3v na sztywno.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, włożenie nowego Zena 2 to jednak emocje! Najpierw update BIOS, wywaliło mi configi do Afterburnera, potem wkładam procka, odpalam, wiatraki huczą, 1.41V na pulpicie, co za moc! :E

Master pokazuje czasem że wszystkie 6 rdzeni śpi i napięcie 0,60V, po czym wbija na 1.41V - wariat :D 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, galakty napisał:

wiatraki huczą, 1.41V na pulpicie, co za moc! :E

Master pokazuje czasem że wszystkie 6 rdzeni śpi i napięcie 0,60V, po czym wbija na 1.41V - wariat :D 

to jest normalne, ludzie myśleli ze jak zrobili oc na ryzenie to on cały czas trzyma maksymalny zegar, a wystarczy pobrać nowsze wersje HWinfo (effective clock) lub wlasnie ryzen master i te programy pokazują prawidłowo, 1.41v na auto to i tak malo, ciekawe jak obciażysz do ilu spadnie, moj 3600 mial 1.45v ;)  To napiecie masz dla boosta ustawione a uspione rdzenie to nie przekłamania wcale ? 

Co do skoków wentylatora w idle czy w przeglądarce tak naprawdę nie uspokoiłem tego definitywnie nigdy, nawet jak ustawilem max "step up fan" w biosie na 0.7 to i tak ten objaw czasem występuje, pobrałem argus monitor (z chomika cracked) i ustawiam sobie ręcznie obroty tak jak kiedyś robiłem SpeedFanem, dla mnie najlepsza opcja żadnych skoków i można wbić sobie ile pasuje na sztywno pod testy i gry.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

to jest normalne, ludzie myśleli ze jak zrobili oc na ryzenie to on cały czas trzyma maksymalny zegar, a wystarczy pobrać nowsze wersje HWinfo (effective clock) lub wlasnie ryzen master i te programy pokazują prawidłowo, 1.41v na auto to i tak malo, ciekawe jak obciażysz do ilu spadnie, moj 3600 mial 1.45v ;)  To napiecie masz dla boosta ustawione a uspione rdzenie to nie przekłamania wcale ? 

W Cine20 trzyma 4200 MHz i 1.38V, tempy 71 stopni ale ustawiłem krzywą na szybko byle jak. I już widzę że CPU ma 70 stopni, a radiator zimny, na 2600 był cieplutki, wychodzi inna budowa (nie żebym był zdziwiony).

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, galakty napisał:

W Cine20 trzyma 4200 MHz i 1.38V, tempy 71 stopni ale nie ustawiłem krzywą na szybko byle jak. I już widzę że CPU ma 70 stopni, a radiator zimny, na 2600 był cieplutki, wychodzi inna budowa (nie żebym był zdziwiony).

jak utrzymal 1.38v i tylko 71c w cb20 to extra wynik, mi CB wygrzewa bardziej niż OCCT duże dane AVX ;) 

Ciekawe na jakim napięciu skończysz na ręcznym nastawie i jakim takcie

Swoją drogą 1.38v na auto ale degradacja bedzie :rotfl:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem PBO i wynik identyczny, poza tym że 1 stopień cieplej. Porobię testy w gierkach jaka różnica względem Auto jest (te same nastawy pamięci co na 2600) i biorę się ręczne OC cepa, potem FCLK i RAM wyżej :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw zrobil ram bo przy agresywniejszych nastawach procesor często potrzebuje więcej dovoltowania więc najpierw podszlifuj ram ile ci pasuje a pózniej grzeb przy cpu ;) jak zrobisz odwrotnie i może się okazać że po OC ramu procek się zrobi niestabiny :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, skoro tak... ;)

Odpaliłem na szybko benchmark WT, trzyma 4400 MHz z dziwnymi spadkami na 3375 MHz, dlatego właśnie nie lubię nastaw auto, min fps spadł względem 2600 na 4.0 GHz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbij mu z 1.3V i 4.4Ghz sprawdź wstępnie czy stabilny jakąś Aida czy OCCT z 10/15min i leć wyżej jeśli tak.

 

Jutro  powinienem mieć jakąś świeżą sztukę 3600, będzie jakieś porównanie czy te nowe to takie kasztany.

Edytowane przez HiT92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci na 3600 MHz stabilne, dziś/jutro wezmę się za CPU, ale na razie zrobiłem krótki test w 2 miejscach w Squad na strzelnicy.

2600 4.0 GHz / 3466 MHz - 98 FPS i 106 FPS

3600x Auto / 3600 MHz - 123 FPS i 130 FPS

Około 23-24% wzrostu :E

Do tego rozgrywka dużo płynniejsza, brak chrupnięć czy migotań ekranu od FreeSync. Że ja tyle siedziałem na tamty cepie :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.4 GHz na 1.3V w Cinebenchu leci bez problemu kilka cykli z temperaturą 70 stopni. Thats how poppin :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, galakty napisał:

4.4 GHz na 1.3V w Cinebenchu leci bez problemu kilka cykli z temperaturą 70 stopni. Thats how poppin :) 

 Daj znać czy wyciśniesz coś wiecej.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, galakty napisał:

4.4 GHz na 1.3V w Cinebenchu leci bez problemu kilka cykli z temperaturą 70 stopni. Thats how poppin :) 

Eeee...  :E

https://imgur.com/eweqUL9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostępna nowa wersja sterowników chipsetu AMD 2.10.13.408 z między innymi nową wersją Power Planów (zapewne już z myślą o Ryzenach 5xxx).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Mar_S napisał:

Fotomontaż! :P 

Spoko, to szybkie nastawy, jutro będę kombinował. Pograłem dziś w Squad i tempy 49-52. Dużo chłodniej niż na 2600. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...