Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, SanczoPanczo86 napisał:

Tylko właśnie z tym może być problem, bo czytałem gdzieś w necie, że niektóre mobo akceptują zmianę timingów parzyście. czyli przykładowo 14 i 16. Nawet jak się ustawi 15 w BIOSie, to system widzi dalej CL 16. Spotkałeś się z czymś takim?

Wyłącz Geardown i będą nieparzyste wchodzić. Choć wtedy trudniej o stabilność.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SanczoPanczo86 napisał:

Wracając do meritum tematu, czyli Ryzenów 3000 - jakie jest max bezpieczne napięcie dla manual OC R5 3600? W necie jest bardzo dużo sprzecznych informacji na ten temat. Niektórzy piszą, że już nawet od 1,3v procesory się degradują. Inni piszą, że do 1,4v procek tego nawet nie odczuwa.

Miałem 9 miesięcy 3600 na 1.35v używane do gier i 0 degradacji ;) od 8 miesięcy mam 3700x też w okolicy 1.35v i bez problemu, ostatnio od 2 tygodniu zrobiłem sobie 2 profile pod CTR tak już w ramach zabawy i przycięcia temperatur pod 100% obciążenie 1 - 1.35v do 90% utylizacji, 2 - 1.275v od 90% utylizacji bo różnice 100% mhz nie są warte dodatkowych 5-7c przy jakimś renderowaniu i benchmarkach w grach leci pełną mocą ?

Godzinę temu, SanczoPanczo86 napisał:

Tylko właśnie z tym może być problem, bo czytałem gdzieś w necie, że niektóre mobo akceptują zmianę timingów parzyście. czyli przykładowo 14 i 16. Nawet jak się ustawi 15 w BIOSie, to system widzi dalej CL 16. Spotkałeś się z czymś takim?

jak wyżej, gdm robi problem

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy jest sens zmieniać R5 1600X na coś lepszego gdy gram w QHD(2560 x 144075Hz) w GTA5,nowe Wolfy,BF,DOOM i ogólnie FPS-y w Single Player ?


Komp:

Ryzen 5 1600X

Fortis 3 RGB

MSI B450M Pro-vdh max(mATX)

2x8GB Ripjaws3200MHz

MSI GTX1660 Ti Ventus XS OC

Corsair RM550X 550 W

PNY CS3030 500GB

Fractal design Define S Window

AOC Q3279VWFD8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej karcie chyba nie ma sensu skoro grasz na 75hz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że ten Cpu starczy i nie będzie dużego bootlenecka ale wolałem dopytać

Wystarczy mi lock na 75FPS  bo nie jestem maniakiem ULTRA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu bezpiecznego napięcia dla Ryzen 3000 - orientujecie się jak wygląda sytuacja z przekraczaniem limitów procesora?

Dla @4,5GHz sytuacja wygląda następująco:

https://ibb.co/p3fRcxL

Dla @4,4GHz natomiast:

https://ibb.co/FJGz4rG

Błędy WHEA mogą być generowane tylko przez OC CPU, czy też przez OC RAM? Wczoraj w BF4 zauważyłem, że HWiNFO64 zgłosiło kilka błędów po godzinnej rozgrywce. Oczywiście brak jakiegolwiek BSOD, czy brak niestabilności. Dodam tylko, że zarówno po godzinnych testach stabilności w OCCT Auto/Linpack, Aida, Cinebench żadnych błędów nie miałem. To pierwsza sytuacja aby takie błędy mi się pojawiły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcenie zaczął bym od tego programu

 

Robisz testy i masz wszystko podane na tacy - jaka sztuka CPU ci się trafiła, jak sprawuje się chłodzenie, jak płyta itp. Prościej już się nie da. Możesz "kręcić" z poziomu tego programu lub będziesz miał odniesienie jak ustawić w BIOS-e.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, skypan napisał:

Kręcenie zaczął bym od tego programu

 

Robisz testy i masz wszystko podane na tacy - jaka sztuka CPU ci się trafiła, jak sprawuje się chłodzenie, jak płyta itp. Prościej już się nie da. Możesz "kręcić" z poziomu tego programu lub będziesz miał odniesienie jak ustawić w BIOS-e.

Dodaj proszę tylko na czyjego posta jest to odpowiedź :).

Bo jeśli na mojego ostatniego, to pytam o coś zupełnie innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamówiłem na alledrogo Ryzena 7 3800XT  cena 1290pln ,wysylka za free ,sztuka nówka - zastanawiam się czy dostanę coś nowego z fajnym binem czy znowu trafi się jakaś padaka ?

Chłodzenie Cryorig R1 Ultimate .

Buda otwarta Collermaster 932+ bodajże od Duńka .

Czy te magiczne 4,40ghz 4,50Ghz zrobi na poniżej 1,350V ?

Nie chcę się przegryzać przez używki bo mialem juz z 3Ryzeny 5 3600 i dosłownie żaden nie robił stabilnie 4300mhz na 1,350V nawet ,dlatego skusiłem się na tego nowego 3800XT

jak było opisane w internetach AMD dosyć skutecznie już binding CPU wykonuje i cieżko dorwać naprawdę dobrą sztukę.

W zeszlym roku trafiła się sztuka 3800X ale dosyć stara i rewelacji nie było .Aktualnie siedzę na AMD Ryzen 5 2600X i boostuje na Asrock X470 taichi nawet na 4250Mhz czyli poza specyfikację ,pamięci (32GB) 2x16GB ddr4 Goodram iRIDIUM PRO 3600Mhz na Hynixach CJR.

Najbardziej denerwuje mnie słabość jednego wątku i temu ten zwrot na 8core.

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak końcówka "XT" to dobry bin bo te wersje były robione właśnie w ten sposób :E zbierali szlachtę z 3800x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tom Light napisał:

Dzisiaj zamówiłem na alledrogo Ryzena 7 3800XT  cena 1290pln ,wysylka za free ,sztuka nówka - zastanawiam się czy dostanę coś nowego z fajnym binem czy znowu trafi się jakaś padaka ?

Chłodzenie Cryorig R1 Ultimate .

Buda otwarta Collermaster 932+ bodajże od Duńka .

Czy te magiczne 4,40ghz 4,50Ghz zrobi na poniżej 1,350V ?

Nie chcę się przegryzać przez używki bo mialem juz z 3Ryzeny 5 3600 i dosłownie żaden nie robił stabilnie 4300mhz na 1,350V nawet ,dlatego skusiłem się na tego nowego 3800XT

jak było opisane w internetach AMD dosyć skutecznie już binding CPU wykonuje i cieżko dorwać naprawdę dobrą sztukę.

W zeszlym roku trafiła się sztuka 3800X ale dosyć stara i rewelacji nie było .Aktualnie siedzę na AMD Ryzen 5 2600X i boostuje na Asrock X470 taichi nawet na 4250Mhz czyli poza specyfikację ,pamięci (32GB) 2x16GB ddr4 Goodram iRIDIUM PRO 3600Mhz na Hynixach CJR.

Najbardziej denerwuje mnie słabość jednego wątku i temu ten zwrot na 8core.

To się okaże ale mój 3800x na auto allcore trzyma 4.4 GHz i dobija do 4.55 GHz więc jak ci się nie trafi padlina a takie bywają niestety to nie powinno być problemu. Nie mniej 4.4 powinieneś zrobić przy jakimś 1.3v biorąc pod uwagę, że będzie to testowane pod smallfft z avx2 bo cb20 i blendera obskoczysz już przy 1.25v. 4.5 GHz już nie koniecznie zrobisz ale jak się trafi kozak sampel i nie będziesz miał ostro dociśniętej pamięci (a na CJR się tego nie da zrobić) to przy 1.35v jest to w zasięgu ręki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena spadła dobra promocja 1111pln+ wysylka za BOX :

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-7-3800xt-8-x-3-9-ghz-promo-10562547281

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na syfiaste 3600 które ledwo robiły 4.2GHz kupiłem 3900x, teraz mam na auto 4,3GHz na allcore w grach i 4,1GHz podczas renderowania. Kiedyś miałem 3600 z początków produkcji i robił 4,2 na 1.42V na sztywno w biosie, rok podziałał bez problemów, potem zmiana na nowszy bin i ugrałem stabilne 25MHz... (w grach poleciał 4,4GHz ale to wiadomo). Szkoda tylko że 3900X nie leci na 4.5GHz na chociażby 6 jajkach, wtedy byłby git majonez pomorski :E 

Ten 3800XT za te pieniądze to fajna opcja, jak ktoś gra w 1440p to nawet nie ma co patrzeć 5600x. Co 8 jajek to 8 jajek, nawet dla gracza. na 6 jajek odpali sią gre no i w sumie tyle, bo szkoda mocy na jutuba w tle, bo klatki lecą... Masz więcej jajek to odpalasz w tle co chcesz i yolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, T0TEK napisał:

Właśnie ze względu na syfiaste 3600 które ledwo robiły 4.2GHz kupiłem 3900x, teraz mam na auto 4,3GHz na allcore w grach i 4,1GHz podczas renderowania. Kiedyś miałem 3600 z początków produkcji i robił 4,2 na 1.42V na sztywno w biosie, rok podziałał bez problemów, potem zmiana na nowszy bin i ugrałem stabilne 25MHz... (w grach poleciał 4,4GHz ale to wiadomo). Szkoda tylko że 3900X nie leci na 4.5GHz na chociażby 6 jajkach, wtedy byłby git majonez pomorski :E 

Ten 3800XT za te pieniądze to fajna opcja, jak ktoś gra w 1440p to nawet nie ma co patrzeć 5600x. Co 8 jajek to 8 jajek, nawet dla gracza. na 6 jajek odpali sią gre no i w sumie tyle, bo szkoda mocy na jutuba w tle, bo klatki lecą... Masz więcej jajek to odpalasz w tle co chcesz i yolo

To rzeczywiście miałeś pecha. Mój robi @4,5 dla napięcia ok 1,356 i jest stabilny praktycznie we wszystkim.

8 rdzeni zawsze lepiej mieć niż 6, ale prawda jest taka, że obecnie mocne 6 rdzeni wystarcza do gier (przykład właśnie 5600X vs 10700KF). Oczywiście 5800X i wzwyż będą lepsze/porównywalne do gier jak 5600X, ale kosztują 2000zł wzwyż. Mowa oczywiście o grach w 1080p. Z kolei 8 rdzeni z serii 3000 niestety wypada w grach gorzej od 5600X (przy 1080p).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, tactical_retreat napisał:

b450 max tomahawk bez problemu obsluzy 5800x ? chce zmienic 3600

tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem z cp. Fpsy wachają mi się między 40-75. Niezależnie od zmiany ustawień graficznych. Czy dam na medium czy na maxa. Włączony Dlss i ray tracing czy wyłączony, bez różnicy. Gpu wykorzystywane jest w około 70-80 procentach. Co może być przyczyną? Synchronizacja pionowa wyłączona, tryb gry w win10 też. Windows zaktualizowany. Plan zasilania ustawiony na wydajność. Wrzucam screeny .https://ibb.co/pfLnLtj  https://ibb.co/FK3BY7B

Ogólnie było jeszcze gorzej. Polepszyło się po zmianie biosu płyty głównej na najnowszy. Wcześniej niezależnie od ustawień miałem max 55 fps. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten screen jest taki jakbym miał konkretną wadę wzroku na blisko :E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, degustator16 napisał:

Witam. Mam problem z cp. Fpsy wachają mi się między 40-75. Niezależnie od zmiany ustawień graficznych. Czy dam na medium czy na maxa. Włączony Dlss i ray tracing czy wyłączony, bez różnicy. Gpu wykorzystywane jest w około 70-80 procentach. Co może być przyczyną? Synchronizacja pionowa wyłączona, tryb gry w win10 też. Windows zaktualizowany. Plan zasilania ustawiony na wydajność. Wrzucam screeny .https://ibb.co/pfLnLtj  https://ibb.co/FK3BY7B

Ogólnie było jeszcze gorzej. Polepszyło się po zmianie biosu płyty głównej na najnowszy. Wcześniej niezależnie od ustawień miałem max 55 fps. 

przyczyna jest "slaby" cpou, Zen2 slabo sobie radzi w tej grze a do 3080 potrzeba cos wiecej niz tylko 3800X ;)

Intel lub Zen3 polecam do tej gry.

https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wydajnosci-procesorow-i-pamieci-ram-pojedynek-amd-ryzen-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Phoenixsuple napisał:

 

Wydaje mi się, że na necie ludzie osiągają lepsze wyniki z tym procem. Nie mam zamiaru się zbytnio mordować z tym tematem. W innych grach jest spoko i to platforma na max 2 lata ale troszkę mnie te spadki fps denerwują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, degustator16 napisał:

Wydaje mi się, że na necie ludzie osiągają lepsze wyniki z tym procem. Nie mam zamiaru się zbytnio mordować z tym tematem. W innych grach jest spoko i to platforma na max 2 lata ale troszkę mnie te spadki fps denerwują.

Gra siedzaca mocno na cpu bedzie dzialala roznie w zaleznosci od podsystemu pamieci, nie wiem jak masz skrecone ramy i ile mozna z tego wycisnac. Bo na tym samym cpu a roznych ramach to mozna wykazac roznice 15-20fps w grach ktore siedza mocno na cpu/ram. W tescie wyzej masz tez wplyw taktowania na fps i to tylko grzebiac z Mhz, jeszcze wiecej zyskasz ustawiajac reszte timingow na ciasno. 3800X to dobry cpu, po prostu ta gra to kaszanka pod kazdym wzgledem :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ramy mam g skilla 3600 cl16 na kościach samsunga, na profilu xmp. Nie znam się, bo jestem laikiem a ten pc to pierwszy komp który sam złożyłem. Chciałem podkręcać ramy ale to chyba wyższa szkoła jazdy i boję się, że coś schrzanię i będzie problem.

Edytowane przez degustator16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, degustator16 napisał:

Ramy mam g skilla 3600 cl16 na kościach samsunga, na profilu xmp. Nie znam się, bo jestem laikiem a ten pc to pierwszy komp który sam złożyłem. Chciałem podkręcać ramy ale to chyba wyższa szkoła jazdy i boję się, że coś schrzanię i będzie problem.

Jesli kosci samsunga to mozesz je ladnie podkrecic, uszkodzisz ich nie uszkodzisz, jednak jesli nigdy nie robiles OC pamieci to fakt bez osobnego tematu i poradnika krok po kroku sie nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Jesli kosci samsunga to mozesz je ladnie podkrecic, uszkodzisz ich nie uszkodzisz, jednak jesli nigdy nie robiles OC pamieci to fakt bez osobnego tematu i poradnika krok po kroku sie nie obejdzie.

Znajdę gdzieś jak dla debila krok po kroku taką instrukcję? Najlepiej do płyty msi. Nie ukrywam, że coś tam podpatrywałem ale na innych płytach głównych i tu się boję, że coś pomieszam i będzie lipa. 

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto CPU (3600X) ręcznie ustawiać? Czy na auto tez sobie dobrze poradzi, z tego co widziałem to jakiś super przyrostów nie ma, ale temp da sie zbić o kilka stopni w porównaniu do PBO, jeszcze jakieś + i - ?

Jeśli tak to gdzie najlepiej zacząć ? Link please

Na pewno będę chciał zoptymalizować RAM bo tam sporo można zyskać na ręcznych, ale chyba trzeba zacząć od stabilnego CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...