Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Send1N napisał:

:E wygląda  jakby limity mocy były pod sam korek i aż tak zrzucił taktowanie  jakis bug :> dziwne..

A nie bedzie to czasami ten swiezy problem z sterami od AMD ze namieszaly mu w biosie:>

Jezeli ma od nich karte graficzna to jest to mozliwe.

 

 

Edytowane przez militarny78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam takiego czegoś, był taki psikus? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest taki problem od czasu wypuszczenia AMD Radeon Software 22.3.1.

https://www.gamingdeputy.com/pl/tech-news/sterowniki-amd-radeon-software-22-3-1-manipuluja-ustawieniami-procesora-bez-udzialu-uzytkownika-2/

przykladowy artykul ale gdzies tez czytalem ze samo Amd sie przyznalo do bledow w sterach.

Edytowane przez militarny78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

:E wygląda  jakby limity mocy były pod sam korek i aż tak zrzucił taktowanie  jakis bug :> dziwne..

Co ciekawe, to tylko przeklamane wartosci byly bo zuzycie z gniazdka calego PC nie przekraczał ~110W

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, nitrO_ napisał:

Weź używkę 3500x

Nie. 6c6t już bez sensu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Mastero100g napisał:

Z kolei 5600, to dla mnie już za dużo i tak go nie wykorzystam ? 

Kup sobie używkę 3600x, potem zmienisz GPU i będziesz myślał dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spizeg! Wszystkie kłamio! Trotyl! XD 

Bo rozumiem że wymiany GPU nigdy nie będzie? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, nitrO_ napisał:

Nawet jeśli będzie wymiana to ryzen 3500x 6c/6t single ccx ogarnie komfortowe granie 60fps+>
Jeżeli teraz wyda hajs na średni cpu to i tak będzie mu botleneckował po wymianie na np rtx 4060 itp więc bez sensu pchać hajs w cpu do rx 570.

Dales swoja propozycje i wporzadku ale pozwol innym tez cos zaproponowac. Tez uwazam, ze polecanie dzis takiego golasa to bezsens. Od nadmiaru wydajnosci cpu jeszcze nikt zle na tym nie wyszedl ;)

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział, że mój post wywoła takie poruszenie to siedziałbym cicho ??

Ogółem dodam tylko, że nie gram w tytuły multiplayer, i zwykle jestem kilka lat do tyłu z grami bo już dawno przestałem nadążać za nowościami (gry na premierę się już u mnie nie zdarzają praktycznie, aktualnie nadrabiam tytuły z 2018 na przykład; w kolejce jest AC:Odyssey).

Czy będzie wymiana GPU? Nie wiem – na razie ten radeon mi wystarczał, a ceny nie zachęcają do wymiany, ale w przyszłości tego nie wiem ? Co do ekranu to 1080p i 60Hz.

Zwyczajnie zastanawiam się, czy przy tym radeonie jakakolwiek zmiana CPU ma sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, militarny78 napisał:

Tak jest taki problem od czasu wypuszczenia AMD Radeon Software 22.3.1.

https://www.gamingdeputy.com/pl/tech-news/sterowniki-amd-radeon-software-22-3-1-manipuluja-ustawieniami-procesora-bez-udzialu-uzytkownika-2/

przykladowy artykul ale gdzies tez czytalem ze samo Amd sie przyznalo do bledow w sterach.

A to o te stery chodzi to wiem, myślałem że kolega miał na myśli stery do chipsetu :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, nitrO_ napisał:

Poźniej wymienisz cały PC bo inaczej to znowu... wolny ram, słaby zasilacz, płyta z obsługą tylko 1x ssd nvme itp itd ;)

To ostatnie to w ogóle z dupy xD a co do reszty. Pełno szybkich kart ciągnie podobnie do polarisa. 6600xt / 3060 na pewno nie ma się co przejmować, 3060ti? Rx580 ponad 200 W wsysał, 570 faktycznie mniej. Memki tak samo nie muszą być 3600 CL 14. Nie popadaj w skrajności tylko po to żeby uargumentować swoje racje z tyłka. Serio. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana z Zen na zen (1200->1500x), jest moim zdaniem kompletnie bez sensu. W dodatku martwiłbym się o kontroler ramu, bo mam zajęte 4 banki i obecny R1200 trzyma to na 3200MHz/3333MHz CL16 (druga opcja przy sporo większym napięciu więc odpuściłem), a znając moje szczęście inna sztuka pierwszego zen'a dostałaby mi się z gorszym kontrolerem ? 

Gdyby ten R5 4500 byłby w cenie R3 4100 to bym go chyba wziął, ale tak to nie ma sensu. Swoją drogą nie widziałem testów, ale ten 4100 chyba będzie wolniejszy nawet od 3100 ?

RX570 ma TDP 150W, a taki 6600xt 160W, a szybsze procki (niekręcone) wcale tak dużo więcej od kręconego 1200 nie biorą – moja sztuka według odczytów programowych potrafi dobijać do 70W, na obecnych ustawieniach. Więc o zasilacz bym się tak strasznie nie martwił  ;)

Mam coraz większe wątpliwości czy wymiana przy tym radeonie w ogóle ma sens, na razie chyba poczekam na więcej recenzji i zobaczę co się będzie działo z cenami

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten RX570 pobiera u mnie ~90-120W zależnie od gry, i jest po undervolting'u (wskazania sterownika, więc + parę watów np. na pamięci), ~70W o których pisałem odnosiło się do odczytów z CPU (czyli o ile mnie pamięć nie myli jest to wartość porównywalna z... 3600 niekręconym, jeśli źle pamiętam to proszę o poprawkę). Jeśli zmiana GPU by miała mieć miejsce w przyszłości, to raczej na kartę z niższej lub niższej-średniej półki, gdzie TDP jest zwykle porównywalne – spokojnie, ograniczenia zasilacza jeszcze rozumiem ;) Aktualny zestaw bierze ze ściany ~230-240W, więc jest zapas – nie jestem też wymagający, od kiedy pamiętam segment średni-niższy mnie zadowalał i nie szykuje się tutaj żadna rewolucja. Gdyby, nie to że 4 gołe rdzenie potrafią być problemem, to bym nie rozważał przesiadki. Chyba faktycznie rozejrzę się za używanym ryzenem 3500 lub 3600, bo przesiadka z pierwszego zena znowu na pierwszego, moim zdaniem mija się z celem i takim minimum byłby chyba 1600AF ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1600AF to kolejny przeciętniak... Kup 3600/X za te 500-600 zł i będziesz miał spokój na dłuższy czas. 

Biedny traci dwa razy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, nitrO_ napisał:

No możesz wymienić i na 5600x ale wtedy okaże się że masz za słaba karte do proca i trzeba wymienić kartę a jak wymienisz kartę to okaże się że trzeba wymienić zasilacz a jak wymienisz zasilacz to okaże się że trzeba wymienić chłodzenie żeby podkręcić cpu a jak wymienisz chłodzenie to będzie trzeba wymienić ram na taki co lata 3800 cl15 żeby nie booteneckowal a jak wymienisz ram to będzie trzeba wymienić dyski na m2 nvme żeby szybko się wczytywalo ale wtedy musisz wymienić płytę główną żeby móc mieć dwa szybkie dyski jeden na system a drugi na gry a zmieniając ryzen 1200ae który bootleneckuje rx570 poprzez słabe 4 wątki na ryzen 1500x podwoisz Ilość wątków, zwiększysz ich wydajność co poprawi maks avg i min fps oraz w końcu pozwoli karcie pobrać nie 70w prądu a 100-120 jak przewiduje TDP.

Pierwsza opcja to miliony monet a druga 300zl

Jeszcze zapomniałeś o elektrowni atomowej ??? 

 

6 minut temu, galakty napisał:

1600AF to kolejny przeciętniak... Kup 3600/X za te 500-600 zł i będziesz miał spokój na dłuższy czas. 

Biedny traci dwa razy. 

Wg mnie to jest dobre rozwiązanie jeśli ma być taniej niż 5600. Do jakiegoś 6600xt / 3060 da radę. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry, miał ktoś taką sytuację

Grasz, nagle resetuje ci się komputer i nie ma procedury post same wentylatory się kręcą. Resetujesz cmos i zero reakcji. Pojechałem w gości na 4 godziny włączyłem komputer no i procedura post jest ładuje system i bluescreeen i taka pętla. Na standardowych ustawieniach nie wystartował system, podbijałem napięcia na procesorze, pamięci, SOC i to samo przy ładowaniu systemu bluescreen. Znalazłem opcję wyłączenia rdzeni. Wyłączyłem najpierw dwa rdzenie tzn. ustawiłem 6-ścio rdzeniowy to samo, przestawiłem na 4-ry rdzenie i system normalnie wstał. nie do końca uszkodzony procesor?

https://imgur.com/a/bkW6OpV 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zerknąć na mój temat z przed roku, dodam że ten pc działa do dziś i koleś go normalnie używa ale na jednym module ramu... objawy podobne z tego co opisałeś.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie się jeszcze wstrzymam, ale faktycznie w moim przypadku polowanie na używanego ryzena 3600, wydaje się najlepszą opcją.

Swoją drogą, cena 4500 ładnie spada – było na  początek 679zł, teraz już można dostać za 599zł ? I tak za dużo ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to do mnie dzisiaj przyszło... Proc idzie do małego komputerka, więc ładnie trafiłem ;) 


eYJJFQh.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancka sztuka, moja w tym teście  dobijała ledwo do 4000. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzyma na auto 4.2 ghz pod 100% load i poniżej 1.1v ? ciekawe w takim razie jakie ma możliwości na manualu ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie, na auto to 3950-4000 @ ~1.32V, Cinebench już po ręcznym ustawieniu 4.2 @ 1.1V...

4.5 GHz @ 1.287V wydaje się być ok, ale pod AM4 mam jedynie Wraith Spire, więc za dużo (za długo) nie potestuję. 
 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuj chłodzenie i niech leci wyżej, 4.5 GHz przy 1.29V to bardzo fajnie ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, rzymo napisał:

No nie, na auto to 3950-4000 @ ~1.32V, Cinebench już po ręcznym ustawieniu 4.2 @ 1.1V...

4.5 GHz @ 1.287V wydaje się być ok, ale pod AM4 mam jedynie Wraith Spire, więc za dużo (za długo) nie potestuję. 
 

Masz konkretnego dropa V dlatego chyba pomyliłem z auto :E to ogólnie chodzi na 1.063v można powiedzieć te 4.2ghz (czyli te 4.5 masz pewnie realnie na 1.25v stabilne patrząc na to że nie skorygowales llc) :E to jakaś masakra mój ex nie chciał być stabilny na 1.35v przy pełnych 4.2 i skończyło się na 4.175 przy 1.34v :] 4.5 poniżej 1.3v to świetna sztuka, najlepszą jaką widziałem to 4.6 ghz tutaj na forum miał ernorator ale to już grubo z napięciem mimo to taktowanie na poziomie mojego kasztana 5600x ?

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Send1N napisał:

Masz konkretnego dropa V dlatego chyba pomyliłem z auto :E to ogólnie chodzi na 1.063v można powiedzieć te 4.2ghz (czyli te 4.5 masz pewnie realnie na 1.25v stabilne patrząc na to że nie skorygowales llc) :E

Z dropem nic nie zrobię - plyta to B350 Fatality ITX i opcji odnośnie LLC po prostu brak.
Ogólnie miał być 5600 + B550i z jakiejś promocji, ale kupiłem po taniości tę B350, to musiałem się zadowolić 3600. No i trafiłem, jak trafiłem :-) Na moje potrzeby i tak pewnie styknie. 
Dzisiaj jeszcze tylko sprawdzę stabilność (lub nie) IF 1900 / RAM 3800 i by było na tyle... 
 

W dniu 12.05.2022 o 22:10, galakty napisał:

Kupuj chłodzenie i niech leci wyżej, 4.5 GHz przy 1.29V to bardzo fajnie ;) 

Pewnie zostanie te 4.2, żadnej dużej wieży nie wrzucę, miejsce jest tylko na coś niskoprofilowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...