Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.05.2022 o 21:14, pulse_ napisał:

Ernoator miał sztukę latająca prawie 4700mhz

?:E nieźle, myślałem ze max 4.6 a to i tak byl wyczyn na 3600 kosmiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No to się pobawiłem i już tak zostanie. Na auto ustawieniach pod obciążeniem CPU PPT wskakuje od razu na 88 watów, teraz max 62 ;) najs
idle - 37, cinebench 20/23 - 95 watów (cały komp, pobór ze ściany)

(jednak AMD nie umie w low-load, na intelku 8400 + rtx3050 było 24 w spoczynku i nie więcej niż 32W jutuby/netflixy)


Platforma zostaje, za jakiś czas tylko przeskok RTX3050 -> 4050 (lub odpowiednik od AMD) i mi to wystarczy na dłuuugi czas (granie w 1440p60).


image.png.41ab2e3a0adf0b1fa3f6037f80a8f61c.png
 

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy błędami whea należy się martwić czy olać je mam namyśli, zwykłe whea nie whea errror. Te zwykłe pojawiają mi się również na oryginalnych nastawach.

image.png.82b60ed476108c87b076b26d3e4acaa4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co na domyslnych ustawieniach bios tez sie pojawiaja ?

Nie ma prawa byc ani jedengo bledu WHEA.

Masz niestabilny system. Pewnie za wysokie taktowanie IF przy zbyt malym napieciu na SOC.

Robiłeś testy TM5 z jakims ciezkim profilem typu Ollie ?

Druga sprawa odpal OCCT tez ci pewnie pokaze bledy WHEA ...

Jeszcze jest jedna opcja z kiedy masz bios ? Kiedys byly przeciez jeszcze bledy powodowane przez dyski.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios jest najnowszy do mojej płyty. To nie tyle są błędy co kernel whea operational. Na domyślnych ustawieniach biosu również się pojawiają te same błędy id 42 oraz 5, więc nie jest to raczej winna OC Infinity. TM5 kiedyś testowałem kilka godzin i nie było błędu bodajże na profilu usmusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak z ciekawości zapytam - czy 1.225V przy 4.2GHz na sztywno na R5 3600 to dobry wynik? Mobo B550 A-PRO MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit 2: problem solved - odpaliłem linuxa z penka, włączyłem CPU-X a tam procek siedzi nie na dziwnym 546MHz tylko na 2.2GHz i zegar lekko pływa, obciążyłem go benchmarkiem wbudowanym w cpu-x i zaczął prawidłowo boostować ponad 4.3 więc all ok, wychodzi że wina Windy?

ano nie do końca, winowajcą okazał się zainstalowany dawno temu w czasach Ryśka 2700 programik ZenStates, po jego odinstalowaniu problem ustąpił więc zostawiam tę niezwykle cenną radę dla potomnych i dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie tematem :E :P 

NIEAKTUALNE

///Znany jest komuś bug z prockiem na 546... MHz? :E Sprawa dotyczy mojego 3800X.

Dodam, że problem występuje na mobasie Aszrot x370 Fatality (dobra nazwa btw) Prof. Gaming oraz biosie 7.06 z wersją AGESA 1.2.0.3 c ;) 

Wcześniej działało ok więc nowy bios to jest mój główny podejrzany stąd pytanie czy ktoś się z tym wcześniej spotkał i wie coś więcej jak to naprawić.

W zanadrzu mam jeszcze jeden bios z Agesą 1.2.0.7 :) (ten z poprawką na stuttering w win11) ale siedzę na win 10 a upgrade zrobiłem tylko po to bo na poprzednim... jest jakiś babol co powoduje problem na tej płycie z wysokim OC ramu :rotfl:

Od 2h czytam i z tym walczę, m.in. przeinstalowałem stery od chipsetu, wyłączyłem znane mi opcje oszczędzania w biosie, zmieniałem plany zasilania w systemie i częstotliwość ani drgnie - 546MHz i mam muła a nie kompa. Trzeba parę sekund czekać aż się pulpit ikonami zapełni :E 

Jedyne co pomogło to proc skręcony na sztywno czyli 4400@1.28v :P 

Bardziej mnie to już śmieszy niż irytuje czy wkurza ale pisałem już o tym kiedyś wcześniej: nigdy więcej kurła nie kupie AMD! NIGDY! 

Edit: wygląda to tak:

Zrzut-ekranu-1399.png

Najnowszy dostępny bios nie zmienił niczego jeśli chodzi o tego babola a z dobrych wiadomości w końcu płyta mi wstaje z ramem ustawionym luźno nawet na 3800 i to w konfiguracji 4x8GB co do tej pory były nieosiągalne w żaden możliwy sposób na starym biosie i pamięciami 2x8 ;) /// 

Edytowane przez lamparcicho
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600x za 500pln powiedzmy że to przyzwoita cena nic nadzwyczajnego ale nie ma tragedii  ,za kilka dyszek więcej co jakiś czas na promocjach idzie kupić ryzena 5500 (na dziś dzień najtańszy nówka to 600pln) wydajność podobna ale ten nie ma pcie 4.0 . Z drugiej strony ryzen 5500  to nowy procesor z pełną gwarancją ,wydajność podobna a nawet w jakiejś części  gierek jest minimalnie wydajniejszy  no i to tylko 100pln różnicy za nówkę z pełną gwarką powiedzmy że ta stówka jest warta tego :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, pulse_ napisał:

Zbiłem do 470zł i wziąłem dla zabawy.

W tej cenie bardzo dobry deal.
3600XT to jakby nie było najlepszy sort z 6-rdzeniowych Matisse.
W porównaniu z 1500X będzie przepaść.
Jakie masz taktowanie all-core, napięcie i pobór w CineR23?

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2022 o 19:29, pulse_ napisał:

4250mhz 1.4v

to szału nie ma.. na pewno potrzebuje aż takiego dowoltowania ?

Co ci CTR pokazał ?  1.4 to do 4500>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, pulse_ napisał:

Takie były voltarze na auto.

a no na auto to tak,  gold sample 3600 ( a taki XT powinien być ) to 4300 ogarnia na 1.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

on miał platinium sample ;)   mój były do 4400 potrzebował już 1,28.   Sztuka dla sztuki, ale te 4100-4200 przy napięciu 1.1 jest bardzo fajne . U syna tak zostawiłem, pod minecrafta ma ;) .Procesor który kosztuje tyle co i7 6700..

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.08.2022 o 05:59, mimuszek napisał:

to szału nie ma.. na pewno potrzebuje aż takiego dowoltowania ?

Co ci CTR pokazał ?  1.4 to do 4500>

przecież to pierwszy zen i tak że ustabilizował coś powyżej 4.2 jest ok ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Send1N napisał:

przecież to pierwszy zen

ale on nie pisze o 1500X tylko o 3600XT którego miał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydawało że screeny pokazują 1500x i do niego się odnosi to 1.4 a niżej dopiero 3600xt

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.08.2022 o 09:35, pulse_ napisał:

Pamiętny Wallec ogarniał 4400mhz na 1.175v occt avx2 małe dane

 

Sprawdź przy jakim taktowaniu jest ściana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem mobo za 50zł używane na A320 od Gigabyte, do tego Ryzen 1200, 8GB 2400 RAM DDR4 i mam kompa do multimediów, goga, itd, mam obudowe mATX tam ten zestaw wrzucę i będzie wsio śmigać. :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam bo mam X470,które nie działa z serią 5000 a jedynie 3000 działało a więc czekać czy brać jakiego nowego 3600 ,pytanie ile zrobi taki nowy cep z 2022r ???

Mam MSI B450M Mortar MAX ale poleci z 5600X czy 5600G na sprzedaż,chyba że uda mi się asrocka naprawić (planuje zmienić gniazdo ładowania baterii-brak schematu elektrycznego płyty)

Zakup B450 czy nawet B550 nie ma sensu bo płyty są wykastrowane z PCIE k,kontroler HBA potrzebuje x8 w wer 3.0

X570 z wentylatorem i w chorej cenie sick...

Pożenić wszystko i wrócić na X99 Taichi i jakiegoś taniego Xeona ,to jest mobas ...

Pamięci 2x16GB ddr4 3600 CL17.0 Hynix CJR Goodram Iridium Pro.

Mam 2x16GB ale GSKIll 3600Mhz CL18.0 też na Hynix CJR.

Chłodzenie Cryorig R1 Ultimate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Twoja płyta ma wsparcie Ryzenów 5000. Zrób aktualizację biosu tylko. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASrock ma chyba zwarcie nie wstaje ani na 5600G ani 5600X ,miesiąc czasu kombinowałem i poległem ale proce mi zostały 5000.Brak obrazu na monitorze a płyta ma ciągłe restarty i tyle.

MSI B450M Mortar to do testów kupiłem ,prawie rok leży 0 pożytku z niej.Za mała satów i PCIE x4 mnie nie urządza.

Dlatego taki w miarę 3600 z 4,20-4,40Ghz na niskim napięciu 1,20V  by mi wystarczył na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...