Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

3800x po premierze zen3 będzie wart więcej niż 3700x.
Można to potraktować jako działanie zapobiegawcze na utratę wartości i stratę kapitału a dodatkowo zapewni trochę rozrywki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, wallec napisał:

3800x po premierze zen3 będzie wart więcej niż 3700x.
Można to potraktować jako działanie zapobiegawcze na utratę wartości i stratę kapitału a dodatkowo zapewni trochę rozrywki.

hqdefault.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem wielokrotnie kuszony przez Zen2,

zdarzało się, że już kupowałem jednak

ostatecznie chyba wytrzymam i posadzę

ostatnią generację z AM4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za długo się czaiłeś, szlo bez problemu dorwac za 600zl ryzena 3600, bys takiego przytulil, bys siedzial na nim pol roku albo lepiej i pewnie bys stracił max 100zl, a co bys przez pol roku gral o wiele przyjemniej to by było Twoje ?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, arek1022 napisał:

Sprzedałem 3600 i kupiłem outletowy R7  3700x + nowy ram 4000cl19. Procesor jak procesor, ale na tym jestem wstanie ustawić 4.4GHz przy 1.25V i if1900.  Nie sprawdzałem jeszcze max OC.
Jedyne do czego doszedłem przy tej wymianie to stwierdzam, że 3600 była dla mnie idealna (cena/wydajność), raczej przy RTX30XX dużej różnicy wydajnościowej nie byłoby..

Co do ramu to zakupiłem Patrioty Viper steal 4000cl19  idealnie się mieszczą pod pierwszym wentylatorem i wszystko jest na styl z panelem bocznym.
Dodatkowo miałem wcześniej 4400cl19, ale trafiłem na przebrane i miałem wyższe opóźnienia przy 3733 niż na obecnych.
Ram przepisany z kalkulatora więc co nieco jest do poprawy, może nawet cl14 jest do wbicia.
Dokładne sprawdzanie ramu i cpu raczej zrobię przy niedzieli, bo dziś prawie przybiłem gwoździa w klawiaturę.
Wrzucam screen do obadania przez specjalistów, bo sam kompletnie nie interesowałem się tym modelem. No może przez pierwszy miesiąc po premierze zen25 kusiło mnie na niego.
 Jakby mógł ktoś napisać jakie są  wyniki dla tego procesora przy 4.4-4.5GHz oraz co tam z ramem w pierwszej kolejności zadziałać. 
 

 

 

5! 

Jak na 4.4 i 3800 c15 to ci w MT brakuje ze 75-100 pkt i ST też kilku nie ma pkt. To są wyniki dla 4.3 i jakiegoś 3733 c16 luźno. Co patrze na jakieś wyniki tych nowszych sztuk to wygląda jakby raportowały wyższy efektywny zegar niż jest w rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szukaj dziury w całym, op najzwyczajniej w świecie nie testuje z priorytetem czasu rzeczywistego w trybie awaryjnym i z wyłączonymi wszystkimi programami bo nie jest cebulakiem cinebencha.

Najważniejsze że ma petarde sztukę, udowadnia wszystkim że 1900mhz fclk robi sie z palcem w nosie bez terminacji i to sie liczy.

W cinebenchu 20pkt więcej robi sie przez samo wyłączenie internetu a 7pkt potrafi spaść jak podczas testu windows musi zmienić minutę w zegarze więc o czym my tu rozmawiamy

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Art385 napisał:

Jak na 4.4 i 3800 c15 to ci w MT brakuje ze 75-100 pkt i ST też kilku nie ma pkt. To są wyniki dla 4.3 i jakiegoś 3733 c16 luźno. Co patrze na jakieś wyniki tych nowszych sztuk to wygląda jakby raportowały wyższy efektywny zegar niż jest w rzeczywistości.

To były pierwsze wyniki jakie wyrzuciło zaraz po sprawdzaniu stabilności ramu. Nie robiłem innych przelotów specjalnie pod pokazanie najwyższych cyferek. Po tym jak to wrzuciłem grałem ok. 2h obejrzałem film. Na koniec dnia puściłem na nowo i miałem wyższe wyniki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym fclk kolego tak nie kozacz, jak trafisz sztuke co nie wbije na auto 3733mhz to dopiero się przekonasz, że najlepiej jest wszystko trzymac recznie :). Zaleznie od plyty co podaje, można zbic temperatury i pobor procka poprzez ręczne ustawienie napiec od if :) . Minimalna korekta i cyk 5* mniej na cpu :).

Bys trafil mój pierwszy egzemplarz ryzena 3600 to bys calkiem inaczej śpiewał.. tam nie dało się wejsc do windowsa na fclk1800 + auto napiecia od fclk, a jedyne stabilne fclk to 1700 bylo na auto . Na ręcznymi komp normalnie odpalal na 1867mhz fclk :). A max stabilne 1766mhz bylo 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o wynikach z cb20 na prio normalnym tak jak się powinno odpalać do mierzenia sobie wydajności. Na real timie to już w ogóle wyniki z czapy. Na 4.4 i 3800 c15 powinien przeskoczyć bez trudu 5350 jak nie 5375 pkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, novi napisał:

Z tym fclk kolego tak nie kozacz, jak trafisz sztuke co nie wbije na auto 3733mhz to dopiero się przekonasz, że najlepiej jest wszystko trzymac recznie :). Zaleznie od plyty co podaje, można zbic temperatury i pobor procka poprzez ręczne ustawienie napiec od if :) . Minimalna korekta i cyk 5* mniej na cpu :)

Idę o zakład, że ten r5 3600 co do mnie jedzie też poleci fclk 1900mhz full auto soc 1.1 3800mhz cl15 identyczne jak w sygnaturce.

Nigdy nie mialem kwadratowych cruciali na zen2 więc nie mam kwadratowych nawyków i nie psuje fabryki recznymi ustawieniami.

Poprzez wszystko na manualu próbujecie być mądrzejsi od producentów płyt głównych i procesorów którzy mają stado testerów dzięki którym dobrali jedyne słuszne ustawienia dla każdej kombinacji.

Maciek z Polski nie może wiedzieć lepiej cmon

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby, gorzej jak nawet na manualu nie zrobi, a trafilem takiego 2010sus :E

Cóż , ja mialem okrągłe patrioty 44cl19 na tym rysiu , i również "kwadratowe" cruciale, co odciążają kontroler pamięci w procku , i w r20 objezdzalem bdieki o pare pkt :). 

No ale zapomniałem, jesteś guru budżetowego gajmingu, i również zapewne guru automatycznych nastawow. 

Kup nowe auto, i stosuj się do tego co w instukcji , skrzynia do wymiany po gawarancji, a silnik 2 lata później :E. 

Podkrec sobie ram na intelu , zostaw sa/io na auto i obserwuj jak plyta smazy Ci kontroler w procku :)

Zen2 jest za krótko na rynku, by sie dowiedzieć czy, przy nim zostawienie napiec fclk na auto nie robi takiej samej fuszery z procem jak na intelu. A moze procki degradują się właśnie tym, co zostawiają napiecia na auto od fclk? Nikt glośno o tym nie mówi, a kto wie jaka jest prawda ? Mialem ryzenow 3600 pare, wszystko na sztywno, zaden sie nie zdegradował, a kasku nie zakładałem i nie bałem się dowalić 1.4v do benchmarków, pod warunkiem że oddawanie ciepła w procku dawało rade i temperatury byly znośne :) . Bo trafilem taka sztuke, co poza 1.4v nie wbiles za chiny ludowe, mając nawet topowe chlodzenie . Cep sie gotował i tyle bylo z tego dobrego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wtrące się co do mitycznego "binowania" pamięci i tym że jest jakakolwiek różnica między 4000mhz cl19, 4133mhz cl19, 4400mhz cl19.
Różnica jest taka, że ziomek na lini produkcyjnej leci leci leci jedną wersję wgrywa dany program. Przebraja maszyne leci leci leci drugą wersję na tych samych komponentach z innym programem i $$$ się zgadzają.

Pamiętam moje cudowne kingstony hyperx 2666mhz cl15 na hynixach cjr.
Byłem w stanie ustawić na nich absolutnie wszystkie wersje taktowań i opóźnien pod jakimi sprzedawał je Kingston i kasował kasiure większa bądź niższą.
 

Piękne to były sztuki, chyba nawet 2666mhz cl12 latały i 3333 cl16 na ryzenie 1200af :D

 

Dobra, nie spamuje bo się rozpędzę z mądrościami i znowu dostanę bana na 24h na otrzeżwienie.

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od producenta, samsung bdie jest mocno przebierany, 3800 cl14 robisz na swoich na 1.52v pod windą :P ? Bo do 15.15.15.15 to potrzebowałem 1.44-1.45v pod windowsem na patriotach 44cl19 :) .

Tu masz takie "mniej więcej" porównanie jaki wpływ na temperatury ma jakość krzemu, a nie zawsze ten krzem co się dobrze kręci, równie dobrze oddaje temperaturę :) .

Tu jest jeden rysio

730d62e09a52a1c8.jpg

 

 

A tu mój 2001sut :) :

aaab87fcbbb58dd1.jpg

 

 

Ten z pierwszego linku latał na arcticu liquid 360 , a z drugiego ss na navisie :). Arctic na tym 2001sut zbił w takich testach 6-8* względem navisa, więc wnioski można wyciągnąć samemu ? .

Tak moje okrągłe patki latały na rysio 3600, nie chce mi się szukać bo pod koniec posiadania patriotów pozmieniałem suby i wypluwałem 61.4ns na 4.45ghz :) :

04600f8f3a19a07e.jpg

 

 

Na tym z 1 ss nie było mowy o if 1900, raz tylko się komp uruchomił z takim if, ale po chwili reset, auto/ ręczne dostrajanie nic nie dało. Dlatego sobie odpuściłem temat na nim 1900fclk i z tego co się orientuję u nowego właściciela również if nie idzie na 1900 :) . Wszystko zależy co się trafi... Szkoda, że tym 2001sut nie pobawiłem się w oc ccx, może by połówka poszła na 4500mhz :) . A tak trzeba było się zadowolić max stabilnym 4.475ghz@1.36v i ani mhz więcej. Stabilność na podstawie renderu i occt avx2 duże dane :). I jeszcze patrząc na tego 1 ss, widać o ile lżej miał ten cep, od 2001sut, bo miał "kwardratowe" cruciale, co urywają pobór a za razem temperatury :P . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, wallec napisał:

Jeszcze wtrące się co do mitycznego "binowania" pamięci i tym że jest jakakolwiek różnica między 4000mhz cl19, 4133mhz cl19, 4400mhz cl19.
Różnica jest taka, że ziomek na lini produkcyjnej leci leci leci jedną wersję wgrywa dany program. Przebraja maszyne leci leci leci drugą wersję na tych samych komponentach z innym programem i $$$ się zgadzają.

Różnica jest taka, że ziomek na linni produkcyjnej wkłada do odpowiedniego pudełka z odpowiednim SPD i odpowiednią naklejką odpowiednie kości. Jeżeli nie ma żadnej selekcji to kup sobie Gskilla  3200cl15 - Bdie i 4000cl15. Jak ukręcisz jedne i drugie tak samo to będzie prawdziwym królem OC.

W Patriocie selekcja 4000/4133/4400 jest że tak powiem, symboliczna. Wszystkie te kości mają podobne parametry.

Te wyraźnie słabsze trafią do pudełek 3600cl16:

PV416G360C6K 

PVE416G360C6KGY

PVR416G360C6K

 

Dodatkowo 4000 vs 4400 pokażą największą różnicę przy próbie zakręcenia się przy okolicy 4400MHz. Bo to że na niższych zegarach tańsze pamięci idą niemal równie dobrze jak te droższe, to wcale nie znaczy, że przy wyższym zegarze pójdą równie wysoko. 

 

No i znowu ten IF 1900. TAK TAK. U Ciebie wszystkie proce zrobią stabilnie 1900 na IF. Jesteś po prostu epicki overclocker. Nie taki plebs jak ja czy novi, że musieliśmy zmienić CPU aby nagle nie tykając nic patykiem wbić 1900. A wcześnie całe tygodnie walczyliśmy bezskutecznie z wiatrakami ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w dniu 07-02-2020 wynosiła 1 stopień celcjusza.
Temperatura w dniu 24-05-2020 wynosiła 20 stopni celcjusza.
Różnica między oddawalnością cieplną przytoczonych ryzenów to 8 stopni.

Przypadek? Nie sądzę.

Co do patriotów. Bardzo ładny wynik 3800mhz cl14 no,no... też takie zrobię na 4000cl19 gdyby nie kwadratowa płyta główna z regulacją napięć co 0,05 i maksem 1.5v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, wallec napisał:

Za 0zl jesteś w stanie poprawić osiągi swojego pc i jeżeli zastosujesz się do złotej zasady fclk tj soc 1.1v terminacje auto to na swoich pamieciach masz gwarantowane 1900mhz infinity fabric 3800cl15 i opóźnienia w aida <62

Wg. mnie nie ma na co czekać

Niech go ktoś powstrzyma! 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dworze, a tam kompa nie trzymam, całą zimę mam 22-25* w pokoju, a w maju nic cieplej nie miałem w pokoju, może 2 stopnie, a składowe, na które wpływ mają temperatury wypadają zdecydowanie korzystniej na tym pierwszym ss. Odciążony kontroler , lepsze chłodzenie, niższe napięcie :). Przy tylu czynnikach 10* bez problemu powinno być mniej niż na tym 2001 sut :) . A jednak nie ma. Przy r20 miałem reset kompa i skok temp do 90*, kupienie topowej pasty zbiło parę *, ale na 2001 miałem wtedy raczej mx4, co jajek nie urywa :) . 

Uwierz, że nie zrobisz :) . Chyba, że im dasz 1.6v to może, może, ale tak samo ciasno do 1.55v nie ustawisz ich na bank, bo jednak 1.45v vs 1.5v przy 3800cl15 to jest całkiem duża różnica. Więc i gorzej się będą skalować z napięciem. 

Jeszcze minimalnie cos poprawiłem pod koniec, ale z pamieci nie powiem. 1.52v wystarczalo, do testow stabilnosci bez nawiewu zadnego na ram i w budzie piekarniku zwanym ar7 tg rgb :)

0518c34b7bd97c92.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Minciu napisał:

Niech go ktoś powstrzyma! 

Nie da rady, to straszna choroba tu już "książka" nie pomoże tylko strzelba

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

bardzo ładny ten ryzen 3700x i pamięci.

wychodzi 1500zł za zestaw czyli około 900zł taniej od zestawu na intelu 10700 i płycie do niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Send1N napisał:

serio kolejny 3700x poniżej 1.3v stabilny na 4.4 ? :E 4.4 to ja widzę przy 1.33v na jednym CCX dodatkowo jak wyłączę SMT :E mogę zrobić 4.45 na pierwszym CCX'ie przy 1.35v drugi max lata stabilnie na 4.35 allcore 8/16 zatrzymuje się na 4250mhz przy 1.31v :E

Nic nie kupuj, czekaj cierpliwie na nowe ryśki :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, novi napisał:

Na dworze, a tam kompa nie trzymam, całą zimę mam 22-25* w pokoju, a w maju nic cieplej nie miałem w pokoju, może 2 stopnie, a składowe, na które wpływ mają temperatury wypadają zdecydowanie korzystniej na tym pierwszym ss. Odciążony kontroler , lepsze chłodzenie, niższe napięcie :). Przy tylu czynnikach 10* bez problemu powinno być mniej niż na tym 2001 sut :) . A jednak nie ma. Przy r20 miałem reset kompa i skok temp do 90*, kupienie topowej pasty zbiło parę *, ale na 2001 miałem wtedy raczej mx4, co jajek nie urywa :) . 

Uwierz, że nie zrobisz :) . Chyba, że im dasz 1.6v to może, może, ale tak samo ciasno do 1.55v nie ustawisz ich na bank, bo jednak 1.45v vs 1.5v przy 3800cl15 to jest całkiem duża różnica. Więc i gorzej się będą skalować z napięciem. 

 

Dobra leci test na 1.45v bo nawet wcześniej nie próbowałem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod windowsem czy w biosie :)? Asrock daje wyzsze napiecia pod widnowsem niz w biosie, 1.49v w biosie ustawialem do 1.52v pod Windowsem jak dobrze pamiętam, i latalo elegancko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Art385 napisał:

Nie da rady, to straszna choroba tu już "książka" nie pomoże tylko strzelba

Hola hola spokojnie, nie strzelaj!


Jak do tej pory mamy wyznawców terminacji czyli jakichś 3 userów, którzy nie ma bata nie ważne ile procków, mobasów, biosów wezmą to mają niestabilne 1900mhz fclk ( czyżbyś był w tej grupie? ) kontra "nonamey" takie jak ja i Ci, którzy MIAŻDŻA WYNIKI OC TYCH 3 wyznawców terminacji wyskakując jak Filip z konopii z nikąd i jebudub nagle jest 1900mhz fclk full stable po oc w 5 minut ( patrz ostatnie wrzuty ryzena 3600, 3700, 3900 itd ).

Takich jak my będzie tylko przybywać.

Czy to procki amd są złe czy overclockerzy przesiąknieci kwadratowymi crucialami nie ogarniają tematu?

Przypadek? Nie sądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta - nowsze egzemplarze w dużych ilościach trafiają sie takie co robią 1900mhz na fclk, ale nie ma 100% pewnosci. 

Na premiere nie wszystkie robily 1867mhz nawet :) . I biosy nic nie zmieniły, temu komu nie robił tylu to nie robi nadal. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wiem co czujesz 🙂.Ja przy nim prawie pada z kompa wyrwałem.A ile było Pi.....e nie gram to nie zliczysz 😄.Ale najważniejsze że się udało.I masz satysfakcję bo to jeden z najtrudniejszych soulsowych bossow https://ebd.cda.pl/620x368/15092229f8 Patrz to
    • Więc wytłumacz mi jakim cudem bez mierzenia wystarczy odpalić gówno kalibrator HDR WINDOWS i zobaczyć w jakim trybie pokazuje detal na 1000 nit, a w jakim na 570. Potem to samo zrobić w dowolnej grze z kalibracja HDR. I w każdym innym ustawieniu niż HDR + APL HIGH, ustawienie gry na 1080 nit prześwietla obraz. Więc w swoim ustawieniu masz niby 1000 nit z uciętymi w opór detalami. Faktycznie, genialna sprawa A jak ustawisz detale na 570 to on nie ma prawa zaświecić 1000 bo właśnie to ograniczyłeś w ustawieniach.  Ale żeby nie było, zjem i odpalę grę I będę srogo zdziwiony jak nie ujrze przepalonych jasności. 
    • Przy każdej zmianie traci się na tym, że kupuje się nową kartę, a sprzedaje używaną, dlatego częste zmiany są niekorzystne finansowo, chyba że się zmienia używaną na używaną.
    • Intel kompletnie tutaj nie ma sensu raz że to do gier, a dwa że jeszcze do 1440p. Powinieneś skupić się na wydajności GPU i bić po RTX 4070 Ti Super - tutaj możesz trzymać się RTX ale CPU spokojnie brałbym 7500F bo to będzie idealne najlepsze połączenie. Za 7100 zł masz właśnie taki zestaw https://proline.pl/koszyk/2878bd11 a celując w maksa to przy dopłacie za 7500 zł z 7900 XTX https://proline.pl/koszyk/316e8335 
    • 14700F nigdy bym nie brał bo to totalny crap. Dostaniesz zawyżone napięcie, to ten CPU będzie siorbał niesamowicie dużo papu i nic z tym nie zrobisz. Do tego kompletnie nic nie wiesz jakie podzespoły otrzymasz. Druga sprawa, połączenie i7 + RTX 4070S jest dalekie od opłacalnej wydajności w zestawie do gier. Za 9200 zł na gotowo masz https://proline.pl/koszyk/35ad9d7d z Ryzen 7 7700 i RTX 4080 Super albo możesz dać i https://proline.pl/koszyk/8f26d0eb 7800X3D + RX 7900 XTX Office w jakiej wersji? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...