Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, chauwa napisał:

Ja co mam rozumieć? Jako fachman z pclab powinnienes wiedzieć że para to 1-3/2-4 ? w intelu masz tak samo dwie pary slotów zazwyczaj maja oznaczenie A1-A2 B1-B2, tylko że wkłada sie 1/3 -2/4 a u amd  tylko 2/4 jak sie ma lepsze ramy, zasadniczo jak pamiętam u intela można było obsadzić1-4 dowolnie i tak był dual.

No i niestety jesli nie działa tak jak chcemy druga para to chyba lipa z rozszeżaniem ramu u amd ;/ w intelu to praktycznie w to mi graj. Wydajność też lipna nawet do słabszych ramów w intelu, jak pamiętam 3333 cl 15 w każdym aspekcie brało aktualne 3800

Ale na Intelu jest tak samo, tylko może więcej płyt ma T-topology. W płytach AM4 to pewnie promil sprzedaży - (X370 Taichi, któryś Godlike i pierwsza seria X570 Taichi). 2-4 przy Daisy Chain lepiej obsadzić bo przy 1-3 są pasożytnicze impedancje (w zasadzie pojemności) ścieżek prowadzących do gniazd 2-4. Po obsadzeniu wszystkich czterech slotów problem prawie znika (prawie, dlatego lepiej mieć t-top przy pełnym obsadzeniu, bo są równe impedancje do obu modułów w kanale), a przy dwóch modułach najlepiej się sprawdzają płyty z dwoma gniazdami.

1 godzinę temu, MarcoSimone napisał:

No to zajebiście...nie da się wrócić z biosu 2607 do 2203 bo to inna Agesa...
Także na ten moment pożegnałem się z 3733 14-15-14-14-28-42-270-1T || SoC 1.125v || vram 1.5v......? 

A faktycznie, jak miałem ASUSa X470 to nawet na stronie ostrzegali, że nie da się wrócić do poprzedniej wersji. Na szczęście na ASRocku bez problemu.

Reset CMOS robiłeś po upgrade BIOSu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytania:
- start KOMPA/problem
- pytanie o 2 x SSD NVMe

1. Mam problem, od jakiegoś czasu, podejrzewam, że coś namieszały aktualizacje WIN lub oprogramowanie DRAGON CENTER od MSI albo może sterowniki GPU... Czasami komputer uruchamia mi się w maxymalnie najniższej rozdzielczości i wszystko jest TAAAKIE wielkie... 800x600 ? CZEMU? Chipset najnowszy. nVidia najnowsze stery, aktualizacje mam wyłączone obecnie od jakiegoś czasu. Dodatkowo, opcja Uruchom Ponownie powoduje, że komp się nie uruchamiał, nie bootował WIN, wyskakiwało Naprawianie Win, które kończyło się niepowiedzeniem, standardowy niebieski ekran WIN z opcjami do wyboru, wyłącz, uruchom ponownie, napraw... itp.
Wcześniej tak nie było nigdy, na różnych BIOSACH, chipsetach, mam ten zestaw CPU MPOBO RAM od sierpnia 2019 i bardzo sobię chwalę a tu takie kwiatki teraz :)

2. Mam pytanie o SSD NVMe. Mam 1 SSD NVMe. Czy jak dokupię drugi SSD NVMe będzie on pracował z pełną mocą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jenot napisał:

Ale na Intelu jest tak samo, tylko może więcej płyt ma T-topology. W płytach AM4 to pewnie promil sprzedaży - (X370 Taichi, któryś Godlike i pierwsza seria X570 Taichi). 2-4 przy Daisy Chain lepiej obsadzić bo przy 1-3 są pasożytnicze impedancje (w zasadzie pojemności) ścieżek prowadzących do gniazd 2-4. Po obsadzeniu wszystkich czterech slotów problem prawie znika (prawie, dlatego lepiej mieć t-top przy pełnym obsadzeniu, bo są równe impedancje do obu modułów w kanale), a przy dwóch modułach najlepiej się sprawdzają płyty z dwoma gniazdami.

A faktycznie, jak miałem ASUSa X470 to nawet na stronie ostrzegali, że nie da się wrócić do poprzedniej wersji. Na szczęście na ASRocku bez problemu.

Reset CMOS robiłeś po upgrade BIOSu?

Tak, CMOS poleciał, nic to nie zmieniło....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie ustawione napięcia dla VDDG i VDDP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, fryy napisał:


2. Mam pytanie o SSD NVMe. Mam 1 SSD NVMe. Czy jak dokupię drugi SSD NVMe będzie on pracował z pełną mocą?

Na X570 nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o porty na dyski. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, DjXbeat napisał:

Jak macie ustawione napięcia dla VDDG i VDDP?

Obydwa VDDG 0.95, VDDP 0.85.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Na X570 nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o porty na dyski.

 

Bo podobno brakuje linii PCIe na procesorze czy coś...

CPU
GPU
Chipset

no i właśnie 1 NVMe i linie zajęte... a jeszcze SSD na Sata mam :D

Nie chce jakiegoś spowolnienia dysków czy GPU... dlatego pytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, DjXbeat napisał:

Jak macie ustawione napięcia dla VDDG i VDDP?

Ja na tomie mam vddg 0.950 vddp 1v zauważyłem że najlepiej działa wtedy gdy różnica między nimi wynosi 50mv czyli albo vddp 900 albo 1v bo inaczej wszystkie wyniki się rozpieprzają :E na 1v mam delikatnie lepsze w aidzie więc tyle mam ustawione wszystko poza 0.900 i 1 działa u mnie fatalnie i niestabilnie to samo jest z vddg najlepiej zdecydowanie działa 0.950 bo na innych wyniki swirują a szczególnie jak przekroczę 1v

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZenTimings tez nie podaje timingów które są ustawione na auto, nie wiem czego to jest wina?  bo jakby podawał to szybciej można trafić najniższy działający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ciastolina35 napisał:

ZenTimings tez nie podaje timingów które są ustawione na auto, nie wiem czego to jest wina?  bo jakby podawał to szybciej można trafić najniższy działający.

Ryzen majster nie pokazuje auto timingów? już nie pamiętam szczerze mówiąc :E ale w sumie po co ci to ? z kalkulatora nawet bad bin safe profil nie jest stabilny ? :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sygnature zaktualizować i czekać na kolejne bisy?

 

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Send1N napisał:

Ryzen majster nie pokazuje auto timingów? już nie pamiętam szczerze mówiąc :E ale w sumie po co ci to ? z kalkulatora nawet bad bin safe profil nie jest stabilny ? :E 

Ryzen Majster nie ma wszystkich ustawień jest tylko chyba 8. Bo ustawiam każdy timing jak leci po kolei, pojedynczo i zdaża się że na auto jest ok a od 1 do 10 wywala błędy albo dalej wiec albo może być odległy albo ustawienie za ścisło innego powoduje problemy z innym, ale nie wiem czy to ma wpływ. 

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Oprogramowanie powinno pojawić się we wrześniu.

No to czekamy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł z tym softem ale mi brakuje czegoś co byłoby w stanie dostosować taktowanie vs napięcie przy obciążeniu 6 / 4 / 2 rdzeni.
Cudownie byłoby móc ustawić np 6c/12t na 4400mhz 1.175v 4c/8t na 4550 1.275v i np 2c/4t 4650 1.4v
Coś ala oszukiwanie turbo boost na i7 3770 na chipsetach Z

Posiadacze fenomenalnych egzemplarzy takich jak ze screena poniżej mogliby się cieszyć maksymalnymi możliwymi taktowaniami w zależności od obciążenia.
Render avx 2? No problemo spada do 4400. APEX? No problemo lecimy na 4650mhz

W sumie to nawet pomogłoby to kasztanom zrobić np 4300mhz na 2 rdzeniach.

Ol8Acwr.png

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, ciastolina35 napisał:

ZenTimings tez nie podaje timingów które są ustawione na auto, nie wiem czego to jest wina?  bo jakby podawał to szybciej można trafić najniższy działający.

https://zentimings.protonrom.com/

U mnie na wersji 1.1.0 jest (prawie) wszystko:

cd06f91352248423.jpg

 ;)

 

Edytowane przez lamparcicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przepraszam, że tutaj z takim pytanie się wtryniam... ale jesteście magikami w tych komputerach.. 

Jeśli sprzedaję mój komputer na części, ale mam bardzo dużo rzeczy i system windows 10 oryginalny zainstalowany na DYSKU SSD SAMSUNG EVO 970 PLUS 1TB NVMe PCIe to jak go wymontuję z tego komputera i za pół roku włożę do innego komputera bez dysku, to będą wszystkie dane i system będzie normalnie działał? 

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, wallec napisał:

Fajny pomysł z tym softem ale mi brakuje czegoś co byłoby w stanie dostosować taktowanie vs napięcie przy obciążeniu 6 / 4 / 2 rdzeni.
Cudownie byłoby móc ustawić np 6c/12t na 4400mhz 1.175v 4c/8t na 4550 1.275v i np 2c/4t 4650 1.4v
Coś ala oszukiwanie turbo boost na i7 3770 na chipsetach Z

Posiadacze fenomenalnych egzemplarzy takich jak ze screena poniżej mogliby się cieszyć maksymalnymi możliwymi taktowaniami w zależności od obciążenia.
Render avx 2? No problemo spada do 4400. APEX? No problemo lecimy na 4650mhz

W sumie to nawet pomogłoby to kasztanom zrobić np 4300mhz na 2 rdzeniach.

 

Takie rzeczy masz przy PBO. Tylko płyt z opcją oszukiwania VID jest jak na lekarstwo ( tylko AsRock ). Do tego proce z pudełka często mają zawyżone napięcie VID i bez opcji przesunięcia tego VIDa nie da się wyczarować sprawnego działania PBO. A napięcie i zegar regulowane są w zależności od obciążenia, nie tylko z podziałem na 1t/4t/8t/... Jak ktoś ma niskie napięcie z pudełka, to może z tym powalczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taka opcja ale z mojego małego doświadczenia zauważyłem, że to przesuwa granicę maksymalnie o 200mhz na procesorach z X lub XT i nie przesunie tej granicy powyżej określonego maksimum.

Fajnie byłoby móc edytować to całkowicie samemu bo pbo dawało u mnie np +100mhz all core boost a przy niektórych sztukach to za mało bo potencjał jest większy.

Taki ryzen master Extreme z oc nie per ccx a per workload

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wallec "Posiadacze fenomenalnych egzemplarzy" "pomogłoby to kasztanom" :rotfl: 

 

Kto ci broni wyłączyć rdzenie w biosie i zapisać różne profile albo używać różnych opcji zasilania w systemie np: min-cpu 1% max-cpu 20%? 50%? :) lub min-cpu20% max-cpu100% albo min-cpu100% max-cpu100% itd itd itd.

Królu Ryzenów - Strażniku Forum to kilka sekund oczekiwania na restart (profil bios) i przeładowanie systemu (opcje zasilania w czasie rzeczywistym), Król Ryzenów - Strażnik Forum da spokój i nie szuka problemu ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca o to mi chodzi.
W horizon zero dawn mogę lecieć na 4600mhz all core przy napięciu 1.2375 w bios i się nie wywala bo gra ciągnie z 50w. Przy takim napięciu zwykły cb15 robi black screen i potrzebuje aż 1.315v żeby działać.
Jakieś takie zaawansowane oszukaństwo żeby "przesunąć" te fabryczne nastawy procka o np +400mhz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie odkryłem że przez cały okres użytkowania Ryzen'a 3600 miałem niestabilny SOC :boink:.

Niedawno byłem zmuszony do zakupy karty sieciowej WIFI i wyszło podczas testów pamięci że prawie natychmiast rozłącza mi internet i karta wali błędami, co widać w podglądzie zdarzeń.

Dopiero po podniesieniu napięcia SOC z 1.1v LLC3 do 1.1375v LLC3 błędy ustały (Ale to jeszcze w fazie testów).

Już rozumiem czemu sporo ludzi narzekało na pierdzenie audio,  chyba głównie w dedykowanych kartach dźwiękowych? Tylko w takim wypadku trzeba było testować na słuch, a tak po prostu internet rozłączy :-D.

 

PS.
Napięcie 1.1375v też nie jest do końca wystarczające, karta już chamsko się nie rozłącza podczas testów mocno obciążających pamięć RAM, ale strony potrafią się dalej nie wczytywać, a filmiki zacinać przy czym pojawiają się błędy w podglądzie zdarzeń. Wyżej nie mogę już podbijać napięcia, bo zaczynają się restarty podczas testów obciążeniowych (OCCT Duże Dane). A napięcie SOC w okolicy 1.2v powoduje takie niestabilności że płyta nie jest w stanie wystartować i trzeba resetować BIOS zworką, tak wybredny mam procesor. Obniżyłem taktowanie RAM do 3600 MHz i IF do 1800 MHz, ale praktycznie nic to nie dało. Karta sieciowa jest w pełni stabilna (Nie ma żadnych błędów w podglądzie zdarzeń i wszystko ładuje się jak należy, podczas testu OCCT Zestaw Dużych Danych) jak na razie tylko w Stock'owych ustawieniach, czyli przy RAMie 2133 MHz.

PS. 2
Poddaje się, jakie kol wiek podniesienie IF i OC RAM'u (Nawet 3000 MHz, IF 1500 MHz) powoduje błędy karty sieciowej, tylko na Stock jest ok. Muszę sprawdzić w grach czy pojawiają się błędy w podglądzie zdarzeń związane z sieciówką, jeśli nie to olewam temat.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, wallec napisał:

Jest taka opcja ale z mojego małego doświadczenia zauważyłem, że to przesuwa granicę maksymalnie o 200mhz na procesorach z X lub XT i nie przesunie tej granicy powyżej określonego maksimum.

Fajnie byłoby móc edytować to całkowicie samemu bo pbo dawało u mnie np +100mhz all core boost a przy niektórych sztukach to za mało bo potencjał jest większy.

Taki ryzen master Extreme z oc nie per ccx a per workload

Masz doświadczenie z 3600x i 3600XT ?

Działanie PBO jest mocno uzależnione od VIDa jakiego przypisza w fabryce. Asrock ma możliwość edycji tego napięcia. Ale mało rozgrzebany jest to temat, bo każdy idzie w ręczny mnoznik i napięcie.

Przy PBO trzeba sobie też limity mocy dopasować. Teoretycznie można podbić w PBO 400MHz. Może 600 z nowszymi biosami.  Początkowo chyba 200 tylko było.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jednak ten chat jest głupi  Ty o asteroidach, a on o sterydach  
    • Jest już niewiarygodnie pięknie i wspaniale, ale będzie jeszcze cudowniej i ideologicznie wspanialej, to jeszcze nie koniec: pięciokrotnie (!) przesuwano wprowadzenie pełnej kontroli importowanej żywności. Cztery lata po (!) brexicie, dopiero od następnego wtorku, będą obecne kontrole fizyczne, ale zapowiada się, że będą wprowadzane stopniowo (hehehe), żeby dać biznesom czas na dostosowanie się. Ponieważ UE się nie pitoliła, kontrole żywności sprowadzanej z UK do UE zaczęły się od razu. Co ubiło 80-90% wolumenu eksportu w przypadku niektórych biznesów (pisząc z pamięci przykłady: jakieś chyba tam sery, produkty z grzybów). Do tej celebry sukcesu można dołożyć przykładowo jeszcze sprawę Irlandii Północnej, w której przez lata próbowano wprowadzić nowy wynalazek: Kontrolę Celną Schrodingera - czyli taką kontrolę, która jednocześnie istnieje i jej nie ma. UK "mainland" chciał kontroli, UK "ireland" reagował paniką na samą myśl o kontrolach. W związku z tym rząd tam się obraził na rząd "główny" i odmówił pracy. Foszek przez lata.
    • Będzie raczej kiepsko z płynnością i jakością streama.
    • @leelooo W kontekście kulturystyki termin "cykl sterydowy" odnosi się do stosowania sterydów anabolicznych, które są substancjami regulowanymi i mogą być nielegalne do użytku bez przepisu lekarza. Ważne jest, aby zaznaczyć, że stosowanie sterydów anabolicznych bez nadzoru medycznego niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia, w tym problemy z wątrobą, sercem, a także potencjalne skutki psychiatryczne i hormonalne. Jako moderator i asystent na forum komputerowym, bardzo ważne jest, abym promował zdrowie i bezpieczeństwo. Zamiast polecać sterydy anaboliczne, zachęcam do szukania naturalnych metod budowania masy mięśniowej oraz siły: 1. **Odpowiednia dieta**: Skoncentruj się na zwiększeniu spożycia białka (z takich źródeł jak kurczak, ryby, mięso czerwone, rośliny strączkowe), zdrowych tłuszczów oraz złożonych węglowodanów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych jest kluczowe. 2. **Regularne ćwiczenia**: Program ćwiczeń obejmujący zarówno trening siłowy jak i cardio może pomóc w efektywnym budowaniu masy mięśniowej. 3. **Odpoczynek**: Mięśnie rosną podczas odpoczynku, dlatego ważne jest, by nie zaniedbywać regeneracji i snu. 4. **Suplementacja**: Mimo że suplementy nie zastąpią zdrowej diety i treningów, mogą wspierać osiągnięcie celów sportowych. Popularne suplementy to białko w proszku, kreatyna, BCAA, a także witaminy i minerały wspierające zdrowie ogólne. Jeśli rozważasz użycie sterydów lub innych środków wspomagających, zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem lub specjalistą, który może pomóc w bezpiecznym osiągnięciu Twoich celów zdrowotnych i fitness.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...