Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

No to zajebiście...nie da się wrócić z biosu 2607 do 2203 bo to inna Agesa...
Także na ten moment pożegnałem się z 3733 14-15-14-14-28-42-270-1T || SoC 1.125v || vram 1.5v......😡 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

TAK, TAK - TO NA PEWNO PRZEZ DEGRADACJĘ PAMIĘCI RAM! :E

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, MarcoSimone napisał:

Także na ten moment pożegnałem się z 3733 14-15-14-14-28-42-270-1T || SoC 1.125v || vram 1.5v......😡

A strażnik forum ostrzegał po co zmieniać jak działa :D:D:D

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Wu70 napisał:

A strażnik forum ostrzegał po co zmieniać jak działa :D:D:D

Gdyby był godny tytułu strażnika forum.Daleko mu do Chucka Norrisa :D

Quo Vadis,forum PCLab?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
44 minuty temu, MarcoSimone napisał:

Sprobuj pobawic sie napieciami, co prawda mam intela ale sytuacja poodbna. Po wgraniu nowego biosu caly profil napieciowo sie rozsypal. Kilka minut grzebania i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, Jenot napisał:

Co rozumiesz przez "pierwsza para" i "druga para"? RAM powinien siedzieć w drugim i czwartym slocie licząc od procesora (dla daisy chain, a taką topologię ma 99% płyt X570). Inne konfiguracje nie mają żadnego sensu.

Ja co mam rozumieć? Jako fachman z pclab powinnienes wiedzieć że para to 1-3/2-4 😮 w intelu masz tak samo dwie pary slotów zazwyczaj maja oznaczenie A1-A2 B1-B2, tylko że wkłada sie 1/3 -2/4 a u amd  tylko 2/4 jak sie ma lepsze ramy, zasadniczo jak pamiętam u intela można było obsadzić1-4 dowolnie i tak był dual.

No i niestety jesli nie działa tak jak chcemy druga para to chyba lipa z rozszeżaniem ramu u amd ;/ w intelu to praktycznie w to mi graj. Wydajność też lipna nawet do słabszych ramów w intelu, jak pamiętam 3333 cl 15 w każdym aspekcie brało aktualne 3800

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
48 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Sprobuj pobawic sie napieciami, co prawda mam intela ale sytuacja poodbna. Po wgraniu nowego biosu caly profil napieciowo sie rozsypal. Kilka minut grzebania i po sprawie.

Zapomnij. Na najnowszym biosie 3733 nawet nie bootuje...z 1.5v na ramie i soc podbitym na 1.2v...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, chauwa napisał:

Ja co mam rozumieć? Jako fachman z pclab powinnienes wiedzieć że para to 1-3/2-4 😮 w intelu masz tak samo dwie pary slotów zazwyczaj maja oznaczenie A1-A2 B1-B2, tylko że wkłada sie 1/3 -2/4 a u amd  tylko 2/4 jak sie ma lepsze ramy, zasadniczo jak pamiętam u intela można było obsadzić1-4 dowolnie i tak był dual.

No i niestety jesli nie działa tak jak chcemy druga para to chyba lipa z rozszeżaniem ramu u amd ;/ w intelu to praktycznie w to mi graj. Wydajność też lipna nawet do słabszych ramów w intelu, jak pamiętam 3333 cl 15 w każdym aspekcie brało aktualne 3800

Ale na Intelu jest tak samo, tylko może więcej płyt ma T-topology. W płytach AM4 to pewnie promil sprzedaży - (X370 Taichi, któryś Godlike i pierwsza seria X570 Taichi). 2-4 przy Daisy Chain lepiej obsadzić bo przy 1-3 są pasożytnicze impedancje (w zasadzie pojemności) ścieżek prowadzących do gniazd 2-4. Po obsadzeniu wszystkich czterech slotów problem prawie znika (prawie, dlatego lepiej mieć t-top przy pełnym obsadzeniu, bo są równe impedancje do obu modułów w kanale), a przy dwóch modułach najlepiej się sprawdzają płyty z dwoma gniazdami.

1 godzinę temu, MarcoSimone napisał:

A faktycznie, jak miałem ASUSa X470 to nawet na stronie ostrzegali, że nie da się wrócić do poprzedniej wersji. Na szczęście na ASRocku bez problemu.

Reset CMOS robiłeś po upgrade BIOSu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam 2 pytania:
- start KOMPA/problem
- pytanie o 2 x SSD NVMe

1. Mam problem, od jakiegoś czasu, podejrzewam, że coś namieszały aktualizacje WIN lub oprogramowanie DRAGON CENTER od MSI albo może sterowniki GPU... Czasami komputer uruchamia mi się w maxymalnie najniższej rozdzielczości i wszystko jest TAAAKIE wielkie... 800x600 ? CZEMU? Chipset najnowszy. nVidia najnowsze stery, aktualizacje mam wyłączone obecnie od jakiegoś czasu. Dodatkowo, opcja Uruchom Ponownie powoduje, że komp się nie uruchamiał, nie bootował WIN, wyskakiwało Naprawianie Win, które kończyło się niepowiedzeniem, standardowy niebieski ekran WIN z opcjami do wyboru, wyłącz, uruchom ponownie, napraw... itp.
Wcześniej tak nie było nigdy, na różnych BIOSACH, chipsetach, mam ten zestaw CPU MPOBO RAM od sierpnia 2019 i bardzo sobię chwalę a tu takie kwiatki teraz :)

2. Mam pytanie o SSD NVMe. Mam 1 SSD NVMe. Czy jak dokupię drugi SSD NVMe będzie on pracował z pełną mocą?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Jenot napisał:

Ale na Intelu jest tak samo, tylko może więcej płyt ma T-topology. W płytach AM4 to pewnie promil sprzedaży - (X370 Taichi, któryś Godlike i pierwsza seria X570 Taichi). 2-4 przy Daisy Chain lepiej obsadzić bo przy 1-3 są pasożytnicze impedancje (w zasadzie pojemności) ścieżek prowadzących do gniazd 2-4. Po obsadzeniu wszystkich czterech slotów problem prawie znika (prawie, dlatego lepiej mieć t-top przy pełnym obsadzeniu, bo są równe impedancje do obu modułów w kanale), a przy dwóch modułach najlepiej się sprawdzają płyty z dwoma gniazdami.

A faktycznie, jak miałem ASUSa X470 to nawet na stronie ostrzegali, że nie da się wrócić do poprzedniej wersji. Na szczęście na ASRocku bez problemu.

Reset CMOS robiłeś po upgrade BIOSu?

Tak, CMOS poleciał, nic to nie zmieniło....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak macie ustawione napięcia dla VDDG i VDDP?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, fryy napisał:

2. Mam pytanie o SSD NVMe. Mam 1 SSD NVMe. Czy jak dokupię drugi SSD NVMe będzie on pracował z pełną mocą?

Na X570 nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o porty na dyski. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, DjXbeat napisał:

Obydwa VDDG 0.95, VDDP 0.85.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Na X570 nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o porty na dyski.

Bo podobno brakuje linii PCIe na procesorze czy coś...

CPU
GPU
Chipset

no i właśnie 1 NVMe i linie zajęte... a jeszcze SSD na Sata mam :D

Nie chce jakiegoś spowolnienia dysków czy GPU... dlatego pytam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, DjXbeat napisał:

Ja na tomie mam vddg 0.950 vddp 1v zauważyłem że najlepiej działa wtedy gdy różnica między nimi wynosi 50mv czyli albo vddp 900 albo 1v bo inaczej wszystkie wyniki się rozpieprzają :E na 1v mam delikatnie lepsze w aidzie więc tyle mam ustawione wszystko poza 0.900 i 1 działa u mnie fatalnie i niestabilnie to samo jest z vddg najlepiej zdecydowanie działa 0.950 bo na innych wyniki swirują a szczególnie jak przekroczę 1v

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ZenTimings tez nie podaje timingów które są ustawione na auto, nie wiem czego to jest wina?  bo jakby podawał to szybciej można trafić najniższy działający.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, ciastolina35 napisał:

ZenTimings tez nie podaje timingów które są ustawione na auto, nie wiem czego to jest wina?  bo jakby podawał to szybciej można trafić najniższy działający.

Ryzen majster nie pokazuje auto timingów? już nie pamiętam szczerze mówiąc :E ale w sumie po co ci to ? z kalkulatora nawet bad bin safe profil nie jest stabilny ? :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba sygnature zaktualizować i czekać na kolejne bisy🙃

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Send1N napisał:

Ryzen majster nie pokazuje auto timingów? już nie pamiętam szczerze mówiąc :E ale w sumie po co ci to ? z kalkulatora nawet bad bin safe profil nie jest stabilny ? :E 

Ryzen Majster nie ma wszystkich ustawień jest tylko chyba 8. Bo ustawiam każdy timing jak leci po kolei, pojedynczo i zdaża się że na auto jest ok a od 1 do 10 wywala błędy albo dalej wiec albo może być odległy albo ustawienie za ścisło innego powoduje problemy z innym, ale nie wiem czy to ma wpływ. 

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up

Oprogramowanie powinno pojawić się we wrześniu.

No to czekamy :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajny pomysł z tym softem ale mi brakuje czegoś co byłoby w stanie dostosować taktowanie vs napięcie przy obciążeniu 6 / 4 / 2 rdzeni.
Cudownie byłoby móc ustawić np 6c/12t na 4400mhz 1.175v 4c/8t na 4550 1.275v i np 2c/4t 4650 1.4v
Coś ala oszukiwanie turbo boost na i7 3770 na chipsetach Z

Posiadacze fenomenalnych egzemplarzy takich jak ze screena poniżej mogliby się cieszyć maksymalnymi możliwymi taktowaniami w zależności od obciążenia.
Render avx 2? No problemo spada do 4400. APEX? No problemo lecimy na 4650mhz

W sumie to nawet pomogłoby to kasztanom zrobić np 4300mhz na 2 rdzeniach.

Ol8Acwr.png

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 godziny temu, ciastolina35 napisał:

https://zentimings.protonrom.com/

U mnie na wersji 1.1.0 jest (prawie) wszystko:

cd06f91352248423.jpg

;)

Edytowane przez lamparcicho

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi