Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

w tym tygodniu wreszcie złożyłem PCta, dla którego części zbierałem od kwietnia (łowienie części w tym czasie było niezłym wyzwaniem).Dodam, że przesiadłem się z i7-3770K @ 4200 MHz. I tak na pokładzie znalazły się:

CPU: AMD Ryzen 3600 o ile dobrze pamiętam bo nie zrobiłem sobie zdjęcia przed założeniem chłodzenia jest to 2009SUT

MB: Asus ROG Strix B550 F-gaming Wi-Fi - zakupiona w dniu premiery i ostatni element układanki

RAM: G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-16GTZRC)

DYSKI:

Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus

Crucial MX500 1TB

Chłodzenie: be quiet! Pure Rock 2 Czarny 120mm

Od wczoraj bawię się OC aby sprawdzić jakie są możliwości sprzętu.

OBECNIE:

CPU 4500MHz napięcie 1.225V. Temeperatury podczas testu w CBr20 max 75

IF 3800 

RAM 3800 16-19-19-19-39 1.35V. zmniejszenie timingów powoduje wywalanie się systemu, więc na razie dodałem 200MHz.

WYNIK: CBr20 4071 pkt dla multi i dla single 520 | CBr15 1774 pkt | Test OOCT dla małych danych leciał 30 min bez wywalenia

MAX:

CPU 4600MHz napięcie 1.3V . Temeperatury podczas testu w CBr20 max 82 C

IF 3800 

RAM 3800 16-19-19-19-39 1.35V. zmniejszenie timingów powoduje wywalanie się systemu, więc na razie dodałem 200MHz.

WYNIK w CBr20 4124 pkt

Jak myślicie zostawić na stałe 4500MHz czy zejść trochę dla daily ?

Screen z CBr20 dla 4600MHz

https://imgur.com/a/b7oD33X

Edytowane przez jeffu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ci 4.6 idzie na 1.3v to bym zostawił na daily skoro cine przechodzi to pod gry pewnie będzie stabilny :E ja nigdy na ryzenie nie zszedłem poniżej 1.3v i też nie dobiłem nawet do 4.4ghz :E :pimp: z napięciem masz jeszcze zapas jak utrzymasz tempy na smyczy to leć ile wlezie :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Send1N napisał:

Jak ci 4.6 idzie na 1.3v to bym zostawił na daily skoro cine przechodzi to pod gry pewnie będzie stabilny :E ja nigdy na ryzenie nie zszedłem poniżej 1.3v i też nie dobiłem nawet do 4.4ghz :E :pimp: z napięciem masz jeszcze zapas jak utrzymasz tempy na smyczy to leć ile wlezie :D

Próbowałem zaatakować 4700MHz ale skutek był do przewidzenia. Powalczę jeszcze.

Musze się trochę pobawić bo sporo ustawień względem mojego poprzedniego zestawu , który miałem od 2012 :).

Płyta ma opcję automatycznego OC , dwa poziomy , ten agresywny ustawił mi Ryżego na 4050 i napięcie 1.392 :) temperatury były zacne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny R5 3600 ostatnio zwariowały czyżby specjalnie podnosili ceny? Wyjdzie zen3 R5 4600 w cenie 1400 zł na start? 😂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ketiw555

Mi to wygląda na obniżenie podaży z powodu przygotowań do premiery Zen3, AMD będzie teraz produkowało Zen2 w mniejszym wolumenie 

• Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Smogsmok napisał:

@ketiw555

Mi to wygląda na obniżenie podaży z powodu przygotowań do premiery Zen3, AMD będzie teraz produkowało Zen2 w mniejszym wolumenie 

Yup, exactly.

Już wcześniej bodajże w wątku o Zen3 ktoś o tym wspominał. Niektórzy jednak podawali dość mocny kontrargument, że jest to raczej związane ze zwiększeniem produkcji APU Renoir aniżeli Zen3, ponieważ ten ma być produkowany w ulepszonym 7nm procesie, podczas gdy Renoir to ten sam proces co Zen2. Jak widać ci drudzy (na szczęście :D) byli w błędzie.

Wydaje mi się że AMD trochę wyciągnęło wnioski po zeszłorocznych premierach i chcą zapewnić jak najlepszą dostępność Zen3 na start. Imo tego typu skoki cen z dnia na dzień nie powstają, pewnie tłuką już te procki gdzieś minimum od połowy sierpnia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Smogsmok napisał:

@ketiw555

Możliwe ale to dobrze nie wróży, pamiętam jak miałem r7 2700 i wychodziły zen2 to takiej sytuacji nie było, nie chce źle wróżyć ale AMD już takie tanie nie będzie z procesorami 😥 to widać po przykładzie płyt głównych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, parcu napisał:

Wydaje mi się że AMD trochę wyciągnęło wnioski po zeszłorocznych premierach i chcą zapewnić jak najlepszą dostępność Zen3 na start. Imo tego typu skoki cen z dnia na dzień nie powstają, pewnie tłuką już te procki gdzieś minimum od połowy sierpnia.

Dobre! Ale zapomniałeś "szczerbola" dodać!  :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, ketiw555 napisał:

Ceny R5 3600 ostatnio zwariowały czyżby specjalnie podnosili ceny? Wyjdzie zen3 R5 4600 w cenie 1400 zł na start? 😂

Tyle to nie będzie kosztował bo poniżej 1200 zł masz 10600k, ale koło tysiąca się zakręci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przypuszczam, że cena premierowa to 1099. Jeśli naprawdę będzie szybszy w najgorszym scenariuszu 15% od R5 3600 to za tyle jestem w stanie kupić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cena 4600 nie powinna przekroczyć 1000 zł, myślę że 899 to będzie dobra cena na początek.  ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
46 minut temu, Mar_S napisał:

Cena 4600 nie powinna przekroczyć 1000 zł, myślę że 899 to będzie dobra cena na początek.  ;)

Tez tak mysle, przeciez nie podniosa nagle o 200zl podstawowego modelu. Predzej taki cpu bedzie trzymal ta cena i nie bedzie tak szybko lecial z ceny. Pewnie po premierze intela 11th zaczna walczyc cena.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja to czekam na czyjeś beta testy B450 z nowym BIOSem pod Ryzeny 4xxx. Do odważnych świat należy, póki nie będzie co najmniej kilkunastu potwierdzeń, że na mojej płycie działa normalnie to nawet nie myślę o wymianie. :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja gdy zobaczę w normalnym sklepie to kupuje, dogorywanie na i5 6400 się skończy.

Edytowane przez Saren7(jg77xfx)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siemanko. 
dawno już porzuciłem temat oc, ale ostatnio wróciłem do poklikania w biosie. 

Sztuka ryzena raczej słaba (r5 3600) bo 4.2 na 1.3v, ale sypało błędami w occt i czasem wyrzuciło z gry np. HzD. 

Ciekawia mnie temperatury, ponieważ mam fortis3 v2 ze zmienionym wentylatorem na Stellę. 
Obecnie na 1.31v, hwinfo pokazuje 1.314V na 4.2 na sztywno w grach waha się 69-75 (HzD, Warzone) Occt 82.

Wiem, ze jeszcze bezpieczne, ale czy nie powinno być chłodniej na fortisie ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, pastol napisał:

Sztuka ryzena raczej słaba (r5 3600) bo 4.2 na 1.3v, ale sypało błędami w occt i czasem wyrzuciło z gry np. HzD. 

[*] wszystkie proce przebrane, aktualnie za 1100 jako 3600XT

Temperatury w porządku, też mam takie na 1.28V i 4.5Ghz. No może OCCT 3-4 stopnie niżej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Temperatury w porządku, też mam takie na 1.28V i 4.5Ghz. No może OCCT 3-4 stopnie niżej.

U mnie podobnie 4.5GHz 1.225v w OCCT maks 78 C

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korci mnie żeby sprzedać 3600, kupić jakiegoś Athlona albo 3100 i zostać nowym królem gamingu na budżecie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak król to bardziej jakiś FX. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, pastol napisał:

Siemanko. 
dawno już porzuciłem temat oc, ale ostatnio wróciłem do poklikania w biosie. 

Ciekawia mnie temperatury, ponieważ mam fortis3 v2 ze zmienionym wentylatorem na Stellę. 
Obecnie na 1.31v, hwinfo pokazuje 1.314V na 4.2 na sztywno w grach waha się 69-75 (HzD, Warzone) Occt 82.

Wiem, ze jeszcze bezpieczne, ale czy nie powinno być chłodniej na fortisie ? 

mam fortisa 3 v2 na 3700x przy napieciu 1.31 i w grach mam 60-65 czasem skok do 70 (sekundowy i spada) więc powinieneś mieć troche chłodniej, zależy sporo od przewiewu w obudowie tez. W cinebenchu R20 po 3 przelotach pod rząd max 77c.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Send1N napisał:

mam fortisa 3 v2 na 3700x przy napieciu 1.31 i w grach mam 60-65 czasem skok do 70 (sekundowy i spada) więc powinieneś mieć troche chłodniej, zależy sporo od przewiewu w obudowie tez. W cinebenchu R20 po 3 przelotach pod rząd max 77c.

U mnie te skoki w grach również są sekundowe raczej. 
Sprawdzilem ten CB20 trzy przeloty i max 74stopnoe na 1.319v. 

Takze widze, ze raczej spoko. Proc kupiony w marcu a produkcja chyba z końca 19 roku. 

Dzieki za odp. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pewien problem. 

Czy Ryzena da się w ogóle podkręcić tak, żeby EFEKTYWNY zegar był stały?
Mam pewną grę, która się ścina, i albo gra jest do d...y, albo to wina tego, że procesor się nudzi (effective clock - 350 MHz) i gdy czasem musi coś zrobić, to nie wyrabia. W takiej sytuacji effective clock skacze do 500 MHz, a ja dostaje pokaz slajdów - i nie, obciążenie grafiki nie skacze, zwykle nawet spada.

Ustawiłem mnożnik (niestety na 42 z offsetem napięcia PC nie wstał, więc wpisałem 36, i tak starczy :E), próbowałem potem dodatkowo wyłączać PBO, C-state, ustawić plan zasilana na Ryzen Balanced albo High Performance.... 

OK, przeczytałem np. na stronie HWiNFO, że "Many users might be surprised how different this clock is in comparison to the traditional clock values reported. But please note that this effective value is the average clock across the polling interval used in HWiNFO."

Czyli to jednak gra jest niezoptymalizowana, bo effective clock oznacza, że średnio przez x% czasu rdzeń się nudzi, więc ten efektywny zegar to 400 MHz, ale tak naprawdę, gdy CPU już cokolwiek liczy, to z zablokowanym mnożnikiem zawsze robi to z ustawioną na sztywno wartością zegara, po prostu robi to przez np. 10% jednostki i czasu, z jakiej raportowane są dane?

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
46 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Ciekawe. Może w weekend sobie sprawdzę, chociaż mam lenia i średnio mi się chce wszystkie ustawienia wklepywać do BIOS-u od nowa. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi