Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ale co ma na celu wspominanie dysków/kart PCIe3 w kontekście PCIe4?

Karta PCIe 3.0 x16 w slocie 4.0 x8 będzie pracować w trybie 3.0 x8.

4.0 wnosi cokolwiek tylko w połączeniu ze sprzętem 4.0. Przy starszym nie wnosi nic, poza szybszym połączeniem cpu<->chipset.

Chodziło mi o dyski PCI-E 4.0 parowane z Zen2 & X570.

Natomiast jeżeli o karty chodzi to mam na myśli tutaj nowsze konstrukcje, a Tytany RTX podałem jako przykład "przepustowości", gdzie PCI-E 4.0 nic by nie wniósł nawet przypadku wsparcia ze strony samej karty. Mogłem to dopisać. ;)

Z nowszego sprzętu oprócz dysków (z zaporowymi cenami, które są akceptowalne raczej dla osób posiadające platformy HEDT) są tylko Radeony 5700, w których przypadku jest to jedynie marketing. Może za tok next gen zielonych to zmieni. Wtedy PCI-E 4.0 z SLI x8/x8 miało by sens [mniejsza ilość linii rekompensowana przepustowością 3.0 x16]. No ale ceny kart wraz z polityką nvidii raczej wykluczają taki scenariusz.

Nie będzie łez.

Jeśli na B350 szedł 1800X, to 3900X pójdzie też bo będzie miał nie wiele większy pobór mocy, a moze i taki sam

Nie patrzmy na samo TDP. Jeżeli ktoś zapoda taki duet do np. renderowania to może być rozczarowany wynikami. 4 fazowa sekcja zasilania bez radiatora z 12 rdzeniowym procesorem Zen2 to słaby pomysł. Warto też wspomnieć o braku XFR2/PBO na chipsetach B350 i X370. Co innego 3800X i 3700X w takiej sytuacji (chociaż 3700X byłby bardziej rozsądny).

Edytowane przez Knight_dev

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wtedy PCI-E 4.0 z SLI x8/x8 miało by sens

To oczywiście przy kompletnym pominięciu faktu, że dzisiaj SLI prawie całkiem nie ma sensu (poza zestawami top karta + hedt) ;)

4 fazowa sekcja zasilania bez radiatora z 12 rdzeniowym procesorem Zen2 to słaby pomysł.

Jak ktoś by mi podesłał do testów to nawet na płycie z 3 fazowym vcore mogę odpalić :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może Giguś się nawet trochę poprawił.

Buildzoid mówi że to jest trzecia od dołu licząc od najtanszych a to dalej trochę biednie wyglada jeśli idzie o wyposażenie.

MSI trzeci model od dołu czyli Carbon Pro wypada trochę lepiej jeśli idzie o dodatkowe wyposażenie

-dwa heatsinki M2

-trochę lepiej umiejscione nie że jeden bezpośrednio pod kartą

-4 diody do diagnozy problemów gdzie na gigabyte nie ma nic

-trochę lepsze audio na papierze

- WIFI

Chociaż GB ma trochę lepszą sekcje, ale ta Carbona też powinna być ok.

Tylko pytanie jakie bedą ceny tych płyt i czy bedą porównywalne.

No i pytanie jak głosne bedą te małe pierdziochy niby fan-stop opcja, ale pewno jak się już załączy to kiszka.

Edytowane przez frog67

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie patrzmy na samo TDP. Jeżeli ktoś zapoda taki duet do np. renderowania to może być rozczarowany wynikami. 4 fazowa sekcja zasilania bez radiatora z 12 rdzeniowym procesorem Zen2 to słaby pomysł.

trzeba patrzeć własnie na TDP.

Ilość rdzeni kompletnie o niczym nie mówi. Spójrz na to tak, te 12 rdzeni będzie zajmowało mniejsza powierzchnię niż 8 wcześniejszych rdzeni.

Rdzeni moze być i 100, ale jeśli proc ma zbliżone TDP to i pobór będzie zbliżony (pomijam to ze obaj producenci podaja orientacyjne TDP a nie dokładne)

Skala postępu jaki ma się doknać w tym temacie jest widoczna tutaj:

Threadripper 2920X 12/24 3,7 GHz 4,3 GHz TDP 180 W

Ryzen 9 3900X 12/24 3,8 GHz 4,6 GHz TDP 95 W

i moze jeszcze dorzucę dla porównania:

Ryzen 7 2700X 8/16 3,7 GHz 4,3 GHz TDP 105 W

Ryzen 9 3950X 16/32 3,5 GHz 4,7 GHz TDP 105 W

TDP bardziej odnosi się do bazowego taktowania, wiec 16 rdzeni przy 3,5GHz powinno mieć zbliżony pobór do 8 rdzeni przy 3,7GHz.

Podkreślam zbliżony a nie taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale Fredek ma inne TDP m.in ze względu na package i kontrolery.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale Fredek ma inne TDP m.in ze względu na package i kontrolery.

No to jak pierwszy przykład budzi wątpliwosci, to patrzmy na drugi, to samo TDP przy dwa razy większej ilosci rdzeni, ale fakt ze przy trochę niższym taktowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Buildzoid mówi że to jest trzecia od dołu licząc od najtanszych a to dalej trochę biednie wyglada jeśli idzie o wyposażenie.

MSI trzeci model od dołu czyli Carbon Pro wypada trochę lepiej jeśli idzie o dodatkowe wyposażenie

-dwa heatsinki M2

-trochę lepiej umiejscione nie że jeden bezpośrednio pod kartą

-4 diody do diagnozy problemów gdzie na gigabyte nie ma nic

-trochę lepsze audio na papierze

- WIFI

Chociaż GB ma trochę lepszą sekcje, ale ta Carbona też powinna być ok.

Tylko pytanie jakie bedą ceny tych płyt i czy bedą porównywalne.

No i pytanie jak głosne bedą te małe pierdziochy niby fan-stop opcja, ale pewno jak się już załączy to kiszka.

Z trzecią od dołu się chyba pomylił, bo według lineupu na stronie i tej tabelki z VRM od Gigabyta, tylko Gaming X może być pod tym, jakaś płyta musiałby być jeszcze niezapowiedziana. Co nie zmienia faktu, że pewnie okolice 1000zł i zero ponad minimum wysiłku. Nawet na złączach do wentylatorów przycebulili i dali tylko 3x + 1x cpu :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Elite to ma być najsłabsza płyta GB, ma kosztować 200 dolców, czyli u nas pewnie około 900 zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jeszcze inaczej:

Zen-2-Slide10-640x331.jpg

2700X i 3700X ta sama ilosc rdzeni i bardzo podobne takty

"Absolute wall power", a wiec maksymalny pobór mocy, patrząc z punktu widzenia 3700X to 2700X bierze 45% więcej mocy, a więc jego 8 rdzeni bierze tyle mocy co 5,5 rdzenia serii 2XXX przy podobnych taktach.

Wiec 8 rdzeni starej serii przy podobnych taktach bierze prawie tyle mocy co 12 rdzeni serii 3XXX.

Więc 12 rdzeni weźmie każda płyta która brała 8 rdzeni z wcześniejszych Ryzenów.

Każda taka płyta weźmie też 16 rdzeni ale moze mieć problem z Turbo, podstawowe taktowania spokojnie pójdą.

Oczywiście jak ktoś będzie kręcił to wtedy te stare płyty wysiądą bo 12 czy 16 rdzeni doprowadzonych na skraj ich możliwosci będzie brało znacznie wiecej mocy niz 8 rdzeni w podobnej sytuacji

Edytowane przez darkonza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patrzac na cenę nowych płyt i procków AMD miałem nadzieje ze oni naprawde doganiaja i przeganiają Intela, ale ostatnio słabiej to widze i wydaje mi sie te ceny to chyba w duzej mierze maja się opierac na "GAMECACHE!" "4.0!" i tym podobnych

Czekam na te nowe ryzeny, ale coś czuje, że skończy sie na zakupie i 59600k albo nawet 9400f....cudów po 7 lipca chyba nie będzie. Gry, net czy muza nie potrzebuje też pierdyliona wątków, może za 5-6 lat..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Placeholdery, w okolicach 7 lipca bedzie wszystko wiadomo. Technicznie GX jest najlslabsza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co do PCI 4.0 Płyta główna przynajmniej u mnie zostaje zazwyczaj w kompie jak najdłużej. To że teraz jest niepotrzebne nie znaczy że za 3 4 lata nie będzie potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wie ktoś jakie jest ETA na dyski NVMe PCIE4.0? Musze sobie kupic 2x1TB do raid0 dla e-peena.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość sir.walazz

Czekam na te nowe ryzeny, ale coś czuje, że skończy sie na zakupie i 59600k albo nawet 9400f....cudów po 7 lipca chyba nie będzie. Gry, net czy muza nie potrzebuje też pierdyliona wątków, może za 5-6 lat..

Gry net muzyka to ci pojda na obecnym sprzecie. Co za problem?

Watki do gier i muzyki? Obecnie minimum do firefoxa to 4 rdzenie. Czyli dokladnie tyle ile masz teraz. Bez tego firefox sie dlawi przy wiekszej ilosci zakladek. Poza tym optymalizacja pod wieksza ilosc watkow bedzie rosnac wykladniczo bo juz duzo wiekszej wydajnosci z watka sie nie zbuduje. Wiec ma to sens.

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wie ktoś jakie jest ETA na dyski NVMe PCIE4.0? Musze sobie kupic 2x1TB do raid0 dla e-peena.

Większość ma być w czwartym kwartale 2019 roku. Jakieś pojedyncze modele mogą być trochę szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co do rozwoju technologii nie wiem czy tak jest w przypadku AMD ale chciałbym uzmysłowić pewnym osobom że na przykład rozwijając jakiś standard, podwajając prędkość przesyłu danych przez wiele lat można używać cały czas tej samej technologii do czasu kiedy dojdzie się do ściany gdy nagle pojawi się problem którego nie było i nagle żeby następny raz podwoić prędkość trzeba użyć nowej technologii bo stara która się sprawdzała przez wiele lat nagle staje się nie wystarczająca. Być może aby uzyskać odpowiednią jakość sygnału trzeba użyć nowego stopu metali w ścieżkach.

To samo widzimy z krzemem w latach 80 naszego wieku często nawet się podwajało albo nawet potrajało częstotliwość procesorów z roku na rok teraz już tego nie możemy ale na horyzoncie pojawia się Grafen który będzie znacznie droższy ale to umożliwi.

W słuchawkach zaczęto pozłacać wtyczki aby uzyskać lepszą jakość sygnału.

Nawet kable HDMI obsługujące 8k kosztują chore pieniądze gdzie poprzednia wersja była znacznie tańsza. To samo z kablami do Internetu gdzie aby uzyskać prędkość powyrzej 100mb/s trzeba stosować dużo lepsze ekranowanie. Do pewnego okresu to nie było potrzebne ale teraz przy takich prędkościach jakie mamy zaczyna być konieczne.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co do PCI 4.0 Płyta główna przynajmniej u mnie zostaje zazwyczaj w kompie jak najdłużej. To że teraz jest niepotrzebne nie znaczy że za 3 4 lata nie będzie potrzebne.

Wszystko też zależy od tego kiedy Intel (CPU oraz ich zapowiadane GPU) oraz nVidia postanowią wejść w PCI-E 4.0 (pewnie od 2020). Ale patrząc na historię to raczej w przypadku kart średniego segmentu, ewentualnie wyższego (nie mówię o kartach dla entuzjastów takich jak wersje Ti czy Titan) nie powinno być bottlenecka. Za małe przyrosty wydajności r/r a na rewolucję rodem Zen nie ma chyba co liczyć. No chyba że wejdą układy multi-gpu na bazie infinity fabric, ale nie mam zielonego pojęcia czy jest to realne ciągu 2-3 lat.

Większość ma być w czwartym kwartale 2019 roku. Jakieś pojedyncze modele mogą być trochę szybciej.

Patrioty mają być chyba w 3 kwartale jeżeli się nie mylę

https://www.techpowerup.com/256700/intel-to-cut-prices-of-its-desktop-processors-by-15-in-response-to-ryzen-3000

Świat się kończy intel obniża ceny, przecież oni praktycznie tego nie robili od noo daaawna. Oj chyba jednak ryże nie takie złe.

I bardzo dobrze. :cool: w końcu jest jakaś konkurencja na korzyść konsumenta. Mam nadzieję ze Intel będzie zmuszony do tego by wydłużyć żywotność swojej następnej platformy na przynajmniej 3 generacje/lata. Byłby to kolejny duży plus.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak już wejdą proce, płyty i karty zgodne z PCIe 4.0, to znam jedną grę, w której na pewno będzie różnica (może nawet kolejna część zdąży wyjść) 8:E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Microsoft robi sequel Sapera?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak już wejdą proce, płyty i karty zgodne z PCIe 4.0, to znam jedną grę, w której na pewno będzie różnica (może nawet kolejna część zdąży wyjść) 8:E

Obstawiam że to jakaś gra ubisoftu? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej ostatni Wolfenstein, co sobie streamuje tekstury przez PCIE :)

A co do dysków M.2 pod PCIE 4.0 to ja osobiście zamiast wkładać jeden superwydajny dysk zgodny ze standardem 4.0 do slotu M.2 z liniami wyprowadzonymi z procesora, widziałbym u siebie jakąś nową kartę graficzną z PCIE 4.0 @ 8x w górnym slocie i w dolnym slocie przejściówkę PCIE 4.0 8x/4x -> 2 lub 4 dyski M.2 w standardzie 3.0.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej mało kogo interesuje wydajność w tym polskim "hicie" wink.gif Poza tym potrzeba kosmicznych taktowań pamięci by w pełni wykorzystać pci-express 4.0.

Kolejna sprawa to dopiero jak Nv wprowadzi karty zgodne z 4.0 to się sprawdzi i ile w rzeczywistości płyty wyciągają przepustowości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi