Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Art385 napisał:

Nie no zasilacz raczej jak będzie ci robił problem to się komp wyłączy. Ustaw LLC na 2 powinno być praktycznie bez dropa. Przynajmniej u mnie na B550 llc2=0% dropa

Niestety, u mnie podbicie llc nawet na 1 poziom daje skutek dropa na poziomie 2.5% , a czym daje wyższy level tym dropy są większe. Zobaczymy co da się na tym ustabilizować, ale przed OC ramu miałem dużo mniejsze dropy, gdzieś w okolicach 1.5%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bazooce nawet z najbardziej agresywnym llc drop będzie więc musisz podbić wyżej napięcie aby to obejść, u mnie np na b450 od msi przy llc1 jest już podbijanie wyżej zamiast dropów, drop jest dopiero przy llc3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na B550 TUF przy najwyższym LLC mam 1% drop. Lepiej nie da się. Po korekcie Voltage i VRM Frequency.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Na bazooce nawet z najbardziej agresywnym llc drop będzie więc musisz podbić wyżej napięcie aby to obejść, u mnie np na b450 od msi przy llc1 jest już podbijanie wyżej zamiast dropów, drop jest dopiero przy llc3.

Zauwazyłem to.

Ale niewazne, procek ustabilizowany, niestety nie zrobił 4.4 przy 1.26 jak przed zabawa z ramem, musiałem podbic delikatnie na vcore i osiagnałem 4.37.

Panowie, mam jeszcze małe pytanko. Czy z tych kości da się cos jeszcze wyscisnąc? Jestem początkujący w OC ramu , kosci to crucial ballistix 3200 mhz cl 16.

Jakie sugestie , podpowiedzi mile widziane :) To ustawienie jest stabilne, testowane memtestem :) 

 

2324.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UU to świetny wynik cruciale 3800mhz cl15, trp na 15 nie idzie :> tfaw 16 to też zacna wartość jak na microny przy takim takcie, piszesz że jesteś początkujący a ten nastaw wygląda na taki zaawansowanego rzeźbiarza xD  ProcODT potrzebowałeś aż 53 aby to było stabilne ? to samo te napięcia VDDG wysoko :>  czy tak ustawiłeś i jak było stabilne to nie schodziłeś niżej ?

BTW, najnowsza aida full, (trial razi w oczy) https://megawrzuta.pl/download/6b6a78303742e8c402de042a8a890baf.html

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Send1N napisał:

UU to świetny wynik cruciale 3800mhz cl15, trp na 15 nie idzie :> tfaw 16 to też zacna wartość jak na microny przy takim takcie, piszesz że jesteś początkujący a ten nastaw wygląda na taki zaawansowanego rzeźbiarza xD  ProcODT potrzebowałeś aż 53 aby to było stabilne ? to samo te napięcia VDDG wysoko :>  czy tak ustawiłeś i jak było stabilne to nie schodziłeś niżej ?

BTW, najnowsza aida full, (trial razi w oczy) https://megawrzuta.pl/download/6b6a78303742e8c402de042a8a890baf.html

Powiem ci tak, ze ustawiłem na początku według kalkulatora i poradników , przesło test więc nie ruszałem.

Jednym słowiem jest stabilnie, nie ruszam

Dzięki za aide ? ale chyba narazie się nie przyda , do momentu przejścia na 5600 ?

Edytowane przez Sebarudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Już dłuższy czas przymierzam się do zakupu RYZEN prawdopodobnie będzie to 3900x (cały czas liczyłem że cena spadnie a po 1.5 roku cena jest prawie na tym samym poziomie :O)

Ale w dalekiej przyszłości planował bym przesiadkę na 5950x ---> hobbistyczne renderowanie :)

 

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej płyty głównej która obsłuży 3900x oraz w przyszłości 5950x.

Komputem jest komputerem firmowym na co dzień pracuje na programach biurowych ale od czasu do czasu chcę uruchomić render więc musi działać niezawodnie.

Oczywiście proszę o propozycję  najlepszego połączenia cena jakość, procesor nie będzie podkręcany a jego pełna moc będzie używana sporadycznie do renderowania scen.

Proszę również zaproponować bardzo wydajne chłodzenie nie wodne (nie wiem boję się wodnych chłodzeń)

Oraz pamięci ram

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak boisz się aio (nie wiem dlaczego, nie wnikam) to https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-d15-chromax-6477518/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral moim zdaniem najlepsze chłodzenie powietrzem, o połowę taniej masz scythe fuma 2 które ustępuje minimalnie. Płyta możesz wziąć np taką https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-b550-tomahawk-6859832/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral , nie musisz kupować płyty za 1.5k w skrócie mówiąc.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadnę, Zeny 2 zostaną podgrzane do takiej temperatury że dwa CCX zlepią się w jeden i dostaniemy darmowy upgrade do Zen 3!!  :E  

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Mar_S napisał:

Nie zgadnę, Zeny 2 zostaną podgrzane do takiej temperatury że dwa CCX zlepią się w jeden i dostaniemy darmowy upgrade do Zen 3!!  :E  

To co, mam odwoływać zamówienie na 5900X? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odwołał, czekaj cierpliwe a będzie Ci dane!  :E  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. 

Ryzen Master podczas odpalonego CoD Warzone wskazuje takie wartości. Zainteresowały mnie pozycje PPT (84%) oraz EDC (86%). Wartości skaczą w dół i w górę aż kółko robi się czerwone, ale to rzadko. 

Czy takie wartości są prawidłowe czy za wysokie? Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi w Internecie, gdyż piszą o tym w kontekście OC, którego nie robiłem. Dodam, że gdy odpalony jest jedynie Chrome to te wartości oscylują w okolicach 30-40%.

 

R5 3600, MSI B450 GAMING PLUS MAX, FORTIS 3, używam planu zasilania sz ryzen balanced v4. 

FB_IMG_1605248500438.jpg

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem zejść z taktowaniem ale za to zacieśnić timingi, GDN=OFF. Moją uwagę zwraca dość niska kopia 49509. Wiecie może co może to powodować, jakieś timingi źle ustawione, może kwestia biosu? Serwis wgrał mi jak oddawałem płytę do poprawy slotu pierwszy bios z obsługą Zen3.

 

GzIVMIz.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wyniki takie se, ale to przecież tylko durny benchmark, wystarczy byle co w tle żeby zmienić wynik.  ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, po clear cmos  prowadziłem ponownie ustawienia i są gorsze niż wcześniej. Najbardziej negatywnie wyróżnia się kopia, spróbuje na starszym biosie.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na R3000 jakie najwyższe stabilne OC pamięci mieliście na 4 modułach?  Bo nie mam jak sprawdzić ponieważ działam jeszcze na R1700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600cl14 100% stable, 3800cl16 byłoby stable, ale IF zaczynał kaszleć (WHEA).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3800 CL16 full stable, zarówno na 3600 jak i 3900X. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Saren7 napisał:

Dziwna sprawa, po clear cmos  prowadziłem ponownie ustawienia i są gorsze niż wcześniej. Najbardziej negatywnie wyróżnia się kopia, spróbuje na starszym biosie.

Może przegiąłeś z napięciem vddg a na soc masz zbyt mało (na styk) sprawdz vddg 0.950 a soc 1.1250, TM5 przechodzi 10 cykli bez problemu ? 1T bez gdm można lepiej ustabilizować na cadach 60-20-20-24 zamiast 40 z przodu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

Może przegiąłeś z napięciem vddg a na soc masz zbyt mało (na styk) sprawdz vddg 0.950 a soc 1.1250, TM5 przechodzi 10 cykli bez problemu ? 1T bez gdm można lepiej ustabilizować na cadach 60-20-20-24 zamiast 40 z przodu ;) 

Sprawdziłem 10 cykli jest ok. Odpaliłem w trybie awaryjny, latency 64 zamiast 66. Nadal nie mogę znaleźć przyczy niskiej kopii. Może coś jest źle w timingach?

wf2ANqv.gif

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tu taką piękną sztukę wymienić na Ryzena 5000 i znowu liczyć na uśmiech Krzemowych Bogów?  :E
 Po 30 minutach renderingu.  ;) 

K2wLkOb.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.11.2020 o 17:37, Saren7 napisał:

Sprawdziłem 10 cykli jest ok. Odpaliłem w trybie awaryjny, latency 64 zamiast 66. Nadal nie mogę znaleźć przyczy niskiej kopii. Może coś jest źle w timingach?

 

 

Łap moje timingi z 3733 cl15 / tRCDRD - 19 / tRFC -550

960980e8e32ec.png

Edytowane przez HiT92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to kwestia biosu. Próbowałem różne konfiguracje użytkowników. Za każdym razem wyniki są zbliżone za wyjątkiem kopii, która jest zawsze niższa u mnie o ok. 1500 Mb/s. Ma ktoś inny pomysł?

Porównałem także wyniki z XMP 3200. Wtedy kopia to około 41500 ,a po OC 8000 różnicy(49500), podobnie latency spadło z 75 do 65.

@HiT92 Na Twoich ustawieniach nie wstaje komp. Zauważyłem, że tCL w moim przypadku nie może być niżej niż 16 inaczej zawsze problem z bootowaniem.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...