Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W starych było dokładnie tak samo, fabryka łączyła nie tylko moduły CCX, ale te ostatnie z kontrolerem pamięci również. To jest nieco inna sytuacja z tego powodu, o którym dyskutowaliśmy wcześniej, czyli braku poszerzenia fabryki, skutkiem czego dzielnik 1:2 nie tylko podniesie opóźnienia, ale też zdegraduje przepustowość do poziomu ~Single Channel.

Wydaje mi się że jednak że nie to samo. Tam były połączenia wewnętrzne w obrębie jednego kawałka krzemu. Tutaj mamy zewnętrzne z innym kawałkiem krzemu gdzie znajduje się mostek w którym jest kontroler pamięci. Już sama długość scieżek jest zupełnie inna. Jak sam piszesz z tego powodu na pewno opóźnienia rosną. Potem dochodzi dopiero kwestia dzielnika.

 

Wiem że slajdy, ale widać że w kilku grach 3900x>3800x

Wątpię żeby 3900x miał większego boosta w grach, więc pewnie do zasługa gamecachu ;)

Wiadomo już na jakich nastawach te testy były robione?

A może 3900x 12/12 będzie najlepiej się sprawował do OC, wyłączając rdzeń odcinamy cache?

3900x_gry.jpg

3800x_gry.jpg

 

O ile się nie myle 3900x ma mieć najwyższy zegar boost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego powodu na pewno opóźnienia rosną. Potem dochodzi dopiero kwestia dzielnika.

Opóźnienia to nie jest taki duży problem, cały czas największa obawa jest o przepustowość przy dzielniku 1:2. Bo jeżeli nie ma czegoś, o czym nie wiemy, to będzie on po prostu bezużyteczny poza biciem rekordów taktowania RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że jednak że nie to samo. Tam były połączenia wewnętrzne w obrębie jednego kawałka krzemu. Tutaj mamy zewnętrzne z innym kawałkiem krzemu gdzie znajduje się mostek w którym jest kontroler pamięci. Już sama długość scieżek jest zupełnie inna. Jak sam piszesz z tego powodu na pewno opóźnienia rosną. Potem dochodzi dopiero kwestia dzielnika.

To jest generalnie ciekawy temat. Skoro w przypadku Ryzena 1000/2000 2x pojemniejszy cache nie potrafi w grach w pełni zrównoważyć opóźnień między CCX-ami, to w przypadku Ryzena 3000 tym bardziej nie powinien. Więc albo Zen 2 ma wyraźnie wyższe IPC od Zen 1 (i ta przewaga jest w pewnej części tracona przez wielomodułową konstrukcję), albo... w grach wcale nie będzie tak dobry jak tego oczekujemy (co pośrednio sugerują nieco kabotyńskie slajdy AMD).

 

Wiem że slajdy, ale widać że w kilku grach 3900x>3800x

Wątpię żeby 3900x miał większego boosta w grach, więc pewnie do zasługa gamecachu ;)

Wiadomo już na jakich nastawach te testy były robione?

A może 3900x 12/12 będzie najlepiej się sprawował do OC, wyłączając rdzeń odcinamy cache?

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2019/news/amd_nexthor/ryzen/3900x_gry.jpg

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2019/news/amd_nexthor/ryzen/3800x_gry.jpg

Myślę, że to zasługa "gamecache". W takim dwuwątkowym CS:GO każdy z wątków ma do dyspozycji po 32MB bardzo szybkiego cache'u, co musi robić różnicę. W tej grze Broadwell ze 128MB eDRAM wyraźnie wyprzedzał Skylake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

 

O ile się nie myle 3900x ma mieć najwyższy zegar boost

Tu masz dokladne takty i boosty.

IMG-20190624-184123.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te teściki ze slajdów AMD wyglądają, jakby ktoś sobie podał trochę wyników z czapy. Jakoś średnio mi się chce wierzyć, żeby R9 3900X oraz R7 3800X w 5/8 grach zupełnym przepadkiem uzyskały taki sam wynik ;)

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie było - wynik pojedynczego rdzenia w Cinebenchu dla Ryzena 3600:

 

4,2 Ghz na 1.3V.

No to jest chyba wynik stockowego 8700k? Jakiś posiadacz potwierdzi? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest generalnie ciekawy temat. Skoro w przypadku Ryzena 1000/2000 2x pojemniejszy cache

2 x pojemniejszy cache pomiędzy np. R5 1600 a R5 2600?

 

 

nie potrafi w grach w pełni zrównoważyć opóźnień między CCX-ami, to w przypadku Ryzena 3000 tym bardziej nie powinien. Więc albo Zen 2 ma wyraźnie wyższe IPC od Zen 1 (i ta przewaga jest w pewnej części tracona przez wielomodułową konstrukcję), albo... w grach wcale nie będzie tak dobry jak tego oczekujemy (co pośrednio sugerują nieco kabotyńskie slajdy AMD)

Mi się wydaje że zwiększone opóźnienia są właśnie równoważone większą ilością pamięci. Które slajdy pokazują jakiś ogromny skok w grach?

Edytowane przez ediz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te teściki ze slajdów AMD wyglądają, jakby ktoś sobie podał trochę wyników z czapy. Jakoś średnio mi się chce wierzyć, żeby R9 3900X oraz R7 3800X w 5/8 grach zupełnym przepadkiem uzyskały taki sam wynik ;)

 

Skończyło się GPU? Tam gdzie wiadomo że potrzebne jest mocne CPU widać wzrosty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz dokladne takty i boosty.

 

O ile się nie mylę to jest zegar bazowy/boost 1 rdzenia

W grach będzie mniejszy, np. 2700x nie boostuje do 4350MHz w grach

Jak 3800x i 3900x mają taki sam budżet energetyczny to 8 jajowiec powinien wyżej boostować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyło się GPU? Tam gdzie wiadomo że potrzebne jest mocne CPU widać wzrosty

W niektórych przypadkach może tak, ale przynajmniej w DMC 5 niebieska alternatywa była w stanie wycisnąć więcej jak te 241 FPS. Poza tym testy, gdzie prawie wszędzie 200+ FPS to raczej mało miarodajne są, znaczy trzeba czekać do premiery :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest chyba wynik stockowego 8700k? Jakiś posiadacz potwierdzi? :)

Tak mi też wyszło z testów 8700K w necie. Do tego mój Kaby na 4,8 Ghz pokazał 204. Według tego to przynajmniej w cinebenchu 4,2 na Ryzenie to ~4,7 na Intelu. Jak na najtańszego proca w ofercie to niezły wynik, wydajność 8700K za prawię połowę ceny. Tylko, żeby się to przełożyło na rzeczywistą wydajność jeszcze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie Zen2 ma mieć 13% wzrostu ipc w Cinebenchu według amd.

Co przełoży się na około 1750-1770pkt przy r5 3600 na 4.5ghz.

 

Będzie szedł łeb w łeb z i7 8700k 5GHZ ( mówię o CB15)

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x pojemniejszy cache pomiędzy np. R5 1600 a R5 2600?

 

Mi się wydaje że zwiększone opóźnienia są właśnie równoważone większą ilością pamięci. Które slajdy pokazują jakiś ogromny skok w grach?

2x pojemniejszy między układem CCX 2+2 vs 4+0 ;)

 

Slajdy nie pokazują porównań w grach odnośnie poprzedniej generacji Ryzenów, ale większość z nas jednak liczy na znaczną poprawę także w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x pojemniejszy między układem CCX 2+2 vs 4+0 ;)

 

Slajdy nie pokazują porównań w grach odnośnie poprzedniej generacji Ryzenów, ale większość z nas jednak liczy na znaczną poprawę także w grach.

Przez całą konferencję AMD mówiło o wydajności głównie w grach o innych zastosowaniach niewiele było. Zresztą w innych zastosowaniach to nawet obecne Ryzeny nie są złe.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie Zen2 ma mieć 13% wzrostu ipc w Cinebenchu według amd.

Co przełoży się na około 1750-1770pkt przy r5 3600 na 4.5ghz.

 

Będzie szedł łeb w łeb z i7 8700k 5GHZ ( mówię o CB15)

Mój 6800k @4.2ghz na memach 3000 cl 15 ma ok 175pkt single core i ok 1320 ma 12 wątkach.

 

 

chyba zen 2 mnie zje i zegarem i wydajnością - panie premierze jak żyć :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x pojemniejszy między układem CCX 2+2 vs 4+0 ;)

 

Slajdy nie pokazują porównań w grach odnośnie poprzedniej generacji Ryzenów, ale większość z nas jednak liczy na znaczną poprawę także w grach.

Aa to ok. Tylko bierz pod uwagę że tam organizacja pamięci była jednak inna niż w Ryzen gen.3

Edytowane przez ediz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt tego nie czytał. Nie wiem na ile to wiarygodne ale macie tu sporo testów i w grach i w markach i w programach.

Warhammer 2 I9900k 149fps Ryzen 3600 142fps Gra która obsługuje wielordzeniowość.

Final fantasy 15 I9900k 144fps Ryzen 3600 134fps Jak na moje oko to jest z 6% różnicy

Ac Odysej I9900k 86fps Ryzen 3600 80fps tutaj pewnie koło 8%

Far cry 5 i9900k 145fps Ryzen 3600 117fps

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli w FC5 nadal 40 pro w plecy, kilka stron wczesniej linkowalem pixy z FC5 i widac iz wraz z rdzeniami i zegarami rosnie FPS a na ryzu nadal kicha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugerujcie się tym zbytnio, zobaczcie jaki badziewny ram.

GSkill 3200, nie taki znowu badziewny, to raczej 3600 miał problemy z opóźnieniami, napisali tam że powtarza się sytuacja z pierwszej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli w FC5 nadal 40 pro w plecy, kilka stron wczesniej linkowalem pixy z FC5 i widac iz wraz z rdzeniami i zegarami rosnie FPS a na ryzu nadal kicha

Ktoś chyba procentów nie umie wyliczać. Zwróciłeś uwagę że w jednej grze jest ze 25% gorszy wynik ale że w pozostałych 4 jest może 10 % słabszy od I9900k to już nie.

Wiem że te testy na pewno nie są miarodajne bo to aż niemożliwe żeby te procki tak dobrze wypadały.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś chyba procentów nie umie wyliczać. Zwróciłeś uwagę że w jednej grze jest ze 30% gorszy wynik ale że w pozostałych 4 jest może 10 % słabszy od I9900k to już nie.

Wiem że te testy na pewno nie są miarodajne bo to aż niemożliwe żeby te procki tak dobrze wypadały.

Po co Ty się męczysz. Ten kolega wyszukuje tylko skrajnie złe wyniki w czymkolwiek a potem wyśmiewa.

Wyniki wyglądają dość wiarygodnie. Nawet czasami zbyt dobrze.

Edytowane przez ediz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...