Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem, że te dźwiękówki z tym sabre są niezłe, ale jednak po zakupie Z390 Master stwierdzam, że to syf bez podjazdu do czegoś pokroju AIM SC808. Także raczej marna zaleta

Do AIM-a SC808 to w ogóle mało co ma podjazd ;) Jak jesteś fanem naprawdę dobrego dźwięku, to przy zakupie płyty w ogóle nie patrzysz na to, jaka dźwiękówka jest zintegrowana (bo pierwszą czynnością po odpaleniu jest wyłączenie jej w BIOSIE) :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzwoniłem do sferis. No więc nie ma co liczyć na wcześniejszą dostępność 3700x, pomimo tego, iż napisali, że procesory są dostępne, to jeszcze nie ma ich na stanie i nie wiadomo kiedy będą. Jak ktoś jest zainteresowany, to chyba najlepiej składać zamówienia w x-kom. Termin dostawy - 10 lipca do magazynu centralnego w Częstochowie, następnego dnia rozsyłają do sklepów/klientów, wysyłka odbywa się wedle kolejności złożonych zamówień, pierwsza dostawa ograniczona, nie wiem jak bardzo. Jak ktoś zamówiłem wczoraj po premierze, to będzie mieć procesor w tym tygodniu, jak nie, to już niekoniecznie. Dobrze, że zamówiłem jakieś 20 minut po ukazaniu się testów :E Tak czy siak jeśli chodzi o dostawę kurierską czy odbiór w salonie poza Częstochową, najwcześniej czwartek w tym tygodniu, piątek jest już bardziej realny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja jak więcej poczytałem o płytach i biosach to całkiem mi odeszło. Mimo, że upgrade za grosze. Zobaczę za 2-3 miesiące jak będzie wszystko dopracowane i jasne jakie mobo wybrać.

Biosy MSI z tego co czytam po forach to raczej taka alpha niż beta i okaże się jak to docelowo będzie wyglądało za miesiąc-dwa.

Aktualnie jak ktoś ma dyski Raid to nawet nie odpali najnowszego ryzena na płytach MSI starszej generacji.

If you already set RAID for your system, please don`t update these beta BIOS as they are not ready for raid function.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mnie bardzo ciekawi, czy Zen2 w ogóle zabootuje na Windows 7 (Athlona 200GE nie udało mi się zmusić). Smutno byłoby rozstawać się z siódemką. Ktoś może coś wie na ten temat? W nowych sterownikach AMD z 07.07 jest wymienione wsparcie dla Zen 2 tylko pod Windows 10. Ktoś już może coś próbował i coś wie na ten temat?

Na twojej płycie Zen2 będzie działać z win7. Nie wiadomo co z x570 bo chyba AMD powiedziała papa asmedii i wzorem Intela pewnie nie będą robić kompatybilnego sterownika dla kontrolera USB3.x. Tak czy siak trzeba by przetestować samemu w imię nauki.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie bardzo ciekawi, czy Zen2 w ogóle zabootuje na Windows 7 (Athlona 200GE nie udało mi się zmusić). Smutno byłoby rozstawać się z siódemką. Ktoś może coś wie na ten temat? W nowych sterownikach AMD z 07.07 jest wymienione wsparcie dla Zen 2 tylko pod Windows 10. Ktoś już może coś próbował i coś wie na ten temat?

Pisałem już wcześniej - wszystko działa normalnie. Jedynie porty USB obsługiwane przez CPU są niedostępne przez brak sterowników.

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ax370-gaming_5#dl

Odnośnie APU, to GB rzekomo posiada sterowniki graficzne działające pod W7 :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taka ciekawostka procki sprzedają się jak świeże bułeczki :E

Tylko w mindfactory

ponad 800 sztuk sprzedanych 3700x (procki dalej na stanie sklepu)

i ponad 500 sztuk sprzedanych 3900x (miały być dzisiaj dostępne, ale widzę przesunęli planowaną dostępność na jutro)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dokładnie też mnie kusiło na wymianę, ale wolę poczekać aż sytuacja się wyklaruje i te x570 może ogarną się z cenami.. plus będą porządnie przetestowane i ludzie portale będą wstanie polecić konkretny model warty uwagi.. no i uda mi się podjąć ostateczną decyzję 3700 czy 3900? :hmm:

Czekam na raport z mindfactory za miesiąc lipiec :D oj chyba sprzedaż intela będzie w tym miesiącu symboliczna :P

Edytowane przez Omega93

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi też się zdaje, że intel popłynie przy aktualnej ofercie AMD. Obstawiam, że w najbliższym czasie będzie musiał zrewidować swoją ofertę :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

TomCug, Atak Snajpera - dzięki za info.

TomCug - Porty obsługiwane przez CPU - które to na płycie? Cały tylny panel? (wybacz lamerskie pytanie) :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A powiem Ci, że mi się te stare, proste setupy bardziej podobały, niż te nowe, przeładowane jakimiś obrazkami i animacjami. Tak z tego korzystają tylko bardziej zaawansowani użytkownicy, więc nie wiem, dlaczego nie odchudzą szaty do minimum.

Nie przywrócą bo już ludzi przyzwyczaili do falbanek i wirujących fajerwerek w UEFI, ja jeszcze pamiętam stare biosy AMI/AWARD, niebieskie tło, białe napisy, po takim interfejsie tylko prawdziwe hardy poruszały się bez lęków. Przeciętny użytkownik czym prędzej dawał stamtąd dyla byle tylko nic nie zepsuć :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnośnie APU, to GB rzekomo posiada sterowniki graficzne działające pod W7 :E

To tylko do bristol ridge.

Jak mogłeś zapomnieć o bristol ridge?!

:foch:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie przywrócą bo już ludzi przyzwyczaili do falbanek i wirujących fajerwerek w UEFI, ja jeszcze pamiętam stare biosy AMI/AWARD, niebieskie tło, białe napisy, po takim interfejsie tylko prawdziwe hardy poruszały się bez lęków. Przeciętny użytkownik czym prędzej dawał stamtąd dyla byle tylko nic nie zepsuć :lol2:

Do dziś pamiętam bios w moim Dfi Infinity P965-s Dark :E Normalnie można było się tam zgubić :lol2:, ale jak się kręciło to bajka :cool:

Mi nawet dziś nie przeszkadzają tego typu biosy, ale jak wycinają funkcjonalności jak zapisywanie profili OC czy sterowanie krzywą wentylatorów to trochę lipa :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli BIOS-y dla starych płyt krojone, bo się nie mieszczą, i jeszcze niby tylko kilka płyt z super sekcją (ale czy to w sumie ważniejsze niż reszta funkcji, te słynne wklejane na forach tabelki pokazują dobre sekcje pod OC...), nowe za to póki co tylko X570 w chorych cenach i z wyjcami (wszystkie Asrocki mają wentylator na chipset na wysokości górnego PCI do GPU, także pewnie będą do niczego) pomijając ofertę MSI.

A więc wypada czekać na a) to, jak się rozwinie sytuacja z BIOS-ami u wszystkich producentów

b) czy płyty na X570 inne niż MSI będą coś warte i jak cenowo wypadną w porównaniu z płytami na B450/X470

c) czy będzie coś wiadomo na temat B550

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ale jak wycinają funkcjonalności jak zapisywanie profili OC czy sterowanie krzywą wentylatorów to trochę lipa :E

Chcieli sto generacji na jednej platformie to teraz mają za swoje, intel nie wycina :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chcieli sto generacji na jednej platformie to teraz mają za swoje, intel nie wycina :E

No to w pewnym sensie jest minus, bo to jest prawie pewne, że support biosów dla mobasów wcześniejszych generacji będzie w jakimś stopniu ograniczony. W końcu mają do ogarnięcia 3 generację płyt pod ryża 3xxx :E.

I teraz pytanie, którzy producenci poradzą sobie z tym lepiej, a którzy gorzej. Na dzień dzisiejszy nie da się tego określić wybierając płytę poprzedniej generacji pod najnowszego ryzena.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Testy pclaba i ramy 2666 :lol2:

A test w OC jest na 3600mhz a w nim Ryzeny jeszcze lepiej wypadają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do dziś pamiętam bios w moim Dfi Infinity P965-s Dark :E Normalnie można było się tam zgubić :lol2:, ale jak się kręciło to bajka :cool:

Mi nawet dziś nie przeszkadzają tego typu biosy, ale jak wycinają funkcjonalności jak zapisywanie profili OC czy sterowanie krzywą wentylatorów to trochę lipa :E

Na LGA 775/1156 i AM2/AM3 też były zacne biosy, tona opcji, spartański wygląd, ale procek szedł jak burza :cool:

Mnie kolorowy interfejs też nie przeszkadza, już się człowiek przyzwyczaił że porusza się po oprogramowaniu konfiguracyjnym, a nie przerabia komputer na ufo w jakimś dziwnym niebieskim programie :lol2:

Wycinają funkcje bo producenci się szczypali na kostki EEPROM 32MB i zaś pakują 16MB, sprawdzaliśmy przecież na Aliexpress, różnica między nimi w to cały 1$ :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I teraz pytanie, którzy producenci poradzą sobie z tym lepiej, a którzy gorzej. Na dzień dzisiejszy nie da się tego określić wybierając płytę poprzedniej generacji pod najnowszego ryzena.

Niech zrobia obsluge Ryzenow 3XXX a wywala poprzednich i bedzie miejsce na wszystko :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niech zrobia obsluge Ryzenow 3XXX a wywala poprzednich i bedzie miejsce na wszystko :E

I właściwie mogli by tak zrobić...

Bios A obsługa Zen, Zen+ i APU

Bios B obsługa Zen+, APU, Zen2

Tyle że to będzie wymagało budowy dwóch osobnych kompilacji dla każdej z płyt, więc dokłada roboty.

Mnie ciekawi bardziej co się stanie jak wejdzie Zen2+, wtedy dopiero będzie zagwozdka co wyciąć a co dodać żeby to działało :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Z tymi biosami to powinni na premierę wypuścić porządny towar razem x570, a na starsze mobasy dać info że będą np miesiąc po premierze a nie już przed premierą wypuszczać jakiś krzak towar.. jak ktoś ma ryzena 1 lub 2 generacji ze starszym mobasem to przecież nagle nie ucieknie na intela.. będzie wstanie poczekać kilka tygodni na porządny bios żeby zrobić przesiadkę na nowego procka :hmm:

I właściwie mogli by tak zrobić...

Bios A obsługa Zen, Zen+ i APU

Bios B obsługa Zen+, APU, Zen2

Tyle że to będzie wymagało budowy dwóch osobnych kompilacji dla każdej z płyt, więc dokłada roboty.

Mnie ciekawi bardziej co się stanie jak wejdzie Zen2+, wtedy dopiero będzie zagwozdka co wyciąć a co dodać żeby to działało :E

A jak ktoś chce przejśc z Zen na Zen2 ?

Potrzebny byłby kolejna kombinacja ?

Bios C Zen, Zen+, Zen2

Bios D Zen, APU, Zen2

:hmm:

Edytowane przez Omega93

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A test w OC jest na 3600mhz a w nim Ryzeny jeszcze lepiej wypadają.

To jest plus, że dali szybkie pamięci w trybie OC, ale i tak na moje oko ppc czy lipton ma lepsze miejscówki testowe od pclaba

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

lukadd to nie ulepszasz platformy? w sumie trochę się nie dziwię, bo to jednak dopłata rzędu 600zł, a czy uzysk w stosunku do i7-4790k z 2400mhz CL10 ramem DDR3 jest tego wart? Śmiem wątpić.

Ja postanowiłem apgrejdować w sumie z jednego powodu, lubię mieć w tle otwartą przeglądarkę z jakimiś zakładkami (giełda, youtube z muzyką czasem) i jestem pewien że chociażby 6c/12t sprawdzi się do tego lepiej przy nowych grach niż 4c/8t.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi