Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Ta, wszystko schodzi przez internet. Serwery 3Dsmarka chyba leżą, nie moge wrzucic wyniku:

uAkGWBV.jpg

 

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak się CPU grzeje to i vrm to na co ten bzyczek do tego 16 rdzeniowego kloca pewnie. I jak wyłączyłes bosta i ręcznie próbowales ustawić taktowanie?

 

Jak nie masz pojęcie to nie wypowiadaj się w temacie który Cie przerasta ;) Wentylator jest od chipsetu i synchronizacja z CPU to najgłupszy pomysł jaki można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest tyćke droższy extreme aorusa :E

 

Do impacta odrazu blok wodny tylko gdzie się podziały te predatory...

 

Fullcover

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za sprawdzenie :thumbup:

 

 

 

Kurczę, to w końcu w której domenie zegarowej leży łącze między chipletem cpu a io?

IF nie, bo przecież nie przycięło dalej zapisu. Co jeszcze jest poza ram clock i core clock? :hmm:

 

Też się zaczynam zastanawiać gdzie tkwi problem, co lepsze wersje z dwoma chipletami trzymają normalne parametry :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ta, wszystko schodzi przez internet. Serwery 3Dsmarka chyba leżą, nie moge wrzucic wyniku:

 

 

uAkGWBV.jpg

 

 

Faktycznie serwery leżą.

 

Do starego dziadka R7 1700@4GHz nadal daleko:

 

timespy1q4jcq.png

 

 

EDIT:

 

Dwa lata temu, prawie 4.2GHz na budziku (oczywiście praktyczne zero stabilności) i wynik na procku niższy:

 

 

 

image_id_1826248.png

 

 

 

Nikt mi nie powie, że Ryzen się nie rozwija z biegiem czasu.

 

W tej chwili mam 4GHz na 24/7 ustawieniach i przebijam poprzednią "życiówkę" w Time Spy.

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było wytłumaczone w linkach powyżej

Ryzen 3000 Memory / Fabric (X370/X470/X570)

AMD Ryzen 9 3900X and Ryzen 7 3700X

 

b958c5fb-1187-46b6-9643-aa8ddc560fc9.PNG

 

IF pomiędzy CCD a IO jest asymetryczny - 32B dla odczytu i 16B dla zapisu, wewnątrz samego IO jest już 32B/32B do IMC

 

AIDA pokauje prędkości wielowątkowe a nie dla jednego wątku

wersja 12C ma dwa chiplety więc zapisy się podwajają (w jednym czasie leci 2x 16B, odczyty teoretycznie też są 2x 32B ale tu już limitem jest przepustowość samej pamięci)

 

trochę szkoda, że przyżydzili na tych zapisach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BlackBishop

 

Z tego właśnie powodu, między innymi, poszedłem od razu w R9 3900X.

 

Nie wiem czy mógłbym ze spokojem patrzeć na tak zaniżony zapis w teście AIDA64 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było wytłumaczone w linkach powyżej

Ryzen 3000 Memory / Fabric (X370/X470/X570)

AMD Ryzen 9 3900X and Ryzen 7 3700X

 

https://hexus.net/media/uploaded/2019/6/b958c5fb-1187-46b6-9643-aa8ddc560fc9.PNG

 

IF pomiędzy CCD a IO jest asymetryczny - 32B dla odczytu i 16B dla zapisu, wewnątrz samego IO jest już 32B/32B do IMC

 

AIDA pokauje prędkości wielowątkowe a nie dla jednego wątku

wersja 12C ma dwa chiplety więc zapisy się podwajają (w jednym czasie leci 2x 16B, odczyty teoretycznie też są 2x 32B ale tu już limitem jest przepustowość samej pamięci)

 

trochę szkoda, że przyżydzili na tych zapisach...

 

O tym to już my wiemy, nas ciekawi pod który zegar podpięty jest zapis, skoro nawet częstotliwość IF nie ma na to wpływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym to już my wiemy, nas ciekawi pod który zegar podpięty jest zapis, skoro nawet częstotliwość IF nie ma na to wpływu.

Wydaję mi się, że nie masz racji, bo jak inaczej wytłumaczyć ten wykres:

 

writebandwidthfclk_mcjpkmx.png

 

Całość wyraźnie limitowana jest taktowaniem oraz przepustowością IF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zegar IF ogranicza transfery - wytłumaczone w pierwszym linku

 

Due to Infinity Fabric redesign between CCD and IOD the memory write bandwidth is half compared to previous generations (see https://hexus.net/tech/reviews/cpu/1...ryzen-7-3700x/). This is clearly reflected in these results, where the bandwidth only seem to depend on the fabric speed.

 

biorąc pod uwagę, że najlepiej chodzi konfiguracja synchroniczna dla IF/IMC a limit IF to 1800-1900 więc optymalny max pamięci to 3600-3800

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wydaję mi się, że nie masz racji, bo jak inaczej wytłumaczyć ten wykres:

 

https://abload.de/img/writebandwidthfclk_mcjpkmx.png

 

Całość wyraźnie limitowana jest taktowaniem oraz przepustowością IF.

 

Przecież czołgista robił przed chwilą test na R5-3600 i między IF 1/1 a 1/2 nie było żadnej różnicy w zapisie

 

Możliwe że 3200c14 jest za słabe aby to wychwycić w aidzie, jak będę miał jakąś platformę to wrzucę swoje B-die i to sprawdzę.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przecież czołgista robił przed chwilą test na R5-3600 i między IF 1/1 a 1/2 nie było żadnej różnicy w zapisie

 

Możliwe że 3200c14 jest za słabe aby to wychwycić w aidzie, jak będę miał jakąś platformę to wrzucę swoje B-die i to sprawdzę.

Była różnica przy stockowych ustawieniach, a przy XMP i 1/2 faktycznie zero: (@czolgista778, pożyczyłem sobie Twoje screeny)

 

QHOo3ES.png

 

LvBTICR.png

 

lML0dv8.png

 

 

Wychodzi na to, że IF jest ściśle powiązane z taktowaniem pamięci i przy niższych taktach (2133MHz) nie blokuje przepustowości. (EDIT: W sensie blokuje, ale zgodnie z jej częstotliwością, czyli 1066MHz.)

 

Taktowanie IMC, sterowane dzielnikiem nie wpływa na taktowanie samej pamięci ram i przepustowość jest blokowana maksymalną przepustowością IF.

 

Z resztą zostawmy tę sprawę mądrzejszym.

 

Ja się obawiam, że za bardzo namieszam szerząc nieprawdę ;)

 

 

EDIT2:

 

Pamięta ktoś jeszcze przeciek z 31 maja?

 

AMD-Ryzen-3000-AIDA64-Memory-Benchmark.jpeg

 

 

Te Latency to jakiś fake, ale reszta prawdopodobnie jest do ugrania na 3900X.

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD AGESA 1002 vs. 1003a/b

 

[video=youtube;JUQ9iUyd0uM]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując wszystko co przeczytałem w tym temacie od samej premiery - nowe procki bardzo spoko ale można się pokusić o stwierdzenie że obecnie nie ma na rynku odpowiednich płyt głównych:

- x570 drogie jak diabli i w dodatku z wyjcem (w moim przypadku to nawet jeśli byłyby w takiej samej cenie jak x470 to ten mały helikopterek i tak by wykluczał zakup jednej z nich a założę się że takich osób jest więcej)

- tańsze starsze b450 i x470 mają okrojone i jak narazie niekoniecznie dobrze działające biosy

Wniosek taki że jak się komuś nie pali to lepiej poczekać aż trochę opadnie premierowy kurz :D

Swoją drogą wiadomo coś więcej na temat B550 poza tym że będą dopiero w Q4 tego albo Q1 przyszłego roku i raczej bez Pcie 4.0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Myślę, że można to tak podsumować, bo w pewnym sensie mamy powtórkę z pierwszej generacji, ale jesteśmy już w miarę przyzwyczajeni do grzebania i żonglowania BIOSami ;)

 

...

 

A nie lepiej wyrwać tanio Crosshair VII Hero X470 niż pchać się w X570?

 

Obecnie najlepiej pozwala rozwinąć skrzydła pamięciom DDR4 (porównywalnie do X570):

 

1dpcsrdramfrequencyngkgt.png

 

 

Powinien nawet otrzymać obsługę PCIe 4.0:

 

 

 

Wydaje mi się, że po jakimś czasie przesiądę się na tę płytę, jak uda mi się ją dorwać w okolicach 600zł.

 

Obecnie pozostanę na C6H i zobaczę co BIOSy pokażą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsyłam do testu na it hardware. A jakie to aplikacje? - choćby gry gdzie przewaga znacznie przekracza te 15% a zbliża się do 30. Project Cars, CS GO, Watch Dogs, BTF4, Crysis 3, ROTR

ediz, tak zupełnie szczerze co się podziało, że rzecz o którą kruszysz kopie z Liptonem jeszcze do niedawna była przez Ciebie nazywana "kilka fps różnicy" i "nie warto dopłacać"? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy i czy w ogole producenci plyt wydadza aktualizacje BIOSow zawierajaca AGESA 1.0.0.3AB dla X470 / B450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie to mialem na myśli, ale dobra. A jakim cudem x570 w sieci działają e miare poprawnie? Maja bios v3 ?

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tez jedno - XMP 32GB 3200C14 dziala od kopa, na B450 nie bylo szans powyzej 3000MHz. Ciezko powiedziec czy warto interesowac sie B/X4xx. Trzeba czekać na nowe BIOSy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie anulowałem zamówienie bo nawet nie ma info jakie jest eta dla x370 u asrocka z biosami na 1.0.0.3, teraz jest 1.0.0.1 kompatybilny ale czy to będzie działać normalnie to raczej nie koniecznie a skoro nie ma żadnego info dla x470 to wolę nie ryzykować wydawania 1.5k zł i jechaniu na pamięciach na 2133 MHz :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gwoli ścisłości - Ryzen 2600 - 500 zł - Ryzen 5 3600 - 900. To nie jest 50 % ceny. Chyba że masz na myśli że o 50% wyższa ale wtedy też nie pasuje bo wyszło by 750 zł szczerbaty.gif Druga sprawa. Ryzen 5 3600 jest szybszy 15% od R7 2700 i to podkręconego. Jeśli chcesz go porównywać do 2600 stock to już różnica idzie pod 30%. Nadal 2600 będzie lepszy perf/price ale porównanie do 8700K i 10-15% więcej mocno nietrafione

Oczywiście o 50%, przy czym ja uwzględniłem cenę Ryzena 550 zł, bo taką widzę średnią w różnych sklepach (nie wykluczam, że da się kupić taniej, nie szukałem zbyt dokładnie). +50% daje nam 825 zł, a ja 3600 kupiłem za 816 zł (fakt, po podwójnym rabacie, więc realnie wyszłoby pewnie +55-60%).

 

Co do wydajności... Wszystko zależy od doboru programów i gier do testów i procedury testowej. Fakt, patrząc na test ithardware.pl wyjdzie średnio ponad 15%, w okolicach 20%. Ale np. na PCLabie, porównując 2700X oc z 3700X oc (sześciordzeniowca jeszcze nie testowali) wyszło +18% w programach i niecałe 10% w grach. Czyli moje uśrednienie raczej się broni ;)

 

Ciekawe kiedy i czy w ogole producenci plyt wydadza aktualizacje BIOSow zawierajaca AGESA 1.0.0.3AB dla X470 / B450.

U mnie na MSI na "czarno-białym" biosie 1.80 soft wykrywa AGESA 1.0.0.3. To bios "stabilny", nie beta. Nowego procesora jeszcze nie mam.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pisałem już Wam, że Ryzen 5 1600 zatrybił na X570. Tyle tylko, że na wczesnej edycji biosu. Notabene gdyby nie dual bios, to prawdopodobnie dałbym sobie z tym spokój. Ciekawostką jest to, że G.Skille bez większych problemów pracowały na profilu 3600 z Agesa 1.0.0.1. Przy czym UEFI było okrojone do granic możliwości :D

Edytowane przez Lipton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

IF pomiędzy CCD a IO jest asymetryczny - 32B dla odczytu i 16B dla zapisu, wewnątrz samego IO jest już 32B/32B do IMC

 

AIDA pokauje prędkości wielowątkowe a nie dla jednego wątku

wersja 12C ma dwa chiplety więc zapisy się podwajają (w jednym czasie leci 2x 16B, odczyty teoretycznie też są 2x 32B ale tu już limitem jest przepustowość samej pamięci)

 

trochę szkoda, że przyżydzili na tych zapisach...

32B/cykl, 16B/cykl, ale cykl czego?

No nie IF, bo gdyby to było sztywno zależne od IF, to czołgista miałby inny wynik zapisu dla IF 800MHz i 1600MHz.

 

 

Pisałem już Wam, że Ryzen 5 1600 zatrybił na X570. Tyle tylko, że na wczesnej edycji biosu. Notabene gdyby nie dual bios, to prawdopodobnie dałbym sobie z tym spokój. Ciekawostką jest to, że G.Skille bez większych problemów pracowały na profilu 3600 z Agesa 1.0.0.1.

Jakby co, to piszesz się na sprawdzenie modyfikowanego biosu który miałby przywracać działanie pierwszej generacji? :P

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście o 50%, przy czym ja uwzględniłem cenę Ryzena 550 zł, bo taką widzę średnią w różnych sklepach (nie wykluczam, że da się kupić taniej, nie szukałem zbyt dokładnie). +50% daje nam 825 zł, a ja 3600 kupiłem za 816 zł (fakt, po podwójnym rabacie, więc realnie wyszłoby pewnie +55-60%).

 

Co do wydajności... Wszystko zależy od doboru programów i gier do testów i procedury testowej. Fakt, patrząc na test ithardware.pl wyjdzie średnio ponad 15%, w okolicach 20%. Ale np. na PCLabie, porównując 2700X oc z 3700X oc (sześciordzeniowca jeszcze nie testowali) wyszło +18% w programach i niecałe 10% w grach. Czyli moje uśrednienie raczej się broni ;)

 

 

U mnie na MSI na "czarno-białym" biosie 1.80 soft wykrywa AGESA 1.0.0.3. To bios "stabilny", nie beta. Nowego procesora jeszcze nie mam.

 

Widzialem na stronie GB ze BIOSy do X570 z AGESA 1.0.0.3AB sa oznaczone jako eksperymentalne.

Moze AMD planuje kolejna wersje, ktora trafi do wiekszej liczby plyt. GigaByte na plytach z B450/X470 zatrzymal sie na 1.0.0.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ediz, tak zupełnie szczerze co się podziało, że rzecz o którą kruszysz kopie z Liptonem jeszcze do niedawna była przez Ciebie nazywana "kilka fps różnicy" i "nie warto dopłacać"? ��

W sensie to najpierw musiałbyś przywołać mój cytat z takimi słowami. Wtedy możemy podyskutować.

 

Oczywiście o 50%, przy czym ja uwzględniłem cenę Ryzena 550 zł, bo taką widzę średnią w różnych sklepach (nie wykluczam, że da się kupić taniej, nie szukałem zbyt dokładnie). +50% daje nam 825 zł, a ja 3600 kupiłem za 816 zł (fakt, po podwójnym rabacie, więc realnie wyszłoby pewnie +55-60%).

 

 

 

Co do wydajności... Wszystko zależy od doboru programów i gier do testów i procedury testowej. Fakt, patrząc na test ithardware.pl wyjdzie średnio ponad 15%, w okolicach 20%. Ale np. na PCLabie, porównując 2700X oc z 3700X oc (sześciordzeniowca jeszcze nie testowali) wyszło +18% w programach i niecałe 10% w grach. Czyli moje uśrednienie raczej się broni ;)

 

 

U mnie na MSI na "czarno-białym" biosie 1.80 soft wykrywa AGESA 1.0.0.3. To bios "stabilny", nie beta. Nowego procesora jeszcze nie mam.

Tak tylko wydaje mi się że realnie powinieneś porównywać 2700 i 3700x bo to są podstawowe 8-core z odpowiednią różnicą taktów a porównujemy 2600 i 3600 które dzieli odpowiednio 200 i 300 Mhz różnicy (base/turbo) a pomiędzy 2700x a 3700x jest zaledwie 100 Mhz  i to jeszcze w base clock w dół a nie w górę szczerbaty.gif

post-140488-15626554832922_thumb.txt

Edytowane przez ediz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Do kuców to w ogóle słowa krytyczne odnośnie ich idoli czy nawet partii, z którą się teraz utożsamiają, bo oni gadają po POPiS czy jak ta Unia jest złem i trzeba wyjść z UE najlepiej jeszcze następnego dnia nie docierają . Zresztą to nie tylko kuców dotyczy, takim samym zachowaniem praktycznie również wykazują ci w elektoracie PiS-u. Kuce jak to kuce, ale w Konfie coraz śmielej zaczynają również tam odzywać z nie wiadomo do końca jakich powodów kobiety. Patrząc na taką Bryłkę, Zajączkowską, Pikułę, Domagałę, Czech i wiele wiele tych kobiet w Konfie odnoszę takie wrażenie, że są ładne, ale jednocześnie są głupie tak jak niektóre kobiety w Lewicy pokroju Żukowskiej.
    • Niektórzy nie zdają sobie sprawy jak Polska gospodarka jest mocno zależna od Unii i to najlepiej silnej Unii. Wystarczy małe rozwolnienie u Niemców i zaraz dostajemy rykoszetem. "Dane GUS wskazały, że nowe zamówienia w przemyśle Polski spadły w marcu o -22% w ujęciu rocznym." https://www.parkiet.com/waluty/art40234551-fatalne-dane-z-polskiego-przemyslu-ciaza-zlotemu
    • Przewidział, oczywiście że tak. Dalem jedynie przykład, że to co deweloper daje w standardzie nie znaczy, że wystarczy do tego jak chce mieć urządzony dom. Samych punktów świetlnych w części kuchennej mam kilka, o różnym przeznaczeniu. Co zazwyczaj dają w standardzie to oświetlenie ogólne, jedno, dwa nadblatowe robocze i tyle. Ja mam podzielone na sekcje i na kilku wyłącznikach. Mogę dowolnie włączać sekcje nie odpalając nadmiarowej ilości światła. Podobnie część salonowa.  Same dodatkowe przełączniki rolet to 4 punkty Tak Ci się wydaje że mało dali że aż tyle "dorabiam", ale robiąc dodatkowy wypust świetlny + włączniki w różnych miejscach salonu dochodzi tych punktów. Podobnie schowane gniazdka w np szufladach łazienkowych żebyś na blacie nie miał np golarki czy szczoteczki ładującej się.  Gniazdka zewnętrzne, balkonowe, ogrodowe, żebym np robiąc ozdoby świąteczne nie musiał ciągnąć listew. Deweloper daje tyle ile w sztuce się przewiduje czyli pewnie stara szkoła gniazdko co 2-3m i po dwa punkty świetlne na pomieszczenie.  I to by zgadzało się z tym co w oryginalnym projekcie było.  Kupując te mieszkanie w którym mieszkam podobnie kalkulacja wychodziła patrząc na metraż/gniazdka/światło.
    • @MarioDee czy podczas uruchomionego testu CB R23 to Ty wyłączasz monitor przyciskiem na monitorze czy monitor sam się wyłącza po pewnym czasie?
    • to oczywiste, gdyby nie zachod i Polska to juz dawno by padla ale wszyscy zauwazyli jak mozna wyniszczac kacapow w ten sposob wiec co jakis czas trzeba sie poklocic o pakiet pomocy ale pozniej go dac   jak to nic? pieklo kobiet XDDDDDDD https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-bezskutecznie-probowali-odebrac-paszporty-kolejka-ukraincow-,nId,7470702   poczytaj dowolnych geopolitykow to przestaniesz powtarzac polityczna sraczke na uzytek wewnetrzny KO tak samo w to pojdzie bo potrzeba dodatkowego zrodla i to jeden z glownych wnioskow po rozpoczeciu wojny na ukr, nie mozemy byc w pelni zalezni od zachodu jestesmy w momencie kiedy slabe panstwa wydaja krocie na zbrojenia bo nikt tanio nie sprzeda
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...