Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jakby co, to piszesz się na sprawdzenie modyfikowanego biosów który miałby przywracać działanie pierwszej generacji? :P

Mogę, o ile mobo będzie moje :D

 

Tak się zastanawiam. Mam w sumie trzy mobasy X570 - Master GBT, Taichi i MSI Gaming Plus. Kusi mnie, żeby zamówić X470 Gaming Pro Carbon, płytę w cenie Gaming Plus na piątce. Tylko te cholerne beta biosy :D

Edytowane przez Lipton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton@, będziesz robił porównanie R5 3600 z i5 8600k oraz i5 9400f ? Chodzi głównie o testy w grach. Dobrze było by robić testy 3600 na płycie b450, bo taki zestaw będzie pewno najczęściej wybierany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem owocne testy dobra platforma to podstawa sukcesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton@, będziesz robił porównanie R5 3600 z i5 8600k oraz i5 9400f ? Chodzi głównie o testy w grach. Dobrze było by robić testy 3600 na płycie b450, bo taki zestaw będzie pewno najczęściej wybierany.

Na razie darowałem sobie 9400F. Za dużo wniosków jak na jeden test. Już przy 9600K vs Ryzen 5 3600 będzie sporo dywagacji. Sporo, co nie oznacza że wybór w 90% przypadków nie będzie jednoznaczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos z forumowiczow juz w ogole posiada nowe Ryzeny i/lub plyte z X570?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna koncepcja . Dokładnie, można sobie odpuścić 9400f , przecież wystarczy lekko zegar skręcić tak jak ma w turbo wersja z "f" i taki i5 9600k będzie tak samo wydajny . Fajnie też byłoby przetestować na b450 , bo raczej ktoś co zakupi ryzena 3600 , nie upchnie płyty na x470/570 w cenie cpu . I jeszcze fajnie by było wypróbować przy okazji ram cruciala "BLS2K8G4D30AESBK" nie jest za drogi, a powinien się dość dobrze kręcić, gdzie dla osób z określonym budżetem może być złotym półśrodkiem. Szczerze tych micronów e-die nie widziałem na intelu jak się kręcą, tylko na ryzenach 1 i 2gen , więc do końca nie wiadomo , jak duży potencjał posiadają, na ryzenach kończą się na 3733/3600mhz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się do dyskusji nt. opłacalności. Przyjmując aktualne ceny z xkoma:

Ryzen 1600 499

Ryzen 2600 589

Ryzen 2700 739

Ryzen 3600 919

 

+/- 400 zł to różnica pomiędzy

570 a 1660 non-Ti

580 a 1660 Ti

1660 non-Ti a 2060 (trochę więcej, powiedzmy 450)

 

Nawet przy 300 zł różnicy między 580 a 1660 non-Ti IMO ma większy sens wrzucenie do kompa 1600/2600 i lepszego GPU. Jak ktoś składa PC na 3600 i 2060, najlepiej 2060s, spoko, ale generalnie też się zgadzam, że największą konkurencją dla Ryzenów 3000 są starsi bracia, a ich opłacalność jest lepsza. Mam to co w sygnaturce i praktycznie 100% komp wisi na GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na razie darowałem sobie 9400F. Za dużo wniosków jak na jeden test. Już przy 9600K vs Ryzen 5 3600 będzie sporo dywagacji. Sporo, co nie oznacza że wybór w 90% przypadków nie będzie jednoznaczny.

 

9400F jest chyba lepszym odpowiednikiem 3600. Oba proce są bez możliwości OC. Ewentualnie można powalczyć o 100MHz w obu przypadkach. I chyba nawet w tym zablokowanym i5 będzie można to łatwiej wydusić ;)

 

Ewentualnie i7-8700 (bez K) też jest lepszym odpowiednikiem 3600 :D Podobny potencjał OC jak w ryzenie. Tylko ceny się nie pokrywają. 8400F jest tańszy a 8700 z kolei droższy od 3600. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po licznych przemyśleniach postawiłem na zestaw:

Ryzen 2600

MSI B450 GAMING PRO Carbon AC

2x8 gb Crucial 3200 mhz BLS2K8G4D30AESBK

 

Powyższa płyta pomimo, że B450, to powinna uciągnąć 3700x, na który przyczaję się w przyszłości. Sesja zasilania jest chłodniejsza od Tomahawka.

Sorry AMD, moim zdaniem kupowanie 3600 nie jest aktualnie opłacalne przy obecnych cenach starszych braci.

 

Swoją drogą ciekawe czy stary zasilacz AC Fusion 550R który ma 4 pin na CPU wystarczy żeby zasilić ten zestaw? z tego co widzę MSI GAMING PRO ma 8 pin + 4 pin na CPU. Nie usmażę płyty?

Edytowane przez kowallosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+/- 400 zł to różnica pomiędzy

570 a 1660 non-Ti

580 a 1660 Ti

1660 non-Ti a 2060 (trochę więcej, powiedzmy 450)

 

ano właśnie. IMO lepiej dorzucić do lepszego GPU, zawsze. stare ryzeny, póki są dostępne, to jednak wygrywają jeśli chodzi o budżetowe granie a jak ktoś ma 1440p 60hz np to już w ogóle.

 

Ja mam 1080Ti i mój następny apgrejd kosztuje 5 koła :E więc w moim wypadku nie było wyboru. Mogłem kupić starsze ryzeny ale to byłby sidegrade dla 4790k niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po licznych przemyśleniach postawiłem na zestaw:

Ryzen 2600

MSI B450 GAMING PRO Carbon AC

2x8 gb Crucial 3200 mhz BLS2K8G4D30AESBK

 

Powyższa płyta pomimo, że B450, to powinna uciągnąć 3700x, na który przyczaję się w przyszłości. Sesja zasilania jest chłodniejsza od Tomahawka.

Sorry AMD, moim zdaniem kupowanie 3600 nie jest aktualnie opłacalne przy obecnych cenach starszych braci.

 

Swoją drogą ciekawe czy stary zasilacz AC Fusion 550R który ma 4 pin na CPU wystarczy żeby zasilić ten zestaw? z tego co widzę MSI GAMING PRO ma 8 pin + 4 pin na CPU. Nie usmażę płyty?

To 8-pin tam nie jest bez powodu. Nie wiem czy to w ogóle ma prawo ruszyć na samym 4-pin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak widze sens kupic 3600X lub 3700X w zaleznosci od budzetu. 3600X wypada porownywalnie jak 2700X. Cenowo takze wychodza podobnie. Kwestia tych nieszczesnych BIOSow do B450. Chyba tylko to powstrzymuje mnie przed zlozeniem zamowienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9400F jest chyba lepszym odpowiednikiem 3600. Oba proce są bez możliwości OC. Ewentualnie można powalczyć o 100MHz w obu przypadkach. I chyba nawet w tym zablokowanym i5 będzie można to łatwiej wydusić ;)

 

Ewentualnie i7-8700 (bez K) też jest lepszym odpowiednikiem 3600 :D Podobny potencjał OC jak w ryzenie. Tylko ceny się nie pokrywają. 8400F jest tańszy a 8700 z kolei droższy od 3600.

 

Półkowo to i5 9400f jest odpowiednikiem R5 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xtreem wysłał procki. Po 10 lipca mają pojawić się 3733mhz CL17 w x-komie za te 405, ale zainteresowanie było spore i jak zamówicie teraz, to pewnie sobie poczekacie. Timingi do d00py 17-21-21, ale to mimo wszystko 3733 w cenie 3200 :P

 

jeszcze muszę uporać się tylko z grandisem, bo nie wiem czy mam v1 (do którego nie ma zapinki pod AM4) czy v2 (do którego jest), chyba v2 sądząc po rysunkach ale nie mam 100% pewności i mogę składać graty. Oby te B450 tomahołk nie wykręciło jakiegoś numeru z BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odpowiednikiem i5-9400F to jest Ryzen 5 2600, a nie 3gen. Cenowo to się w ogóle nie spina.

3600 boostuje do 4150 MHz w grach. Zapewne 3600X dostanie te +100 MHz więcej. Płacenie za to 200, a nawet 300 złotych więcej?

 

3600 wyprze ze sprzedaży 9600K. Przynajmniej do czasu obniżek $$ przez Intela.

Edytowane przez Lipton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy 300 zł różnicy między 580 a 1660 non-Ti IMO ma większy sens wrzucenie do kompa 1600/2600 i lepszego GPU. Jak ktoś składa PC na 3600 i 2060, najlepiej 2060s, spoko, ale generalnie też się zgadzam, że największą konkurencją dla Ryzenów 3000 są starsi bracia, a ich opłacalność jest lepsza. Mam to co w sygnaturce i praktycznie 100% komp wisi na GPU.

 

Tak a potem grasz z dropami do 40fps jak w średniowieczu ;) Dlatego 3600 to minimum.

 

Wyjątek to ultra tanie zestawy których nigdy się nie składa z platformy 2 dni po premierze w premierowych cenach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xtreem wysłał procki. Po 10 lipca mają pojawić się 3733mhz CL17 w x-komie za te 405, ale zainteresowanie było spore i jak zamówicie teraz, to pewnie sobie poczekacie. Timingi do d00py 17-21-21, ale to mimo wszystko 3733 w cenie 3200 :P

 

jeszcze muszę uporać się tylko z grandisem, bo nie wiem czy mam v1 (do którego nie ma zapinki pod AM4) czy v2 (do którego jest), chyba v2 sądząc po rysunkach ale nie mam 100% pewności i mogę składać graty. Oby te B450 tomahołk nie wykręciło jakiegoś numeru z BIOS.

Spokojnie,dajcie Panowie trochę czasu dla fachmanów z msi biosy będą dopracowane ale to trochę potrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku jeśli chcesz policzyć co się opłaca to musisz podliczyć cenę całego zestawu z Ryzenem 2600, do ceny zestawu z np. Ryzenem 3600, a nie tylko porównywać cenę procków. Policzyć sobie ile to jest procent ceny wiecej

Branie pod uwagę ceny procków ma sens tylko dla kogos kto juz ma zestaw i miałby wymienic tylko proca

 

ale sęk w tym, że procek jest tutaj jedynym różniącym się komponentem. cała reszta pozostaje bez zmian. nie przeszło mi nawet przez myśl pchanie się w płyty x570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie,dajcie Panowie trochę czasu dla fachmanów z msi biosy będą dopracowane ale to trochę potrwa.

 

Dokładnie, skąd mogli wiedzieć, że to już lipiec i premiera :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po licznych przemyśleniach postawiłem na zestaw:

Ryzen 2600

MSI B450 GAMING PRO Carbon AC

2x8 gb Crucial 3200 mhz BLS2K8G4D30AESBK

 

Powyższa płyta pomimo, że B450, to powinna uciągnąć 3700x, na który przyczaję się w przyszłości. Sesja zasilania jest chłodniejsza od Tomahawka.

Sorry AMD, moim zdaniem kupowanie 3600 nie jest aktualnie opłacalne przy obecnych cenach starszych braci.

 

Swoją drogą ciekawe czy stary zasilacz AC Fusion 550R który ma 4 pin na CPU wystarczy żeby zasilić ten zestaw? z tego co widzę MSI GAMING PRO ma 8 pin + 4 pin na CPU. Nie usmażę płyty?

 

Zależy jaką kartę chcesz dobrać do tego zestawu, jaki docelowo chcesz monitor (czy zostaję z podpisu), i do jakich zastosowań potrzebujesz pc.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wentylator jest od chipsetu i synchronizacja z CPU to najgłupszy pomysł jaki można zrobić.

 

Płyta główna to również znakomity mostek termiczny. Gruby laminat ze sporą ilością miedzi. Jak ruszy całe VRM i procesor czy nawet GPU - w sposób naturalny wzrośnie temperatura chipsetu, bo ciepło zacznie się rozchodzić po całej płycie. Dlatego na mATX zawsze masz wyższe temperatury, niż na większej ATX w tej samej budzie i chłodzeniu. Podczas kręcenia na Ln2 - sekcja często jest całkiem goła. Sam kontener ln2 i laminat ogarniają sprawę.

 

Dlatego myślę, że niekoniecznie jest on synchronizowany z CPU... Możliwe, że po prostu Rysiek dostaje w tyłek i temperatura płyty rośnie na tyle, by wzbudzić wentylator na chipsecie.

 

Warto to sprawdzić na całkowicie "zimnym" sprzęcie. Odpalić coś hardcorowego typu prime i zerknąć, co się dzieje z chipsetem.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odpowiednikiem i5-9400F to jest Ryzen 5 2600, a nie 3gen. Cenowo to się w ogóle nie spina.

3600 boostuje do 4150 MHz w grach. Zapewne 3600X dostanie te +100 MHz więcej. Płacenie za to 200, a nawet 300 złotych więcej?

 

3600 wyprze ze sprzedaży 9600K. Przynajmniej do czasu obniżek $ przez Intela.

 

 

 

To zależy jak na to patrzeć :D

 

W sumie 8700 najbliżej do 3600 6c+12w i podobny zegar.  Cena tylko się nie klei bo intel wypada drożej. Dużo drożej.

 

Z kolei 8600K/9600K są droższe od 3600 i nie mają wątków :) Do tego są odblokowane i kręcą zegarki na ~5.0GHz czyli zupełnie inne podejście niż w 8700 i 3600.

 

 

Skończy się to zapewne tak samo jak było z Pentiumem Aniversary czy wszystkimi starszymi i5k. Cena nie mała a produkt mocno okrojony z funkcjonalności.

 

 

. Cenowo to się w ogóle nie spina. 

Spina się i to jak najbardziej. Chyba już od czasów 8080 kiedy za sprawą inżynierii odwrotnej wyprodukowali klona intela szczerbaty.gif 

Czyli od 1975. Prawie od pół wieku.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta do mnie dotarła, procesora jeszcze nie ma i nie widać, bym miał go szybko otrzymać :E Żeby było śmieszniej, ProLine odpalił promocję z mobasami MSI i gratisowymi pamięciami gdy już nie było żadnego zestawu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='Kaiketsu' date='08 Lipiec 2019 -

 

 

xtreem wysłał procki.

 

A skąd takie info? U mnie cały czas Skierowano do pakowania.

Edytowane przez Pablloo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...