Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Sandały wiecznie żywy. Jak Celerony będą miały 8rdzeni i 16 wątków to wciąż będzie za słaby i za drogi.

 

Do obierania ziemniaków to nawet Core 2 Duo się dobrze nadaje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CinbenchuR20 na R5 3600 występuję throttling ze względu na limity mocy.

Ryzen Master pokazuje limit CPU 88W na czerwono i taktowanie spada do 3825-3850Mhz i napięcie do 1.225v.

Wynikc CBR20 - 3460pkt. Wyżej niż R7 1700 na stocku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W CinbenchuR20 na R5 3600 występuję throttling ze względu na limity mocy.

Ryzen Master pokazuje limit CPU 88W na czerwono i taktowanie spada do 3825-3850Mhz i napięcie do 1.225v.

Wynikc CBR20 - 3460pkt. Wyżej niż R7 1700 na stocku ;)

w CB wali limitem juz ? nie da sie tego obejsc ?

 

ile w geeku wykreci na singlu MaX maksow ?

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CinbenchuR20 na R5 3600 występuję throttling ze względu na limity mocy.

Ryzen Master pokazuje limit CPU 88W na czerwono i taktowanie spada do 3825-3850Mhz i napięcie do 1.225v.

Wynikc CBR20 - 3460pkt. Wyżej niż R7 1700 na stocku ;)

 

A jak temperatura sekcji? B450 tomahawk na ryzenie 2700 maks 92c na vrm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważam te modele:

Asus PRIME X470-PRO 629zł - odradzana, ale wybór kusi przez zaufanie marki, 6 fazowy VRM i lepszy kodek dźwięku

Msi B450 TOMAHAWK 429zł - odstrasza mnie gorszy kodek dźwięku i VRM mnie nie przekonuje

Msi B450 GAMING PRO CARBON AC 599zł - teoretycznie ma wszystko, co prawda wifi to miły dodatek, ale nie mus :)

Teoretycznie wszystkie powinny uciągnąć mocniejsze ryzeny, ale jak to w praktyce wygląda? Warto z tych trzech wziąć gaming pro carbon?

ja biorę MSI gaming pro carbon ac. sekcja vrm lepsza niż w tomahawku, dodatkowo wifi i trochę lepszy dźwięk.

Wszystkie mają VRMy na tym samym poziomie wystarczające do podkręcania 2700X. 3900X ciągnie mniej prądu niż podkręcony 2700X. Lepszy dźwięk zauważysz mając profesjonalne słuchawki i czułe uszy. Tyle że posiadając powyższe lepiej zainwestować w zewnętrzną kartę na pcie.

A powiedzcie mi jak to jest bo nie czaje . AMD i sklepy do ryzena 3900x podaja zegar Boost 4.6 ghz a wszedzie w testach chodzi na okolo 4.3 ghz to jak to jest ze AMD odstawia takie przeklamanie czy jak ?

Boost jest na 1 rdzeniu, nie na wszystkich. To raz. Dwa - przez skopane BIOSy procki nie osiągają nawet tego.

Mimo to podswiadomie cos mi podpowiada aby dolozyc i wziac 3700X na plycie z B450. :D Tudziez najwiekszy problem to aktualizacja BIOS aby ten CPU w ogole ruszyl.

Bierzesz płytę z Flashbackiem i aktualizujesz sam, bez procka.

Test R3600 vs 9600K, bez niespodzianek, cena/wydajność R3600 jest górą

Na stocku. Po podkręceniu 9600K jest już wyraźnie wydajniejszy w grach. Tylko w grach, ale to się najbardziej liczy na rynku entuzjastów.

Tak tylko kolejny Ryzen to tylko zmiana procesu na 7nm+ więc nie oczekiwałbym szału. Różnica pewnie jak pomiędzy 1gen i 2 gen.

7nm EUV sporo się rózni od zwykłych 7nm, dostajesz +15% "do wszystkiego" plus jest tańszy w produkcji. Poza tym nie wiadomo czy nie będzie jakichś usprawnień w architekturze bo nie mówimy o Zen 2+ tylko Zen 3.

Ale do końca lipca jeszcze wytrzymam, nad RAMem za bardzo się nie zastanawiałem i wstępnie w koszyku mam te Crusiale https://www.x-kom.pl/p/481896-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3200mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl16-2x8gb.html.

Na Morelach te kości kosztują 349zł, wersja 3000CL15 kolejne 10zł mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam,

chciałbym się dowiedzieć od nowych użytkowników Ryzenów 3XXX, oraz płyt z chipsetem B450 - jak wygląda sprawa wsparcia dla Windows 7?

Nie ma większych problemów z działaniem? Nie chciałbym przesiadać się po zmianie platformy na W10.

Chodzi szczególnie o płyty takie jak MSI Tomahawk.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez Keeper1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na stocku. Po podkręceniu 9600K jest już wyraźnie wydajniejszy w grach. Tylko w grach, ale to się najbardziej liczy na rynku entuzjastów.

 

Zawsze to kwestia ceny. 9600K ma rację jakiegokolwiek bytu tylko pod OC obecnie, bo zestaw mobo+ram+cpu w przypadku 9600k pod oc to dobre 800+1050+ chłodzenie = ~2000 zł, gdy zestaw R5 3600 z takimi samymi ramami to obecenie ~1440 zł na przecenie w xtreem. 600 zł różnicy za możliwości 9600K i to tylko po oc w grach to raczej kiepski deal. 9600K po oc to może 15% więcej wydajności w grach i 15% mniej w reszcie, w 1440p różnica zaciera się pewnie do kilku procent, lepiej więc te 600 zeta przeznaczyć na jak najmocniejsze gpu. :thumbup:

Edytowane przez Blurey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam,

chciałbym się dowiedzieć od nowych użytkowników Ryzenów 3XXX, oraz płyt z chipsetem B450 - jak wygląda sprawa wsparcia dla Windows 7?

Nie ma większych problemów z działaniem? Nie chciałbym przesiadać się po zmianie platformy na W10.

Chodzi szczególnie o płyty takie jak MSI Tomahawk.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Wsparcie wygląda tak

https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

 

Obstawiam że będzie działać skoro Threadrippery również działają bez problemu na win7 pomimo tego że są w sekcji "Windows® 10 only for". AMD znowu ściemnia...

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie mają VRMy na tym samym poziomie wystarczające do podkręcania 2700X. 3900X ciągnie mniej prądu niż podkręcony 2700X. Lepszy dźwięk zauważysz mając profesjonalne słuchawki i czułe uszy. Tyle że posiadając powyższe lepiej zainwestować w zewnętrzną kartę na pcie.

 

Boost jest na 1 rdzeniu, nie na wszystkich. To raz. Dwa - przez skopane BIOSy procki nie osiągają nawet tego.

 

Bierzesz płytę z Flashbackiem i aktualizujesz sam, bez procka.

 

Na stocku. Po podkręceniu 9600K jest już wyraźnie wydajniejszy w grach. Tylko w grach, ale to się najbardziej liczy na rynku entuzjastów.

 

7nm EUV sporo się rózni od zwykłych 7nm, dostajesz +15% "do wszystkiego" plus jest tańszy w produkcji. Poza tym nie wiadomo czy nie będzie jakichś usprawnień w architekturze bo nie mówimy o Zen 2+ tylko Zen 3.

 

Na Morelach te kości kosztują 349zł, wersja 3000CL15 kolejne 10zł mniej.

 

Płyta która mnie interesuje nie ma takiej opcji, niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

w CB wali limitem juz ? nie da sie tego obejsc ?

Znalazłem rozwiązanie problemu.

Za limit mocy odpowiada Precision Boost, który w przypadku R5 3600 ma limit na 88W.

Ustawienie ręczne taktowania za pomocą Ryzen Masters i podniesienie limitu do 150W i procesor trzyma sztywno 4.2Ghz 1.33v ale temperatura na Boxie od R7 1700 w teście CBR20 przekracza już 80C :E

 

ile w geeku wykreci na singlu MaX maksow ?

To jest domyślne ustawienie.

2rpb7ls.png

 

A jak temperatura sekcji? B450 tomahawk na ryzenie 2700 maks 92c na vrm.

Na R5 3600 podczas całego przelotu Cinebench sekcja łapie 47C :E

Na R7 1700 podczas całego przelotu sekcja łapie 63C.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak temperatura sekcji? B450 tomahawk na ryzenie 2700 maks 92c na vrm.

Sam mierzyłeś te 92st na Tomahawku? Coś strasznie wysoko, u mnie na Ryzen 1700 OC 4Ghz nie przekracza w stresie 65st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Do obierania ziemniaków to nawet Core 2 Duo się dobrze nadaje :D

 

A do cinebencha min r5 3600, to moja ulubiona gra :D

 

"Trolling master race :E"

 

Sandały wiecznie żywy. Jak Celerony będą miały 8rdzeni i 16 wątków to wciąż będzie za słaby i za drogi.

 

Też bym się wpieniał na Twoim miejscu, i7 8700k kosztował krocie, teraz wylewasz żale.

 

PS. Żeby nie było, proc bardzo fajny, nadawał by się na wymianę za staruszka bo przyrost mocy konkretny :)

 

Kto wie, jak sprzedam dobrze to może i zakupię.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W CinbenchuR20 na R5 3600 występuję throttling ze względu na limity mocy.

Ryzen Master pokazuje limit CPU 88W na czerwono i taktowanie spada do 3825-3850Mhz i napięcie do 1.225v.

Wynikc CBR20 - 3460pkt. Wyżej niż R7 1700 na stocku ;)

Ciekawe jakby było po jakimś OC ale w biosie na MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do cinebencha min r5 3600, to moja ulubiona gra :D

 

"Trolling master race :E"

 

Panie z czym tutaj do ludzi... Do Cinebencha bez 3950X nawet nie warto podchodzić 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakby było po jakimś OC ale w biosie na MSI.

Limit jest ze względu na Precision Boost Oveerdive. Trzeba taktowanie przełączyć w manual i podnieść limit - wtedy nie zrzuca taktów ale przy sztywnym 4.2Ghz 1.33v w teście CBR20 temperatura przekracza 80C na chłodzeniu z R7 1700 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na Morelach te kości kosztują 349zł, wersja 3000CL15 kolejne 10zł mniej.

Właśnie sobie złożyłem obrazowo dwa koszyki w obydwóch sklepach i 70zł na pamięciach, 50zł na B450 Tomahawk na korzyść morele, tylko zamówienia na 3700X na morelach nie można złożyć.

 

Zastanawiam się z drugiej strony nad tą promocją z X570. Za B450 Tomahawk + wspomniane Crusiale wychodzi 748zł.

 

Przy tej promocji za nie wiele więcej (799zł/845zł) mamy płytę X570 i pamięci gratis. Może taki MSI X570-A PRO lub X570 GAMING PLUS z tymi gratisowymi RAMami HyperX będzie lepszym wyborem, niż Tomahawk B450 + te Crusiale, do nie kręconego R7 3700X :hmm:

 

@Belliash nie miałeś takich pomysłów :question:;)

 

15140_plytynowe_tresc.png

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta promocja się zakończyła :E Masz zero zestawów, do czego sam się przyczyniłem, bo dzisiaj mobo rejestrowałem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztywne 4.2Ghz na wszystkich wątkach

2cp2jqs.png

 

Wynik lepszy od R7 1700@ 3.7Ghz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym się dowiedzieć od nowych użytkowników Ryzenów 3XXX, oraz płyt z chipsetem B450 - jak wygląda sprawa wsparcia dla Windows 7?

Nie ma większych problemów z działaniem? Nie chciałbym przesiadać się po zmianie platformy na W10.

Chodzi szczególnie o płyty takie jak MSI Tomahawk.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Było pisane wcześniej - nie ma problemów z działaniem systemu czy wydajnością, ale porty USB obsługiwane przez CPU będą niedostępne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta promocja się zakończyła :E Masz zero zestawów, do czego sam się przyczyniłem, bo dzisiaj mobo rejestrowałem :lol2:

Ty cwaniaczku, szkoda :E A co Ty tam brałeś ciekawego ? Przesiadasz się z 8700K (jak dobrze pamiętam) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jest szansa, że MSI ogarnie(kiedyś) biosy pod starsze płyty x470 b450

 

Keagel

Sorry to hijack but it seems like this is the only place we can actually contact people who know what they're talking about. Do you know if there is an intent/a possibility that there will be a future BIOS for Zen 2 stripped of the Zen 1 and Zen + code, allowing us to get back the fully featured Click5 BIOS?

 

MSI_DavY

It is planned, however the current priority is rolling out the GSE Lite BIOS to compatible motherboards.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jest szansa, że MSI ogarnie(kiedyś) biosy pod starsze płyty x470 b350

Na pewno ogarną, szkoda tylko, że ta premiera 7 lipca zaskoczyła ich jak zima drogowców co roku :E

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztywne 4.2Ghz na wszystkich wątkach

2cp2jqs.png

 

Wynik lepszy od R7 1700@ 3.7Ghz :E

Daj jeszcze wyniki z FlopsCPU to uzupełnię tabelkę o Zen2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mierzyłeś te 92st na Tomahawku? Coś strasznie wysoko, u mnie na Ryzen 1700 OC 4Ghz nie przekracza w stresie 65st.

 

2700 na 1.38V 30min prime 95 również VRM miał 90 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...