Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

jeśli ktoś zamawiał 3900X w Sferis to delikatnie mówiąc lecą w ****

mimo, że od niedzieli procki niby na stanie i dostępne, a po tym jak w niedziele zamówiłem było info, że we wtorek będzie u mnie,

to właśnie tam dzwoniłem i powiedzieli że procki będą w przyszłym tygodniu........

a na stronie dalej, że mają je na stanie....

delikatnie mówiąc niepoważne,

ktoś wie gdzie są 3900X aktualnie dostępne?

https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-9-3900x-ryzen-9-3900x-100-100000023box-3800-mhz-min-4600-mhz-max-am4-p636448

Świetna odpowiedź :E

Edytowane przez dario_t

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciezko jednoznacznie ocenic.

Biorac pod uwage wydajnosc/koszt najbardziej oplaca sie chyba 2700 lub 3700X. Osobiscie optuje za tym drugim. Wydajnosciowo pomiedzy nimi jest juz przepasc, cenowo zreszta podobnie. Oczywiscie jezeli ktos sklada kompa glownie do gier to rozsadny wydaje sie takze 3600(X). B450 powinien sobie poradzic z kazdym z nich. TDP nie sa wysokie. Pozostaje kwestia BIOSu, to teraz taka troche chyba loteria. Nie wiadomo do konca czy producenci wypuszcza 1.0.0.3 czy beda czekac np na 1.0.0.4, ktory wyjdzie nie wiadomo kiedy. Kupujac nowa plyte trzeba tez doliczyc kosz aktualizacji BIOSu bo bez najnowszej wersji sie w ogole nie uruchomi. Najgorsze ze producenci nawet nie zaktualizowali listy kompatybilnych pamieci. Nie wiem jak w przypadku kazdej plyty, ale ta co mnie interesuje np. wspiera na krzyz 3 pamieci 3200. I teraz zagwozdka - brac pewniaka 300MHz, czy zaryzykowac jednak 3200MHz...

To mamy te zagwozdki, poczekam spokojnie do końca miesiąca, może jeszcze coś się wyjaśni, dzięki za odpowiedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przecież X-kom praktycznie nic nie ma na stanie, wszędzie napisali żeby pytać o termin dostawy. :E

Wychodzi na to że Sferis też bezpodstawnie się przechwalało i albo wcale nie mieli albo po kilka sztuk które się na pniu sprzedały w pierwszych godzinach.

Jedynym realnie dostępnym, w sporych ilościach, jest Ryzen 3600.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Świetna odpowiedź :E

Zamówiłem w X-kom w niedziele 3700X, a w Poniedziałek rano zmieniłem na 3900x. Poinformowali mnie przy tej zmianie ze procesory powinny wjechać na ich magazyn centralny w środę i zostaną na czwartek rozesłane go punktów odbioru.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kilka procent udziałów w rynku pewnie AMD przejmie. Niedawno na steamie AMD miało 17% udziałów w tamtym miesiącu. 100% konsol i ze 20 procent PC i pewnie zacznie się opłacić robić optymalizacje pod sprzęt AMD. Czym więcej się sprzeda tym sprzęt i Biosy będą bardziej dopracowane.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

3900x wysłany także już tylko czekam jutro na odbiór :P

// chyba się za wcześnie ucieszyłem znowu mi się status zamówienia zmienił.. nie tylko w Polsce jest lipa z 3900

Edytowane przez dawidoxx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To mamy te zagwozdki, poczekam spokojnie do końca miesiąca, może jeszcze coś się wyjaśni, dzięki za odpowiedź ;)

Ja nie mam takiego komfortu. Potrzebuje cos w koncu kupic.

Ktos tutaj mial plyte GB z B450 i nowym Ryzenem. Mam nadzieje ze nieldugo napisze cos wiecej, jak sie sprawuje z BIOSem F40 i wtedy pewnie sie zdecyduje. Wkoncu tez celuje w plyte Gigashita :) Wieksza zagwozdke mam z pamieciami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie mam takiego komfortu. Potrzebuje cos w koncu kupic.

Ktos tutaj mial plyte GB z B450 i nowym Ryzenem. Mam nadzieje ze nieldugo napisze cos wiecej, jak sie sprawuje z BIOSem F40 i wtedy pewnie sie zdecyduje. Wkoncu tez celuje w plyte Gigashita :) Wieksza zagwozdke mam z pamieciami.

Teoretycznie też potrzebuje coś kupić, siedzę teraz na starym laptopie z c2d i 2GB RAMu :E

Ale do końca lipca jeszcze wytrzymam, nad RAMem za bardzo się nie zastanawiałem i wstępnie w koszyku mam te Crusiale https://www.x-kom.pl/p/481896-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3200mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl16-2x8gb.html.

PS. Spodziewałem się większej tragedii cenowej i pierwsze modele X570 od co najmniej 900zł. Pierwszy "zwykły" model X570 w cenie dobrej X470.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie niedługo ceny powędruja w górę.

Ale pewnie już te najgorsze kawałki krzemu z początku procesu 7nm się sprzedały.

wygląda na to że wszystkie są równie kijowe, więc przynajmniej loterii nie będzie :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siedzę na zabytku 3570k+1070 i jeszcze nie jest tak źle, nawet w 1440p.

Komp praktycznie służy tylko do grania, reszta rzeczy typu office i przeglądanie neta pociągnie nawet pentium.

Też długo się zastanawiałem czy kupić tanią płytę np Tomahawk i do tego 3600, czy jednak x570 i coś mocniejszego.

Płytę MSI x470 Gaming plus mam już na półce, jak wczoraj trafiłem na promo MSI z pamięciami to wyszedłem z założenia że te same pieniądze musiałbym wydać na Tomahawka+memki.

Mi się nie pali, poczekam spokojnie aż pamięci dojdą i wtedy zdecyduję który ryzen3, może zdążę dołożyć parę groszy do budżetu.

Jednak jak spojrzeć z trochę innej perspektywy to jak ktoś planuje zestaw na parę lat to celowałbym jednak w nowy chipset. Nie wiadomo tego na pewno czy kolejna generacja to będzie ciągle AM4, ale wtedy PCIE4 może już mieć znaczenie ( nowe grafy ) i ewentualna kompatybilność kolejnych Ryzenów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teoretycznie też potrzebuje coś kupić, siedzę teraz na starym laptopie z c2d i 2GB RAMu :E

Ale do końca lipca jeszcze wytrzymam, nad RAMem za bardzo się nie zastanawiałem i wstępnie w koszyku mam te Crusiale https://www.x-kom.pl/p/481896-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3200mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl16-2x8gb.html.

PS. Spodziewałem się większej tragedii cenowej i pierwsze modele X570 od co najmniej 900zł. Pierwszy "zwykły" model X570 w cenie dobrej X470.

Pamieci spoko, tez je rozwazam, albo HyperX Predator XMP. W obu przypadkach waham sie meidzy 3000 a 3200 :) Tyle tylko ze ja chce kupic 2x16GB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Coś takiego sobie zamówiłem... teraz po przeczytaniu prawie całego wątku, zastanawiam się czy to anulować... Boż :E :E :E :E

Thermal Grizzly Kryonaut 1g 1 29.00 zł

Gigabyte X570 AORUS ELITE 1 929.00 zł

AMD Ryzen 7 3800X 1 1849.00 zł

Razem do zapłaty: 2832.00 zł

post-267627-15626730277032_thumb.jpg

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

DZIĘKI! miałem już zamawiać za 567 zł, a tu proszę bardzo niespodzianka. Ryzen kupiony :)

Widzę, że nie tylko ja wybrałem starszego procka ;)

Dałem dzisiaj 729zł za 2700 w x-kom a w przyszłym roku jak już będą dopracowane biosy dla x370/470 i będzie taka potrzeba to się zrobi upgrade na nowszego Zenka w rozsądnych pieniądzach :)

Także miłej zabawy Panowie, jutro składam kompa, ustawiam co trzeba i zapominam na rok o temacie "RYZEN 3000" :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ma sens brać 3800x ? Ja bym szedł w max 3700x albo iść na całośc i 3900x :E

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ma sens brać 3800x ? Ja bym szedł w max 2700x albo iść na całośc i 3900x :E

A czy było sens brać swego czasu 1800x?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę, że nie tylko ja wybrałem starszego procka ;)

Dałem dzisiaj 729zł za 2700 w x-kom a w przyszłym roku jak już będą dopracowane biosy dla x370/470 i będzie taka potrzeba to się zrobi upgrade na nowszego Zenka w rozsądnych pieniądzach :)

Także miłej zabawy Panowie, jutro składam kompa, ustawiam co trzeba i zapominam na rok o temacie "RYZEN 3000" :thumbup:

A to ja nawet w B450 celuję, teoretycznie większa bieda niż te wymienione przez Ciebie :D Ale uznałem, że MSI Gaming PRO Carbon AC w zupełności wystarczy aby w przyszłości wsadzić nawet 3900x.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

ten 3800x to imho słaby wybór. O płycie się nie wypowiem. 

Edytowane przez ediz4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siedzę na zabytku 3570k+1070 i jeszcze nie jest tak źle, nawet w 1440p.

Komp praktycznie służy tylko do grania, reszta rzeczy typu office i przeglądanie neta pociągnie nawet pentium.

Też długo się zastanawiałem czy kupić tanią płytę np Tomahawk i do tego 3600, czy jednak x570 i coś mocniejszego.

Płytę MSI x470 Gaming plus mam już na półce, jak wczoraj trafiłem na promo MSI z pamięciami to wyszedłem z założenia że te same pieniądze musiałbym wydać na Tomahawka+memki.

Mi się nie pali, poczekam spokojnie aż pamięci dojdą i wtedy zdecyduję który ryzen3, może zdążę dołożyć parę groszy do budżetu.

Jednak jak spojrzeć z trochę innej perspektywy to jak ktoś planuje zestaw na parę lat to celowałbym jednak w nowy chipset. Nie wiadomo tego na pewno czy kolejna generacja to będzie ciągle AM4, ale wtedy PCIE4 może już mieć znaczenie ( nowe grafy ) i ewentualna kompatybilność kolejnych Ryzenów.

Jak już iść tym tokiem to następna generacja(czyli poprawiony zen2) to mało interesujący kąsek bo powoli trza się szykować na DDR5 więc x570 za 1500pln-3000tyś to słaby pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ktos z Was montowal pamieci 3200MHz na plycie Gigabyte z B450 spoza listy wspieranych? Jakies problemy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nowe testy Ryzena 3600 podkreconyt 5,36ghz na Windowsie.

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/13802948

U mnie R5 3600 na domyślnym ustawieniu tyle wypluło.

2rpb7ls.png

Podsumowując R5 3600 + Gigabyte B450M Ds3H - wszystko działa tak jak należy. Z żadnymi problemami na razie się nie spotkałem.

Potencjał pamięci G.Skill Flare X z R5 3600 jest sporo wyższy niż z R7 1700 na tej płycie. Pamięci od strzała działają na 3600 14-14-14-28 1T z ostrymi subtimingami gdzie na R7 1700 pamięci kończyły się na 3400-3466Mhz. Szkoda tylko, że szybsze pamięci i tak osiągają gorsze wyniki w testach AIDA :hmm:

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś takiego sobie zamówiłem... teraz po przeczytaniu prawie całego wątku, zastanawiam się czy to anulować... Boż :E :E :E :E

Thermal Grizzly Kryonaut 1g 1 29.00 zł

Gigabyte X570 AORUS ELITE 1 929.00 zł

AMD Ryzen 7 3800X 1 1849.00 zł

Razem do zapłaty: 2832.00 zł

post-267627-15626730277032_thumb.jpg

To intel niby jest drogą platformą :lol2: :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie R5 3600 na domyślnym ustawieniu tyle wypluło.

Podsumowując R5 3600 + Gigabyte B450M Ds3H - wszystko działa tak jak należy. Z żadnymi problemami na razie się nie spotkałem.

Potencjał pamięci G.Skill Flare X z R5 3600 jest sporo wyższy niż z R7 1700 na tej płycie. Pamięci od strzała działają na 3600 14-14-14-28 1T z ostrymi subtimingami gdzie na R7 1700 pamięci kończyły się na 3400-3466Mhz. Szkoda tylko, że szybsze pamięci i tak osiągają gorsze wyniki w testach AIDA :hmm:

Jak na stock to myślę że świetny wynik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Promka MSI znowu dostępna, właśnie skorzystałem, zostało jeszcze 13 zgłoszeń.

Licznik aktualizowany jest na bieżąco ?

Wygląda, że tak, bo gdy wysłałem zgłoszenie, to liczba się zmniejszyła.

Każdemu zmniejsza licznik, ale według regulaminu powinni przysyłać maila zwrotnego, że otrzymali zgłoszenie.

Nie wysyłają, weryfikują poprawność zgłoszeń według jakichś kryteriów i wywalają zgłoszenia.

Dlatego liczniki wczoraj wracały do wyższych stanów.

Wcale nie ma pewności, że mimo zgłoszenia jest się w kolejce.

Edytowane przez tekkno

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To intel niby jest drogą platformą :lol2: :lol2: :lol2:

Tylko on tu pewnie jeszcze wsadzi i 4 generację. A na Intelu bedziesz musiał zmienić płyte. Pozatym dostał chłodzenie za które na intelu musiał byś dopłacić. Wzią droższa płytę a mógł wziąć z poprzedniej generacji i by było jeszcze taniej.

Mam wrażenie że to z ciebie trzeba się pośmiać że jesteś taki zaślepiony. :E

Obejrzy sobie z filmiku wychodzi że Ryzen może być nawet połowę tańszy od Intela w extremalnym przypadku nawet więcej.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi