Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

co w przypadku polityki wydawniczej intela nie ma miejsca (bo platformy żyją krótko).

przynajmniej nie maja problemów z wysiepaniem funkcji z biosu, ciekawe jak AMD dobiera co wyciąć a co zostawić, pewnie rzucają kostka :E

Wszyscy mają Rysia 3000, mam i Ja :E

https://i.imgur.com/UJBW1FKh.jpg

duzy jak na rysia :P

ale teraz będziesz miał branie na imprezach, wsadzasz rysia w kieszeń i idziesz się bawić :E

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszyscy mają Rysia 3000, mam i Ja :E

UJBW1FKh.jpg

Jak tam msi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo to jest wielka bzdura ta cała przyszłościowość, szczególnie w przypadku Ryzenów. Tutaj wręcz mokrą szmatą po gębie dostali wszyscy ci co nakupowali "na przyszłość" 1700 wzwyż za 1700-2500 na premierę. No z czym zostali po niemal 2,5 roku? Z prockiem, który warty nie jest nawet 500zł, który w grach przegrywa z 8400/9400f za 650pln, a "martwy" i "nieprzyszłościowy" 8700 za 1300 póki co przeżywa całe AM4 oferując ciągle wyższą wydajność. A to był podstawowy argument, że kupują do gier na przyszłość. Na koniec liść od samego AMD w postaci 3600, który pokazał ile warte są ryzeny 1xxx/2xxx i z jaką przyszłością przyszło im się zderzyć ;) Pisano jeszcze bzdury o "taniej" platformie, ze spadkiem wartości w niecałe 2 lata o 70%. A magiczne ukryte moce tak jak nie były tak nie będą uwolnione ;)

Jeszcze kuriozalniej wygląda ta przyszłość jak ludzie wymieniają teraz 8/16 na 6/12... bo jest szybciej :D

Chyba najsensowniejszy post jaki przeczytałem w tym wątku. Gość dobrze pisze, dać mu wódki :)

Przyszłościowy sprzęt nie często się zdarza, ale jeszcze rzadziej udaje się przewidzieć w dniu jego premiery że takim się okaże.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ASRock B450M PRO4

+

BALLISTIX Sport LT 16GB 3000MHz CL15

+

AMD RYZEN 5 3600 3.6 - 4.2GHz

Za 1409 zeta, z kuponem, wychodzi 750 zł za sam procesk w końcu pora pożegnać starucha I5 750. :E

Było czekane, bo się człowiek nie śpieszył, ale 4 gb ddr3 1600 mhz, trudno pracująca już msi p55 gd65 i ten procek już daje we znaki, myślę, że idealny moment z tą promocją w xtreem był na wymianę platformy. Asrock ma bdb opinie i kręci 2700X aż miło, więc i za rok wymiana 3600 na 3700x będzie raczej bezbolesna i na tym pozostane na kolejne 5-6 lat. :E

Edytowane przez Blurey

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wypisał same fakty, tzw. "przyszłościowe" zakupy w przypadku AMD to jakaś pomyłka i lepiej kupić tego 3600

"Przyszłościowe" zakupy zawsze były pozbawione sensu, o ile była konkurencja i był rozwój. Pierwszym komputerem było u mnie Atari 130XE (przyszłościowe podwojenie pamięcie w stosunku do 65XE), nim to 130 kb "rozwineło skrzydła", to już było 1040STFM (zamiennie z amigą 500). I to tak leciało aż do czasów core. Pomyłką było każde "przyszłościowe", bo 2-3 lata i wydajmość wzrastała często kilkukrotnie. Gdy kupowałem wspomniane P75, to ok połowę średniej pensji dopłaciłem (ostatni raz) "przyszłosciowo" do płyty, by mogła przyjmować do P150 (lub coś koło tego). Nim to P75 dożyło wieku, który mają obecne 4470k, to już były PIII z zegarami w okolicach 500 MHz (po drodze świetne i tanie AMD K5), "przyszłosciowa" płyta wylądowała na śmietniku. Jaki to był skok, to nie wytłumaczy nikomu, kto PC-ty zna z ostatnich 10-15 lat.

Ostatnie ok 10 lat, gdzie Intel miał praktycznie monopol, to wyłącznie anomalia i zastój w rozwoju. To, że 5 letnie CPU ma bardzo dobrą wydajność na tle współczesnych, oraz dobrze trzyma cenę, jest wyłącznie anomalią. To, co zaczyna robić AMD, jest swoistym powrotem do normalności. "Przyszłościowy" zakup to powtarzam - anomalia i zastój. Jeśli świetny dwa lata temu R1700 dzisiaj siedzi tam, gdzie siedzi, to znaczy AMD odwaliło kawał swietnej roboty, a nie że był to zły cep/zakup.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najwidoczniej AMD zależało na popchaniu premiery do przodu, nawet kosztem bezsensownych cen płyt "startowych".

Pewnie czekanie na amedię aż skończą A520/A550 nie wchodziło w grę, wypuszczenie nowych procesorów bez płyt (a więc i braku faktycznej obsługi PCIe 4.0) tym bardziej.

Pewnie tak, ale jednak ceny chipsetów to był wybór biznesowy. No chyba, że faktycznie inaczej im się nie kalkulowało sprzedawać tych chipsetów biorąc pod uwagę, że x570 to ponoć cIOD, a więc może mieć w krzemie wiele zbędnych elementów (kontroler pamięci, dwa wysokowydajne łącza IF...).

Takie wnioski skąd? Nawet na niektórych płytach X570 które nie dzielą linii procesora na 8+8 można znaleźć re-timery. Coś jednak jest na rzeczy.

No i pytanie na ile ta blokada faktycznie jest sztuczna? Dysponujemy jakimś konkretnym researchem na ten temat już teraz?

Można było zostawić w tej kwestii swobodę producentom. Stawiam dolary przeciw orzechom, że przed końcem przyszłego roku zobaczymy paździerzowe płyty z A520 czy tam H410 z PCIe 4.0 przynajmniej dla grafiki ;)

Mieli do roboty biosy pod nowe płyty, a i tak niedługo zabiorą się za prace nad płytami z resztą chipsetów serii 500.

Musi być jakiś naturalny motywator do zakupu nowych płyt, niestety.

Wsparcie starych płyt to teraz element który jest kulą u nogi i zauważalnym kosztem dla producentów płyt. Gdyby mogli, to najlepiej by nie wspierali serii 300 w ogóle, bo AMD tego nie wymaga. No ale skoro chociaż jeden się podejmuje, to reszta też musi, bo inaczej wizerunkowo straci. Przez to idą czas i fundusze na coś, co w przypadku polityki wydawniczej intela nie ma miejsca (bo platformy żyją krótko).

I oby tak się stało. Choć szczerze mówiąc najbardziej odpowiadał mi model Intela z tick-tock kiedy to jeszcze jakoś działało (od Core 2 do Ivy Bridge włącznie), czyli gwarancja że na jedną podstawkę dostaniemy jeszcze die shrink z bardzo dobrym wsparciem i basta (zmiana podstawki).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To, co zaczyna robić AMD, jest swoistym powrotem do normalności. "Przyszłościowy" zakup to powtarzam - anomalia i zastój. Jeśli świetny dwa lata temu R1700 dzisiaj siedzi tam, gdzie siedzi, to znaczy AMD odwaliło kawał swietnej roboty, a nie że był to zły cep/zakup.

Dokładnie. Ludzie nie kumają, że bardzo szybka utrata na wartości w sprzęcie komputerowym to coś bardzo dobrego i to zawsze było do momentu anomalii zwanej sandy bridge po zen serii 1000.

Edytowane przez Blurey

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przynajmniej nie maja problemów z wysiepaniem funkcji z biosu, ciekawe jak AMD dobiera co wyciąć a co zostawić, pewnie rzucają kostka :E

duzy jak na rysia :P

ale teraz będziesz miał branie na imprezach, wsadzasz rysia w kieszeń i idziesz się bawić :E

Z twoich gadek wynika że to jednak na Intela jest największe branie na Imprezach.

Bierzesz go ze sobą z tymi 5 chłodnicami >??

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jedziecie po tym R7 1700 jakby to był już kompletny złom :E Nie rozumiem tego hejtu, co mu brakuje? Przeglądarka na nim zacina? YT w 720p tnie? Gry się nie chcą uruchamiać? :hmm: Jestem "Intelowcem" no ale sorry, tak kopiecie tego 1700 że nawet jak jest z obcego obozu, to muszę go wziąć w obronę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na jakiej płycie będziesz go męczył? :)

Crosshair VI Hero X370 (używka za 510zł), prawdopodobnie z BIOSem 7106 z 05 lipca.

Nie zmieniam płyty, bo chcę przetestować prawdomówność AMD o wsparciu starszych modeli płyt.

Mam oczywiście nadzieję na otrzymanie identycznych rezultatów co na nowszych i droższych X470 oraz X570.

Po czasie planuję wymianę na model wyżej, czyli Crosshair VII Hero X470, a na starszym zostawić sobie obecnego R7 1700 @ 4GHz.

Wsparcie nowego PCIe 4.0 ma być dostępne już na C6H X370, na co wskazują informacje od użytkowników z zagranicy.

O wszystkim oczywiście będę informował na bieżąco, jak tylko otrzymam nowego procka.

R5 3600@ 4.2Ghz + Gigabyte B450M DS3H (269zł) + 3600Mhz 14-14-14-28 1Thttp://i65.tinypic.com/2yudj5k.png

Bardzo podoba mi się ten Single Core :)

I tak właśnie planowałem ustawić pamięci u siebie.

Do ilu je voltowałeś na tych ustawieniach?

A i dzięki za teścik ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo to jest wielka bzdura ta cała przyszłościowość, szczególnie w przypadku Ryzenów. Tutaj wręcz mokrą szmatą po gębie dostali wszyscy ci co nakupowali "na przyszłość" 1700 wzwyż za 1700-2500 na premierę. No z czym zostali po niemal 2,5 roku? Z prockiem, który warty nie jest nawet 500zł, który w grach przegrywa z 8400/9400f za 650pln, a "martwy" i "nieprzyszłościowy" 8700 za 1300 póki co przeżywa całe AM4 oferując ciągle wyższą wydajność. A to był podstawowy argument, że kupują do gier na przyszłość. Na koniec liść od samego AMD w postaci 3600, który pokazał ile warte są ryzeny 1xxx/2xxx i z jaką przyszłością przyszło im się zderzyć ;) Pisano jeszcze bzdury o "taniej" platformie, ze spadkiem wartości w niecałe 2 lata o 70%. A magiczne ukryte moce tak jak nie były tak nie będą uwolnione ;)

Jeszcze kuriozalniej wygląda ta przyszłość jak ludzie wymieniają teraz 8/16 na 6/12... bo jest szybciej :D

W przypadku sprzętu nie ma czegoś takiego jak przyszłościowość - np. taki rysiek 1600 nie był na szczycie i magicznie nigdy nie wskoczy już na top wykresów FPS w grach w raz z p pojawianiem się co raz to nowszych modeli. Za to sprzęt z tamtego czasu może zdecydowanie lepiej przetrwać próbę czasu od innego modelu (np. ryzen 5 i 7 vs 4 jajkowe i5). Sam czuję ten ból posiadając i5 7600K, gdzie przy ogrywaniu nowszych tytułów mam często stuttering, nie pomaga nawet wysokie OC, czego na 100% nie doświadczył jeśli bym zaczekał na ryśki.

Oczywiście jeśli chcemy mięć topową wydajność w giercowaniu tu i teraz, to brał bym intela.

Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić na platformie, biorąc niedoskonałości 3gen ryzena, to na tę chwile ryż jest nieco lepszym wyborem.

Stawiam że mimo niższej wydajności w grach 12-jajcowiec na pewno przetrwa lepiej próbę czasu od i7 9700 i i9 9900K.

Wybór procka jak by się nie patrzeć jest nie łatwym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jedziecie po tym R7 1700 jakby to był już kompletny złom :E Nie rozumiem tego hejtu, co mu brakuje? Przeglądarka na nim zacina? YT w 720p tnie? Gry się nie chcą uruchamiać? :hmm: Jestem "Intelowcem" no ale sorry, tak kopiecie tego 1700 że nawet jak jest z obcego obozu, to muszę go wziąć w obronę :)

Dla nich niema przecież nic innego poza grami.

Mimo że ryśki we wszystkim radzą sobie lepiej od Intela a tylko w grach są kilka procent słabsze a przy tym dużo tańsze to nieważne bo ważne jest w grze te 5 procent więcej nieważne jakim kosztem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo podoba mi się ten Single Core :)

I tak właśnie planowałem ustawić pamięci u siebie.

Do ilu je voltowałeś na tych ustawieniach?

W biosie ustawione jest na 1.43v

Po czasie planuję wymianę na model wyżej, czyli Crosshair VII Hero X470, a ...

… a już myślałem, że sprzedasz płytę :cool:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tu jest poruszony ciekawy temat kazdy kto mam słabsza kartę graficzną jak RTX 2080 albo gra w większych rozdzielczościach jak full HD powinien to obejrzeć bo wygląda na to że dużo osób tego nie rozumie.

To zależy w co się gra. W typowych FPS-ach, tomb raiderach itp. grach to może nie mieć znaczna. W tych grach się mało dzieje po za efektami specialnymi. Sytuacja zmienia się jednak o 180° w strategiach i MMORPG co już nie jest poruszane w testach a taki Black Desert potrafił wykorzystać 16 wątków i zarznąć 8 już 2 lata temu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na asrocku b350 fatal1ty k4 ryz 3600x lata bez problemu ale mam problemy z pamiecami bo chodza tylko na 3066cl16 a wczesniej z ryzem r5 1600 na 3400cl16 latały od strzała.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

… a już myślałem, że sprzedasz płytę :cool:

To całkiem nieźle.

U siebie postaram się dobrać tak ustawienia, żeby max 1.4v do 24/7 zapodać.

A co, chciałbyś odkupić? :D

Już nie raz pisałem, że od paru lat już nie sprzedaję swojego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już nie raz pisałem, że od paru lat już nie sprzedaję swojego sprzętu.

co z nim robisz zatem? :cool:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niezła przepaść prawie 50% w Anno w teście u Liptona.

Tak wiem, w tą grę aby komfortowo grać nie trzeba 100+ fps, ale to pokazuję, że jeszcze gdzieś tutaj czegoś czasami brakuję.

@Lipton jak to czytasz to kiedyś jak miałbyś czas zerknąć na wydajność najnowszych ryzenów w frostpunk, ale przy mieście ~600+ osób starsze ryzeny tam ładnie wymiękały, ciekawe na jaką poprawę można liczyć na serii 3000

aKQDRnB.png

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurcze, włożyłem R5 3600 i mi jednej kości pamięci nie widzi.

Jak włożyłem tą której nie widzi, to nie ładuje systemu.

Moduł mi zdechł? :o

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak to ustawione? Przecież w tym biosie da się tylko offset ustawiać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

DDR5 za rogiem kto ma kase to wezmie ryszarda zen2 5,7 itd. Kto mysli wezmie ryska 1600,2600 za grosze i lepiej na tym wyjdzie.Bo za 1250 ma proca mobo i 16GB ram.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi