Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam dylemat co do wyboru dwóch płyt na x570 a mianowicie Msi a pro oraz gigabyte gaming x. Co do drugiej nie wiem jak z wentylatorkiem czy grafa nie zasloni, oglądałem filmik gdzie koleś chwalił sekcje zasilania zaś niepodobalo mu sie chlodzenie sekcji. Msi chwalil dobre chlodzenie sekcji zaś o samej sekcji niewypowiadal sie w superlatywach ale i nie kryttkował. Prosiłbym o poradę. Dziękuję

MSI Gaming Plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam dylemat co do wyboru dwóch płyt na x570 a mianowicie Msi a pro oraz gigabyte gaming x. Co do drugiej nie wiem jak z wentylatorkiem czy grafa nie zasloni, oglądałem filmik gdzie koleś chwalił sekcje zasilania zaś niepodobalo mu sie chlodzenie sekcji. Msi chwalil dobre chlodzenie sekcji zaś o samej sekcji niewypowiadal sie w superlatywach ale i nie kryttkował. Prosiłbym o poradę. Dziękuję

Nie lepiej kupić płytę na x470, zaoszczędzić prawie 1000zł i kupić porządne pamięci? Chyba, że zależy Ci na pcie4.0 albo ładujesz 12/24. Ja mam 3700x na Asus prime pro i po 6h occt linpack sekcja miała 73C. Moim zdaniem x570 się nie opłaca. To jest czyste zdzierstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kupić płytę na x470, zaoszczędzić prawie 1000zł i kupić porządne pamięci? Chyba, że zależy Ci na pcie4.0 albo ładujesz 12/24. Ja mam 3700x na Asus prime pro i po 6h occt linpack sekcja miała 73C. Moim zdaniem x570 się nie opłaca. To jest czyste zdzierstwo.

 

 

1000pln zaoszczędzić? Dobre płyty na x470 to od ~700pln, x580 wydające się na przyzwoite można kupić od ~1-1.2k pln. Jedynie ten mały pierdzik bzyczek trochę tam nie pasuję :E

 

I do tego, jest na dzień dzisiejszy? Czy jest jakakolwiek płyta na x470 gdzie mamy 100% pewność, że aktualizacje biosów będą wydawane na bieżąco wraz z kolejnymi wersjami AGESA i te płyty nie będą sprawiały problemów z OC, czy działaniem XMP ramów?

Sam na premierę myślałem aby się pobawić nowym ryzenem, ale jak zacząłem czytać jaki jest młyn i beta testy to normalnie na miesiąc-dwa wrzucam na luz :E, aż się okaże co faktycznie warto kupić i czym się pobawić.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten cyrk z biosami to czasem nie jakiś wałek by wymusić kupowanie płyt po absurdalnych cenach(x570) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem sobie na wstrzymanie przy obecnej dostępności z 3900x. Doszła dzisiaj 2080 ti więc żeby się nie nudziła czekam na 3700x a potem zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

W kakalnice niech sobie wsadzą :Ddo chwili wyczerpania zapasów

 

To samo zrobili z pamięciami ;) pamięci było 50 zestawów hehehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000pln zaoszczędzić? Dobre płyty na x470 to od ~700pln, x580 wydające się na przyzwoite można kupić od ~1-1.2k pln. Jedynie ten mały pierdzik bzyczek trochę tam nie pasuję :E

 

I do tego, jest na dzień dzisiejszy czy jest jakakolwiek płyta na x470 gdzie mamy 100% pewność, że aktualizacje biosów będą wydawane na bieżąco wraz z kolejnymi wersjami AGESA i te płyty nie będą sprawiały problemów z OC, czy działaniem XMP ramów?

Sam na premierę myślałem aby się pobawić nowym ryzenem, ale jak zacząłem czytać jaki jest młyn i beta testy to normalnie na miesiąc-dwa wrzucam na luz :E, aż się okaże co faktycznie warto kupić i czym się pobawić.

Myślę, że w przypadku mojej płyty nowa agesa to kwestia dni. Już na 1.0.0.2 nie ma problemów z oc. Pamięci poszły z 3200cl15 na 3400 15 15 15 32 60, pbo działa świetnie i trzyma stabilny boost. Jak dla mnie dokładnie do x570 jest bez sensu, chyba, że ktoś chce pcie4.0. No i moja płyta to wydatek rzędu 600zł. Akurat zostanie na dobre pamięci:)

Edytowane przez henryk nowak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to tradycyjna nieudolność AMD.

Nie AMD, a raczej nie tylko AMD. Producenci zamiast początkowo skupić się na kilku modelach serii 400 a potem sukcesywnie, w oparciu o doświadczenia przechodzić do kolejnych modeli to naraz chcieli zadowolić wszystkich. Zespoły testowe nie są z gumy, nie rozciągną, nie namnożą jak "dzieciaki z 500+" by w krótkim czasie zapewnić pełne wsparcie dla całego segmentu płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie AMD, a raczej nie tylko AMD. Producenci zamiast początkowo skupić się na kilku modelach serii 400 a potem sukcesywnie, w oparciu o doświadczenia przechodzić do kolejnych modeli to naraz chcieli zadowolić wszystkich. Zespoły testowe nie są z gumy, nie rozciągną, nie namnożą jak "dzieciaki z 500+" by w krótkim czasie zapewnić pełne wsparcie dla całego segmentu płyt.

nic dodać nic ująć taka kolej rzeczy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenixsuple Tak mocno się różni ta płyta od tych tańszych co podałem ? Nie ma z nią problemów, sekcja zasilania jak i chłodzenie lepsze? Wiatraczek dobrze usytuowany i nie przeszkadza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie AMD, a raczej nie tylko AMD. Producenci zamiast początkowo skupić się na kilku modelach serii 400 a potem sukcesywnie, w oparciu o doświadczenia przechodzić do kolejnych modeli to naraz chcieli zadowolić wszystkich. Zespoły testowe nie są z gumy, nie rozciągną, nie namnożą jak "dzieciaki z 500+" by w krótkim czasie zapewnić pełne wsparcie dla całego segmentu płyt.

To jest błąd AMD w tej kwestii, że oni znowu nie potrafili dobrze rozplanować i przygotować tej premiery. Nie wiem, jak wygląda współpraca na linii producenci płyt-czerwoni, ale nie sądzę, by była choćby na zbliżonym poziomie do tego, co jest między producentami i Intelem. Oczywiście, że tu chodzi o zasoby, i finansowe, i ludzkie. Ale jeśli widzisz, że nawet na X570 są błędy, to kto ma za to odpowiadać? Jak poczytasz twittera Hallocka to ukaże się dziwny obrazek zupełnego nieogarnięcia rynkowego debiutu tej serii. Miało być 7 lipca, bo tak, więc było 7 lipca, a że biosów brak, albo są w wersji gówno beta, to już nikogo nie interesuje. Producentom mogę natomiast zarzucić, że przygotowali często idiotyczne projekty płyt, z tymi wentylatorami zakrywanymi przez karty graficzne :E Nie wiem, jak można coś takiego zaprojektować, ale widzę, że ważniejsze są chyba LEDy :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by im to jeszcze wybaczyć gdyby nie fakt że jest to już druga taka premiera w ramach architektury Zen, w tym pierwszym przypadku niestety chyba pół roku im zajęło ogarnięcie biosów do stopnia jaki powinny one mieć od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie AMD, a raczej nie tylko AMD. Producenci zamiast początkowo skupić się na kilku modelach serii 400 a potem sukcesywnie, w oparciu o doświadczenia przechodzić do kolejnych modeli to naraz chcieli zadowolić wszystkich. Zespoły testowe nie są z gumy, nie rozciągną, nie namnożą jak "dzieciaki z 500+" by w krótkim czasie zapewnić pełne wsparcie dla całego segmentu płyt.

Głównie AMD, bo to oni wydając procesor na wiele generacji chipsetów powinni zadbać o to aby na premierę użytkownicy byli zadowoleni niezależnie od posiadanego mobo. A tak jest jak jest, wolna amerykanka :E Beta biosy, a dla części płyt nawet beta biosów nie było na premierę :E.

 

To wszystko jest w interesie AMD, to AMD współpracuje z partnerami wydającymi płyty i oni doskonale wiedzieli na jakim etapie są prace nad wsparciem ich najnowszych procesorów.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD współpracuje z partnerami wydającymi płyty i oni doskonale wiedzieli na jakim etapie są prace nad wsparciem ich najnowszych procesorów.

Skąd wiesz, że tak to wygląda? Bardziej pasuje do sytuacji Google'a i ich wydawania Androida. Google wrzuca źródła/projekt trafia do AOSP (AMD wydaje mikrokody AGESA), a reszta już zależy od producentów. Google/AMD może ich ponaciskać, udzielić wsparcia i pewnie tyle.

 

Co tu AMD może zrobić? Upgrade Kita zapewnić i co więcej? BIOSy ma za nich tworzyć :E?

- Halo, MSI, jak tam biosy pod Zen2, zara premiera?

- No spoko, spoko, powoli do przodu. Bez odbioru.

 

Ciekawe, czy ten program na upgrade kita w ogóle dalej funkcjonuje? Wszak do aktualizacji biosu AMD dostarczało Bristola, którego producenci porzucają wsparcie w najnowszych biosach. Udała by się w ogóle taka aktualizacja? Wrzucić bios, który nie wspiera APU z którego update robimy?

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest błąd AMD w tej kwestii, że oni znowu nie potrafili dobrze rozplanować i przygotować tej premiery. Nie wiem, jak wygląda współpraca na linii producenci płyt-czerwoni, ale nie sądzę, by była choćby na zbliżonym poziomie do tego, co jest między producentami i Intelem. Oczywiście, że tu chodzi o zasoby, i finansowe, i ludzkie. Ale jeśli widzisz, że nawet na X570 są błędy, to kto ma za to odpowiadać? Jak poczytasz twittera Hallocka to ukaże się dziwny obrazek zupełnego nieogarnięcia rynkowego debiutu tej serii. Miało być 7 lipca, bo tak, więc było 7 lipca, a że biosów brak, albo są w wersji gówno beta, to już nikogo nie interesuje. Producentom mogę natomiast zarzucić, że przygotowali często idiotyczne projekty płyt, z tymi wentylatorami zakrywanymi przez karty graficzne  :E  Nie wiem, jak można coś takiego zaprojektować, ale widzę, że ważniejsze są chyba LEDy  :lol2:

 

Jak to ostatnim razem wytknąłem, to dowiedziałem się, że nie mam żadnego doświadczenia z wprowadzaniem globalnego oprogramowania na rynek. Co jest oczywiście prawdą, ale argument, że to nie jest ułomność 1 systemu jakiegoś Alwareza z Meksyku a połowy świata - niestety nie zadziałał. Chociaż chyba powinien, nie?

 

Wiesz co mnie najbardziej śmieszy od strony producentów MOBO? W znakomitej większości są to Over-Kille pod względem zasilania, które będą napędzać często popularne i "tanie" Ryzeny 5. I w sumie na dzień dzisiejszy nie mam już pewności czy to było zbrojenie się pod 32 rdzenie logiczne, czy było robione z myślą o OC tych Ryzenów, które nie okłamujmy się - nie istnieje pod kątem zegara. Bo walić grubo ponad 1.45V żeby przebić się przez zegary TURBO, to trochę walka o pietruszkę.

 

O ile wciąż wierzę, że 3950X może zaryć o limit prądowy płyty w okolicach 1.5V - tak nie mam już wątpliwości, że nikt normalny nie będzie tego robił.

 

img_19762906.jpg

 

 

Procesory są znakomite, ale skalowanie z napięciem dowodzi, że Ryzen 3000 wyciągnięty z pudełka - to temat bardziej do optymalizacji, niż OC. Te zacne cepidła są niestety podkręcone pod sam korek.

 

Tym samym - Te multifazowe potwory to trochę przerost formy nad treścią. A takie VRM-y ceny płyt zapewne podciągnęły do góry. Efekt skali, ale myślę że znacząco.

 

Z jednej strony fajnie, bo podstawka na przyszłość, PCIe4 itp. Ale do następnej generacji Ryzenów i być może DDR5 - nie wiem czy się ostanie w kategorii - kompatybilność.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3700X działa pod Windows 7 :) Ale - jak pisał TomCug - nie działa żaden port USB, poza USB 3.1 z kontrolera ASMedia. Przydał się mój hub usb :)

Edit :) Działają porty USB ;) Wystarczyło podmienić sterownik ;)

Edytowane przez BFA of Suspect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz, że tak to wygląda? Bardziej pasuje do sytuacji Google'a i ich wydawania Androida. Google wrzuca źródła/projekt trafia do AOSP (AMD wydaje mikrokody AGESA), a reszta już zależy od producentów. Google/AMD może ich ponaciskać, udzielić wsparcia i pewnie tyle.

To jest wizerunek AMD i ich sprawa, dla mnie oni mogą rozdawać licencje za free, aby ludzie sobie w "garażu" płyty klepali :E, ale to głównie wizerunek AMD ucierpi przez brak kontroli nad tak ważnym elementem jakim jest płyta główna bez której ich procesor nie będzie działał.

 

 

A tak swoją drogą tak jak teraz patrzę na te płyty za ponad 3kpln np. MSI goodlike i ten śmieszny wiatraczek na chipsecie za 2$ z alliexpres :E To czy nie uważacie, że w tej cenie na rynek mainstream producent powinien do takiej płyty dodać chociaż jakieś przyzwoite AIO chłodzące CPU i chipset? :cool:

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz, że tak to wygląda? Bardziej pasuje do sytuacji Google'a i ich wydawania Androida. Google wrzuca źródła/projekt trafia do AOSP (AMD wydaje mikrokody AGESA), a reszta już zależy od producentów. Google/AMD może ich ponaciskać, udzielić wsparcia i pewnie tyle.

 

Co tu AMD może zrobić? Upgrade Kita zapewnić i co więcej? BIOSy ma za nich tworzyć :E?

- Halo, MSI, jak tam biosy pod Zen2, zara premiera?

- No spoko, spoko, powoli do przodu. Bez odbioru.

 

Ciekawe, czy ten program na upgrade kita w ogóle dalej funkcjonuje? Wszak do aktualizacji biosu AMD dostarczało Bristola, którego producenci porzucają wsparcie w najnowszych biosach. Udała by się w ogóle taka aktualizacja? Wrzucić bios, który nie wspiera APU z którego update robimy?

Gdyby było tak, jak piszesz, to AMD nie pracowałoby nad poprawkami do Agesy. Nie poprawia się czegoś, co działa poprawnie :E Na moje to z producentami jest dokładnie ta sama sytuacja, jaka ma miejsce w redakcjach podczas testów czegokolwiek od AMD. Wysyłanie kilku wersji sterowników, by trzeba było testy powtarzać, bo jednej się porządnie nie potrafi zrobić. Ci co testowali od nich GPU, to wiedzą, co się potrafi odjaniepawlać i ile rzeczy potrafi nie działać na dzień przed wprowadzeniem produktu na rynek. Wystarczy wspomnieć o OC na Navi, które jeszcze w czwartek 4 lipca na pewno nie działało. O czym to świadczy? O problemach partnerów, czy nieogarnięciu AMD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie Cooler Fortis3 do Ryzen 3600 z MSI x570 gaming plus wystarczy prawda ? Do tego G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 też będzie dobrym wyborem ?

Edytowane przez giginski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamówione r7 3700X i MSI x570 gaming plus... i z powodu tych błędów boję się teraz tego dobierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...