Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Tez tak mysle.

Jak wciąż myślicie że AMD binuje chipy to pomyślcie jeszcze raz, wystarczy poczytać jakie gówno ludzie potrafili dostać pod postacią 1800X, proca który kosztował na początku tyle co 3900X! :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Mar_S, wykres przedstawia Ryzeny 3xxx, a nie prawie 3-letnie 1xxx.

Edytowane przez DaviM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten wykres dla mnie jest dziwny. Niby 3800x 4.5Ghz na 1.375V, 4.3 przy 1.1Ghz, a po OC np. na tomshardware 4.4Ghz robi dopiero przy 1.45v i to wykrzaczając się przy wymagających testach AVX, a dopiero stabilne 100% 4.3Ghz udało im się na 1.42V.

www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-3800x-review,6226-2.html

Więc jak dla mnie to jest mega loteria i wcale bym się nie sugerował tym wykresem wykonanym na podstawie kilku losowych sampli.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobiłem dla testu offset -0.075 V - ciekawe wyniki: wynik single core 476 w cinebench R20, ale i temperatura trochę wyższa, napięcie też :E to w ogóle działa, czy tylko udaje? :P

udaje, u mnie offset zmniejsza temp o 13 stopni ale za to manual vcore nic nie daje XD

Aż sobie screena zrobiłem na pamiątkę jak 3600x zaboostował do 4425 :D8e90549a611093d8med.png

buahahha, nowa architektura w pigułce panowie !!! buahahha

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi to wygląda że te procesory kompletnie nie nadają się do OC. Gdzieś parędziesiąt postów wstecz był tu test który pokazuje że dla tych procków nie ma nawet szczególnej różnicy czy pamięci idą na 3200 czy 3600 (pewnie dzięki gigantycznej pamięci cache). W sumie najlepiej to tylko włożyć do budy i nie zaglądać co on tam robi. Grzebanie w biosie zdaje się więcej psuć niż pomagać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Mar_S, wykres przedstawia Ryzeny 3xxx, a nie prawie 3-letnie 1xxx.

Chodzi o zasadę, nie będą binować seryjnie sprzedawanych proców, a oc na 3900X jest tak samo beznadziejne jak na 3600, więcej jak 4.3 Ghz nie poleci stabilnie na 24/7 i tyle, trzeba się z tym pogodzić.

Wątpię żeby 3950X był lepszy od 3900X, można jedynie podejrzewać że 3950X został opóźniony bo nie wyrobili się produkcyjnie z w pełni sprawnymi chipletami 8/16, jedyne których mają ciut więcej to te lekko kopnięte 6/12.

Tylko dlaczego w takim razie 3900X stał się białym krukiem? A może jednak binują chiplety i te które trafiają do 3600 to paździerze które nie są w stanie boostować nawet na 1 rdzeniu do wartości zakładanej dla 3900X.

Zagadki, zagadki! :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi o zasadę, nie będą binować seryjnie sprzedawanych proców, a oc na 3900X jest tak samo beznadziejne jak na 3600, więcej jak 4.3 Ghz nie poleci stabilnie na 24/7 i tyle, trzeba się z tym pogodzić.

Wątpię żeby 3950X był lepszy od 3900X, można jedynie podejrzewać że 3950X został opóźniony bo nie wyrobili się produkcyjnie z w pełni sprawnymi chipletami 8/16, jedyne których mają ciut więcej to te lekko kopnięte 6/12.

Tylko dlaczego w takim razie 3900X stał się białym krukiem? A może jednak binują chiplety i te które trafiają do 3600 to paździerze które nie są w stanie boostować nawet na 1 rdzeniu do wartości zakładanej dla 3900X.

czyli moj 3600 to odpad :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Praktyka pokazuje że 3900X dostaje tylko jeden dobry chiplet. Niektórzy próbowali oddzielnie podkręcać CCXy i okazuje się że dwa bez problemu idą na 4,5-4,55GHz, ale dwa kolejne z trudem dociągają do 4,3GHz. Innymi słowy jest jeden lepszy chipset który pozwala dobić do reklamowanych 4,6GHz na jednym rdzeniu i jeden gorszy na poziomie 3600.

Gdzieś parędziesiąt postów wstecz był tu test który pokazuje że dla tych procków nie ma nawet szczególnej różnicy czy pamięci idą na 3200 czy 3600 (pewnie dzięki gigantycznej pamięci cache).

Podobno jak masz pamięć 3200 to i tak lepiej ustawić flck na wyższy zegar, poprawia to przepustowość i trochę opóźnienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w czym sprawdzacie max boost?

w time spy wyszedł mi przyzwoity wynik (180 miejsce na 550 userów z 3600/1080Ti) - zważywszy na to, że 1080Ti mam po ostrym UV, to raczej nieźle :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest beznadziejne bo wystarczy dać im jeden lepszy chiplet aby boostował zgodnie ze specyfikacją (a i z tym jest średnio). Jak ustawisz całe CPU to wyjdzie słabość drugiego chipletu. Patrząc na te screeny promocyjne Asusa 3950x będzie miał sporo niższe zegary niż 3900x więc jak ktoś chce czekać to tylko dla 4 jajek więcej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Opłaca mi się zmieniać Ryzen 7 2700 4075mhz na ryzen 5 3600 lub 7 3700x?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Opłaca mi się zmieniać Ryzen 7 2700 4075mhz na ryzen 5 3600 lub 7 3700x?

Na 3600 nie. Na 3700X zalezy czego oczekujesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na 3600 nie. Na 3700X zalezy czego oczekujesz.

W sumie to gram czasami w bf5 i zamierzam w nowego coda ale to wiadomo 3-4h w tygodniu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój Ryzen 3600 boostuje do 4.2ghz, i trzyma w czasie grania- mam na stocku=AUTO, dopiero edycja/konwertowanie wideo to spada do 4050-4175, ale jak widziałem, limit mocy się kończy- 88W.

Widziałem na necie jak u kogoś na płycie Asus TUF B450M-Plus Gaming, czy to przy sparowaniu gtx 1050 Ti, czy RX 570 to leci mu 3950mhz do 4050mhz, ale ma stockowe chłodzenie, nie wiem czemu taka różnica.

Ja u siebie nie widziałem takich skoków zegara na procku.

Te skoki przy tak słabym GPU:

SEtaFJX.jpg

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oba zenki dają lepszego FPSa w grach.

Jak sprzedasz dobrze 2700 to 3600 kupisz praktycznie bez dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, cały problem jaki mam z tym 3600 teraz to jest fakt, że 1.37 - 1.39 V jest ciągle, nawet w biosie :E nawet po czystym instalu windy i tylko z ryzen masterem jest 1.39 V cały czas.

Tempy na grandisie takie same, jakie miał 4790k, więc nie narzekam na razie. 300 RPM w idle mimo wysokiego napięcia.

bios najnowszy, chipset driver najnowszy.

U mnie jest podobnie mimo że chciałem spróbować wyciągnąć ile się da na tym śmiesznych aio,gdyby było dużo wydajniejsze to bym na bank zleciał z napięciem.A jak wiadomo broadwell-e{pierwsze 14nm} a w sumie całą rodzina łącznie z mainstremowym

brodek z97 nie kręci się za rewelacyjnie tak prawdę powiedziawszy,przynajmniej ja nie narzekam bo sztuka jest rewelacyjna.

6950x:4.3ghz=1.24v,4.4ghz 1.32v,4.5ghz=1.39v z uncore 35 oraz "pełnym quad chanell 32gb 3200cl14"które potrafi ograniczyć oc,więc lepsza sztuka możliwe że w bólach pociągła by i 4.6ghz.

Ktoś mi zapoda jak się kręci powiedzmy 3700-3900x,zegar z napięciem?,coś podobnego co ja napisałem wtedy będzie wiadomo ile jest wart ten pierwszy 7nm amd.

Edytowane przez kosiarz66

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wedle tego wykresu , sens zakupu ryzena 3600x jest totalnie zerowy, i ten procesor tak na prawdę jest zbędny w ofercie, taktowania na tym samym poziomie co wersja bez X. Jedynie może się to zmienić, jak ktoś przesunie limity mocy w górę , ale to też taki lekki bezsens. Już chyba zdecydowanie lepszą opcją dopłacić te parę stów do ryzena 3700x , zamiast brać 3600x, taktowania wyższe + więcej jajek

Szczerze wątpię żeby odwalili aż taka fuszerkę wydając droższego 3600x który praktycznie niczym nie różni się od tego tańszego bez x. Idę o zakład że jak wszystko dopracują na perfekt to będzie to latać przynajmniej tak jak jest na papierze.

A same procki z późniejszej produkcji powinny się ciut lepiej kręcić niż te z premierowej, bo z ryżem 1 generacji było tak samo. Pożyjemy, zobaczymy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprzedawał ktoś ostatnio Ryzen 7 2700? Za ile można go puścić aktualnie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi 3600 normalnie boostuje do 4.2GHz i tyle utrzymuje ciągle np. w apex/pubg. Jak dałem pbo +200mhz to też sobie boostował powyżej 4.2GHz ale już płynnie, czyli czasami miał 4.4 czasami 4.25

Ale co z tego jak mam super płytke b450 a pro od wspaniałego MSI i komp wstaje raz na 10 razy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprzedawał ktoś ostatnio Ryzen 7 2700? Za ile można go puścić aktualnie?

Ciężko stwierdzić jaki jest aktualnie popyt na te procesory. Widziałem oferty od nawet 400pln i w górę.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

u mnie wstaje za każdym razem, ale miałem chwilę grozy bo GPU zaczęło odwalać jakieś fuszerki. Gasnący ekran, migotanie, czarne screeny jakieś zawiechy pulpitu na 2-3 sekundy co chwila... Nawet raz pulpit zazieleniał a potem zgasł na szaro. rozebrałem budę, docisnąłem kartę do socketu, poprawiłem wtyczki nadal to samo. Poprawiłem ze trzy razy połączenie DP -> monitor, niby ustało, ale event log wygląda słabo.

RQMbnXs.png

wszystko z tego okresu i jest zawalone błędami sterownika graficznego.

Na intelu rok bez błędów :kwasny:

EDIT: DCOM 1084 :kwasny: echh i teraz zgaduj, czy to może sterownik do Nvidii, a może gdzieś się pliki skwasiły...

EDIT2: ale kwas, chyba karta graficzna mi pada. Ekran robi się z dupy zielony albo fioletowy. Myślałem że złamany kabel jak za czasów VGA, ale na innym TV to samo.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Linus zrobił jedno z lepszych podsumowań odnośnie wpływu taktowania RAMu i Infinity Fabric na wydajność nowych Ryzenów:

https://www.youtube.com/watch?v=iHJ16hD4ysk

W skrócie - najlepiej jest iść w 3600MHz z jak najniższymi opóźnieniami. 3733 lub 3800 jeśli masz dobry kontroler pamięci. Jak cię nie stać to samo podnoszenie taktowania IF przy wolniejszych pamięciach przynosi dobre rezultaty, RAM 2100MHz z flck na poziomie 1800MHz potrafi być równie szybkie co pamięć 3200MHz na domyślnym zegarze IF. BARDZO dużo daje przyciaśnianie subtimingów.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardziej martwi mnie to że ceny RAMu lecą dość szybko do góry, jak tak dalej pójdzie to gdy skończą się problemy z dostępnością nowych Ryzenów to zaczną się z pamięcią :-\

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi