Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

To tak jakby ktoś chciał na H110 wsadzić 9900k :E Jakieś zdroworozsądkowe ograniczenia muszą być...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jakby ktoś chciał na H110 wsadzić 9900k :E

Taa bo sekcje w H310 w porównaniu do H110 są dużo lepsze? Ten sam chłam, a jakoś wsparcie oficjalne jest. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b350 nie dostanie obslugi 3xxx

jakieś oficjalne info?

Najwyżej nie dostaną wsparcia układy z tdp od 105W.

Edytowane przez Markiz88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kupnem huawei matebooka D 14 z ryzenem 2500u, ale podobno w czerwcu będą dostępne już 3500u. Pytanie, czy warto czekać, bo spadną wtedy ceny 2500u, czy po prostu będzie się bardziej opłacało kupić 3500u? Warto czekać? Dodam tylko, że z kupnem się nie śpieszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa bo sekcje w H310 w porównaniu do H110 są dużo lepsze? Ten sam chłam, a jakoś wsparcie oficjalne jest. :E

Prawda :E Jestem ciekaw ile takich duetów na świecie hula :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakieś wyssane z palca ploty, przypuszczam że będzie wsparcie tylko później. Logiczne że x370/x470 dostają update jako pierwsze, bo to płyty z wyższej serii. Nawet przy updatach dotyczących lepszej obsługi pamięci ram tak było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moją pierwszą płytą był Gigabyte B350 Gaming 3, i płyta kończyła się już w okolicach 3.9 Ghz na ośmiordzeniowcu jeżeli nie było nawiewu na sekcję, także nawet jak będą biosy to wielu płytom nic to nie da.

A nie, przepraszam, pierwszy był chyba Tomahawk, ale tam profilaktycznie nie dali czujnika na sekcję. :E

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moją pierwszą płytą był Gigabyte B350 Gaming 3, i płyta kończyła się już w okolicach 3.9 Ghz na ośmiordzeniowcu jeżeli nie było nawiewu na sekcję, także nawet jak będą biosy to wielu płytom nic to nie da.

A nie, przepraszam, pierwszy był chyba Tomahawk, ale tam profilaktycznie nie dali czujnika na sekcję. :E

 

Czy ja wiem... Ta płyta może Ci nie starczyć nawet do 4 rdzeniowca jeśli zrobisz ekstremalne oc. 7nm 12 rdzeniowce w przeciekach miały 95W albo 105W TDP, a to powinno spokojnie śmigać na każdej B350. A nawet jeśli nie to przecież 9900k też możesz wsadzić na b360 i intela nie obchodzi że płyta się gotuje. To do producenta płyty należy zadbanie o odpowiednie zabezpieczenia temperaturowe i zbijanie zegarów kiedy trzeba.

 

Edit: właśnie teraz sprawdziłem. Na płytach b360 bez radiatora na VRM (od gigabyta) 9900k jest oficjalnie na liście wspieranych CPU :D :D

Edytowane przez takitamrandom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie było żadne ekstremalne OC bo procek miałem naprawdę dobry i 3.9 latało w okolica 1.2V, po prostu sekcja wystarczała na stock i niewiele więcej.

Nie sugeruj się TDP bo ono nie ma nic wspólnego z realnym poborem, 2700X ma TDP 105W a przy obciążeniu renderem z gniazda bierze około 200W, i to na stockowym coolerze gdzie boost zaledwie około 3850 wynosi.

Z dobrym CLC potrafi skoczyć na 4050.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brak odpowiedniej konstrukcji radiator jest znany od dawna, bo zamiast coś użebrowanego dostajemy klocek z aluminium (choć może i nie zawsze). Inna sprawa że producenci płyt celowo jechali po jakości amd nie uznając ich go za konkurenta dla intela.

 

PS. jak b350 nie dostanie biosów to dopiero co z tanimi na a320?

Edytowane przez Markiz88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Lisa Su powiedziała na CES 2019, że każda płyta będzie wspierana

 

 

Chociaż wątpie żeby na paździerzach z gołą sekcją zasilania 3+2 to działało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie było żadne ekstremalne OC bo procek miałem naprawdę dobry i 3.9 latało w okolica 1.2V, po prostu sekcja wystarczała na stock i niewiele więcej.

Nie sugeruj się TDP bo ono nie ma nic wspólnego z realnym poborem, 2700X ma TDP 105W a przy obciążeniu renderem z gniazda bierze około 200W, i to na stockowym coolerze gdzie boost zaledwie około 3850 wynosi.

Z dobrym CLC potrafi skoczyć na 4050.

 

No ale jeśli 8 rdzeni po OC działa, to 12 w energooszczednej technologii i bez oc też powinno. Z tego co wiem to akurat amd podaje prawdziwe TDP, tylko u intela nie ma nic wspolnego z rzeczywistością i dorabiają sobie do tego dziwne interpretacje. Gdzie widziałeś że 2700x bierze 200W? Ja widziałem takie wykresy, ale to był pobór całego systemu. Nie wiem na ile to prawdziwe, ale:

 

97910.png

Edytowane przez takitamrandom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryż 1700 po OC do 4GHz na 1.38V z odpalonym AVX2 np. w OCCT czy prime brał u mnie 195W - znaczy samo CPU power, nie całej platformy

więc 2700 na OC do 4.2 spokojnie może przeskoczyć 200W...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jeśli 8 rdzeni po OC działa, to 12 w energooszczednej technologii i bez oc też powinno. Z tego co wiem to akurat amd podaje prawdziwe TDP, tylko u intela nie ma nic wspolnego z rzeczywistością i dorabiają sobie do tego dziwne interpretacje. Gdzie widziałeś że 2700x bierze 200W? Ja widziałem takie wykresy, ale to był pobór całego systemu. Nie wiem na ile to prawdziwe, ale:

 

97910.png

Total package, a nie system.

Mi ryzen 2600 na 4ghz 1.275V pobiera w cinebench około 165W cały system.

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja pamiętam z testów na GamersNexus u Steve'a to 2700X na stocku im wciągał nieco ponad 130W, a po OC zbliżał się do 190W więc Mar_s jak najbardziej mówi prawdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jeśli 8 rdzeni po OC działa, to 12 w energooszczednej technologii i bez oc też powinno. Z tego co wiem to akurat amd podaje prawdziwe TDP, tylko u intela nie ma nic wspolnego z rzeczywistością i dorabiają sobie do tego dziwne interpretacje. Gdzie widziałeś że 2700x bierze 200W?

No widzę je właśnie na watomierzu pod moim biurkiem więc...

I nie 200 tylko około 190, powiedziałem że na lepszym chłodzeniu pewnie tyle przekroczy, miałem go pod CLC ale watomierz wtedy w szufladzie leżał.

 

Idle, wszystko wyłączone łącznie z Chrome, około 65W.

Full load, Keyshot, stock i wszystko na Auto, Wrait Prism, zegar 3850 Mhz, 210-212W.

Widocznie zależy to jeszcze od renderowanego obiektu, prostszy brał tylko jakieś 190W z gniazda.

Zasilacz "goldowy" więc tylko jakieś 8% z tego idzie do krainy wiecznych amperów.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem czy nikt nie rozumie o czym napisałem czy co :P Co ma do rzeczy moc po OC i moc całego systemu? Chcesz to sobie 4 rdzeniowego 7700k przetaktuj na ciekłym azocie i też będzie brał 200W jeśli ktoś lubi marnować prąd. Wykres pokazuje że 2700x na stocku (sam procek) bierze 106W i że AMD podaje prawidłowe TDP tak jak napisałem w poprzednim poście. Nowe procki na b350 przy stockowych zegarach powinny działać, a możliwości OC nikt nie obiecywał więc to jest nie ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam żadnego OC, cały czas na stock.

Ale co ma piernik do wiatraka? Przecież system nie bierze jakichś kosmicznych wartości skoro w idle mam 65W, a z tego ze 30-40 pewnie sam procek bierze, czyli pod pełnym obciążeniem procesor pobiera z tych 210W około 170-190.

To co tam oni zresztą podają to jest chyba pomiar programowy, czyli generalnie te wyniki można o kant dupy potłuc bo każdy (?) wie że czujnikom na płytach i w procesorze nie można wierzyć.

A te z AMD cieszą się zasłużoną opinią bardzo niedokładnych.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych 65W to procek może brać 10W, kolejne 2-5W na kość pamięci, dysk to koło 5W, grafika nawet w idle to koło 10W i już masz 35W blisko (liczyłem dwie kości wyczynowe ram 2x5W), do tego płyta sam coś pobiera czyli 40W a kolejne 25W może z utylizować zasilacz bo poniżej 20% słabo ze sprawnością i jeszcze wiatraki w budzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam żadnego OC, cały czas na stock.

Ale co ma piernik do wiatraka? Przecież system nie bierze jakichś kosmicznych wartości skoro w idle mam 65W, a z tego ze 30-40 pewnie sam procek bierze, czyli pod pełnym obciążeniem procesor pobiera z tych 210W około 170-190.

To co tam oni zresztą podają to jest chyba pomiar programowy, czyli generalnie te wyniki można o kant dupy potłuc bo każdy (?) wie że czujnikom na płytach i w procesorze nie można wierzyć.

A te z AMD cieszą się zasłużoną opinią bardzo niedokładnych.

 

Nie wierzę w to że bierze 170W-190W, ale zaznaczam że mogę się mylić. Trzeba by chyba zmierzyć prąd na gnieździe zasilania procesora żeby to miało jakiś sens, inaczej można tylko gdybać.

 

Tu kolejny co by nie miał racji?

https://img.purch.com/image008-png/o/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9PLzUvNzY1NTA5L29yaWdpbmFsL2ltYWdlMDA4LnBuZw==

 

Tak czy inaczej ja przy ryzenie 1700(3.6GHz) i b350 mam sekcje zasilania max 55 stopni w cinebenchu. Przecież tu jest zapas jeszcze ze 40 stopni na nowe procki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej ja przy ryzenie 1700(3.6GHz) i b350 mam sekcje zasilania max 55 stopni w cinebenchu. Przecież tu jest zapas jeszcze ze 40 stopni na nowe procki.

Tyle, że cinebench ledwo muska procesory (nawet ten nowy z avx), jeśli w zen2 wydajność avx-256 będzie się podobnie prezentowała do inteli to ta sekcja na b350 będzie pięknie płonąć albo procesor będzie srogo zbijał takty. :)

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kowal

co będzie się działo to się okaże, na chwilę obecną nie słyszałem o paleniu się płyt intelowskich wiec z amd bedzie podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że cinebench ledwo muska procesory (nawet ten nowy z avx), jeśli w zen2 wydajność avx-256 będzie się podobnie prezentowała do inteli to ta sekcja na b350 będzie pięknie płonąć albo procesor będzie srogo zbijał takty. :)

 

Ta bo w codziennym użytku pewnie 24/7 robisz obliczenia dla NASA które obciążają bardziej od cinebencha :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta bo w codziennym użytku pewnie 24/7 robisz obliczenia dla NASA które obciążają bardziej od cinebencha :P

 

Ja robie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...