Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa wersja beta HWinfo:

Dodano m.in:

Added monitoring of per-CCD Tdie temperatures for AMD Zen2.

 

 

 

Temperatury inne niż w RyzenMaster.

Zegary kompletnie inne niż w RyzenMaster. Program reportuje 4200MHz w Idle a zegar w RyzenMaster kręci się w okolicy 600-800MHz.

 

 

Nie wiem czy ten program ma jakikolwiek sens na Zen2.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen Master nie wiem czy ma jakikolwiek sens bo nie ma monitorowania i zapamiętywania w tle odczytów - pokazuje tylko i wyłącznie odczyt obecny co jest ciosem w pysk dla wszystkich osób, które próbują sprawdzić jak procesor działa pod obciążeniem, durnie z AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko granie chwile w oknie to umożliwi. Niestety żaden inny soft nie działa poprawnie z Zen2, więc co da monitorowanie odczytów z dupy? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co mi wysypywalo occt randomowo ... hwinfo. Gdy nie włączam hwinfo podczas testu occt jest wszystko Oki. Ryzen 3600 4.1ghz 1.275v 30minut occt przeszedł z avx, tylko włączyłem hwinfo i już się pojawił błąd. Jak startuje occt z hwinfo to po chwili mam bledy , a bez hwinfo idzie bez problemu.

U mnie aktualna temperatura hwinfo A ryzen master się pokrywa , patrzyłem sporo razy . Ale już nie włączam hwinfo podczas gier, bo i tak średnia temperatura jest niska , jedynie zdarzają się te niby skoki temperatury

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co mi wysypywalo occt randomowo ... hwinfo. Gdy nie włączam hwinfo podczas testu occt jest wszystko Oki. Ryzen 3600 4.1ghz 1.275v 30minut occt przeszedł z avx, tylko włączyłem hwinfo i już się pojawił błąd. Jak startuje occt z hwinfo to po chwili mam bledy , a bez hwinfo idzie bez problemu.

U mnie aktualna temperatura hwinfo A ryzen master się pokrywa , patrzyłem sporo razy . Ale już nie włączam hwinfo podczas gier, bo i tak średnia temperatura jest niska , jedynie zdarzają się te niby skoki temperatury

 

A HWmonitor ?

 

http://download.cpuid.com/hwmonitor/hwmonitor_1.40.zip

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak pod zen2, ale do ryzenów 1 i 2 gen nie zalecało się hwmonitora, w sumie mogę przetestować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWMonitor odpada bo nie miał aktualizacji pod Ryzeny 3000.

HWInfo tylko w najnowszej Becie.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wrzuceniu nowego beta-biosu z końcówką 145 do MSI X570 ACE, nie mogę ustawić stabilnie 3800 na ramie. Te same ustawienia co przy biosie 142 powodują, że system nie wstaje. Czasem wpada w bootloop, czasem pojawia się już kółko ładowania systemu i następuje reset, czasem przechodzi już do logowania do Windowsa i wszystko staje. Na default 2133 oraz na ręcznym 3600mhz skała. Szlag by ich z tymi biosami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze BIOSy z ABB na MSI przynajmniej zmniejszaja potencjał OC. Tak przynajmniej piszą na necie więc chwilowo się nie napalam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a miałeś SOC na auto? bo podobno najnowsze biosy zaniżają domyślnie to napięcie, więc trzeba wymusić większe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a miałeś SOC na auto? bo podobno najnowsze biosy zaniżają domyślnie to napięcie, więc trzeba wymusić większe

 

 

Soc V - Override - 1.200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to RM pokazuje głupoty.

Taktowanie jakie pokazuje zależy od wykorzystania rdzenia.

1.jpg

Widzę że pierwszy CCX idzie na 3100MHz to go przytnę do 3500MHz.

Efekt wydajność spadła a RM pokazuje znowu mniejsze taktowanie.

2.jpg

Z napięciami też lipa, u mnie nie widzi offsetu na CPU.

Zbijanie napięcia przy procku ustawionym na sztywno co pokazuje RM to też jakaś fanaberia.

HWinfo64 daje bardziej miarodajne pomiary.

Zresztą może ktoś się skusi i zmierzy napięcie na CPU na płycie z pkt. pomiarowymi.

Skonfrontujemy to z RM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen master najnowszy mi pokazywał, że mam uśpione rdzenie, albo niskie taktowania mimo , że mam cpu na sztywno ustawionego :E

Hwinfo pokazuję , że mam 4.1ghz cały czas ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to zamieszanie jest związane z usypianiem bezczynnych rdzeni.

Jak rdzeń czeka na dane z obliczeń z innego rdzenia to się usypia i RM widzi to jako 0MHz

RM pokazuje średnią z odcinka czasu kiedy rdzeń pracował i był bezczynny.

Temu niedociążone rdzenie mają dziwne odczyty w RM.

Ale to tylko moja teoria ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolei u mnie HWInfo jeśli idzie temperatury to oczywiście pokazuje te skoki w peaku, zazwyczaj w takie upały tak teraz temperatura 42-48 ze skokami do 57 Ale... po chłodzeniu nie słyszę aby były jakieś zrywy ani tym bardziej po programie, wszystko chodzi równo na CPU.

 

Powiedziałbym że zarówno RM jak i HWInfo nie wyglądają aby miały 100% precyzji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po aktualizacji biosu msi beta 145 zaczęło pokazywać temperaturę na wyświetlaczu płyty głównej.

I tam też skacze, 40-55 bez jakiegokolwiek związku z obciążeniem. Wentylator nie reaguje na to :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok trwa instalacja systemu na nowym cepie 3600. Jest postęp w porównaniu do starego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli procek uszkodzony dostałeś?

 

Najgorsze jak coś działa a nie działa i weź to dojdź do ładu.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chyba nie ma co mieć przyzwyczajeń z oc ramu z ryzena 1 i 2 gen, 3 gen potrzebuję innego procODT , rttpark , vddp ręcznie itp , Ram ręcznie mi nie wstawał powyżej 3466mhz , a tu nagle szok, odpalił z kalkulatora na 3733mhz! Albo płyta przestaje mieć fochy z rozruchem szybszego ramu, albo nie wiem co się dzieje ...

 

 

355768a7083294e5.png

 

 

 

 

d7017d5b53d02cc6.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działał do pierwszej instalacji windowsa, najpierw mrugał ekran potem po instalacji podziałał chwile i się wysypał do zera.

 

Musiała być wada fabryczna i tyle. Teraz się muszę użerać z aktywacją windowsa ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolei u mnie HWInfo jeśli idzie temperatury to oczywiście pokazuje te skoki w peaku, zazwyczaj w takie upały tak teraz temperatura 42-48 ze skokami do 57 Ale... po chłodzeniu nie słyszę aby były jakieś zrywy ani tym bardziej po programie, wszystko chodzi równo na CPU.

 

Powiedziałbym że zarówno RM jak i HWInfo nie wyglądają aby miały 100% precyzji

 

 

U mnie po aktualizacji biosu msi beta 145 zaczęło pokazywać temperaturę na wyświetlaczu płyty głównej.

I tam też skacze, 40-55 bez jakiegokolwiek związku z obciążeniem. Wentylator nie reaguje na to :D

 

Ten problem był już w pierwszej generacji, tzw sawtooth bug. U mnie na ryzenie 1700 to zależy od napięcia, skoki pojawiają się od ~1.15V z tym że im wyższe napięcie tym większa częstotliwość tych "ząbków" na wykresie. Gdzieś czytałem temat z dogłębną analizą tego problemu i w końcu doszli do tego że procek nie doświadcza skoków, to jest błąd czujników. Zastanawia mnie czy AMD jest jakieś upośledzone i serio od 3 generacji nie potrafią naprawić tak prostej rzeczy jak zbugowane czujniki temeratury, czy o co tu chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po przejsciu z intela na AMD zainstalowalem system i dalem aktywuj sie online i to zrobil ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...