Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pc wpiety bezpośrednio do gniazdka , monitor i reszta rzeczy jest na zwykłym przedłużaczu.

Zasilacz podmienie najwcześniej jutro wieczorem .

@Minciu właśnie podejrzewam że wszelakie problemy jakie się pojawiają są spowodowane płyta główna, albo jej niedopracowanym biosem. Na starym biosie i starym ryzenie , nie wiedziałem co to kaprysy pc , chyba że przesadziłem z oc :).

@Markiz88 wprowadziłem trochę w błąd, nie dopisujac że od czasu problemu , nie instalowalem nic nowego . Sterowniki mam najnowsze do wszystkiego, instalowalem 2 tyg temu , ponieważ po modernizacji procka usunęło mi sterowniki , gpu i dźwięku , dla spokoju zrobiłem instalację od nowa wszystkich sterowników, łącznie z chipsetem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siać zakłócenia, może wszystko.

Mało prawdopodobne by był to procek.

Sterowniki audio dedykowane do wgrania.

Do sprawdzenia wszystkie przewody zasilające, potem podmianka zasilacza.

Można spróbować odłączyć to co się da, i przetestować.

Najbardziej prawdopodobne,że płyta wali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@novi zobacz ile wyjdzie Cię wymiana MSI na GB. Może 50-100zl? Najgorsze to rozbieranie wszystkiego i zabawa w paczki. Cenowo będzie taniocha.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można jeszcze ewentualnie bez żadnego OC włączyć w BIOSie na próbę opcję Spread Spectrum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze , bym dał sobie rękę uciąć że to płyta lub jej bios broi . Ściągnę szybę , dla świętego spokoju poprawię wszelkie przewody , przeinstaluje wszelkie sterowniki łącznie z chipsetem, jeśli nic się nie zmieni , podmienie zasilacz , oczywiście podłącze go na krótko, najgorzej będę miał wypiac 8pin z płyty, noctua nie pomaga . Przy fortisie jakoś się udało odpiac i podpiac zasilanie cpu.

Zależy jakiego gb bym wybrał, auros Elite to pewnie bym na 0 wyszedł bo tomahawki w cenie są. Oczywiście przed odsprzedaża płyty, był cofnął bios i zmontowal ryzena 1600 , żeby przetestować, czy problemy znikły, jak nie to płyta na gwarancję. Tylko jest problem , czy serwis się przyłoży do naprawy , czy odesle płytę w takim samym stanie jak ja wysłałem. Musiałbym grać z obs i nagrywać bez mikrofonu zjawisko , żeby załączyć jako dowody awarii .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problemy z audio są tak losowe, że lepiej odrazu wymien plyte :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam słaby sygnał z mikrofonu i jak zacząłem drążyć temat to się okazało, że jest takich przypadków dużo. Ale płyty nie oddam bo gwarancji tak jakby już nie ma ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problemy z audio to najczęściej wina płyty głównej, zasilacza a czasem samego braku zerowania w gnieździe 230v. Jak masz pieniądze zmień na x570 aorus Elite i masz wszelkie problemy z głowy dobrego fabryczny profil wentelatora chipsetu jest bardzo dobrze ustawiony

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spoko, nie każdy wie o powlekaniu tej miedzi niklem, żeby wyglądała na amelinium...

;D Człowiek uczy się całe życie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze , bym dał sobie rękę uciąć że to płyta lub jej bios broi . Ściągnę szybę , dla świętego spokoju poprawię wszelkie przewody , przeinstaluje wszelkie sterowniki łącznie z chipsetem, jeśli nic się nie zmieni , podmienie zasilacz , oczywiście podłącze go na krótko, najgorzej będę miał wypiac 8pin z płyty, noctua nie pomaga . Przy fortisie jakoś się udało odpiac i podpiac zasilanie cpu.

Zależy jakiego gb bym wybrał, auros Elite to pewnie bym na 0 wyszedł bo tomahawki w cenie są. Oczywiście przed odsprzedaża płyty, był cofnął bios i zmontowal ryzena 1600 , żeby przetestować, czy problemy znikły, jak nie to płyta na gwarancję. Tylko jest problem , czy serwis się przyłoży do naprawy , czy odesle płytę w takim samym stanie jak ja wysłałem. Musiałbym grać z obs i nagrywać bez mikrofonu zjawisko , żeby załączyć jako dowody awarii .

Miałem podobny problem z dźwiękiem (trzaski, ścinki, ciężko to opisać) na ryzen 2600 i msi b450m mortar. Instalowałem wszystkie nowe sterowniki od płyty i gpu, resetowałem i wgrywałem nowy bios, nic nie pomogło. Dopiero po formacie jest ok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

X570 u mnie odgórnie odpada , za dużo bym musiał dopłacić do przesiadki z ryzena 1600, a wydajności większą wykorzystuje może w 2 grach z czego w apexie różnica fps jest marginalna, bo kończy się wydajność karty .

Na tym ryzenie 2600 te trzaski pojawiły się nagle jak u mnie czy były np od początku (zmiana platformy) ? U mnie dopiero od wczoraj zaczęły występować, czyli po 12 dniach użytkowania pc z nowym cpu . Np przewód sata , lub bledy Windowsa związane z ahci/sata mogą robić takie zakłócenia?

Miałem problem taki , że pc w idle po paru minutach się sam resetowal, i jak wspomniałem wcześniej, wczoraj rano zaktualizowalem sterownik sata . Nie podgladalem dziennika zdarzeń od wczoraj , bo pc się już nie resetuje. Wrócę z pracy, sprawdzę podgląd zdarzeń czy jakieś krytyczne bledy się pojawiają. Bledy cały czas jakie mi się pojawiały to związane właśnie z kontrolerem ahci/sata

. Sprawdzałem smart dysku / bad sektory/ wydajność i wszystko wydaje się Oki.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam serdecznie. Niedlugo przesiadam sie na 3700X, ale widze, ze sporo kwiatkow jest z temperaturami w IDLE i napieciami.

Przykład z napięciami:

(tak, wiem, ze MOBO to nie x570).

Co do MOBO jakie bede bral to Gigabyte X570 AORUS PRO.

Moje pytanie to: Czy jezeli ustawie Ryzen balanced w windowsie to przy najnowszym biosie i sterownikach ten problem nie bedzie juz wystepowac?

Czy trzeba cos jeszcze w BIOSie poustawiac zeby ten ryzen dzialal "normalnie" bez takich skoków? Nie, nie bede planowal OC.

Jako, ze jak zmienialem platformy to trafialem w dobra architekture INTELa, wiec nie jestem tak dobrze obeznany jak to wyglada u czerwonych.

Edytowane przez Vache

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

X570 u mnie odgórnie odpada , za dużo bym musiał dopłacić do przesiadki z ryzena 1600, a wydajności większą wykorzystuje może w 2 grach z czego w apexie różnica fps jest marginalna, bo kończy się wydajność karty .

Na tym ryzenie 2600 te trzaski pojawiły się nagle jak u mnie czy były np od początku (zmiana platformy) ? U mnie dopiero od wczoraj zaczęły występować, czyli po 12 dniach użytkowania pc z nowym cpu . Np przewód sata , lub bledy Windowsa związane z ahci/sata mogą robić takie zakłócenia?

Miałem problem taki , że pc w idle po paru minutach się sam resetowal, i jak wspomniałem wcześniej, wczoraj rano zaktualizowalem sterownik sata . Nie podgladalem dziennika zdarzeń od wczoraj , bo pc się już nie resetuje. Wrócę z pracy, sprawdzę podgląd zdarzeń czy jakieś krytyczne bledy się pojawiają. Bledy cały czas jakie mi się pojawiały to związane właśnie z kontrolerem ahci/sata

. Sprawdzałem smart dysku / bad sektory/ wydajność i wszystko wydaje się Oki.

Trzaski pojawiły się po paru miesiącach użytkowania pc. Dysk też sprawdzałem (crucial m550) i nie było z nim żadnych problemów.

Edytowane przez Kowal91

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam serdecznie. Niedlugo przesiadam sie na 3700X, ale widze, ze sporo kwiatkow jest z temperaturami w IDLE i napieciami.

Przykład z napięciami:

(tak, wiem, ze MOBO to nie x570).

Co do MOBO jakie bede bral to Gigabyte X570 AORUS PRO.

Moje pytanie to: Czy jezeli ustawie Ryzen balanced w windowsie to przy najnowszym biosie i sterownikach ten problem nie bedzie juz wystepowac?

Czy trzeba cos jeszcze w BIOSie poustawiac zeby ten ryzen dzialal "normalnie" bez takich skoków? Nie, nie bede planowal OC.

Jako, ze jak zmienialem platformy to trafialem w dobra architekture INTELa, wiec nie jestem tak dobrze obeznany jak to wyglada u czerwonych.

- Włączyć XMP, AMD Cool n Quiet, Global C-State Control.

- Nie dotykać AMD Ryzen Power Plan w ogóle, tak ma być, kombinowanie z obniżaniem minimalnego stanu procesora źle wpływa na ogólne usypianie/budzenie rdzeni w serii 3xxx zgodnie z tym co tłumaczyło AMD.

- Nie brać do głowy bredni jakie serwuje internet, nie trząść się jak galareta przy benchmarkach, nie dorabiać ideologii i normalnie korzystać z komputera.

- Nie szukać dziury w całym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzieki caleb59 za szybka odpowiedz :).

Chce sie upewnic:

"Nie dotykać AMD Ryzen Power Plan" czyli ustawic na balanced i po prostu nie wlazic w szczegoly, tak ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy Balanced czy High Performance to już zależy od Ciebie, uniwersalnie każdy domyślnie korzysta z Balanced - edytować możesz ale nie ruszaj stanów procesora - ma być 99% minimalny i 100% maksymalny - to dziwnie wygląda i sam miałem z tym obiekcje ale to nie błąd i tak ma być, pytałem między innymi bezpośrednio u AMD.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzaski pojawiły się po paru miesiącach użytkowania pc. Dysk też sprawdzałem (crucial m550) i nie było z nim żadnych problemów.

Dzięki za odpowiedź, poprawię przy hardware jeszcze, jak nie to robię formata od razu . Dziwne, że mamy dość podobne dyski i podobny problem hmmm.

Dysk mam chyba zapelniony w około 60-80%

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Z tymi "dobrymi rankingami" to bym się nie rozpędzał.(...)

Statystyczna rzetelność takiego rankingu jest nieco wątpliwa, delikatnie rzecz ujmując.

Niezbyt przeczytałeś co napisałem, przecież pisałem o wątpliwej wiarygodności (obarczonej dużym błędem na oko. 10-20%, no ale nawet tak duży da radę porównać dziadostwa jak N4000 z Ryzen 3 1200 itp).

Są dobre bo są: przejrzyste, szybkie, łatwe porównania itp. Pokaż mi coś takiego dla Cinebench i co? Nie ma, trzeba kupy wysiłku by coś znaleźć, a porównanie jak wyżej to robota na godziny. Ja mam na to 10 sekund, no góra 30.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za opinie, właśnie zauważam , że sporo osób na gigabyte nie ma problemów z zen2 . Ram coś kręciłeś ? Bo nie ukrywam , że również zależy mi na oc ram .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@MaxForces a jaki szanowny kolega ma BIOS? Już z AGESA 1.0.0.3ABB?

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To niezłe MSI, beta bios a w nim w bf5 4300mhz i napięcie 1.46v :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@MaxForces a jaki szanowny kolega ma BIOS? Już z AGESA 1.0.0.3ABB?

Tak. Wczoraj plyte wlozylem,5min zabawy I wszystko ustawione

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to dobrze Gigabyte ogarnia skoro na ABB nie masz zbitych zegarów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podnioslem ppt limit tylko +200mhz. Boost 4300 w grach 4200-4250.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi