Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jak wezme zwykłą wersje 16mb pod ryzena 2600 to w przyszłosci nie będzie problemu z aktualizacją biosu pod nowszy procek? powiedzmy ryzen z serii 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wielkością kości bios. MAX ma kości 32MB podczas gdy zwykłe wersje jedynie 16MB. To oznacza, że MAX nie ma wyciętej obsługi starszych CPU i ma pełną szatę graficzną w BIOS-ie.

Ryzen 2600 po premierze 4000 może zaliczać się do braku obsługi starszych CPU ;) Ciężko powiedzieć jak będzie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ryzen 2600 po premierze 4000 może zaliczać się do braku obsługi starszych CPU ;) Ciężko powiedzieć jak będzie.

Mnie się wydaje że ryzen 4000 będzie obsługiwany tylko na x570, x670, B550 i B650, no i może jeszcze na niektórych x470 i flagowych x370. Serio bardzo mało prawdopodobne mi się wydaje żeby działał na B450, no a jak już tak będzie to będą większe jaja niż były na 3000.

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaj nie będzie na ryzenach 4xxx bo to będą zen2+ , czyli zen 2 z może lekko wyższym zegarem i bardziej usprawniony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Seria 4xxx będzie rozwinięciem obecnych 3xxx więc łatwiej będzie opanować AGESĘ. No chyba, że AMD znowu na ostatni moment wyda właściwy mikrokod a producenci płyt znowu zwalą testy na samych użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temperatury u mnie w idle po ustawieniu 3700X na 4400Mhz

XFRKYoo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Instalowałeś najnowsze sterowniki do chipsetu od AMD? Jaki sterownik odpowiada za SATA - systemowy czy od AMD?

Tak instalowałem te od AMD

SATA te systemowe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć,

Posiadam 3900x + MSI x570 GAMING PRO CARBON WIFI.

Moje odczucia po przesiadce z 4 rdzeniowej i7 - kosmos jeżeli chodzi o obróbkę video (2.7K 50-60 FPS h.265) i zdjęć (RAW).

Nic się nie tnie, nie zamula, w tle przeglądarka + muzyka z YT.

Wszystko działa elegancko, brak bluescreenów, zwiech czy innych problemów.

Aktualizację WIN10 instaluje wszystko jak leci :D

Wyniki w R20 - przed aktualizacją BIOS (bios z fabryki) - 7 053 pkt.

Sterowniki ze strony MSI zainstalowane (plus aktualizację).

Wgrałem nowy BIOS w wersji 7B93v11 z 2019-07-02 oraz najnowszy sterownik chipsetu ze strony AMD (30.08 instalowałem).

Po aktualizacji BIOS oraz chipsetu wyniki spadły o prawie 200 pkt w R20 - 6 871 pkt. Włączenie w Ryzen Master opcji PBO daje +100 pkt, czyli 6 968 pkt.

Zauważyłem też problem z wentylatorem chłodzenia BOX od AMD na CPU. Potrafią spaść do 280 obrotów i tak "stać" mimo że temp 85-90 stopni. Ponowne uruchomienie komputera rozwiązuje problem ale potrafi to wrócić. Żeby to wyeliminować, nie wiem czy mi się uda to wyeliminować jakoś:

- wgrałem nowe aktualizacje WIN10

- w BIOS ustawiłem domyślne ustawienia wentylatorów oraz ustawiłem tryb BALANCE. Wcześniej miałem chyba SILENT bo wentylator CHIPSETU nie kręcił się wcale podczas przeglądania internetu czy obróbce zdjęć.

Mam kartę graficzną od MSI - wcześniej na i7 GPU reagowała pięknie na ustawianie prędkości obrotowej, mogłem sobie na pulpicie włączyć 100% obroty wentylatorów i kręciły się od razu aż je wyłącze... a tutaj na AMD brak reakcji. Jednak, reagują na krzywą obrotów wentylatorów.

Zastanawiam się, czy dalej będzie BOX CPU będzie wariować i czy obroty wentylatora będą spadać do prawie 300 RPM.

Co to może być?

Czy instalacja najnowszego BIOSu w wersji BETA 7B93v124(Beta version) 2019-08-26, rozwiąże problem? Ktoś ma ten BIOS?

Zachciało mi się instalować nowy BIOS i Chipset :) po aktualizacji chipsetu spadły napięcia CPU w spoczynku, pokazuje nawet 1,08V. Już nie będę wspominać że każdy program do monitorowania temp i obrotów wentylatorów pokazuje co innego:

Core Temp

Ryzen Master

HWMonitor

HWInfo

CPU-Z tu sprawdzam napięcia i taktowanie.

Jedynie MSI Afterburner wydaje mi się że dobrze pokazuję temp karty graficznej.

Też tak macie, że na pulpicie macię użycie procesora 1-3% a taktowanie 4 GHz ?

Zastanawiam się nad chłodzeniem CPU. Jakie polecacie kupić do tego procesora? Nie muszę mieć RGB. Chce mieć wydajne chłodzenie o dobrej kulturze pracy. Powietrzne Noctua NH D15 czy Dark Rock 4 Pro czy AiO, ale jakie? jeśli już to wolę 360mm. Buda Dark Base 700.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego właśnie należy narzekać i mówić o problemie. Wtedy mogą znaleźć usterkę i ją naprawić. Mam nadzieję, że MSI ogarnie bios i dostanę aktualizację jeszcze w tym roku :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego właśnie należy narzekać i mówić o problemie. Wtedy mogą znaleźć usterkę i ją naprawić. Mam nadzieję, że MSI ogarnie bios i dostanę aktualizację jeszcze w tym roku :E

10 september MSI dostanie nową AGESA. Miesiąc później powinna trafić na serwery MSI tak jak aktualnie trafiła tam BETA z ABB :P

Na serwerze jest teraz do Twojej płyty 7C37vA38(Beta version).

Do mojej też jest 7C37v138(Beta version) - Update AMD ComboPI1.0.0.3abb

Październik - Listopad przetestujemy nową betę z lepszym boostem ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Płyta Gigabyte B450 AORUS M bios najnowszy

OS win 10pro 64 wszystkie poprawki są

Karta Creative Sound BlasterX G5

Ale na zintegrowanej i na DisplayPort to samo

mam identyczną sytuacje ;) G5 ,sprzęt w sygnaturce :E coś mi się wydaje że te zjeb..... niby poprawiane windowsy 100000 1903 robią takie szopki,lub te całe agesy ;) ,błędy w podglądzie zdarzeń(kernel power ,kernel boot,eventlog,appmoderuntime,kernel ever tracing,aplicationerror) itp. o distributedcom nawet nie wspominam jest tego w pyte.Co jakiś czas przy odpalaniu pc są sygnałki :E jeden długi i dwa krótkie czyli coś niby z kartą graficzną :E ale nie ma o tym mowy gtx 1060,gtx1070ti,quadro2000 na wszystkich identyczna sytuacja a karty wszystkie w 100% sprawne(po tych sygnałkach botuje drugi raz i komp się odpala bez problemu i o dziwo dziła w 100% stabilnie).Wachlowałem zasilaczami,kartami,dyskami (wszystko sprawne) nic to nie zmienia :E Ja powiem jedno ja już się wyleczyłem z tego syfu AMD jak i MSI (bez urazy) to tylko moje osobiste zdanie więcej tego patykiem nie dotknę :E I to jest przeca starsza platforma x370 i rysiu 1700 po tych dwóch latach powinno to cykać jak ta lala biosy powinny być świetnie dopracowane a tu ni chu... .Wszystko zrozumiem niech te amd będzie mniej wydajne od intela ale niech pracuje stabilnie a tu na to nawet nie ma co liczyć :P .

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No same dobre wiadomości, dzięki za podzielenie się. Niby nie ma się co czepiać do obecnego działania ale każde dodatkowe usprawnienia będą mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

10 september MSI dostanie nową AGESA. Miesiąc później powinna trafić na serwery MSI tak jak aktualnie trafiła tam BETA z ABB :P

Lepiej powiedz gdzie są nowe biosy dla B450 Tomahawk :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli chyba zostanę na starym biosie do zimy? Bo jak mi boostuje, to coś namieszali w tych nowych biosach:P

Zanim MSI wyda bios to :mad2: Nie wszystko może być super, zawsze trafi się jakaś "kula u nogi"...

Oby naprawili, każdy będzie happy :thumbup:

Widać, że wychodzą na przeciw użytkownikom, nie jest to tekst typu " wyłączyć HT u Intela" :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

10 września to AMD powie co zrobi w przyszłości. Nigdzie nie podali, że 10 dadzą nową AGESĘ.

A o beta biosach wiem, ale ja z założenia ich nie instaluję.

@caleb59

Skoro AMD samo powiedziało, że ma błąd w firmware, to chyba jest się czego czepiać. I od premiery było :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

MSI czeka na premierę B550 a wtedy...

... B450 nagle dostanie EOL

:E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie tez tak sobie myślałem teraz, co znaczy ten 10 września. żeby to nie była tylko notka prasowa o zapowiedzi AGESA na kolejny miesiąc. Bo wtedy MSI może nie zdążyć w tym roku :D

A w przyszłym roku to już będą inne problemy na głowie: Zen3 vs jakieś 10-11gen intele :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Blind miałem na myśli fakt w moim wypadku ucięło boosta o tylko 50-75Mhz więc dlatego się tym nie przejmowałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jakie polecacie chłodzenie do 3900x który będzie wykorzystywany do obróbki filmów?

Powietrze czy AiO?

Obudowa Dark Base 700.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dark Rock Pro 4. Kij tam z AIO. Temperatury takie same ale ciszej na AC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dark Rock Pro 4. Kij tam z AIO. Temperatury takie same ale ciszej na AC.

jakie temp masz na tym chłodzeniu?

renderowałeś filmy na tym zestawie?

jakim programem monitorujesz temp procesora?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedy ma być premiera 3950X? Bo szczerze mówiąc nie pamiętam a nie chce mi się szukać. :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temperatury ok. 80-82*C w syntetykach.

3950X ma być albo 7 albo 9 września. Zastanawiam się czy nie kupić a 3900X spróbować sprzedać za tyle ile kupiłem nowy bo dalej nie ma ich w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fryy jak Ci się nie spieszy to w przyszłym tygodniu przyjedzie mi jakieś aio i będę sprzedawał dark rocka 4 Pro którego używam jakieś 3-4 tyg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi