Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Droga do zawodu żołnierza wymaga spełniania określonych warunków. Po pierwsze, żołnierzem może zostać wyłącznie posiadające polskie obywatelstwo pełnoletnia osoba, niekarana w przeszłości za przestępstwo umyślne. Ponadto osoba ta musi mieć dobry stan zdrowia.

 

Innym z wymogów jest konieczność posiadania określonego wykształcenia. Aby zostać:

Szeregowym – należy ukończyć co najmniej gimnazjum,

Podoficerem – należy ukończyć co najmniej szkołę średnią,

Oficerem – należy mieć tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.

W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę nie tylko w/w wymogi ale również to czy dana osoba posiada jakieś szczególnie interesujące dla wojska umiejętności, kwalifikacje, wiedzę czy zdolności. Jeśli nie kandydat nie posiada takowych, ale spełnia podstawowe wymogi, droga do wojska dalej pozostaje otwarta.

 

 

Do wojska wiedzie wiele dróg. Kandydat może:

-Wybrać służbę kandydacką, czyli ukończyć szkołę podoficerską lub studia wojskowe i zostać podoficerem lub oficerem,

 

-Odbyć służbę przygotowawczą, po której zostanie szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy i następnie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby,

 

-Wstąpić do najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

 

Służba przygotowawcza

Ten rodzaj służby kierowany jest do osób, które wcześniej nie pełniły czynnej służby wojskowej. Szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej:

Oficerów - przeznaczone jest dla osób z wyższym wykształceniem i trwa do 6 miesięcy,

 

Podoficerów - przeznaczone jest dla osób z co najmniej średnim wykształceniem i trwa do 5 miesięcy,

 

Szeregowych - przeznaczone jest dla osób z wykształceniem co najmniej gimnazjalnym i trwa do 4 miesięcy.

 

Aby ubiegać o powołanie do służby przygotowawczej, należy złożyć wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień. Postępowanie rekrutacyjne obejmuje analizę dokumentów (w tym wyników w nauce) oraz rozmowę kwalifikacyjną, a następnie badanie przez Wojskową Komisję Lekarską i w wojskowej pracowni psychologicznej.

 

Szkolenia kończą się egzaminami. W czasie służby żołnierzom przysługuje zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie, opieka medyczna, ubezpieczenie, ulgowe przejazdy, ochrona stosunku pracy, urlopy, odprawa po odbyciu służby przygotowawczej oraz comiesięczne wynagrodzenie

 

Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj sił zbrojnych. Służba pełniona w WOT ma charakter rotacyjny - w jednostce wojskowej, co najmniej raz w miesiącu przez dwa dni w czasie wolnym od pracy) lub dyspozycyjny (poza jednostką wojskową) i trwa od 1 roku do 6 lat - osoby zainteresowane mogą wnioskować o jej przedłużenie.

 

W WOT, podobnie jak w innych rodzajach służby, znaczenie ma wykształcenie. Aby ubiegać się o przyjęcie do korpusu szeregowych należy ukończyć co najmniej gimnazjum, do podoficerów - szkołę średnią, a do korpusu oficerów - szkołę wyższą.

 

Na czas trwania służby kandydat otrzymuje mundur i niezbędny ekwipunek, a także - w trakcie pełnienia służby w jednostce wojskowej - bezpłatne wyżywienie (lub równoważnik) oraz ubezpieczenie. Ponadto za każdy dzień pełnienia służby rotacyjnej przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i dodatki, w tym dodatek za gotowość.

Służba kandydacka

Służba kandydacka to studia wojskowe lub szkoła podoficerska. Możliwość odbycia studiów wojskowych oferują m.in.:

 

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie;

Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie;

Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu;

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie;

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni;

Wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Aby dostać się na uczelnie wojskową należy przejść weryfikację, która - obok znajomości języka obcego - obejmuje również:

 

Dla kandydatów na studia wyższe – analizę wyników na świadectwie dojrzałości, sprawdzian sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną (wniosek do rektora – komendanta należy złożyć w terminie do 31 marca danego roku),

 

Dla kandydatów na studia wojskowe – w I etapie w Akademii Wojsk Lądowych - sprawdzian sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną; w II etapie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi - rekrutację zgodnie z warunkami naboru określonymi przez Senat Uczelni dla kierunku lekarskiego; (wnioski składa się do Dyrektora Departamentu Kadr za pośrednictwem właściwego wojskowego komendanta uzupełnień w terminie do 15 maja danego roku).

 

 

Kwalifikacje przydatne w Siłach Zbrojnych RP

 

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 maja 2015 r. w sprawie kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacjami przydatnymi w Siłach Zbrojnych,

o których mowa w art. 132a ust. 1 i art. 132b ust. 1 ustawy, są kwalifikacje:

 

1) kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów – prawo jazdy kat. „C”;

2) kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów – prawo jazdy kat. „C+E”;

3) kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów – prawo jazdy kat. „D”;

4) operatora sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych;

5) operatora maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych;

6) nurka;

7) skoczka spadochronowego;

8) ratownika medycznego;

9) sanitariusza szpitalnego;

10) kucharza

 

 

Schemat Postępowania Rekrutacyjnego

 

 

1. Idziecie do macierzystego WKU i deklarujecie się ze zamierzacie wstąpić do armii.

2. WKU wysyła Was na testy psychologiczne w ramach badan do Służby Przygotowawczej.

3. Po otrzymaniu pozytywnej opinii od psychologa udajecie się do WKU i otrzymujecie kartę powołania do danej jednostki w której będziecie się szkolić i w wyznaczonym terminie musicie się w danej jednostce stawić - tutaj zaczyna się wasza przygoda z wojskiem.

4. Po ukończeniu szkolenia które od 4 do 6 miesięcy udajecie się ponownie do WKU z deklaracja ze chcecie wstąpić do zawodowej służby wojskowej.

5. WKU ponownie wysyła was na testy psychologiczne które niczym szczególnym się nie różnią od tych które były do Służby Przygotowawczej.

6. Następnym etapem jest komisja lekarska do której trzeba się odpowiednio przygotować czyli na 2 tyg przed badaniami lekkostrawna dieta.

7. Po oddaniu wypełnionej obiegówki czekacie na orzeczenie lekarskie do 30 dni.

Edytowane przez Szaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, ale za długie, więc nie czytam. Ale mam pytanie, piszesz o zwykłej służbie, czy o zawodowym żołnierzu? Wybacz ale zmęczony już jestem,a jak w 1 zdaniu napisałem.

 

Edit.

 

Wojsko przechodziłem w 2007 roku więc pytam, bo już raczej teraz nie biorą każdego, który nie robi studiów.

 

Sam bylem młody i głupi, tzn dostałem bilet gdzieś tam do armii czołgowej(niski, szczupły to idealnie do czołgu, tak mi na WKU powiedzieli), ale że byłem głupi(doświadczenie i przygoda życiowa, mnie minęła...), i również pracowałem, to wymiagałem się od rocznej przygody. Żałuję, nie ma co...

Edytowane przez kafaros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, ale za długie, więc nie czytam. Ale mam pytanie, piszesz o zwykłej służbie, czy o zawodowym żołnierzu? Wybacz ale zmęczony już jestem,a jak w 1 zdaniu napisałem.

 

 

W tym temacie będę co jakiś czas opisywać służbę zawodowa. A to co napisałem tyczy się właśnie tej służby. Jest to droga jaka trzeba przejść aby zostać żołnierzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściana tekstu, do przebicia dla maniaków. Popraw to.

 

Myślę też, że bardziej od koloru światełek na teście interesowałoby ewentualnego kandydata coś przyziemnego, czego nie masz chyba jeszcze w temacie (może po prostu jest za wcześnie): jak wyglądają warunki finansowe, jakie jest prawdopodobieństwo, że dotrwasz do emerytury, itp przyziemne sprawy.

To jest w końcu zarówno służba, jak i jednak zawód - i trzeba podchodzić do tego, mimo wszystko, pragmatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba miec nierowno pod sufitem, myslac, ze kazdego wysylaja na misje. Obecnie wojsko to smiech na sali. Mam tam wielu znajomych, tylko jeden poszedl z powolania i wiem, ze w razie konfliktu, robilby co do niego nalezy. Reszta poszla tylko i wylacznie dla kasy, bo nie mieli perspektyw na nic lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech politycy idą do wojska może chociaż raz w życiu zrobili by coś pożytecznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyteczne informacje, ale mógłbyś lepiej to napisać, bo wygląda to jak tekst internetowej madki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dyskusja się rozkręca.

Obiecuję poprawić post jak tylko odbiorę laptopa a narazie tylko telefon.

Obecnie mam skończone 25 lat i jestem po studiach Ratownictwa Medycznego a wojsko wybrałem ponieważ zawsze moim marzeniem był mundur. Z policją się nie udało więc wybór padł na MON.

 

Jeżeli chodzi o zarobki w wojsku to w chwili obecnej szeregowy moze liczyć na wypłatę rzędu 3100netto na rękę.

 

Ale to nie wszystko gdyż zolnierzowi przysługuje szereg licznych dodatków:

 

-dodatek mieszkaniowy w wysokości od 300zl do 900zl netto w zależności od wielkości miasta.

 

-dodatek za rozłąkę w wysokości 540netto na rękę przyczym te dwa dodatki nie mogą się że sobą łączyć, więc albo jedno albo drugie.

Jest sporo jednostek w których dodatek wynosi poniżej 500zl także wybór jest oczywisty co będzie bardziej korzystniejsze.

 

-gratyfikacja urlopowa na każdego członka rodziny włącznie z samym sobą wynoszącą 920zl netto co roku albo co dwa lata.

 

-mundurowka wynoszącą przez pierwsze 2 lata 500 a później 2000zl wypłacana co roku w kwietniu

 

-13 pensja

 

-dodatki motywacyjne, funkcyjne i wiele innych ale dla nas jako początkujących żołnierzy należy się skupić na dwóch pierwszych do których mamy prawo no i wiadomo 13-stka i mundurowka.

 

Reasumując jak zaczynacie swoją przygodę z wojskiem to mozecie liczyć na wynagrodzenie nawet w wysokości 3900zl.

 

Dodatkowo wasza pensja wzrasta wraz z wysluga lat i tak po 3 latach 3%, po 6 macie 6% az do 15 lat a powyżej 15 lat do emerytury jest to 1% co roku.

 

Każdy żołnierz ma zagwarantowane wyżywienie na terenie jednostki czyli śniadania, obiady i kolacje.

 

Czas pracy żołnierza wynosi 8h dziennie od 7.30 do 15.30. Weekendy wolne chyba że macie wtedy służbę za którą macie zapłacone.

 

Dodatkowo wojsko może wam zwrócić koszta dojazdu do jednostki oraz co miesiąc macie wyplacany ekwiwalent że higienę oraz pranie.

Edytowane przez Szaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kolegę w wojsku, a jego żona nie pracuje. 500+ na dziecko nie przysługuje.

 

Tak na poważnie to wojsko jest dobre dla samotników bez rodziny. Wojsko mocno na mnie napierało bo chcieli mnie zrekrutować, mam 195cm, 100kg, ciało wysportowane. Zrobiłem tylko kurs psychologiczny, a kolega już się dostał i z podkarpacia wywiało go do Szczecina. Od razu zrezygnowałem z dalszego toku rekrutacji. Mam żonę, dziecko i firmę. Nie widzę potrzeby pchania się tam na siłę ale też moim marzeniem była praca w mundurówce. Policja się na mnie wypieła, wojsko chciało ale pewnie na drugi koniec kraju i tak się skończyła moja przygoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy tylko ten co ma 24h służbe.

Za weekendy bardziej dają wolne niż płacą.

 

Chyba możesz wybrać czy chciałbyś wynagrodzenie czy urlop ale jak rozmawiałem z zawodowymi jak byłem na szkole to czasami siedzą całe lato w domu-tyle maja dni do odbioru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest szansa dostania się na zawodowego w wieku 30 lat i przy średnim wykształceniu ? (Liceum) dobre osiągi sportowe bieg, podciąganie,pompki, znajomość języków obcych komunikatywnie Angielski, Niemiecki, prawo jazdy. Czy w ogóle jest szansa czy człowiek nie dość że za stary to jeszcze bez wykształcenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest szansa dostania się na zawodowego w wieku 30 lat i przy średnim wykształceniu ? (Liceum) dobre osiągi sportowe bieg, podciąganie,pompki, znajomość języków obcych komunikatywnie Angielski, Niemiecki, prawo jazdy. Czy w ogóle jest szansa czy człowiek nie dość że za stary to jeszcze bez wykształcenia ?

 

 

Spokojnie limit wiekowy wynosi chyba 45 lat. Także śmiało możesz próbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Limit limitem.. ale w rzeczywistości jest pewnie inaczej. Nie o mnie mi chodziło ale chciałem zasięgnąć informacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam da się awansować?

Na jakie zarobki można liczyć po 6 latach?

3% po 3 latach i 6% po 6 latach to raczej kiepska podwyżka :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam da się awansować?

Na jakie zarobki można liczyć po 6 latach?

3% po 3 latach i 6% po 6 latach to raczej kiepska podwyżka :P

 

Po 5 latach dostajesz starszego szeregowego i automatycznie pensja wzrasta6do 3300netto na rękę. Jeżeli będziesz się wykazywać aktywnością i wzorowa służba przełożeni mogą Cię skierować na kurs podoficerski i wtedy dostajesz stopień kaprala, zostajesz podoficerem a twoja pensja wzrasta do 3600netto na rękę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I do tego te 3,6 i dalej 15 i więcej procentp za każdy rok wysługi?

 

Zarobki na start są bardzo atrakcyjne, ale chyba nie da się tam dużo zarobić :P

Lepiej zostać marynarzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając 15 lat służby będąc podoficerem masz ponad 4000zl netto na rękę bez dodatków. Z dodatkami masz niecałe 5000zl.

 

Następna kwestia jeżeli masz żonę to dostajesz 540netto rozlakowego.

Wojsko daje Ci kwaterę a po paru latach możesz się starać o mieszkanie wojskowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatek za wieloletnią służbę – wysokość procentowa dodatku odpowiada okresowi służby wojskowej i wynosi:

 

3 % uposażenia zasadniczego po 3 latach służby;

6 % po 6 latach;

9 % po 9 latach;

12 % po 12 latach;

15 % po 15 latach;

do 35 % po 35 latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Armia szuka informatyków z min. średnim wykształceniem pod mundur.

Szukajcie rejonowego WKU.

 

PS. Nie zapominajcie, że teoretycznie wojna należy się przynajmniej co 2 pokoleniu.

Jest mniejsza szansa na przeżycie wojny będąc w armii niż bycie cywilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żołnierze, oprócz wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków, mogą liczyć na następujące należności:

 

zasiłek na zagospodarowanie;

gratyfikacja urlopowa;

dodatkowe uposażenie roczne;

nagrody uznaniowe i zapomogi;

nagrody jubileuszowe;

należności za podróże i przeniesienia;

dodatkowe wynagrodzenie;

należności z tytułu pełnienia służby poza granicami państwa;

należności zwolnieniowe;

należności pośmiertne.

Zasiłek na zagospodarowanie - żołnierz zawodowy powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej otrzymuje zasiłek na zagospodarowanie, w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. Zasiłek na zagospodarowanie może być przyznany żołnierzowi zawodowemu tylko jeden raz w trakcie pełnienia zawodowej służby wojskowe.

 

Gratyfikacja urlopowa - raz do roku żołnierzowi przysługuje prawo do gratyfikacji urlopowej, pod warunkiem, że w trakcie roku kalendarzowego pełnił służbę przez okres co najmniej sześciu miesięcy kalendarzowych. Gratyfikacja urlopowa wynosi 35% najniższego uposażenia żołnierza dla żołnierza oraz na każdego uprawnionego członka rodziny (małżonka oraz dzieci).

 

Dodatkowe uposażenie roczne - żołnierze mogą liczyć również na dodatkowe uposażenie roczne. Jest ono przyznawane w wysokości jednomiesięcznego uposażenia.

 

Nagrody uznaniowe i zapomogi - nagrody uznaniowe są przyznawane w szczególności w związku z przejawianiem inicjatywy w służbie albo wykonywaniem zadań służbowych wymagających szczególnie dużego nakładu pracy, w tym poza określonym czasem służby, w skróconych terminach lub warunkach szczególnie utrudnionych.

 

Zapomogi przyznaje się w przypadku zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci członka rodziny oraz z innych przyczyn powodujących istotne pogorszenie warunków materialnych.

 

Nagrody jubileuszowe - żołnierzom zawodowym przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

 

po dwudziestu latach czynnej służby wojskowej - 75%,

po dwudziestu pięciu latach czynnej służby wojskowej - 100%,

po trzydziestu latach czynnej służby wojskowej - 150%,

po trzydziestu pięciu latach czynnej służby wojskowej - 200%,

po czterdziestu latach czynnej służby wojskowej - 300%

 

miesięcznego uposażenia żołnierza wraz z dodatkami o charakterze stałym.

 

Należności za przeniesienia i podróże - w związku z przeniesieniami żołnierzom przysługuje zwrot kosztów przejazdu żołnierza i członków jego rodziny, ryczałt z tytułu przeniesienia oraz zasiłek osiedleniowy oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego. Natomiast w związku z podróżami żołnierz może otrzymać diety, zwrot kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.

 

Dodatkowe wynagrodzenie - żołnierz może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za:

 

czasowe pełnienie obowiązków na innym stanowisku służbowym - od 75 zł do 350 zł miesięcznie,

wykonywanie dodatkowych czynności, np. za pełnienie służb dyżurnych - 50 zł za każdą służbę.

Należności pieniężne za służbę zagraniczną:

 

uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami;

należność zagraniczna:

dla żołnierzy wyznaczonych na stanowiska służbowe np. w NATO, UE, etc. – w wysokości uzależnionej od zajmowanego stanowiska poza granicami państwa, wypłacana w walucie państwa, w którym żołnierz pełni służbę;

dla żołnierzy skierowanych do pełnienia służby, np. do PKW – w wysokości uzależnionej od zajmowanego stanowiska poza granicami państwa , wypłacana w zł, np. dla szeregowego 4800 zł,

dodatek wojenny: przysługuje za każdy dzień przebywania w strefie działań wojennych - od 96 do 160 zł dziennie.

Należności zwolnieniowe - z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej żołnierze otrzymują:

 

odprawę - w wysokości 100 % uposażenia (po roku służby); 200 % uposażenia (po 5 latach służby); 300 % (po 10 latach służby) + 20 % uposażenia za każdy dalszy rok służby aż do 600% uposażenia (po 25 latach służby);

ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy - za każdy dzień niewykorzystanego urlopu przysługuje 1/22 części uposażenia żołnierza;

świadczenie pieniężne - wypłacane co miesiąc, w wysokości ostatniego uposażenia, przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby. Przysługuje żołnierzom, którzy pełnili służbę wojskową przez okres co najmniej 15 lat.

Należności pośmiertne - są to należności wypłacane członkom rodziny zmarłego żołnierza:

 

zasiłek pogrzebowy - 4 tys. albo 2 tys. jeśli pogrzeb organizuje wojsko;

pokrycie pogrzebu przez wojsko - w przypadku jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku z zawodową służbą wojskową – do kwoty stanowiącej 5 – krotność najniższego uposażenia;

należności zwolnieniowe (odprawa, ekwiwalent za urlop, dodatkowe uposażenie roczne i gratyfikacja urlopowa) - na takich samych zasadach jak dla zwalnianych żołnierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wszystko powyżej okupione 100% dyspozycyjnością, takjestowaniem, brązowym jęzorem i brakiem pewności, czy po 5 latach mieszkania pod Krakowem nie przeniosą Cię do jednostki w rejonie Borów Tucholskich oraz świadomością, że wykwalifikowany spawacz (odpęka 8/24 i jest wolny) i tak więcej zarobi.

 

Stawiam skrzynę gorzały i wypaśną kolację, że za dwa lata (albo i szybciej) - o ile temat utrzyma się, zaś autor nie wypisze się z munduru - ten temat zmieni się w wypłakiwalnię żali autora, jak to w naszych służbach mundurowych jest - oględnie mówiąc - źle.

 

 

Mam wielu mundurowych przyjaciół w różnych służbach. Każdy z nich czeka uprawnień emerytalnych jak zbawienia, by uwolnić się od tych toksycznych instytucji. Sam mundurowi poświęciłem 4 lata (MarWoj). Widząc stan psychiczny znajomych cieszę się, że nie zdecydowałem się tam tkwić do choćby najniższego wymiaru emerytury.

 

 

ps Przedwczoraj zastrzelił się kolejny mundurowy. Tym razem policjant. Chłopak miał 27 lat.

 

Mając 15 lat służby będąc podoficerem masz ponad 4000zl netto na rękę bez dodatków. Z dodatkami masz niecałe 5000zl.

 

Następna kwestia jeżeli masz żonę to dostajesz 540netto rozlakowego.

Wojsko daje Ci kwaterę a po paru latach możesz się starać o mieszkanie wojskowe.

 

Nim minie czas, kiedy dostaniesz to mieszkanie, to kobieta już dawno da Ci po rogach i znajdzie gościa, którego będzie miała na miejscu. 540 rozłąkowego zamienisz wtedy na 540 alimentów, jeśli dorobicie się dzieci. Nawet zaś jeśli żona nie odejdzie, to diabli wiedzą, czy ona nie ustabilizuje się na tyle (praca, rodzina, przyjaciele), że nie będzie chciała przeprowadzić się do tego przydziałowego mieszkania. Różnie z tym bywa, tj. gdzie zakładacie rodzinę, a gdzie dostajesz przydział do jednostki i gdzie dostajesz to mieszkanie. Często te miejsca dzielą setki kilometrów w przypadku żołnierza. Rozłąkowe odległości nie zniweluje, ani więzi między partnerami nie zastąpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Armia szuka informatyków z min. średnim wykształceniem pod mundur.

Szukajcie rejonowego WKU.

 

PS. Nie zapominajcie, że teoretycznie wojna należy się przynajmniej co 2 pokoleniu.

Jest mniejsza szansa na przeżycie wojny będąc w armii niż bycie cywilem.

 

 

Czy ja wiem, czy cywile mają lepiej? Na wojnie to oni giną w pierwszej kolejności, najbardziej narażeni na propagandę polityczną.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...