Skocz do zawartości
timbuktu

[Poradnik] Tani upgrade PC na X58, X79, X99 - LGA 2011/LGA2011-3/1366/1356

Rekomendowane odpowiedzi

@OP

Wracasz do pierwszego posta, i przynajmniej na wersji PC jest

edytuj>Użyj pełnego edytora>i tam zmieniasz nazwę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest jeszcze ciekawa strona o tych płytach X79:

http://x79.apphb.com/mb/

Jest tam też wzmianka o chłodzeniach.

 

Tłumaczenie EN (czasem lepiej tłumaczy od PL):

Mój link

PL:

Mój link

 

Zwrócę jeszcze uwagę na możliwość załapania się na VAT przy wysyłce tych płyt (choć najtańsza wysyłka to do pewnego stopnia minimalizuje).

Chłopaki z IThardware bodaj nie załapali się na VAT (komentarze kiedyś im wykasowało na stronie, pytałem) ale to zależeć też może od urzędu celnego.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Widzę że już 3 stronę rozkminiacie co tu zrobić :D

 

Jakby co mam do sprzedania coś co może cie zainteresować ale nie chce mi sie tego wystawiać na allegro:

Ryzen 5 1500X

MSI B350 Tomahawk

R9 280 3GB Gigabyte 3 wentylatorowa.

Vero L2 600W

 

Naprawdę chętnie bym opchnął bez siedzenia nad wystawianiem tego i wysyłką każdej części osobno :D 900 zł za całość to bardzo fajna promka ;)

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycy ja mam huananzhi + 2650 v2 + 32gb + M.2

Co byście chcieli wiedzieć jakieś benchmarki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycy ja mam huananzhi + 2650 v2 + 32gb + M.2

Co byście chcieli wiedzieć jakieś benchmarki ?

 

Mam slaba teorie w tych tematach wiec prosze innych o dopytanie Lazarra. Chcialbym tylko wiedziec czy ten Xeon pociagna nadchodzace gierki strategiczne. W obecnym sezonie maja nadejsc Total War 3 Kingodms i Anno 1800. Chyba one sa najbardziej wymagajace w swych gatunkach.

Edytowane przez timbuktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepsze. Pod katem wydajnosci, oplacalnosci i perspektywy.

 

Zestaw 1 "lga2011"

- Huananzhi deluxe - 420 zl

- Xeon E5 2650 v 2 - 260 zl

- 2x4 gb RAM ddr3 - 120 zl ( Pytanie: mam juz 2x4gb 1333mhz, bedzie ok jesli doloze 2x4gb 1600mz ? )

- Cooler do 2011 - 100zl

- clo na mobo 100zl, clo na Xeon 60zł

Razem 900zl bez cla. Z clami 1160zl

W tym zestawie uzywalbym stara karte graficzna Hd 5770. Do Total War 3 Kingdoms na pewno musialbym w pozniejszym terminie kupic nowsz, to perspektywakolejnych wydatkow na 300-500zl.

Oszczednosci moglbym tutaj zrobic przy braniu zwyklego Huananzhi i gorszego Xeona. To jakies 150zl.

 

Czy

 

Zestaw 2 "AM4"

- plyta glowna do AM4 - 350zl ( jakas nie najgorsza chcialbym wiec wzialem srednia cene z allegro, konkretnie jaka plytke to doradzcie prosze )

- Ryzen 5 2400g - 550 zl

- RAM 8gb ddr4 2400hmz - 180zl https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-pc-8gb-ddr4-samsung-m378a1k43cb2-crc-7824076340

Razem 1080 + transporty to zaokraglony 1100zl

W tym zestawie uzywalbym integre Vega 11 + Hd 5570 ( pytanie: jaka moc w grafice bedzie mialo takie polaczenie, do jakiejs karty innej mozna porowna? )

 

Samo HD 5770 na pewno nie starczy do odpalenia Total War 3 Kingdoms ale nie mam cisnienia na to zeby zagrac w najblizszym czasie. Liczy sie dla mnie komfort pracy i granie w starsze tytuly. Moj obecny zestaw z Phenonem juz ma zadyszki przy zwyklym surfowaniu w necie i jest ociezaly w grach.

Edytowane przez timbuktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw na 2011 nie obsłuży twoich ramów starych bo tutaj są serwerowe z korekcją błędów ECC. Ja kupiłem 4x8 GB 1333 ale pracują na 1866 :hmm:

Wkładałem swoje ddr3 1600 hyperx niebieskie i komp nie wstał. Warto ci dopłacać do płyty delux jak nie ma OC możliwości a twój procek ma tylko 95 TDP a nie 125 TDP

Jak tniesz budżet to 16Gb ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lazarr

Czy te RAMy ECC by pasowaly?

Mój link

Koszt 4 razy 4gb = 16 gb to 150zl. Koszt 4 x 8 = 32 gb to ponizej 300zl.

 

Drugie pytanie, czy ty podkrecales cos na swojej platformie, ile udalo sie uzyskac wiecej?

Edytowane przez timbuktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie takie.

Ja płaciłem za 1333 i również mają taką etykiete ale pracuja u mnie na 1600 i 1866 więc dziwne a może te droższe 1866 maja lepsze timingi.

OC nie da się, aby włączyć turbo. U mnie 2560 v2 ciągle pracuje @3GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC nie da się, aby włączyć turbo. U mnie 2560 v2 ciągle pracuje @3GHz

OC w E5-26XX wg rosyjskich zrodel jest do ktorych dotarlismy jest mizerne, 3-7%, jakies 100 mhz a duzo roboty chyba wiec tez bym nie podkrecal je. Co innego E5 1650v2 alez cena znow 2x tyle.

Pytanie, @3Ghz tzn. wszystkie 8 rdzeni, 16 watkow osiagaja taka moc? I rozumiem ze mozesz zagrac z takim prockiem we wszystkie gierki na dosc dobrej grafice?

Kolejne, jaki cooler zastosowales i cz byl jakis problem z jego zamontowaniem?

Jesli masz pod reka jakies wyniki benchmarkow to prosze zapodaj.

 

ps. wracajac do RAM, masz Huananzhi deluxe ktorego producent deklarowal wprost ze obsluguje RAM do 1866?

Edytowane przez timbuktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

timbuktu zielona z 2x pci espress 3.0 plus M. 2

Cpuz pokazuje że działa na 1866.

Tak wszystkie rdzenie 3GHz

Ja mam navis rgb 240. Mam tylko słaba grafikę ale gry chodzą bez problemu. Wymień jakie benchmarki chcesz to wykonam wieczorem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepsze. Pod katem wydajnosci, oplacalnosci i perspektywy.

Jedno i drugie słabe. HD5770 nie nadaje się do współczesnych gier - to stara architektura Terrascale, porzucona przez AMD już parę lat temu. Max. 1GB VRAM też nie pomaga. Z kolei Ryzen 2400G się po prostu nie opłaca w takiej cenie - bardzo przeciętna zintegrowana grafika połączona z mocno okrojonym Ryzenem (mniej cache'u i PCIE 8x).

 

Weź używane GPU za ~350 zł (np. GTX780, R9 290, RX470). Przyoszczędzić możesz na RAM-ie i płycie głównej (opcja LGA2011) lub na procesorze (Ryzen 1200 zamiast 2400G w opcji AM4).

 

@Lazarr

Czy te RAMy ECC by pasowaly?

Mój link

Koszt 4 razy 4gb = 16 gb to 150zl. Koszt 4 x 8 = 32 gb to ponizej 300zl.

 

Drugie pytanie, czy ty podkrecales cos na swojej platformie, ile udalo sie uzyskac wiecej?

Nie warto sprowadzać pamięci DDR3 ECC Registered z Chin. Na Allegro jest taniej, szybciej i bez ryzyka naliczenia VAT-u:

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-serwerowe-pamiec-ram-125346?string=12800r&order=p&bmatch=baseline-n-cl-ele-1-1-0329

 

@Lazarr

Z ciekawości: jak jest skonfigurowane to M.2 u Ciebie. Z tego co słyszałem podpięte jest pod SATA2 z chipsetu, ale może poprawili to w nowych rewizjach?..

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podeślę screen jak wrócę do domu.Ale napewno nie sata II

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmodyfikowane zestawy. Ogolne podejscie: mocna grafa, przyszlosciowa podstawka i byle jaki procek ")

 

Zestaw lga2011

- Karta graficzna MSI RADEON RX 470 ARMOR OC 8GB za 450zl

Mój link

- Plyta Plexhd x79 z Chin za 340zl

Mój link

- Procek Xeon E5 2640 za 110zl

Mój link

Tani 6/12 2.5ghz i "Maks. częstotliwość turbo: 3 ghz". Chyba wystarczy na moje wymagania?

- RAM z PL 4x4GB = 90zl

- Cooler 2011 ~ 130zl

Razem 1120 plus ewentualnie vat ~ 100zl

 

W tym zestawie najmocniejszy lub jeden z mocniejszych prockow jaki pasuje to 2690v2 Mój link

Jak myslicie, kiedy stanieje on do poziomu 500zl? :D

 

Zestaw AM4

- Ta sama karta graficzna co w pierwszym za 450zl

- Ryzen 3 1200 za 270zl

- Plyta GIGABYTE B450 AORUS ELITE AM4 ATX M.2 za 380zl

Mój link

- RAM 4gb ddr4 2400 za 100zl Mój link

Na razie 4gb na rozruch a potem sie dokupi.

Pytanie czy dobre kostki RAM sa jakos potrzebne do OC procesora? Czy podana kostka jest juz dosc dobra? Chcialbym podkrecic ten najtanszy procesor RYZENa do 3.9ghz. Uda sie w takiej konfiguracji?

Razem 1200zl.

Edytowane przez timbuktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką mam płyte

Jak juz to daj jakiś 16 wątkowy.

A cooler ja mam od chinczyka za free, moge ci go wyslac z okazji swiąt za czteropaczka. Tylko wentylator do zmiany bo ten bez pwm i 2400 obr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prawdą że zwykle RAMy nie działają na tych płytach Huanan, czy innych chińskich X79.

Co najwyżej mogą odznaczać się niższą kompatybilnością z niektórymi konsumenckimi modelami.

Do tego nie da się mieszać ECC ze zwykłymi RAMami.

Czy nie doszło w tym przypadku do tego?

 

W tej chwili nie kupowałbym RAMów w ciemno, dopóki bym nie sprawdził czy obecne nie działają.

 

Na dzień pisania testu na IThardware tamtej płyty, OC pamięci powyżej 1600MHz było możliwe tylko poprzez BIOS, który po flashowaniu równocześnie mógł nie wstać, bo wymuszał to na sztywno. Niemniej są płyty Huanan które obsługują normalnie 1833MHz. Moze to tez kwestia jakiejś nowszej wersji BIOSu który wyszedł. Często te same BIOSy pasują dla tych różnych chińskich płyt. Było trochę w artykułach wyżej o tym.

 

Jeżeli na płycie jest turbo zablokowane na 3GHz, to myślę że chociaż testy Geekbench 4 i/lub Cinebench by się przydały do względnego porównania wydajności, i jeszcze dodatkowo wersja BIOSu, i rewizja na laminacie.

Hobbistycznie można Crysis 3 w teście na mapie welcome to jungle (dla względnie zachowania ciągłości testów - w 720p i AA x0, AF x16), i GTA V w lokacji z testu CPU zobrazowanej na PClab. Ale to są trudniejsze troszkę testy od benchmarków.

Fajnie też jest zrobić choćby filmik telefonem z widocznym OSD z Afterburnera z utylizacja wątków.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania mogę wrzucić wyniki z Cinebenchy na moich zestawach, które mają podobne parametry (Ryzen) albo cenę (LGA1366):

 

Xeon W3680 (4,2GHz oc) + Intel DX58SO + 12GB DDR3 [750 zł]

Cb15: 968

Cb20: 2009

 

2x Xeon X5675 + Asus Z8NA-D6 + 24GB DDR3 (ECC Reg) [800 zł]

Cb15: 1510

Cb20: 3147

 

Ryzen 7 1700 + Gigabyte B450-S2H + 8GB DDR4 [ok. 1050 zł]

Cb15: 1393

Cb20: 3127

 

Oczywiście na wydajność w grach to się nijak nie przekłada. Tam W3680 (oc) = Ryzen (oc) > Ryzen > W3680> 2x X5675.

 

Nie jest prawdą że zwykle RAMy nie działają na tych płytach Huanan, czy innych chińskich X79.

Co najwyżej mogą odznaczać się niższą kompatybilnością z niektórymi konsumenckimi modelami.

Do tego nie da się mieszać ECC ze zwykłymi RAMami.

Czy nie doszło w tym przypadku do tego?

Zapewne tak jest. Mój Asus Z8NA-D6 (note bene też sprowadzonym z Chin) obsługuje do 96GB RAM DDR3 ECC-R albo do 24GB zwykłego DDR3.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybyście wrzucili Geekbencha jak pisałem wyżej, to jest tam też wynik Single Core, i podejrzewam że wg. niego zachowała by się dokładnie ta sama hierarchia jak Asasyn pisał że jest w grach. Choć będą wyjątki.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie SATA. Chińczycy rozwijają się, z kolejnymi rewizjami te płyty są coraz lepsze. Z bootowaniem z M.2 też nie ma problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@assassin

Brak problemów,tak jak przyszłą paczka to nic nie grzebałem, ustawiłem turbo i ramy na 1866.

Mój amatorki filmik pogrążony darmowym szitem windows video maker...

Mój 2650 v2 + r7 260x :E , wysłali mi właśnie 2 sztuke i ciekawe jak zareaguje płyta na CF które obsługuje @x16 :hmm: a tak na poważnie to kupiłem za 100zł 2 sztuke zeby podbić troche fpsy w AC odyssey a może za jakiś czas wpadnie 1080ti/2060.

2650 v2 + GTX 1070

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...