Skocz do zawartości
timbuktu

[Poradnik] Tani upgrade PC na X58, X79, X99 - LGA 2011/LGA2011-3/1366/1356

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Choć w tej chwili lepszym rozwiązaniem wydaje się x99, to tu jeszcze jest fajne porównanie E5-2689 10/20 (3.3GHz na wszystkich rdzeniach) vs 9900K (5GHz all core) w sumie na prawdę duża różnica jest tylko w Tomb Raiderze. Łaty Spectre/Meltdown wyłączone.

Osobiście wolałbym szybsze 8/16, odkąd na wszystkim powyżej zdarzają się spadki wydajności (nie wszędzie).

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

x99 nie jest teraz lepsze niz x79. nowy mobas x79 to 170pln:

 

https://pl.aliexpress.com/item/4001020296849.html

 

do tego xeon sandy bridge, e5-1650 za 130pln:

 

https://pl.aliexpress.com/item/32811193405.html

 

procek to takie 150% i7-2600, taktowania podobne, xeon jest 6/12 a nie 4/8. wydajność prawie jak ryzen 1600 ale AE a nie AF

 

to tego 4 serwerowe kości ram ddr3 4gb. 4x4 więc odpali się quad chanel. koszt takich 4 kostek to 80-100pln

 

za 400pln mamy set płyta+16ram+cpu o wydajności ryzena 1600 ae. lepiej się nie da na tę chwilę

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ok, kupiłem jeden set, płytkę jednak wziąłem tę:

 

https://pl.aliexpress.com/item/4001028902665.html

 

po dzisiejszym kursie wyszło 199pln

 

procek ten co pisałem wyżej, kosztował 139pln

 

ramu ecc na allegro w brud, wziąłem te:

 

https://allegro.pl/oferta/ddr3-8gb-pc3l-10600r-pc3-10600r-1333-ecc-9106412869?utm

 

85pln

 

czyli razem impreza kosztowała 423pln.

 

jak sprzęt od myfriendsów dojedzie to dam znać co i jak

 

tomcug to testował 1,5 roku temu, tzn prawie to, bo miał cpu w wersji v2 czyli nie sandy a ivy:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_zestawu_z_chin_intel_xeon_e5_1650_v2_i_plyta_glowna_huanan_x79-7694.html

 

W ramach ciekawostki dodam jeszcze, że strata do sześciordzeniowego i dwunastowątkowego Ryzena 5 1600, podkręconego do 3,9 GHz, była minimalna, wynosząc około 2,8%. Jak za te pieniądze naprawdę nieźle, trzeba przyznać.

 

z tym ze wtedy set kosztował 1200pln a nie 400 :)

 

różnica pomiędzy v1 i v2 jest kosmetyczna:

http://www.cpu-world.com/Compare_CPUs/Intel_CM8062101102002,Intel_CM8063501292204/

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliło Ci się.

 

E5 1620 zarówno V1 i V2 to 4/8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliło Ci się.

 

E5 1620 zarówno V1 i V2 to 4/8.

 

w opisie :) link był/jest do e5-1650

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przecież płyty na x99 są już od 250 zł.

Wrzucasz do tego E5-2620 v3 6/12 za 50 zł, odblokowujesz turbo na wszystkie rdzenie i nie wykluczone że będzie nawet szybciej, bo to Haswell.

Ten CPU akurat nie wspiera DDR3, ale była wyżej lista które wspierają, ale DDR4 ECC Reg też są dostępne, i ta różnica 100 zł się może wyrównać vs DDR3, ew. nie powinno wyjść naprawdę dużo drożej, a za to mamy możliwość przesiadki potem na jeszcze szybsze i ciekawsze CPU pod względem rdzeni i wątków niż na x79, które w niektórych grach, choćbyś wrzucił piersyliard rdzeni, to nic Ci to nie da jak silnik jest do bani bo siedzi najbardziej na czterech rdzeniach. W dodatku warto przypomnieć, że ECC w grach jest balastem, a DDR4 zrzuca na tych płytach do 1833MHz i DDR3 1600 można na nich ustawiać na 1833MHz, i ciekawe czy DDR3 w bezpośrednim porównaniu nie będzie szybsze ze względu na opóźnienia.

 

Edit

 

Znalazłem jakiś poradnik na inną płytę, ale chodzą słuchy, że wszystkie te płyty mają te same BIOSy (American Megatrends).

https://xeon-e5450.ru/socket-2011/motherboards/delaem-mod-bios-sami/

(translator dość dobrze tłumaczy)

 

Jest tam, jak odblokować opcję OC pamięci, i manipulacji mnożnikiem używając zrzutu BIOSu płyty.

 

Nie wszystkie CPU na x79 umożliwiają zmianę mnożnika (wpisuje się wartość potem, nie ma manipulacji guzkiem +/-).

Akurat 16xx v1/2 bodaj oba umożliwiają.

 

Inna sprawa, że OC mnożnikiem powinno być to też możliwe przez XTU. Ponoć tak samo jest na 1366.

 

Nie ma tylko możliwości zmiany napięcia, więc np. przekroczenie 3.9 może być niemożliwe. Tak miał z 1650 v2 tomcug.

 

Ciekaw jestem czy może jest już coś lepszego, niż to o czym piszę.

 

Tylko że odblokowanie napięcia może być rzeczywiście ryzykowne. Te płyty na x79 jeszcze niektóre osiągają na sekcji za wysokie temperatury. Być może są lepsze i gorsze, ale x99 z tego co widziałem bywały w porządku pod tym względem, podczas gdy x79 potrafiły nie nadawać się do obciążenia 24/7 lub padały po jakimś okresie nawet. Nawiew na sekcję wysoce wskazany.

 

Z tego co kiedyś szukałem, Snowman T4/T6 jest na poziomie lub lepszym Fery 3 HE1224.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

cpu które działają na x99 i ddr3 mają chore ceny jak na kilkuletni szrot albo zegary w okolicach 2ghz

 

a 2011 z ddr4 zamiast ddr3 to już cenowo nie jest na tyle atrakcyjnie aby brać chińskie wynalazki w cenie 250pln za mobo. dodatkowo to nie jest platforma kupowana z zamiarem upgrade :) za 110pln kupiłem 24gb ram działającego w quad chanell więc nie będzie tragedii z podsystemem pamięci

 

też się zastanawiałem nad x99 ale po przeliczeniu $ per perf i oszacowaniu plusów i minusów wyszło mi że lepiej x79.

 

ten e5-1650 v1 za 30$ to najlepszy proc w kategorii perf/cena na całym ali, dodatkowo z obsługą prawie darmowego ddr

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przecież płyty na x99 są już od 250 zł.

Wrzucasz do tego E5-2620 v3 6/12 za 50 zł, odblokowujesz turbo na wszystkie rdzenie i nie wykluczone że będzie nawet szybciej, bo to Haswell.

Ten CPU akurat nie wspiera DDR3, ale była wyżej lista które wspierają, ale DDR4 ECC Reg też są dostępne, i ta różnica 100 zł się może wyrównać vs DDR3, ew. nie powinno wyjść naprawdę dużo drożej, a za to mamy możliwość przesiadki potem na jeszcze szybsze i ciekawsze CPU pod względem rdzeni i wątków niż na x79, które w niektórych grach, choćbyś wrzucił piersyliard rdzeni, to nic Ci to nie da jak silnik jest do bani bo siedzi najbardziej na czterech rdzeniach. W dodatku warto przypomnieć, że ECC w grach jest balastem, a DDR4 zrzuca na tych płytach do 1833MHz i DDR3 1600 można na nich ustawiać na 1833MHz, i ciekawe czy DDR3 w bezpośrednim porównaniu nie będzie szybsze ze względu na opóźnienia.

 

Edit

 

Znalazłem jakiś poradnik na inną płytę, ale chodzą słuchy, że wszystkie te płyty mają te same BIOSy (American Megatrends).

https://xeon-e5450.ru/socket-2011/motherboards/delaem-mod-bios-sami/

(translator dość dobrze tłumaczy)

 

Jest tam, jak odblokować opcję OC pamięci, i manipulacji mnożnikiem używając zrzutu BIOSu płyty.

 

Nie wszystkie CPU na x79 umożliwiają zmianę mnożnika (wpisuje się wartość potem, nie ma manipulacji guzkiem +/-).

Akurat 16xx v1/2 bodaj oba umożliwiają.

 

Inna sprawa, że OC mnożnikiem powinno być to też możliwe przez XTU. Ponoć tak samo jest na 1366.

 

Nie ma tylko możliwości zmiany napięcia, więc np. przekroczenie 3.9 może być niemożliwe. Tak miał z 1650 v2 tomcug.

 

Ciekaw jestem czy może jest już coś lepszego, niż to o czym piszę.

 

Tylko że odblokowanie napięcia może być rzeczywiście ryzykowne. Te płyty na x79 jeszcze niektóre osiągają na sekcji za wysokie temperatury. Być może są lepsze i gorsze, ale x99 z tego co widziałem bywały w porządku pod tym względem, podczas gdy x79 potrafiły nie nadawać się do obciążenia 24/7 lub padały po jakimś okresie nawet. Nawiew na sekcję wysoce wskazany.

 

Z tego co kiedyś szukałem, Snowman T4/T6 jest na poziomie lub lepszym Fery 3 HE1224.

Te tanie plyty x99 sa w sumie fajne ale wiekszosc ma 2xslot ram i teraz pytanie jaka jest strata wydajnosci dual channel vs quad channel na takim xeonie e5 2620 v3? Bo cena zestawu wcale nie wyglada az tak zle na tle x79 no chyba ze ktos potrzebuje 32GB ram. 250zl plyta x99, 50zl 2620 v3, a 2x8gb ddr4 pazdzierza to i czasem za ~180zl mozna u nas dorwac uzywki (non ECC)

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice są, ale nie tak duże jak by się mogło wydawać jak dual channel vs single channel.

Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No ten test nie zaspokoil mojej ciekawosci bo to jednak jest inna generacja ale tutaj jest haswell 8 cores w dualu i w sumie wielkiej roznica to nima

https://www.pcworld.com/article/2982965/quad-channel-ram-vs-dual-channel-ram-the-shocking-truth-about-their-performance.html?page=4

ale tez w sumie nie do konca bo tu pamieci pracuja na 2400 vs 1866 x99 na plycie z ali a to moze jednak troche zmniejsza roznice

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Do mnie wczoraj dotarł procek Intel E5-2640V3 za 52,64$ plus płyta we wtorek Mój link za 65,41$.

Miałem jakieś kupony i ceny były niższe wtedy. W dodatku dolara miałem kupionego za 3,85-3,9zł.

Za te dwa graty, zapłaciłem w sumie 460zł.

Mam w domu ddr4 8 GB, lub chińskie ramki 16GB w dualu za mniej niż 150zł.

Procka nie rozpakowałem jeszcze.

Nie mogę doszukać się pasty. Jeśli znajdę, to myślę, że w niedzielę to złożę.

Jakbym włożył te chińskie ramy, to mam zestaw za 610 zł.

Grafiką jaką dysponuję, to stara nv 1050ti 4GB.

Aktualnie od 2 lat lecę na i5-8400 plus wspomniana grafika.

Komputer dla córki, ale pewnie jej oddam mojego i5.

Edytowane przez igorr_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi x79 trzeba uważać na jedną ważną rzecz. mianowicie płytka którą linkowałem jako pierwszą:

https://pl.aliexpress.com/item/4001020296849.html

jest na chipsecie b85

 

ta druga, 2$ droższa to już prawdziwy chip x79:

https://pl.aliexpress.com/item/4001028902665.html

 

więc aby kogoś nie skusiła cena 2$ mniejsza i usb 3.0 na panelu tylnym bo kupi sprzęt bez quad chanell (wątpię aby na b85 cpu współpracował w tym trybie) co względem duala to nawet 30% różnicy w wydajności

 

Do mnie wczoraj dotarł procek Intel E5-2640V3 za 52,64$ plus płyta we wtorek Mój link za 65,41$.

"... Note:

1:The motherboard chips have difference band chips,because of the different product batches,we will send the goods by random,please refer to the actual product. ..."

 

ta płyta też może nie być na chipsecie x79, z czińczykami jak z enigmą, jedna wielka niewiadoma co kupujesz :E tu na szczęscie quad chanell i tak by nie działał ale warto się upewnić czy pci-e działa w trybie 3.0:)

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, u nich nigdy nie wiadomo jaki chipset się trafi (ale trafić na pełne x79 to jak wygrać co najmniej piątkę w totka :E). Na szczęście w przypadku tych CPU nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, bo mamy dużo linii PCIE z samego procesora, na których jest obsługa NVME (tak mi się przynajmniej wydaje; X99 na bank obsługuje, a X58 nie i trzeba modować). W sumie chipset sprowadza się więc do roli kontrolera USB ;) Grunt, żeby płyta miała potwierdzone choćby jakieś minimalne możliwości oc.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni, warto dopłacać do szybkich pamięci ddr4 przy zestawie na x99 w quad channel i lga2011v3 ? Szukam kostek 4x4 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chińskich płytach nie, bo z automatu zrzucają taktownia do 1866MHz.

Edit. Na YT jednak widziałem, jak ktoś podkręcił pamięć na 2400. Może coś w nowszych biosach wyszło nowego. Niemniej nie dało się ustawiać napięć pamięci.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, deton24 napisał:

Na chińskich płytach nie, bo z automatu zrzucają taktownia do 1866MHz.

a jeżeli tak nie jest? teraz mam jedną kość 4gb to mam możliwość zmiany prędkosci na płycie, nie wiem jak zachowa się przy czterech kościach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj pełny model płyty i zainstalowany BIOS, prędkość kości na stock i po OC. Bo sam jestem ciekawy. Może coś się zmieniło.

Możliwość zmiany częstotliwości technicznie na co najmniej niektórych biosach była, ale głównie celem np. podciągnięcia np. z 1600 na właśnie 1866 na DDR3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanko. Wlasnie sobie zainstalowalem taka plyte - https://pl.aliexpress.com/item/32941784993.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.69d85c0fdJAvhv - i nie widzi mi dysku w slocie m2. To dysk m2 SATA Micron 1100 - cos w tym stylu - https://www.morele.net/dysk-ssd-micron-1100-256gb-m-2-sata3-mtfddav256tbn-demontaz-5938485/ - wszedl fizycznie w slot, ale plyta go nie widzi.

Teraz moje pytanie, czy jest mozliwe, ze ten slot na plycie dziala tylko z nvme, a nie dziala z m2 sata? Mam laptopa Dell 7490 gdzie byl zainstalowane ten Micron, ale wymienilem go na 660p NVME, wiec myslalem, ze te oba standardy sa kompatybilne, bo w lapie oba dzialaly w jednym slocie bez problemu.

Drugie pytanie odnosnie tej plyty. Jest ona sprzedawana jako bundle z procesorami V2, wiec zakladam, ze ona dziala z V2 Ivy rowniez. Jednak sa one wysylane z losowymi chipsetami i mi trafil sie Q65, ktory oficjalnie nie obsluguje Ivy Bridge. Pytanie, czy chinczycy po prostu jakos to obeszli i V2 zadziala rowniez na tym Q65, czy po prostu pod procesor V2 wysylaja jakies selekty z innymi chipsetami?

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy na forum bios-mods by czegoś nie wykombinowali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszych testach stwierdzam jeden problem - skwierczące cewki podczas IDLE gdy rusza sie myszka, czy karta WiFi USB cos sciaga. Okrutnie irytujaca sprawa... Wystarczy wlaczyc jakies minimalne obciazenie, czy to test pamieci ram w AIDA, czy nawet 1 core test w CPU-Z i cisza idealna. Zastanawiam sie czy to Intel Speed Step cos tu nie swiruje pawiana, ale znowu wylaczenie tych badziewi w biosie cos nie do konca dziala, bo procesor co prawda blokuje sie na 3.2Ghz, ale CPU-Z dalej pokazuje inne napiecie podczas IDLE (jakies 0.9V) i podczas obciazenia (1.2V) gdy HWMonitor pokazuje stale 1.2V. Nie widze nigdzie mozliwosc zablokowania stalej czestotliwosci i stalego V. Jesli nie znajde rozwiazania, to plyta idzie do sprzedania, bo mam kompa zrobionego na bardzo cicho i żadnego skwierczenia cewek nie zniesę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, deton24 napisał:

Spróbuj pobawić się programem Throttle Stop.

No i chyba jest winowajca, wylaczylem C1E w tym programie i jak ręką odjął. Teraz trzyma stale napiecie 1.2V. Cos kojarze, ze mialem cos takiego kiedys w laptopie, ze tez cewki skwierczały przez te zmiany napięcia.

Da sie to cale C1E wylaczyc jakos w biosie, zeby nie musiec korzystac z zewnetrznego programu? Bo cos nie moge namierzyc, a w tym biosie duzo rzeczy ma jakies dziwne nazwy i nie zdziwilbym sie jesli jest to ukryte gdzies.

Przy okazji,  to jak zmusic ta plyte do trzymania 3.9Ghz podczas testu OCCT? Trzeba zwiekszych Power Limit w biosie, czy cos w ten desen? Procesor to E5 1650 Sandy Bridge, puscilem go na 3.9Ghz i w Idle tyl tez trzyma, ale po odpaleniu OCCT po paru sekundach stabilizuje sie na 3.4Ghz na wszystkich rdzeniach, wiec zakladam, ze to cos z Power Limit musi byc. No i nie chce zabić tej plyty tez. Sekcja zasilania ciepla, ale da sie trzymac palec, wiec nie ma tragedii. 

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, normalnie to jest w BIOS, nie wiem jak w tym. Może faktycznie pod inną nazwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, DziubekR1 napisał:

Teraz moje pytanie, czy jest mozliwe, ze ten slot na plycie dziala tylko z nvme, a nie dziala z m2 sata?

Tak. To od producenta płyty/laptopa zależy jakie interfejsy będą dostępne w M.2 dla SSD. Może być samo SATA, może być samo PCIe, mogą być oba.

5 godzin temu, DziubekR1 napisał:

Pytanie, czy chinczycy po prostu jakos to obeszli i V2 zadziala rowniez na tym Q65, czy po prostu pod procesor V2 wysylaja jakies selekty z innymi chipsetami?

Skoro są submity to obeszli ;) -> KLIK

3 godziny temu, DziubekR1 napisał:

Przy okazji,  to jak zmusic ta plyte do trzymania 3.9Ghz podczas testu OCCT? (...)

Bardzo dobre pytanie - pamiętam, że haswelle były podatne na zablokowanie maksymalnego mnożnika dla wszystkich rdzeni, ale nie wiem czy wcześniejsze.
Tak czy inaczej, na tym cpu po poluzowaniu limitu powinieneś mieć 3.6GHz. Throttlestop powinien mieć też od tego opcję. Alternatywnie można spróbować w XTU albo poszukać w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, MitycznyJeż napisał:

Tak. To od producenta płyty/laptopa zależy jakie interfejsy będą dostępne w M.2 dla SSD. Może być samo SATA, może być samo PCIe, mogą być oba.

Skoro są submity to obeszli ;) -> KLIK

Bardzo dobre pytanie - pamiętam, że haswelle były podatne na zablokowanie maksymalnego mnożnika dla wszystkich rdzeni, ale nie wiem czy wcześniejsze.
Tak czy inaczej, na tym cpu po poluzowaniu limitu powinieneś mieć 3.6GHz. Throttlestop powinien mieć też od tego opcję. Alternatywnie można spróbować w XTU albo poszukać w biosie.

Ten E5 1650 V1 ma odblokowany mnożnik, wiec tu raczej nie ma zastosowania Turbo Hack, który robia na tych, które mają zablokowany mnożnik. Jestem pewien, że to coś z power limit musi być, bo w biosie jest ustawione fabrycznie, ze ma zaczac zbijać poniżej 130W po 10s. Można to zmienić, ale boje się o sekcje zasilania. Sandy 6/12 jednak trochę potrafi pociagnac. Z drugiej strony pewnie w grach aż tyle papu nie bierze, co w OCCT, to może wyższy takt utrzyma. Musze potestowac.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...