Skocz do zawartości
timbuktu

[Poradnik] Tani upgrade PC na X58, X79, X99 - LGA 2011/LGA2011-3/1366/1356

Rekomendowane odpowiedzi

Po paru testach nie polecam tego zestawu X79 na E5 1650 V1. Nie wiem ile to prądu bierze, ale na pewno duzo, bo az czuc cieple powietrze wyrzucane z obudowy i jak nigdy moje dwa zasilacze nie weszly na jakiekolwiek slyszalne obroty, to teraz je slychac wyraznie. Podbilem Power Limit do 150W w biosie i teraz taktowanie nie spada az do 3.4Ghz, ale do 3.6Ghz, co znaczy, ze procesor potrzebuje jeszcze wiecej, bo ustawilem mu 3.9Ghz.

Jedyna zensowna opcja pod te plyty X79, to 1650 V2, ale one sa zdecydowanie za drogie. Znowu branie X99 podbija cene na tyle, ze traci to sens, bo po małym polowaniu na allegro czy OLX, mozna spokojnie sobie zlozyc cos sensownego w podobnych pieniadzach i co nie zwiekszy ci temperatury w pokoju. Podejrzewam, ze jakis nowyszy procek 4/4 OCniety na 4.5Ghz i tak bedzie podobnie wydajny co taki zdlawiony na 3.6Ghz 6/12 Sandy.

W zasadzie jedynym zastosowaniem dla tych Xeonow jakie widze to programy wielowątkowe. Wtedy mozna wziac E5 2678 V3, do tego plyte X99 pod pamieci DDR3 i kupic DDR3 ECC na allegro za grosze. Da to nam 12c/24t i 64GB Ramu za na prawde fajne pieniadze. 300zl plyta + 350zl proc + 300zl 64GB ram i mamy swietna maszyne do programów. Tyle, ze w grach to to i tak bedzie sie srednio spisywac. X79 nie ma jak dla mnie juz dzisiaj sensu, bo procki V2 sa za drogie w stosunku do tego co oferuja, a V1 zrobia Ci z kompa odkurzacz.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, chciałbym się zapytać czy na chińskie płyty X79 wejdzie chłodzenie Fortis 3 HE1425 V2 i jaka najlepsza by była do Xeona E5-1650 V2?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj tutaj, sporo ludzi siedzi w tym sprzęcie

https://facebook.com/groups/601820943701866/

Czytaj dokładnie opisy poszczególnych płyt.

W wypadku Huanana X79 z recenzji ITHardware

"Niestandardowe jest za to mocowanie coolera, gdzie z przodu mamy otwory bez gwintu, typowe dla LGA 1366, zaś na odwrocie dużą płytkę usztywniającą, znaną z LGA 2011. W efekcie, Scythe Mugen MAX po prostu nie pasował, gdyż dołączony backplate nie przylegał do laminatu i śrubki okazały się za krótkie. Oczywiście montaż z użyciem zestawu dla LGA 2011 nie wchodził w grę, z uwagi na front płyty tożsamy z LGA 1366. Producent dołącza do zestawu koszyk, za pomocą którego jesteśmy w stanie zainstalować radiatory zgodne z socketami AMD, które wykorzystują fabryczne zaczepy na płytach. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, gdyż taki zestaw chłodzący i tak trzeba posiadać, albo po prostu liczyć, że system montażowy dla LGA 1366 okaże się kompatybilny, jak było to w przypadku AIO Cooler Master MasterLiquid 240."

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Red8 napisał:

Cześć, chciałbym się zapytać czy na chińskie płyty X79 wejdzie chłodzenie Fortis 3 HE1425 V2 i jaka najlepsza by była do Xeona E5-1650 V2?

 

https://cutt.ly/Dfrz8lV - ma dobre opinie i standardowe mocowanie pod LGA 2011. Sam mam ta plyte i ogolnie jest ok. Scythe Ninja 3 Rev.B pasuje idealnie, wg strony producenta Fortis ma mocowanie pod LGA2011 wiec tez bedzie pasowac. Tylko lepiej spytac producenta czy sprzedawce na wszelki wypadek, bo niektorzy producenci wpisuja, ze jest kompatybile z LGA2011, ale srubki sprzedaja osobno.

Inna sprawa, ze jako posiadacz tej plyty i wlasnie Xeona E5 1650 V2 nie polecam tego zestawu. Nie zrozum mnie zle, to wydajny sprzet i do dzisiaj spelnia swoja role, ale po prostu roznica w cenie w stosunku do X99 jest juz tak niewielka, ze nie warto sie pchac w X79. Na tej plycie mam tylko jeden port Sata3, tylko 2 gniazda USB 3.0, kiedy X99 daje wszystkie gniazda SATA3 i chyba 4 czy 6 USB 3.0. DDR4 na tyle stanialo, ze nie jest to juz az taki wydatek.

Wez sobie jakas plyte na X99 + 2620 V3, zrob Turbo Boost hacka i ten procek mimo 3.2Ghz bedzie mial wydajnosc taka jak 1650 V1 @ 3.9Ghz + masz mozliwosc zmiany na duzo lepsze proce w przyszlosci na X99, kiedy na X79 ten E5 1650 V2 to juz praktycznie max. 2620 V3 jest o tyle tanszy od 1650 V2, ze akurat pokryje roznice w cenie ramu DDR3 vs DDR4.

Edytowane przez DziubekR1
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DziubekR1 Mam już zakupionego 1650 v2 dlatego chce iść w X79 a jak ty mocowałeś to chłodzenie na tej płycie? Na jakie zaczepy i bez backplate z tyłu bo ona nie ma dziur? Ogólnie to nie lepszy byłby https://pl.aliexpress.com/item/4000266735634.html?af=607243&utm_campaign=607243&aff_platform=link-c-tool&utm_medium=cpa&afref=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F&dp=ad6099be5f4268afeefb32256e9208e9&cv=815660&pvid=d07c0e86-0f9b-4f96-8f16-c1d9a362b2e9&sk=mr6wR6CC&aff_trace_key=251206af61394c059135e38fdb5dbd53-1597852153744-09695-mr6wR6CC&rmsg=do_not_replacement&scm=1007.23534.124736.0&terminal_id=5753db9be1694f85afcf6f534a607836&utm_source=admitad&utm_content=815660&aff_request_id=251206af61394c059135e38fdb5dbd53-1597852153744-09695-mr6wR6CC lub https://pl.aliexpress.com/item/4000917301371.html?cv=815660&af=607243&utm_campaign=607243&aff_platform=link-c-tool&utm_medium=cpa&afref=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F&sk=mr6wR6CC&aff_trace_key=c0f8c2332fe04b0799601f0db941c204-1597852153759-01340-mr6wR6CC&dp=9bafc2d93422a1206425c5b43b2d448a&terminal_id=5753db9be1694f85afcf6f534a607836&utm_source=admitad&utm_content=815660&aff_request_id=c0f8c2332fe04b0799601f0db941c204-1597852153759-01340-mr6wR6CC 

1 godzinę temu, deton24 napisał:

Zapytaj tutaj, sporo ludzi siedzi w tym sprzęcie

https://facebook.com/groups/601820943701866/

Czytaj dokładnie opisy poszczególnych płyt.

W wypadku Huanana X79 z recenzji ITHardware

"Niestandardowe jest za to mocowanie coolera, gdzie z przodu mamy otwory bez gwintu, typowe dla LGA 1366, zaś na odwrocie dużą płytkę usztywniającą, znaną z LGA 2011. W efekcie, Scythe Mugen MAX po prostu nie pasował, gdyż dołączony backplate nie przylegał do laminatu i śrubki okazały się za krótkie. Oczywiście montaż z użyciem zestawu dla LGA 2011 nie wchodził w grę, z uwagi na front płyty tożsamy z LGA 1366. Producent dołącza do zestawu koszyk, za pomocą którego jesteśmy w stanie zainstalować radiatory zgodne z socketami AMD, które wykorzystują fabryczne zaczepy na płytach. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, gdyż taki zestaw chłodzący i tak trzeba posiadać, albo po prostu liczyć, że system montażowy dla LGA 1366 okaże się kompatybilny, jak było to w przypadku AIO Cooler Master MasterLiquid 240."

Sorry ale nie ma fejsbuka i raczej nie chcę zakładać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Red8 napisał:

DziubekR1 Mam już zakupionego 1650 v2 dlatego chce iść w X79 a jak ty mocowałeś to chłodzenie na tej płycie? Na jakie zaczepy i bez backplate z tyłu bo ona nie ma dziur? Ogólnie to nie lepszy 

Za 240zl możesz pogonic tego proca w pare dni na allegro.

Atermiter ma 100% standardowy socket LGA2011 wiec każde chlodzenie kompatybilne na to wejdzie. Nie wiem czemu Huanan w poście wyżej ma jakieś takie dziwne mocowanie, ze nie ma dziur. Oprócz tego do tej płyty jest tez dodawana przejściówka wkręcana na chlodzenia AM2, wiec i AM2 z mniejsza stopka mozna zamontować.

Co do tych dwóch plyt co podałeś to nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Atermiter ma dużo opinii i raczej sprawdzone, wiec biorac pod uwagę że kosztuje prawie tyle samo, to myślę że nie ma co kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, DziubekR1 napisał:

Za 240zl możesz pogonic tego proca w pare dni na allegro.

Atermiter ma 100% standardowy socket LGA2011 wiec każde chlodzenie kompatybilne na to wejdzie. Nie wiem czemu Huanan w poście wyżej ma jakieś takie dziwne mocowanie, ze nie ma dziur. Oprócz tego do tej płyty jest tez dodawana przejściówka wkręcana na chlodzenia AM2, wiec i AM2 z mniejsza stopka mozna zamontować.

Co do tych dwóch plyt co podałeś to nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Atermiter ma dużo opinii i raczej sprawdzone, wiec biorac pod uwagę że kosztuje prawie tyle samo, to myślę że nie ma co kombinować.

Dopiero dziś go kupiłem i raczej nie chce słabszego x99 z 2620 V3 by potem zrobić upgrade do lepszego, wole teraz w miarę dobrą wydajność, ten komp jest przejściowy. A ty jak mocowałeś chłodzenie, którymi zaczepami? No i te płyty mają dziwne wymiary wejdą do starej obudowy coller master? Do Machinista z tego co patrzyłem można też wgrać inny bios żeby zrobić lekkie OC. No i jak z zakupem z Ali trzeba płacić cło i vat, czy jak to jest? Jak z poborem mocy, wystarczy zasilacz 600W? Bedzie to chodzić z prądożernym rx 580 8gb.

Znowu Edit. Powinien raczej wejść Fortis bo te otwory chyba ogarną te śrubki od niego.

Edytowane przez Red8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Red8 napisał:

Dopiero dziś go kupiłem i raczej nie chce słabszego x99 z 2620 V3 by potem zrobić upgrade do lepszego, wole teraz w miarę dobrą wydajność, ten komp jest przejściowy. A ty jak mocowałeś chłodzenie, którymi zaczepami? No i te płyty mają dziwne wymiary wejdą do starej obudowy coller master? Do Machinista z tego co patrzyłem można też wgrać inny bios żeby zrobić lekkie OC. No i jak z zakupem z Ali trzeba płacić cło i vat, czy jak to jest? Jak z poborem mocy, wystarczy zasilacz 600W? Bedzie to chodzić z prądożernym rx 580 8gb.

Znowu Edit. Powinien raczej wejść Fortis bo te otwory chyba ogarną te śrubki od niego.

1) E5 2620 v3 - Wlasnie o to chodzi, ze ten 2620 V3 wcale nie jest mniej wydajny, mimo mniejszego zegara.

2) Chlodzenie montuje sie tak prosto, ze prosciej sie nie da, po prostu wkrecasz 4 śruby i tyle. Ja nie uzywalem tej przejściówki na AM2, bo Ninja 3 Rev.B ma śrubki pod LGA2011

3) Wymiary sa nieco mniejsze niz ATX, wiec jesli standardowa ATX wchodzi to ta wejdzie tym bardziej

4) Niektore plyty maja modowane biosy, ktore po prostu pozwalaja na zmiane timingów pamieci, napięć sie nie da zmienic na żadnej z tych chińskich plyt. E5 1650 V2 ma odblokowany mnoznik, wiec i Machinist i Atermiter pozwala go podkrecac mnoznikiem na standardowym biosie.

5) Ponoć jesli wybierzesz darmową wysyłkę przez Ali Post (czy jak to sie tam nazywa), to szansa złapania przez celnika jest prawie bliska zera, bo to idzie najpierw do jakiegos Europejskiego kraju, a pozniej do PL. Do mnie przyszlo bez celnika, wiec nie było problemu. Cła chyba na elektronike nie ma, ale VAT jesli złapią, to jest :)

6) 600W z palcem w d... starczy, tylko to musi być jakieś firmowe 600W, a nie jakiś szajs oczywiscie.

Edytowane przez DziubekR1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DziubekR1 napisał:

1) E5 2620 v3 - Wlasnie o to chodzi, ze ten 2620 V3 wcale nie jest mniej wydajny, mimo mniejszego zegara.

2) Chlodzenie montuje sie tak prosto, ze prosciej sie nie da, po prostu wkrecasz 4 śruby i tyle. Ja nie uzywalem tej przejściówki na AM2, bo Ninja 3 Rev.B ma śrubki pod LGA2011

3) Wymiary sa nieco mniejsze niz ATX, wiec jesli standardowa ATX wchodzi to ta wejdzie tym bardziej

4) Niektore plyty maja modowane biosy, ktore po prostu pozwalaja na zmiane timingów pamieci, napięć sie nie da zmienic na żadnej z tych chińskich plyt. E5 1650 V2 ma odblokowany mnoznik, wiec i Machinist i Atermiter pozwala go podkrecac mnoznikiem na standardowym biosie.

5) Ponoć jesli wybierzesz darmową wysyłkę przez Ali Post (czy jak to sie tam nazywa), to szansa złapania przez celnika jest prawie bliska zera, bo to idzie najpierw do jakiegos Europejskiego kraju, a pozniej do PL. Do mnie przyszlo bez celnika, wiec nie było problemu. Cła chyba na elektronike nie ma, ale VAT jesli złapią, to jest :)

6) 600W z palcem w d... starczy, tylko to musi być jakieś firmowe 600W, a nie jakiś szajs oczywiscie.

Dzięki za odpowiedzi, przeglądnąłem kilka wcześniejszych stron tego wątku i znalazłem link od detona24 do ruskiej fajnej stronki z płytami i teraz je oglądam, ale nie wiem którą wybrać, każda ma jakieś plusy i minusy a to słabe VRM a co za tym idzie OC a to mvne nie działa tak jak trzeba i do wszystkich ogólnie trzeba zrobić flash biosa. Ten Atermiter którego masz ponoć ma słabe OC i nie da się wykręcić wyżej niż 4.0 1650v2. Patrzyłem też tego E5 2620 V3 no i jest to ciekawa opcja, będzie słabszy od 1650 v2 OC o 10% a pamięci ddr4 pasują do tego reg ecc, czy trzeba zwykłe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Red8 napisał:

Dzięki za odpowiedzi, przeglądnąłem kilka wcześniejszych stron tego wątku i znalazłem link od detona24 do ruskiej fajnej stronki z płytami i teraz je oglądam, ale nie wiem którą wybrać, każda ma jakieś plusy i minusy a to słabe VRM a co za tym idzie OC a to mvne nie działa tak jak trzeba i do wszystkich ogólnie trzeba zrobić flash biosa. Ten Atermiter którego masz ponoć ma słabe OC i nie da się wykręcić wyżej niż 4.0 1650v2. Patrzyłem też tego E5 2620 V3 no i jest to ciekawa opcja, będzie słabszy od 1650 v2 OC o 10% a pamięci ddr4 pasują do tego reg ecc, czy trzeba zwykłe?

U mnie ten 1650 V2 jest na 4.2 Ghz puszczony i smiga. To raczej zalezy od tego, ile proc ma fabryczne napiecie, bo poniewaz sie nie da zmienic w biosie, to tyle wycisniesz, ile proc zrobi na fabrycznym napieciu. VRM raczej nie ma tu nic do rzeczy. Wiecej sie nie da, bo te plyty maja maksymalny mnoznik wlasnie 42. Wszystko na standardowym biosie.

Link - u tego goscia smiga Nvme bez problemu, nawet Windows bootuje z tego dysku

Pamieci DDR4 ECC pasują do procków V3, ale cena DDR4 ECC wynosi praktycznie tyle co zwykle DDR4, a czesto nawet wiecej to juz lepiej wziac zwykle DDR4, bo i latwiej sprzedac i podejda do innych plyt sklepowych w razie czego. Z tego co kojarze, to zwykle DDR4 bez ECC tez smigaja na tych plytach i procach V3, ale to juz musialbys potwierdzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz OC zależy od napięcia ale też i od jakości VRM bo jak jest słabe a podkręcisz za mocno to po prostu płyta padnie a czytałem właśnie że Atermiter/Plex HD ma słabe VRM a Jingsha X79 v0.1 \ v1.0 ma najlepsze i da się podkręcić do 4.3, kosztuje 19zł więcej. Wezmę tą Jingsze z 1650v2 z 16gb ram albo sprzedam procka i kupie tanie X99, ale nie wiem bo na X79 i tak by dało się wsadzić za jakis czas lepszy procek co mnie i tak nie interesuje a różnica w ramie ddr3 2133 vs ddr4 2400 jest mała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Red8 napisał:

Wiesz OC zależy od napięcia ale też i od jakości VRM bo jak jest słabe a podkręcisz za mocno to po prostu płyta padnie a czytałem właśnie że Atermiter/Plex HD ma słabe VRM a Jingsha X79 v0.1 \ v1.0 ma najlepsze i da się podkręcić do 4.3, kosztuje 19zł więcej. Wezmę tą Jingsze z 1650v2 z 16gb ram albo sprzedam procka i kupie tanie X99, ale nie wiem bo na X79 i tak by dało się wsadzić za jakis czas lepszy procek co mnie i tak nie interesuje a różnica w ramie ddr3 2133 vs ddr4 2400 jest mała.

Nie ładuj jakichś kosmicznie drogich DDR3 2133 do tego sprzetu. Cała idea kupowania X79 to wlasnie mozliwosc zaoszczedzenia na ramie, wez takie 1600Mhz https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-ddr3-8gb-1600mhz-samsung-pc3-12800r-9434912342 - tylko 4 moduły, zeby był Quad Channel i i tak bedziesz mial transfery jak drogie DDR4 3200 w Dualu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeklejam ciekawą dyskusję z YT na temat X99. Może się komuś przyda.
 
Z perspektywy poskladanych setek komputerow na xeon, moge smialo stwierdzic ze nie wiecie nic na ten temat , e5 v3 to tylko 12 rdzeni 24w 3.6ghz minimum do 18r wlacznie , bo co kolwiek innego to zmarnowane pieniadze, plyta nie chinska najtansza tylko jedyna sluszna od asusa jaka kolwiek rampage strix deluxe czy nawet biedna A, bo tylko plyty asusa pozwalaja na prawidlowe ustawienie takiego xeona, jak juz skladac tani komputer do gier to lepiej wydac 600 zl na markowa stara plyte niz na wynalazki z chin ktore maja problem z quad chanel najczesciej sa wykastrowane do dual co wychodzi dopiero przy testach przepustowosci, chipy x99 czy c612 ktore sa na nich montowane to odpady z plyt asusa asrocka supermicro itp nie nadawaly sie do markowej plyty bo cos w nich nie dziala nie funkcjonuje wiec dzialaja na taniej chinskiej płycie z okrojona wydajnoscia i funkcjonalnoscia, uklad ten wydziela mase ciepla i te radiatorki co sa na tych plytach to kpina, xeon v4 nie v3 a dla czego v4 bo to ludzie jest 14nm ten sam rdzen te same instrukcje co w i9 9900 w i9 10900 i w calym tym syfie od intela ktory klepia od 5 lat, nie da sie odblokowac turbo na kazdym rdzeniu ale da sie w takim v4 podniesc taktowanie cache w bardzo prosty sposob ponad taktowanie podczas avx i da sie odblokowac turbo nominalne, w obecnym sprzecie mam wsadzony 20 rdzeniowy v4 koszt takiego procesora to miedzy 1000 za granica a 1700 w polsce czesto da sie trafic i to ma sens obecnie taktowanie mam ustawione na poziomie 3.8ghz na kazdym rdzeniu i tak tez utrzymuje sie w grach stabilnie na plycie rampage V za 500 zl juz 4 rampage w przeciagu kilku miesiecy kupilem najlepsza plyta pod xeony zadna inna, i do tego 256gb ecc ram ddr4 quad chanel z wylaczonym ecc dzialaja jak zwykly ram tak ta plyta bez problemu obsluguje nawet i 512gb bo obsluga lezy po stronie procesora w specyfikacji jest 64gb bo to specyfikacja od i7, kosci jest 8 kosztowaly mnie tyle co kit 2x8gb z radiatorem najtanszy, i jak patrze na te testy gier na i9 to sie smieje bo klatek macie malutko jak na takie dobre niby procesory, co wiecej na dobrej plycie schodze po odpowiednim ustawieniu napiec do cl 11 z czasami pamieci przy taktowaniu ponad 2500mhz czego na chinczyku niezrobisz zrobisz, jak widze ten bronzowy laminat z pomaranczowymi wstawkami to mnie skreca najgorszy odpad jaki powstał już gozej sie nie da, jedyne dobre plyty ktore dzialaja bez awari to huanan x99 f8 lub t8 na czarnym matowym laminacie wszystkie inne to odpady ktore nie przetrwaja roku a nawet pol roku bo zostaly zaprojektowane tak ułomnie ze nie maja prawa dzialac prawidlowo z najtanszych odpadow produkcyjnych co wiecej nie maja zadnych zabezpieczeń napiecia nie trzymaja norm niebezpieczne sa tak bardzo ze bal bym sie o pozostale podzespoly, ale co kto lubi, jak juz promujecie tanie granie i xeony to zacznijcie od plyty glownej bo co z tego ze poskladasz komputer za psie pieniadze jak on padnie i nawet nie wiesz kiedy i wezmie ze soba wszystko chinczyk daje gwarancje ze dziala nie jak dlugo i co moze uszkodzic, a na x99 dobra plyta to podstawa bo badziewie zalatwi procesor za tydzien za miesiac jak za rok to pogratuluje ze sie udalo, ludzie nie kupijcie tego badziewia chinskiego, dobrs plyta jaka kolwiek asus asrock msi 2 stowki wiecej i to podziala kolejne 5 lat i nie wypali ci domu pod twoja nie obecnosc, a co do wydajnosci na 18 20 22r v3 v4 grajac w cokolwiek w 4k nie zobaczysz w najbardziej wymagajacej grze wiecej niz 40% obciazenia nie ma szans skladam takie bydlaki z 2 3 kartami lub jedna dobra bo xeon ma 40 lini pci-e dopiero 2 kartyto 80% a 3 to bootelneck, taki procesor jest super jak w tle pracujesz program liczy a ty grasz i zapominasz ze cos sie dzieje w tle bo wszystko dzisla plynnie, a jak masz taka potrzebe to montujesz 4 dyski m.2 pci-e i z nich robisz raid :), zabawe z xeonem zaczyna sie od doboru plyty, jak ktos kupi chinola to sie zawiedzie i przekresli to na zawsze bo steierdzi ze xeon jest zly slaby itp, na dobrej plycie nie wyrobisz na rachunek za prad bo jest w stanie rozwinac skrzydla na chinskiej bedzie mial za malo A na sekcji i plyta go wykonczy a ty stwierdzisz ze to jest slabe, a mity ktore promujecie ze xeon ma niski zegar do gier , no spoko to sa mity z czasow gier ktore dzialaly na 1 2 4 rdzenie i nic wiecej teraz wszystko co sie uruchamia rozklada sie pieknie na wszysrkie rdzenie juz sam windows jest coraz bardziej przyjazny dla operacji multi, a co do wydajnosci jedno watkowej xeon v3 jaki kolwiek na jednym rdzeniu przy taktowaniu dajmy na to 3.6ghz i v4 przy 3.6ghz dzieli przepasc ok 30% roznicy wydajnosci, a co do i9 i7 nowszych 14+++++ v4 jak sie ustawi takie i9 na taktowani 3.8ghz i sprawdzi wydajnosc na jednym rdzeniu w porownanii do xeona v4 na 3.8ghz to xeon zjada to i9 , dla czego bo ma 2 razy wiecej cache dla kazdego rdzenia nie musi kolejkowac instrukcji cache jest sprawniejszy, przepustowosc pamieci tez sobie warto porownac i9 10900 osiaga max ok 50gb przepustowosci ram a moj stary 5 letni xeon po ustawieniu osiaga 80gb ! Z czym do ludzi przeciez ta roznics robi ogromna roznice w fps radze sobie porownac jaki kolwiek xeon v4 14nm vs i9 10900 14nm w moim wypadku to 20r 40w vs 10r 20w 50mb cache vs 20mb 40 lini pci-e vs 16 lini i dalej jest to 14 nm czy + czy nie to to samo intel robi w balona ludzi 5 lat 155w tdp vs 125 przy czym moj stary zlom jest dokladnie 40 procent wydajniejszy od tego biednego i9 na chwile obecna w multi i jakies 15 % slabszy na 3.8ghz niz to i 9 na 5.3 ghz na jednym rdzeniu gdzie jest ta technologia ta wydajnosc, tylko xeon lub amd ryzen lub treadripper, ciekawe kiedy intel sie skonczy bo dalej sprzedaja kotlety, chetnie wymienil bym moj zlom na i9 9980xe ale dla 8-10% wydajnosci wiecej za tyle pieniedzy to straszne to powinien byc procesor za 1000 zl patrzac na to jak amd ich zmiotlo
 
 
Największe problemy z wytrzymaniem obciążenia 24h miały głównie wcześniejsze chińskie X79. Bardzo wysoka temperatura na sekcji, i przypadki uszkodzonych płyt po pół roku. Przy nawet średnich x99 sytuacja się poprawiła, ale to się niekoniecznie tyczy potforuff typu 10/20, 12/24, gdzie zapewne niejedna chińska płyta może zostać przyciśnięta do ściany. Pomimo wszystko wolałbym ostudzić zapał na wielordzeniowe granie. Póki co, w przypadku starszych podstawek tego typu, konfiguracje powyżej 8/16 w kilku świeżych grach powodowały niestety więcej szkody niż pożytku, obniżając ilość klatek, albo wcale nie zwiększając. To akurat bodaj nawet z testu Liptona. Zatem lepiej do samych gier po staremu zainwestować w szybsze 8/16, niż 10, czy 12/24, niektóre mogą się też gorzej kręcić. 6/12 na x99 to cenowo i wydajnościowo świetna sprawa, nawet na chińskich płytach, bo można tam odblokować modem turbo na wszystkie rdzenie. I o tyle jeszcze chinolom takie OC może nie zaszkodzi, tak już 10, 12/24 już bym się bał. Na Huanan też. Ale po co to komu poza zastosowaniami profesjonalnymi?
 
 
 
A nie zgodze sie. 6/12 - 2620v3 za 70 zl i wystarczy plytka za 300 zl z cin co z podatkiem wychodzi tle samo co w PL czyli 350 zl. do tego niedrogi ram ddr4 2x8 i za 700 masz bardzo dory iwytrzymaly zestaw bo plytka ma8 warst pcb dual channel a jak ktos chcerobic oc to wgrywa bios z plyty za 400-500 zl czyli huananzhi x99 tf/f8 lub kupuje jedna z tych plyt. powiem tylko ze i7 5820k na jingshy chinskiej de facto d8 wykrecilem prock ana 4.7 ghz i vrm mial sie niezle . na tfce pewnie dloby sie na 5.0 poleciec jakby sie uprzec ale to znaczaco zmniejszy zywotnosc procesora wiec mysle ze nie warto az tak mocno podkrecac. podsumoujac nie masz racji z tym ze chinska lyta jest zla. oczywiscie sa zle chinole ale marki huananzhi i jinsgha robia na tyle dobre plyty ze kazdy kto z nich skorzysa warantuje ci - bedzie zadowolony. zgodze sie natomiast ze xeon jest bardzo ciekawa i przyjemna opcja i nadal daje rade w ogolnym zastosowaniu a 12/24 - 2678v3 to potwor syntetycznie i jak program ogarnie dobrze tyle watkow to wydajnosc jest wrecz fenomenalna zwlaszcza po Turbo Unlock ktory na X99 jest obowiazkowy (wg kilkunastu osob ktore znam). A co dopiero 24/48 - dual 2678v3? Na takim huanan T8D jest to osiaglane i to z tanim jak barszcz ramem ddr3 za mniej niz 2.5K z 128 lub nawet 256gb ramu :) takie cos to juz zabawa dla entuzjastow lub do scisle wyspecjalizowanych zadan ale nadal syntetycznie jest to potowr i wygrywa z r9 3900X a i pewnie z 5900X sie jeszcze zrowna bo przewage mial dosc znaczaca :)) widze ze huananzhi znasz i dodam TF jako ta dobrą jak i produkty jingshy - X99 d4 oraz d8. wypuscili plytke X99 GT Ale to syf ze szkoda gadac. atermiter ogolnie jest jednym z najgorszych i ma 4 wastwy pcb bodajze wiec racja tylko patrzec jak zdechnie. sa tez inni produenci jak veineda lub alzenit oraz machinist oraz inni ale nie znam ich produktow zbyt dobrze ale wiem ze jakosciowo sa ponizej jingshy i huananzhi . hmm to tyle sprostowania ode mnie lub powielenia twoch slow tam gdzie sie zgadzam :)
 
 
 
@ w wiekszosci sie zgodze ale huanan na tf/f8/t8 nie ma problemow z OC czy tam Turbo Unlock nawet na tych 12 rdzeni + . moze takie huananzhi 8m ma problem lekki z vrm tak jak jingsha d4 przy takich obciazeniach ale juz jingsha d8 tez uciagnie bez problemu. wszystko rozbija sie o jakosc i marke danego modelu a nwet nie o producenta. przy chinczyku starczy 2h research zeby wiedzeic jakich plyt sie wystrzegac i jest to zawarte w pigulce mozna poeiedzeic na kanale miyconst
 
 
 
 
@Just Szopen czyli sensowne chińskie płyty to Huanan tf/f8/T8 i Jingsha D8. Fajnie wiedzieć. Niemniej jednak to, że te płyty dźwigają te CPU po turbo modzie, jeszcze o niczym samo w sobie nie świadczy. Zastanawia mnie temperatura VRM wtedy przy CPU 8/10/12/+ na tych płytach. Do tego na chińskich x99 nie ma z tego co wiem OC, jedynie najwyżej pamięć i ten turbo mod, chyba że CPU ma odblokowany mnożnik, to wtedy może coś jest w BIOSie lub ew. XTU, ale te CPU z mnożnikiem były drogie z tego co pamiętam.
 
 
Just Szopen
@ Jeszcze d4 jest ok do tanich bulidow i ewentualnie machinist X99Z ale to tylko w wybranych sytuacjach gdy komus zalezy bardzo na qua channel zamiast ogolnej funckjonalnosci. Temperatura VRM po oc i7 5820K na 4.7 na teoretycznie najgorrzej chlodzonej z tych najlepszych to 65 stopni a sekcja tam pasywna tylko a na Huananzhi juz aktywne 2 wiatraczki wiec calkiem niezle ? Na chinskich da sie robic oc. te modele co wymieniles plus d4. Z czego fabrycznie wgrany turbo mod maja jingshe a huanany maja bios z opcja oc i spora funkcjonalnoscia - timingi ram oc proca i ogolnie mega duzo opcji. wiem bo mam TFke. :) i w jingshy d4 lub d8 wgrywsasz bios z huananzhi f8/tf i lyka go bez problemu wszystko dziala mozesz zmieniac timingi zrobic oc i ogolnie wszystko ? wiec nie sluchaj bzdur bo np ww. 5820K tak samo zwiekszasz Hz na cache a z tego co wiem to wszstkie v4 sa calkiem zablokowane ... Moze sie myle ale w v3 tak samo zwiekszysz czestotliwosci cache i ogolnie wszystkiego jesli proc jest odblokowany to ma wszystko odblokowane totalnie a nie tylko mnoznik rdzenia :p. taki 5820k to w polsce 300 zl sam ocen czy drogo jak na 4.6 ghz jej blizniak z wieksza liczba linii pci czyli xeon 1650v3 wygrywa z r3 3100 takze po oc. film na kanale pc by tq a zalezy od sztuki bo ta i7 co mowie miala potencjal na wiecej niz 4.7 co o nim mowie :). A oc to tylko przeciez xtu albo bios a zablokowanych inteli i tak nie podkrecisz. no dobra niektore plyty mialy bios z odblokowana szyna bclk czyli dalo sie podkrecic zablokowane ale wrzucili "latki i aktualizacje" bo im pewnie intol kazał i sie skonczylo bo zablokowane . taka sytuacja. :)
 
----
PS. Ciekawostka. 1% low w Warzone przy streamowniu jest lepsze na Nvenc niż na 12/24 Xeonie X99 2.4-4GHz. AVG FPS podobne 
Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradnik zakupowy płyt i CPU xX79/X99 przeniesiony do pierwszego postu.

Dorzucę tylko informację, że na procesorach v4 nie ma możliwości odblokowania turbo na wszystkie rdzenie przez mod BIOSu jak na v3.

Żadna chińska płyta nie ma osobnej opcji w BIOSie, która by to umożliwiała. Możliwe że ASRock X99 coś takiego miał.

Z chińskich płyt, które przychodzą z od razu odblokowanym turbo, to Jingsha X99 D8 i D4 w nowszych rewizjach, ale lepiej dopytać sprzedawcy/doczytać opis.

Które Xeony mają odblokowany mnożnik?

Multiplier-unlocked Xeons according to overclocking results from HWBOT: Bloomfield (1366): W3565 (source) W3570 (source) W3580 (uncertain) Gulftown: W3680 W3690 Gainestown: W5580 (source) W5590 (uncertain) Sandy Bridge-EP: E5-1620 (source - max CPU multiplier is 43, just like the i7-3820) E5-1650 E5-1660 Ivy Bridge-EP: E5-1620 v2 (uncertain) E5-1650 v2 E5-1660 v2 E5-1680 v2 Haswell-EP: E5-1650 v3 E5-1660 v3 E5-1680 v3 Broadwell-EP: None

Additional confirmed observations: - all Xeon E5 v3 with C2 stepping can be clocked all cores to max turbo multiplier (called Xeon turbo core exploit)

Zauważcie też, że z 16xx V3 jedynie od 1650 V3 i wzwyż jest odblokowany mnożnik. Mam na to dodatkowe potwierdzenie z innego źródła.

Nie znajduję żadnej chińskiej płyty X99, z portem PCI, ale jest jedna na LGA 2011 - Machinist X79Z (jest obsługa M.2 NVMe, nie wiem tylko czy system wystartuje) - 270 zł

Najtańsza polecana budżetowa X99 w.g. Miyconst to Machinist X99Z.

____________________________________________________

Wrzucam jeszcze korespondencję z jednym userem. Może się przydać.

 

Posiadam Płytę huananzhi X99-TF, 16GB DDR3 oraz procesor E5-2673 V3. Do jakiego desktopowego procesora można porównać jego wydajność w grach? Jaki jest najwydajniejszy, jednak przystępny cenowo (400-700zł) xeon typowo do grania? Kupiłem trochę na pałę ten zestaw w huanan.pl nie orientując się że w grach nie liczy się ilość wątków powyżej 12/16, a wyższy zegar... Nie narzekam na wydajność, w Wiedźminie 3 na RTX2060 mam od 90 do 120-130 fps, ale chciałbym coś lepszego, co starczy mi na lata. Czy jesteś w stanie doradzić mi jakiś procesor?

 

Chyba niełatwo Ci sie uda opchnąć to CPU w cenie pozwalającej na zauważalny przyrost wydajności na czymś innym, bo na AliExpress jakoś za 440 zł chodzi.

Wyniki z tego CPU z PC by TQ

FC5 - avg. 70 klatek, min. 50

AC Odyssey - avg. 78 min. 52

Duży średni FPS w okolicach 2700X z rozrzutem w min. aż do Ryzen 3 1200 (różne platformy testowe i miejsca - wyniki orientacyjne)

Istnieje możliwość odblokowania turbo na wszystkie rdzenie na tym CPU. Powinno to względnie poprawić min. FPS by przegonić w tym względzie nowsze 4/4 Intela. 

Możliwe że na PC by TQ po polsku był gdzieś analogiczny poradnik.

Jeżeli koniecznie zależy Ci na upgradzie, to żeby zauważyć jakąkolwiek różnicę, musiałbyś przesiąść się na coś w okolicach Ryzena 3300/3500X lub 10100F (4/8 400 zł) a najlepiej 3600/10400F jeśli nie mówimy o samych grach.

Ponieważ w tej chwili z płyty i CPU nie uskładasz uważam na coś rzeczywiście sensowniejszego (~700 zł) niż 4/8 i 6/6 które są IMHO ryzykowne przyszłościowo, to zostają dwa chińskie warianty z AliExpress:

- Ryzen 5 3600 za 740 zł + płyta A320 ze wsparciem Ryzen 3000 (od 50 zł na aukcjach, z tego co pamiętam nie wszystkie wspierają Ryzen 3000 - trzeba szukać na stronach modeli u producentów informacji z list kompatybilnościowych). Czasem też tanio chodzą B350 (sprawdzać wsparcie), B450 będą miały wsparcie Ryzen 5000.

- i5 10500 ES QSRK 6/12 (530 zł) + płyta H410 (279 zł)

- W PL kupisz najtaniej H310, B460 + 10100F (400 zł) ale nie jestem zupelnie przekonany, czy to dobry pomysł, choć w grach będzie lepszy. Problem tylko, że raczej nie w stopniu, który koniecznie zauważysz (zwłaszcza po odblokowaniu turbo na Xeonie).

- ew. jest jeszcze opcja wziąć 1650 V3 i kręcić to mnożnikiem. Koniec końców wydajnościowo może wyjść troszkę lepiej od Twojego 12/24 z Turbo Unlock, ale nadal 10400/10500/3600 będą te jeszcze trochę szybsze.

  •  
  •  

A gdybym chciał zostać na platformie 2011-3 to jakie jest najwydajniejsze rozwiązanie do 700zł? 1650 v3 czy jest coś jeszcze lepszego? :D

A procesor kupiłem za 500 zł na polskiej aukcji więc nawet jak miałbym go sprzedać za 400 zł to nie będzie tragedii.

Musiałoby raczej być coś z serii 16xx v3, bo to ostatnie, które mają mnożnik odblokowany. Da się go, jeśli dobrze pamiętam, odblokować potem w tych chińskich biosach jeśli nie będzie od razu. Ew. może się udać przez XTU też. Gorzej tylko, bo na tych płytach zazwyczaj nie da się kontrolować napięć, a to się przydaje do porządnego OC. Inaczej nie wiem, na ile uda Ci się podkręcić np. 1660 v3 8/16 (<700 zł AliExpress), który ma niskie turbo, i bez zmiany napięć może się skończyć na podobnej częstotliwości jak turbo na Twoim obecnym CPU. Najwyższy model 1680 v3 kosztuje już 1000 zł, a też bez zmiany napięć może się skończyć na symbolicznym OC przy użyciu mnoznika (niedużo powyżej turbo, czyli okolice Twojego obecnego).

Z innych CPU na stronie Intela nie ma w tej chwili CPU z wyższym turbo od Twojego, którego nawet tam nie ma, tak samo jak kilku innych pewnie modeli, bo to OEM.

Reasumując, 1660 v3, pod warunkiem, że uda Ci się odblokować kontrolowanie napięcia, i płyta w dodatku to wytrzyma. Można zacząć od szukania recenzji swojego modelu płyty i jak grzeją się tam VRM, lub czy może już ktoś coś podobnego robił. Napięcie można próbować odblokować już próbnie używając obecnego CPU. Po prostu tylko nie ma podstaw formalnie do jego zmiany w Twojej sytuacji, chyba że będzie niestabilny po odblokowaniu turbo, ale raczej takie rzeczy się nie działy nigdzie z tego co wiem. Oczywiście jest opcja, jeśli uda Ci się znaleźć gdzieś w sensownych pieniądzach, normalną niechińską, firmową, konsumencką płytę LGA 2011-3, która powinna mieć opcję mnożnika, napięć i innych opcji pod OC, odblokowane na starcie. W dodatku OC będzie tam najprawdopodobniej też nie dość że bezpieczniejsze to i lepsze 

Dotarłem do informacji o OC z odblokowanym mnożnikiem na chińskich płytach:

Podkręcać można jedynie Xeony: 1650v3, 1660v3 i 1680v3 oraz i7 z literką "K" lub "X" na końcu, np. i7-5820k czy i7-5960X. Haczyk? Jeśli chodzi o chińskie płyty, to jedynie na wybranych damy radę wykręcić co się da z naszych procesorów. Przykładem są Huananzhi X99-TF i Huananzhi X99-F8 oraz Jingsha X99-D8, pod warunkiem, że przeflashujemy do niej bios z Huananzhi X99-F8.

W sensie, że chyba na nich można ruszyć mnożnik w BIOSie, a nie tylko na XTU. Do tego być może mają lepsze sekcje. Tego nie wiem akurat.

 

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję w obliczu taniej zmiany platformy i x79/x99 bardzo mocno kusi bo w cenie ryzena 1600af (która zakrawa o absurd tak w ogóle) można mieć cały zestaw u Majfrenda na 8 jajecznym E5 2690, 16gb ram i płytę z usb3.0 :E

Wydajnościowo podobnie z lekką przewagą ryżego po oc, tdp również, ale cena całej platformy na AM4 to praktycznie 2x ceny x79 + na AM4 możemy wsadzić 3900x nawet na jakiś szrot na A320 więc jakaś ścieżka na upgrade jest co samo w sobie jest bardzo dużą zaletą.

Zastanawiam się jedynie czy nie spróbować czegoś, na x99, ale patrząc na kilka testów to różnice się zacierają głównie ze względu na badziewne tanie płyty z dual channel i droższy ram.

Jakieś propozycje? Budżet to ~500zł

Na ten moment chcę wziąć coś takiego: https://www.aliexpress.com/item/4000148252786.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.55ce2e0ePlBTMx

Myśllę też, czy nie poczekać na Black Friday bo pewnie dodatkowe obniżki też będą i wtedy zdecydować.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że procesory na X99 są już jednak sporo lepsze od Sandy oraz Ivy. Nie bez przyczyny się obecnie cieszą większym zainteresowaniem.
Patrząc na np. 2620v3 vs 2689 to ile prądu więcej żre 2689? I nie chodzi mi tu o rachunki a obciążenie VRM.
Do tego mają już AVX2. Masz też USB 3.0 i SATA 3 już w chipsecie.

Ja mam to: klik. Tyle, że jak kupowałem było odrobinę tańsze.
Tak w tym bundle jest niestety 2x8GB co oznacza Dual Channel ale jak próbowałem kupić to oddzielnie to za każdym razem wychodziło drożej.
Można poszukać DDR4 w Polsce, nie musi być przecież ECC ale w bundle przynajmniej jest pewność, że RAM będzie działać z płytą, bo w przypadku tych chińczyków to nie jest takie pewne.

Mam to jakiś miesiąc, mogę coś o tym napisać ale można raczej dosyć sporo znaleźć o tej płycie. Jest tania, prosta i podstawowa ale działa. Radiator na VRM jest mały i to w sumie największa wada. Jest to mATX co jest zaletą i wadą jednocześnie.
Polecam kanał myiconst klik jak nie znasz.
Zrobił też toolset do łopatologicznego sflashowania BIOSu, jest tam też do wyboru kilka opcji UV, pod tego X99Z v102 jest całkiem niezły zmodowany BIOS.
Nie da się na niej zrobić OC, i nie wiem jak VRM by wytrzymał np. e5 2678v3 z odblokowanym turbo ale z dobrym nawiewem myślę, ze dałoby radę.

Zresztą OC tych procków jest moim zdaniem bezsensowne patrząc ile prądu żre 1660 v3 po OC względem e5 2678v3:
https://www.youtube.com/watch?v=ljHEmkOEjo4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, domino97 napisał:

Tylko, że procesory na X99 są już jednak sporo lepsze od Sandy oraz Ivy. Nie bez przyczyny się obecnie cieszą większym zainteresowaniem.
Patrząc na np. 2620v3 vs 2689 to ile prądu więcej żre 2689? I nie chodzi mi tu o rachunki a obciążenie VRM.
Do tego mają już AVX2. Masz też USB 3.0 i SATA 3 już w chipsecie.

Mam to jakiś miesiąc, mogę coś o tym napisać ale można raczej dosyć sporo znaleźć o tej płycie. Jest tania, prosta i podstawowa ale działa. Radiator na VRM jest mały i to w sumie największa wada. Jest to mATX co jest zaletą i wadą jednocześnie.
Polecam kanał myiconst klik jak nie znasz.

Wielkie dzięki za info. Właśnie VRM mnie trochę martwią bo jednak te cepy trochę prądu jedzą i temeperatury trzeba by było trzymać w ryzach. Ten kanal na yt znam i sporo się od niego dowiedziałem (głównie to tych najtańszych płytach)

 

Właśnie widzę, że wyszły jakieś nowe tanie płyty od Huanazhi na 2011-3 tyle że, z chipsetem B85 za 60 dolarów. Cóż te chińczyki wykombinowały, że to w ogóle jakoś pracuje ze sobą :E Jeśli Turbo Unlock na nich będzie działać to chyba się na na taki sam zestaw jak Ty masz. Boli trochę brak dodatkowych dwóch jajek i stosunkowo niski zegar (na czym mi dosyć mocno zależało bo jednak 2690 boostuje do 3.8ghz ), no ale się przeżyje i z czasem wrzuci coś mocniejszego jak  10-12 rdzeniowe procesory stanieją.

 

Edytowane przez Wiadro Cementu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myiconst w komentarzu pod najnowszym filmem odpisał komuś, że Chińczykom po prostu brakuje chipsetów do produkcji płyt. Ja mam swoją drogą faktycznie X99, nie C612 choć nie wiem do końca czym one się różnią.

Właśnie chyba na razie się nie da zrobić TU unlock na B85.

Podejrzewam, że 3,8Ghz na Sandy będzie miało podobną wydajność co 3,2Ghz na Haswellu w 2620 v3. Między drugą a czwartą gen jest chyba z 15% IPC.

Edytowane przez domino97
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Wiadro Cementu napisał:

Wielkie dzięki za info. Właśnie VRM mnie trochę martwią bo jednak te cepy trochę prądu jedzą i temeperatury trzeba by było trzymać w ryzach. Ten kanal na yt znam i sporo się od niego dowiedziałem (głównie to tych najtańszych płytach)

 

Właśnie widzę, że wyszły jakieś nowe tanie płyty od Huanazhi na 2011-3 tyle że, z chipsetem B85 za 60 dolarów. Cóż te chińczyki wykombinowały, że to w ogóle jakoś pracuje ze sobą :E Jeśli Turbo Unlock na nich będzie działać to chyba się na na taki sam zestaw jak Ty masz. Boli trochę brak dodatkowych dwóch jajek i stosunkowo niski zegar (na czym mi dosyć mocno zależało bo jednak 2690 boostuje do 3.8ghz ), no ale się przeżyje i z czasem wrzuci coś mocniejszego jak  10-12 rdzeniowe procesory stanieją.

 

Przy takiej cenie za ten zestaw co podales, to nie ma co kombinować tylko brać. Jasne, Haswell lepszy, jasne mniej sie grzeje, ale kurde, dostajesz 8c/16t z dobrym zegarem, Quad Channel i fajna plyta za 474zl, nic lepszego nie znajdziesz w takiej cenie. Na VRM mozna wrzucic przeciez jakis wolnoobrotowy wentylatorek i bedzie grala muzyka. Zreszta ten proc ma TDP niby tylko 115W, to wyjatkowo malo jak na Sandy Bridge, szczegolnie, ze to 8c/16t jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, domino97 napisał:

Myiconst w komentarzu pod najnowszym filmem odpisał komuś, że Chińczykom po prostu brakuje chipsetów do produkcji płyt. Ja mam swoją drogą faktycznie X99, nie C612 choć nie wiem do końca czym one się różnią.

Podejrzewam, że 3,8Ghz na Sandy będzie miało podobną wydajność co 3,2Ghz na Haswellu w 2620 v3. Między drugą a czwartą gen jest chyba z 15% IPC.

Ten ktoś to ja :E Z jego odpowiedzi wynika, że działa, ale są problemy z usb3, więc sobie chyba odpuszczę i dopłacę po prostu do normalnego x99.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, DziubekR1 napisał:

Przy takiej cenie za ten zestaw co podales, to nie ma co kombinować tylko brać. Jasne, Haswell lepszy, jasne mniej sie grzeje, ale kurde, dostajesz 8c/16t z dobrym zegarem, Quad Channel i fajna plyta za 474zl, nic lepszego nie znajdziesz w takiej cenie. Na VRM mozna wrzucic przeciez jakis wolnoobrotowy wentylatorek i bedzie grala muzyka. Zreszta ten proc ma TDP niby tylko 115W, to wyjatkowo malo jak na Sandy Bridge, szczegolnie, ze to 8c/16t jest.

Z jednej strony jasne, cena też jest całkiem niezła ale:
- realna różnica w wydajności pomiędzy e5 2620 v3 po odblokowaniu turbo a e5 2689 wcale nie jest taka duża. W Cinebenchu R15 2620 uzyskuje ok 960 a 2689 1090 czyli ok 16% w wielowątkowej. Dla porównania Haswell 8/16 np.2640 v3 uzyskuje 1350. W R20 wyniki są w zasadzie identyczne - ok 2200, pewnie przez brak AVX2 na 2689. Swoją drogą to podobna wydajność do np. i5-8400.
- w grach ciężko mi było znaleźć porównanie jedynie to ale gośc nie wiem dlaczego wyłączył HT na 2689 a 2620v3 pracuje w dualu: https://www.youtube.com/watch?v=q2I2nOMwV9c&t=412s&ab_channel=4PCTest.
- nowsza platforma i znacznie niższy pobór oraz ilość wydzielanego ciepła TDP 85W vs 115W.
- co za tym idzie więcej USB 3.0 i SATA 3.
- lepsza możliwość rozwoju np. 2640v3 albo 2678v3 (tylko tu VRM przy TDP 120W ale z nawiewiem da myślę rade)

Zaletą X79 jest moim zdaniem przede wszystkim tańszy RAM DDR3 ECC.

Godzinę temu, Wiadro Cementu napisał:

Ten ktoś to ja :E Z jego odpowiedzi wynika, że działa, ale są problemy z usb3, więc sobie chyba odpuszczę i dopłacę po prostu do normalnego x99.

Heh, ale to też niezbyt ciekawie.

Swoją drogą chodziło mi o inną wypowiedź:

Cytat

I don't think so. According to the rumors I have got from China, these factories are lacking X99/C612 chipstes, that's why they switch to the desktop variants. Machinist can sell more motherboards than they can produce, and now you can see that the prices grow on AliExpress. That's why I believe that they won't bother to produce another product line with DDR3 support.

Ktoś się pytał o Machinista z DDR3 quad channel.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpisał tam na to pytanie komuś po rosyjsku, że w niektórych grach powoduje to niewielki wzrost wydajności, dając link do porównania HT On/Off na 2650 V2.

Jak jednak widać też w teście linkowanym trochę powyżej, zdarzają się  jednak wyjątki.

Podobny niewielki wzrost można uzyskać wyłączając łaty w InSpectre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niektórych ta różnica jest całkiem spora - patrz AC Odyssey.

Wydaje mi się, że jest to związane z tym, że niektóre gry nie są w stanie efektywnie wykorzystać więcej niż 8 wątków albo nawet w ogóle wykorzystać HT (GTA V).

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Jednak zwłaszcza przy CPU 4/8, a także już przy 6/12 wyłączanie HT może teoretycznie powodować spadki w jakiejś większej ilości tytułów. 4/8 i 6/6 w zbliżony sposób skalują się w grach wydajnościowo w obrębie tej samej architektury, a także mają podobny wykres użycia CPU w grach - oscylujący w okolicach 100% aniżeli jest to na 6/12.

Edytowane przez deton24
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli obecnie najbardziej optymalny do gier jest teoretycznie 8/8.
Przynajmniej zanim gry będą jeszcze lepiej skalowalne. Nowe konsole mają już 8/16.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...