Skocz do zawartości
norbo

Kompatybilność - składak

Rekomendowane odpowiedzi

Miał być laptop będzie składak... A na Win kasy żal wydawać, zwłaszcza biorąc pod uwagę inwigilację. Teraz pytanie, co kompatybilne z Linux (raczej Ubuntu)? Jakoś w sieci trudno o jakieś deklaracje, producenci tylko pod Windowsa wszystko mają. Jedyne co znalazłem to linux-hardware.org

 

AMD: Ryzen 5 2600 + ASUS Prime B450-Plus

Intel: I5-9400F + Aorus Gaming 3

 

GPU: jakaś GT 1030 OC

 

SSD: 970 Evo 500 GB

 

Ewentualnie proszę o sugestie względem płyt głównych.

Edytowane przez norbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Ryzen 5 jak i i5 nie będzie Ci sprawiać problemów z Linuksem. Tak samo dysk SSD. Ewentualnie jakieś antyczne karty graficzne mogą sprawiać problem.

 

Co do MOBO, jeżeli nie zależy Ci na wyglądzie to do Ryzena 5 polecana jest często MSI b450-a pro, ewentualnie droższe jej wersja tomahawk. Co do i5 to nie jestem w stanie się wypowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawnie zadziałają obydwie konfiguracje (Ryzena miałem, i5 Coffee mam teraz) - przy założeniu że to w miarę świeża dystrybucja, a nie taka sprzed kilku lat.

 

Z370 + szybkie pamięci + GT1030? :)

Pojawi się tu jakaś mocna k. graficzna z przeznaczeniem do grania? Jak nie, to niewiele jest sensu w dopłacaniu do Z370, kilka setek tańsze B360 + moduły 2666 spiszą się równie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Linux ma zawsze pewne opóźnienie w stosunku Windowsa w obsłudze nowych sprzętów. Np. z procesorem Ryzen 2400g były pewne problemy w zeszłym roku na wszystkich dystrybucjach, które rozwiązano dopiero w okolicach kernela 4.19 i jego FIXach. Chodziło głównie o grafikę zintegrowaną, ale ty patrzysz na procek bez tego, więc nie będzie problemów. Z intelami raczej również nie będzie problemów, gdyż to dominujące procesory.

 

Co do kart graficznych, myślę że wszystko poniżej 16xx zadziała bez problemu, ze względu na to że to dziadki. Chociaż pakować się w GPU dla Linuxa to trochę dziwna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Generalnie Linux ma zawsze pewne opóźnienie w stosunku Windowsa w obsłudze nowych sprzętów. Np. z procesorem Ryzen 2400g były pewne problemy w zeszłym roku na wszystkich dystrybucjach, które rozwiązano dopiero w okolicach kernela 4.19 i jego FIXach. Chodziło głównie o grafikę zintegrowaną, ale ty patrzysz na procek bez tego, więc nie będzie problemów. Z intelami raczej również nie będzie problemów, gdyż to dominujące procesory.

 

Co do kart graficznych, myślę że wszystko poniżej 16xx zadziała bez problemu, ze względu na to że to dziadki. Chociaż pakować się w GPU dla Linuxa to trochę dziwna sprawa.

 

Dodam, ze generalnie NVidia na linuxie jest srednim pomyslem. Bo chociaz wlasnosciowy sterownik byl (przynajmniej kiedys) dobry, na denuvo osiada kurz i mozna zostac z przyslowiowym kwitkiem (gdzie Intel, AMD a nawet S3 sa bardziej otwarte). Nie rozumiem natomiast dlaczego dedykowane GPU mialo by byc dziwne, OS to OS.

Edytowane przez TerakotowyKrolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Ostatnio testowałem wiele znanych i mniej znanych dystrybucji Linuksa pod kątem laptopa i wybrałem Linux Mint Xfce. Stabilny, bardzo lekki, dopracowany, świetnie spolszczony i prosty w użyciu. Polecam!

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...