Skocz do zawartości
etet100

i7 8700 - jakaś tania płyta?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupowanie w outlecie, to jednak ryzyko. Ja ostatnio kupiłem tam płytę MSI do Ryzena, i się okazało że komp nie chciał wstać w ogóle na niej. Wywalało błąd braku pamięci RAM, kod 55 i nic nie pomagało, nawet inne pamięci ani inny bios. Zwróciłem ją, kupiłem inna nową i wszystko śmiga elegancko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież zlinkowałem koledze nowego Gigabyte z390 za 550zl w sklepie. Autor upiera się że chce przyzwoitą płytę to taką dostał i to nowa w cenie Outletowych, które chciał kupić.

 

Co do RAMu, nie da się kupić coś co nie dławi 8700 a jednocześnie jest w pełni zgodne ze standardem jedec. Autor sam musi sobie zdecydować na co ma ochotę. Ale jak nie ma zamiaru ruszać/podkręcać pamięci to najlepiej brać zablokowany chipset za 250zl, do tegeo jakiś ram 2666MHz, np wklejony wcześniej Hyperx 2666CL13, odpalić XMP i cieszyć się komputerem w dobrej cenie. W biosie trzeba tylko po zakupie odpalić profil XMP, a jak nawet na to autor nie ma ochoty to niech bierze co chce, co najtańsze, bo i tak będzie gówniane :)

 

. Jeśli faktycznie ma być to takie wybajerzone coś, to w outlecie owocowym są teraz propozycja 1 i propozycja 2.

 

Te dwie propozycje to akurat najgorsze co można kupić w najbardziej posranej cenie. Już lepiej za 400zl sobie coś kupić, przynajmniej mniej kasy sie wywali :D

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL15

 

Dobre będą do tego Gigabyte czy niedobre? Czy może jednak

sporo tańsze

 

Pamięć G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15

 

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie powinny działać bez problemów.

 

3200cl15 można powiedzieć że są lepsze, ale jeżeli nie chcesz ręcznie nic grzebać to bierz tańsze. Po ręcznej optymalizacji (tak zwane OC pamięci) transfery mogą wzrosnąć nawet o jakieś 25%. Potrzeba tylko chęci i trochę czasu. Jak nie chcesz w nich nic dłubać to najlepiej kup sobie to co będzie najtańsze. Ostanio chyba 3000/3200CL16 wypadają rewelacyjnie cenowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Coś tam zamówiłem i zobaczymy. Jak ruszy to będzie sukces a potem się pomyśli o optymalizacji wydajności.

Edytowane przez etet100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już wtopa. Co z tego, że płyta ma dwa razy M.2., skoro każde jest innego typu. I w praktyce wykorzystam chyba tylko 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ci nie pasuje? Że masz krótki slot M.2 dedykowany tylko pod wifi? Że tylko jeden obsługuje SATA?

Nawet nie napisałeś co ostatecznie wziąłeś, tylko godne politowania

Coś tam zamówiłem

 

:hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.euro.com.pl/plyty-glowne/gigabyte-z390-gaming-x.bhtml

 

Tą kupiłeś co linkowałem?

 

Oba porty NVME obsługują dyski 2280, czyli jakieś 99% wszystkich dysków NVME dostępnych na rynku. Najbardziej popularny rozmiar M.2. Oba mają też PCIe 4.0

 

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe x4/x2 SSD support) (M2A)

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA and PCIe x4/x2 SSD support) (M2M)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem autora wątku jest to ze nie chce zgłębić działania poszczególnych komponentów PC, a chce mieć dobrze zoptymalizowany komputer. Tak sie nie da, to nie konsola. W PC zawsze trzeba włożyć trochę wysiłku, a czym większy budżet i teoretycznie bardziej wydajne komponenty, tym więcej pracy, żeby ich wydajność wykorzystać optymalnie.

 

Napisz co w końcu kupiłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem autora wątku jest(...)

 

Problemem autora wątku jest to, ze che po prostu dzialajacy komputer oparty o 8700 i "nie moze pozwolic sobie na podkrecanie", a pomocy szuka na forum PClab. Gdzie zaraz uslyszy, ze w piekle bedzie sie smazyl za uzywanie RAMu 2666 z i7, oraz plyty ponizej 800 zl.

 

To troche jak na forach motoryzacyjnych, gdzie zapytanie jakiego Golfa kupic spotka sie zaraz z linczem, jak ktos smie nie rozwiercac w nim cylindrow. A znacie ten dowcip o latarkach?

 

Najśmieszniejsze jest to, że każda, absolutnie każda rzecz, ma gdzieś jakieś forum zrzeszające hobbystów. Szukałem kiedyś latarki. Tzw. czołówki. Na jeden wyjazd z namiotem na 3 dni. Konkretnie to googlałem gdzie jest jakaś marketowa promocja, żeby zamiast 23zł zapłacić coś bliżej 10. Okazuje się, że latarki mają forum. Na forum dowiedziałem się, że najtańsza latarka która świeci, kosztuje 200zł. Ale to i tak badziew, bo w razie jakbym wpadł do jaskini i czekał dwa tygodnie na pomoc, to wodę mogę lizać ze ścian, ale latarka zgaśnie mi po 7 dniach nieustannego świecenia. A to przecież absolutnie nieakceptowalne. Tańsze w ogóle nie wchodzą w grę, bo przecież przy 100 lumenach zgubię się w ciemności. Będę widział tylko na 5 metrów zamiast na kilometr. Na dodatek nie da się tańszych w ogóle używać, bo kąt świecenia w każdym egzemplarzu różni się o parę stopni, czyli to musi być badziew. Całkowicie dyskwalifikujący jest fakt że raz w roku będę musiał zmienić baterię, a w wypadku gdybym wpadł do oceanu to przeciekają po godzinie. Mieli też dział DYI w którym pokazywali np jak użyć sprzętu pomiarowego za 5tys zł żeby ustalić jak zmienić fabryczny rezystorek coby latarka miała pół lumena więcej. I do tego odpowiedzi na kilkanaście stron z gratulacjami i bluzgami na producenta że sam na to nie wpadł. Latarkę kupiłem w końcu za 9zł w pierwszym lepszym markecie. Nie wpadłem do jaskini ani do oceanu a baterie wymieniłem po roku.

 

Wracajcac do tematu, majac ograniczony budzet lepiej miec 8700 na najtanszej plycie i RAMie, niz pakowac szmal w plyte i RAM, bo z tego co zostanie, to juz tylko na i3 starczy. I nie przejmowac sie, za jakichs "forumowych entuzjastow" cos swedzi taka konfiguracja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8700 + Ram 2666 CL19 jest mało optymalnym wyborem i został o tym poinformowany.

 

 

Polecamy do latarki baterie alkaliczne zamiast cynkowo-węglowych, bo może się okazać, że zanim odpali swoją latarkę za pół roku na wyprawie, to baterie dawno już mogły wylać albo z trudem zapalą latarkę na godzinę-dwie zamiast na tydzień :) Taki urok chińskich bateryjek z bazaru od ruskich.

 

Wczoraj byłem w piwnicy i chciałem użyć takiej latarki made in china. Wyjąłem z pudełka, odpala a dioda ledwo świeci jakby miała w sumie pół lumena a nie dodatkowe pół po przeróbce. Otwieram kolejny szajs i to samo, ledzik ledwo się zapala. Zasięg świecenia to nie pół kilometra a pół centymetra.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8700 + Ram 2666 CL19 jest mało optymalnym wyborem i został o tym poinformowany.

Masz coś lepszego do zasugerowania, co by gwarantowało stabilność?

Mało optymalne do wszystkiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3000-3200 cl15-16 na Intelu z XMP bez problemu poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem Cię o gwarancję stabilności, a nie jakieś "bez problemu poleci" bez pokrycia.

Tobie leci, setce innych osób też leci, ale jednostkowe przypadki i tak są, gdzie komputer jest prawie stabilny. I co dalej? Może budowałbyś komputery do biura które mogą być niestabilne? :E

No nie, na szczęście intel ma minimum rozsądku, i umożliwia OC tylko na Z'tkach, których do biura nikt normalny nie wpakuje.

 

Producent CPU deklaruje 2666 max, i to na profilach jedec.

Producent płyty określa wyższe zegary jako "OC" - nawet jak moduły będą na liście QVL, a będą problemy, to się na Ciebie wypną - bo hej, to przecież OC.

Producent płyty nie może zagwarantować cechy komponentu, który nie jest jego - a więc procesora.

 

Odróżnijmy gwarancję i obligację biznesową od "będzie działać" w gronie entuzjastów, którzy komputery traktują w pewnej części jako zabawki, z którymi jak coś jednak jest nie tak, to się tłikuje i stabilizuje przez następne kilka wieczorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Tomachawka z370 ew z390 i do tego ramy 3000mhz cl15 i wsio, nie ma sensu brac b360 i ograniczac cienkimi ramami 2666mhz w dobie gdzie takie 3000mhz kosztuja 400zl, wrzucasz xmp i zapominasz o tym ;)

 

2666 cl19 to tragedia i nie wiem jak mozna to polecic do 8700 :E

 

Autor zadal proste pyt ale temat rozlalz sie nie w tym kierunku co trzeba.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komuś nie przeszkadza 2666cl19 to znaczy, że ryzen 1700 spokojnie ogarnie Soft który ma działać na tym kompie. Nie gorzej i za mniej niż połowę ceny 8700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na sprzedaz Asus Prime-A z370,pelen boks.

Plyta swietnie sie spisywala w moim poprzednim projekcie i elegancko dawala sobie rade z @8700K.

Z czytym przekonaniem moge polecic ta plyte-ma naprawde wszystko co potrzeba,sekcja zasilania daje rade.Generalnie to w sumie top samo co strix,a nawet nieco lepiej bo na plycie sa przyciski reeset i mem test.

 

Obecnie mam aorusa z390 master,bo mialem kupowac 9900k(moze jeszcze kupie)-to juz jest plyta z innej ligi...ale z reka na sercu,wspomniany Prime ma wszystko co potrzeba i elegancko daje rade z 8700K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilę mnie nie było i rozgorzała ciekawa dyskusja.

 

Płyta główna Gigabyte Z390 GAMING X

Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB, 3400MHz, CL16

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436

 

Złącza M.2 na oko się różnią i mój Samsung 970 EVO pasuje tylko do jednego z nich (tego dalej od procesora). No chyba, że jestem ślepy. Aż to sprawdzę jeszcze raz po powrocie.

 

Pamięć po włączeniu XMP chodzi na 3400Mhz (jeśli dobrze odczytałem ustawienia bo pewny nie jestem), pozostałych parametrów teraz nie pamiętam. Tylko wtedy problem jest przy starcie, kiedy płyta restartuje się po kilku sekundach. Nie znalazłem na ten temat za dużo informacji ale niektórzy twierdzą, że jest to związane z wykrywaniem parametrów pamięci przez płytę. Oczywiście potem chodzi ale jest to skrajnie irytujące. Natomiast na 2666 startuje od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, powinieneś się przyjrzeć jeszcze raz.

 

Nie widziałeś rzeczy irytujących jeżeli dłuższy start o kilka sekund za taki uważasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzę się na pewno.

 

A mój próg irytacji znajduje się nisko. 10 sekund na pokazanie się pulpitu to max co mogę znieść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam zestaw:

 

Core i7 8700

Płyta główna Gigabyte Z390 GAMING X

Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB, 3400MHz, CL16

 

Pamięć po włączeniu XMP chodzi na 3400Mhz (jeśli dobrze odczytałem ustawienia bo pewny nie jestem), pozostałych parametrów teraz nie pamiętam. Tylko wtedy problem jest przy starcie, kiedy płyta restartuje się po kilku sekundach. Nie znalazłem na ten temat za dużo informacji ale niektórzy twierdzą, że jest to związane z wykrywaniem parametrów pamięci przez płytę. Oczywiście potem chodzi ale jest to skrajnie irytujące. Natomiast na 2666 startuje od razu.

 

U mnie na początku było to samo pomogła aktualizacja biosu do najnowszej wersji. Teraz wszystko śmiga. Swoja drogą ta płyta w tej cenie jest naprawdę świetna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie te M.2. są takie same. Tylko złącze jakoś z wyglądu inne.

 

To teraz tylko te beznadziejne restartowanie. Przez chwilę mi się wydawało, że przełączenie memory boot mode na fast boot rozwiązało problem. Ale potem niestety wrócił. Aktualizacji jeszcze nie próbowałem bo nie chciałem robić tak daleko idących zmian w sytuacji kiedy myślałem o zwróceniu płyty. Ale trzeba będzie sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...