Skocz do zawartości
Kamiyan

Monitor ~800 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jaki monitor polecicie do oglądania filmów/seriali i okazjonalnego grania?

FHD, 24 cale, zależy mi na regulacji wysokości.

Budżet 800 zł, kartę mam 1050 GTX i używam madVR.

 

Pzdr.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz oglądać filmy, grać w gry - odrzuciłbym matrycą TN(słabe kąty widzenia) i poszedłbym w kierunku matrycy VA - dobre kolory, dobry czas reakcji.

 

Miałbym dwa typu w tym przedziale cenowym:

 

1. AOC C24G1 Curved

- 849 zł

- matryca VA

- regulacja wysokości

- zakrzywiony ekran

- warto dołożyć do niego

 

Acer ED242QRABIDPX czarny

- 749 zł

- matryca VA

- brak regulacji wysokości

- klasyczny monitor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOC powinien być spoko, do filmów chyba nie ma nic lepszego z regulacją wysokości.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zakrzywione to nie do końca dobre rozwiązanie przy ekranie 24". To po prostu za mały rozmiar, przy 27" ma to sens, tutaj przeszkadza. Odświeżanie 144 Hz do okazjonalnego grania.. Moim zdaniem zbędne.

Bardziej w coś standardowego bym szedł, z matrycą IPS, np. Dell P2419H 210-APWU, dobre urządzenie, matryca ok, regulacja wysokości, obrotu i kąta pochylenia.

Ewentualnie coś z wyższym odświeżaniem jeśli potrzebujesz - IIYAMA ProLite XB2481HS-B1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS to tak nie bardzo jeżeli monitor głównie do filmów/seriali. Poniżej tego AOC nie ma zbyt dobrych VA 24", może jedynie nowy Philips 248E9QHSB/00 jeżeli ktoś nie chce 144 Hz, tylko on nie ma regulacji wysokości.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz grał sporadycznie to nie wchodziłbym w matryce TN, pod względem kolorów odczuje różnice. Rozstrzygałbym pomiędzy VA a matrycą IPS.

Z VA sprawdziłbym IIYAMA ProLite XB2481HS-B1L ekran 24cale, 75hz. Kąty widzenia też są ok(78 stopni w pionie i w poziomie) a względem TN lepszy kontrast i barwy. Na plus wbudowane głośnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 21,5" 1920x1080 jest lekka pikseloza, a przy ~24" o tak niskiej rozdzielczości będzie jeszcze gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 21,5" 1920x1080 jest lekka pikseloza, a przy ~24" o tak niskiej rozdzielczości będzie jeszcze gorzej.

 

Gościu czego ty sie naćpałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

78 stopni w pionie i w poziomie

VA nie mają takich dobrych kątów widzenia, w pionie dla czerni to ~10 stopni, dla kolorów 20-25, natomiast w poziomie 15-20 dla czerni, 20-30 dla kolorów.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gościu czego ty sie naćpałeś?

Ślepy jesteś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 21,5" 1920x1080 jest lekka pikseloza, a przy ~24" o tak niskiej rozdzielczości będzie jeszcze gorzej.

Bez przesady, powariowaliście z tym PPI. :D Nie sądzę, żeby komukolwiek przeszkadzało 1080p do 24" przy normalnej odległości(~50 cm). Ba, mam TV 32" 1080p i z 80 cm mogę komfortowo przeglądać internet na PS4.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, powariowaliście z tym PPI. :D Nie sądzę, żeby komukolwiek przeszkadzało 1080p do 24" przy normalnej odległości(~50 cm). Ba, mam TV 32" 1080p i z 80 cm mogę komfortowo przeglądać internet na PS4.

... to pewnie przez to, że kiedyś przy swoim monitorze postawiłem MacBooka z retiną - od tego czasu 90-100 PPI na ekranie stało się mydłem z kwadratami :) (21,5" ma 102 PPI) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, trzeba było tego nie robić. :E Z tego same powodu nie chcę monitora 144 Hz. :D

Mam laptopa z 157 PPI i nie uważam, że takie PPI jest komukolwiek potrzebne, wszystko trzeba skalować, więc przestrzeń robocza i tak się zmniejsza.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam laptopa z 157 PPI i nie uważam, że takie PPI jest komukolwiek potrzebne, wszystko trzeba skalować, więc przestrzeń robocza i tak się zmniejsza.

Przecież o to chodzi, by zwiększyć ilość pikseli budujących jedną literę, a bez skalowania tego nie zrobisz. W ekranach z wysokim PPI nie chodzi o to, by mieć hektary przestrzeni roboczej i lupę w zestawie by było cokolwiek widać.

 

Prawidłowe porównanie co daje PPI powinno wyglądać tak: obok swojego 32" 1920x1080 @ 100% stawiasz 32" 4K @200% i patrzysz. WIelkość elementów musi być identyczna, jak i przestrzeń robocza, by porównanie miało jakikolwiek sens.

 

Na 21,5" 1920x1080 mam skalowanie 125%. Na 22" 1680x1050 mam 110%. Na 27" 1920x1080 miałbym 100% (i najgorszy obraz). itd. itd.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Windowsie lepiej unikać skalowania, na laptopie 125% mnie przynajmniej raz na tydzień irytuje rozmazaniem w jakimś programie. 200%(4:1) może jest lepsze.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Windowsie lepiej unikać skalowania, na laptopie 125% mnie przynajmniej raz na tydzień irytuje rozmazaniem w jakimś programie. 200%(4:1) może jest lepsze.

... no jak jakiś program jest źle napisany, to niestety jest problem. Ja nie mam zamiaru kupować już monitora z niskim PPI (poniżej 150), bo jakiś pseudo-programista nie potrafi jakiegoś programu napisać jak należy.

 

Przy 200% faktycznie windows skaluje źle napisane programy (przynajmniej ich część) przez zwielokrotnianie pikseli i nie ma rozmycia.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle popisaliście, ale niewiele z tego zrozumiałem, heh.

Ale ogólnie ten Delek byłby okej?

 

https://www.ceneo.pl/67590377

 

A jakaś alternatywa do niego jeszcze?

Bo rozumiem tutaj tylko matryce IPS i VA powinny wchodzić w grę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TNki poniżej 240 Hz nie mają sensu, więc tak.

Jeżeli monitor ma służyć głównie do filmów i po części do gier, to moim zdaniem IPS też odpada, AOC C24G1 ma wszystko czego potrzebujesz.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TNki poniżej 240 Hz nie mają sensu, więc tak.

Jeżeli monitor ma służyć głównie do filmów i po części do gier, to moim zdaniem IPS też odpada, AOC C24G1 ma wszystko czego potrzebujesz.

Co ty znowu za pierdoły wypisujesz? TNki poniżej 240Hz nie maja sensu?! Czego ty sie naćpałeś?

Każdy monitor ma sens, wszystko zalezy od preferencji i zasobności portfela danej osoby.

Idzi na jakis spacer sie przewietrzyć, bo najwyraźniej przesiadujesz w jakichś toksycznych oparach po których bredzisz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jedną zaletę TN 144 Hz nad VA(albo IPS) 144 Hz poza czasem reakcji przy ciemnych scenach. :E

Poza tym autor gra tylko okazjonalnie, więc zapewne ma na to wywalone, nie wiem po co w ogóle wypisujesz tu swoje żale.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jedną zaletę TN 144 Hz nad VA 144 Hz poza czasem reakcji przy ciemnych scenach. :E

Poza tym autor gra tylko okazjonalnie, więc zapewne ma na to wywalone, nie wiem po co w ogóle wypisujesz tu swoje żale.

 

Po pierwsze i najwazniejsze, zerowe smużenie! A Żal mam tylko do ciebie o te bzdury, które tu wypisujesz!

Edytowane przez Bakak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD nie ma i nigdy nie będzie mieć czegoś takiego jak zerowe smużenie, TN jest w rzeczywistości tylko nieco lepszy od IPS.

Zerowe smużenie to ma CRT, OLED i plazma, tj. poniżej 1 µs(0.001 ms).

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku LCD to TN praktycznie nie ma smuzenia. Od Prawie 4 lat siedze na 144 Hz TNce wiec chyba wiem co pisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie IPS też praktycznie nie ma, a już na pewno nie rzuca się w oczy.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...